W skład jury konkursu na najlepszy film wideo ImagineEU weszli związani z europejską inicjatywą obywatelską przedstawiciele instytucji UE, organów krajowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz stażyści z Komisji Europejskiej.
Rudiger Boogert
Kierownik działu ds. priorytetów politycznych i programu prac Komisji w Sekretariacie Generalnym Komisji Europejskiej. Dział ten w imieniu Komisji realizuje zadania związane z europejską inicjatywą obywatelską.
W przeszłości Rudiger Boogert kierował działem odpowiedzialnym za strategiczne zarządzanie finansami w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji w sprawie Rozszerzenia, a jeszcze wcześniej był zatrudniony w dwóch gabinetach członków Komisji. Przedtem pracował w niderlandzkiej administracji krajowej, w tym w Ministerstwie Finansów, w kancelarii premiera oraz w Stałym Przedstawicielstwie Niderlandów przy Unii Europejskiej.
Loránt Vincze
Poseł do Parlamentu Europejskiego od 2019 r., reprezentujący Rumunię w Grupie Europejskiej Partii Ludowej.
Loránt Vincze uzyskał tytuł magistra w dziedzinie administracji publicznej i administracji elektronicznej. Pracował w rumuńskich mediach, a w 2009 r. objął funkcję akredytowanego asystenta parlamentarnego, w związku z czym przeniósł się do Belgii. Aktywny członek Demokratycznego Związku Węgrów w Rumunii, w 2021 r. otrzymał węgierski Krzyż Zasługi (wojskowy).
Violeta Jelić
Członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) od 2013 r. Od 2015 r. pełni w EKES funkcję wiceprzewodniczącej Grupy Pracodawców, zaś w 2023 r. została mianowana tam przewodniczącą grupy ad hoc ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Violeta Jelić jest od 14 lat członkiem Chorwackiej Izby Rzemieślniczej, która reprezentuje interesy małych i średnich przedsiębiorców. Przez ostatnie 11 lat pełniła funkcję doradcy ds. współpracy międzynarodowej i UE, również jako sekretarz generalnej Chorwackiej Izby Rzemieślniczej.
W latach 2000–2009 zdobywała doświadczenie we współpracy z międzynarodowymi organizacjami humanitarnymi, stowarzyszeniami i społeczeństwem obywatelskim. Jest profesorem socjologii i aktywnie uczestniczy w działaniach lokalnych stowarzyszeń zajmujących się kwestiami społecznymi.
Armela Brocaj
Stażystka (program Bluebook) w Sekretariacie Generalnym Komisji Europejskiej.
Ma doświadczenie w obszarze administracji publicznej, zarządzania publicznego i spraw europejskich, zajmowała się analizą różnych strategii politycznych na poszczególnych szczeblach sprawowania rządów. Armela Brocaj jest przekonana, że zaangażowanie obywateli, a zwłaszcza młodzieży, ma przełomowe znaczenie w zwracaniu uwagi polityków na aktualne kwestie i kształtowaniu polityki. Udział w konkursie #ImagineEU w charakterze członka jury traktuje jako wyróżnienie. Jest bardzo ciekawa, jakie inicjatywy zaproponuje europejska młodzież.
Rafał Dymek
Główny Ekspert w Fundacji Schumana w Warszawie.
Absolwent politologii Uniwersytetu Warszawskiego i podyplomowych studiów z zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się w sprawach związanych z sytuacją społeczno-polityczną w wybranych państwach europejskich, polityką europejską Polski, funkcjonowaniem Unii Europejskiej i zapadającymi w niej decyzjami.
Rafał Dymek interesuje się także różnymi aspektami funkcjonowania trzeciego sektora w Polsce, w tym przepisami prawnymi regulującymi jego działalność. Z ramienia Fundacji członek Komitetu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027.
Giorgia Ferraro
Stażystka (program Blue Book) w Komisji Europejskiej – w Grupie Zadaniowej ds. Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Posiada licencjat z polityki, filozofii i ekonomii oraz podwójny tytuł magistra z administracji rządowej, administracji i polityki, uzyskany na uniwersytecie Luissa w Rzymie oraz na uniwersytecie ULB w Brukseli. Giorgia Ferraro należała do zespołu odpowiedzialnego za program edukacyjny pawilonu włoskiego na Expo 2020 w Dubaju i jako pierwsza kobieta objęła funkcję głównego organizatora konferencji TEDxLuiss, otrzymując odpowiednią licencję. Uczestniczy w światowej kampanii Cisco „Głosy przyszłości”.
Iva Gjurić Smrekar
Przewodnicząca organizacji pozarządowej Lota’s Box, której siedziba znajduje się w Zagrzebiu (Chorwacja).
Po uzyskaniu tytułu magistra ekonomii oraz licencjatu z europeistyki Iva Gjurić Smrekar przepracowała wiele lat w sektorze prywatnym. Od 15 lat coraz bardziej angażuje się w sektorze non-profit. Ma doświadczenie w wolontariacie na różnych stanowiskach na szczeblu lokalnym i krajowym. Z uwagi na swoje wykształcenie kierunkowe z europeistyki interesuje się wartościami obywatelskimi i europejskimi, a przede wszystkim mechanizmami demokracji uczestniczącej, takimi jak europejska inicjatywa obywatelska.
Camila Henao
Od 2023 r. ambasador europejskiej inicjatywy obywatelskiej z ramienia stowarzyszenia MIRA w Hiszpanii.
