Przejdź do treści głównej
Europejska inicjatywa obywatelska

Europejska inicjatywa obywatelska w szkole

A teacher interacts with a classroom full of students

Materiały dla szkół „Demokracja UE w akcji – Też masz głos – Europejska inicjatywa obywatelska”

Co motywuje młodych ludzi do zajęcia się ważnym dla nich problemem? Co mogą zrobić jako obywatele Unii Europejskiej?  Co możemy osiągnąć, kiedy działamy razem i ponad granicami w sprawach, które mają dla nas największe znaczenie?  

Przedstawiamy nowe materiały, dzięki którym zainteresujesz uczniów tą tematyką – „Demokracja UE w akcji – Też masz głos – Europejska inicjatywa obywatelska”. 

Aby zostać aktywnymi obywatelami, młodzi ludzie muszą zrozumieć, jak działa demokracja oraz jakie mają prawa i obowiązki. Materiały „Demokracja UE w akcji” dają uczniom podstawowe informacje o europejskiej inicjatywie obywatelskiej i zachęcają ich do aktywnego zaangażowania się w sprawy europejskie. Materiały są przeznaczone do zajęć z uczniami dwóch ostatnich klas szkoły średniej.

W całym procesie uczniowie będą wyszukiwać informacje, brać udział w debatach, tworzyć projekty i odgrywać scenki – w ten sposób dowiedzą się, jak podejmuje się decyzje w UE, w jaki sposób decyzje te wpływają na ich codzienne życie, a co najważniejsze – jak, dzięki europejskiej inicjatywie obywatelskiej, mogą we współpracy z innymi ludźmi wpływać na politykę UE w ważnych dla nich kwestiach. 

Moi uczniowie uważają, że ten moduł jest bardzo ciekawy. Szybko wciągnęli się w zadania i dobrze się przy tym bawili, szczególnie podczas kręcenia filmu promującego ich inicjatywę. To było dobre połączenie nauki i zabawy.  – Małgorzata, nauczycielka ze szkoły średniej w Polsce

Kurs można wykorzystać podczas lekcji wychowania obywatelskiego, lekcji języka obcego dotyczącej konkretnego projektu lub w ramach zintegrowanego kształcenia przedmiotowo-językowego (CLIL). Narzędzie jest dostępne we wszystkich językach