Obecnie kończy studia magisterskie w dziedzinie praw podstawowych. Camila pracuje w charakterze wolontariusza przy szeregu działań związanych z uczestnictwem obywatelskim.
Assya Kavrakova
Dyrektor wykonawcza European Citizen Action Service (ECAS) – ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia, które od ponad 30 lat działa i prowadzi kampanie na rzecz wzmacniania pozycji obywateli oraz inkluzywnej, przejrzystej i demokratycznej Europy.
Assya Kavrakova ma za sobą 25 lat działalności, dzięki której zdobyła gruntowną wiedzę na temat obywatelstwa europejskiego i unijnych mechanizmów uczestnictwa obywatelskiego, w tym europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Jest zagorzałą zwolenniczką upodmiotowienia cyfrowego obywateli i demokracji elektronicznej. Jest członkiem Kapituły Europejskiej Nagrody Obywatelskiej Parlamentu Europejskiego i członkiem zarządu EUobserver – https://euobserver.com/ – nienastawionego na zysk, niezależnego serwisu informacyjnego online.
Austeja Linartaite
Stażystka (program Blue Book) w dziale Sekretariatu Generalnego ds. zdrowia, edukacji i kultury.
Austeja Linartaite studiowała nauki biomedyczne i zrównoważony rozwój, dzięki czemu uzyskała kompleksowy obraz kwestii o istotnym znaczeniu dla naszego dzisiejszego świata. W przeszłości współpracowała z młodymi ludźmi w organizacji pozarządowej promującej sprawiedliwą edukację w dziedzinie nauk ścisłych oraz jako animatorka na letnim obozie artystycznym Przekonała się, jak wielką rolę odgrywają wyobraźnia i zdolności innowacyjne młodych ludzi w rozwiązywaniu problemów – czy to o zasięgu lokalnym, czy też globalnym. Austeja Linartaite nie może doczekać się, żeby zobaczyć najlepsze prace uczestników konkursu!
Carlos Medeiros
Od 2008 r. koordynator w dziale ds. informacji i komunikacji Europejskiego Centrum Informacji im. Jacques’a Delorsa przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Portugalii.
Carlos posiada dyplom z geografii i planowania regionalnego na wydziale FCSH uniwersytetu UNL w Lizbonie. W 1989 r. ukończył europeistykę, zaś w 2006 r. – studia w dziedzinie informacji i dokumentacji. Jest zatrudniony na stanowisku naukowca w CICS.NOVA, a obecnie kończy doktorat z geografii i planowania przestrzennego na wydziale FCSH uniwersytetu UNL. Prowadzi wykłady i uczestniczy w seminariach i kongresach. Jest współautorem licznych prac zbiorowych, na przykład wydanego niedawno słownika biograficznego ważnych postaci w historii Europy.
Konstantina Mintzoli
Jako starszy specjalista ds. strategii komunikacji (kwestie UE) zajmuje się kampanią komunikacyjną dotyczącą europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Konstantina uzyskała tytuł magistra w dziedzinie migracji międzynarodowej oraz strategii politycznej i komunikacji. Pełniła różne funkcje związane z komunikacją w ONZ i agencjach UE.
Mindaugas Mizaras
Doradca w dziale ds. szkoleń i komunikacji w Centralnej Komisji Wyborczej Republiki Litewskiej.
Swoją karierę rozpoczął w 2015 r. jako główny specjalista w wydziale informatycznym tej komisji. W 2016 r. objął stanowisko w nowo powstałym dziale ds. szkoleń i komunikacji.
Odpowiada za organizację, monitorowanie i ocenę szkoleń dla wszystkich zainteresowanych (kandydatów i ich przedstawicieli, członków komisji wyborczych, wyborców itp.). Koordynuje współpracę z zainteresowanymi podmiotami ze strony europejskiej inicjatywy obywatelskiej, a jako przedstawiciel krajowego punktu kontaktowego udziela informacji i pomocy.
Rachele Raspante
Pracuje w departamencie ds. spraw europejskich prezydencji Rady Ministrów Włoch.
Ma doświadczenie w administracji publicznej, przez niemal 20 lat pracowała w Ministerstwie Obrony, gdzie zajmowała się przejrzystością i zwalczaniem korupcji. Ma również wiele zainteresowań: spędzanie wspólnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, podróże, poznawanie dziedzictwa kultury, czytanie, pisanie (kilka lat temu opublikowała dwie powieści, myśli o kolejnej). Chętnie angażuje się również w projekty wolontariackie, zwłaszcza dotyczące dzieci.
Daniela Vancic
Od 2017 r. kierownik programu europejskiego w Democracy International.
Daniela Vancic zarządza kluczowymi projektami i działaniami Democracy International na szczeblu UE. Monitoruje rozwój sytuacji w kontekście demokratycznej przyszłości UE i podejmuje odpowiednie działania. Oprócz tego prowadzi szeroko zakrojone prace nad europejską inicjatywą obywatelską (EIO), przede wszystkim jej promocją. Daniela opowiada się za reformą EIO i jej lepszym wdrażaniem. Organizatorom EIO oferuje pomoc w prowadzeniu kampanii, w szczególności za pośrednictwem forum EIO. Posiada tytuł magistra stosunków międzynarodowych. Zanim dołączyła do zespołu Democracy International pracowała jako działaczka w Partii Demokratycznej w amerykańskim stanie Michigan.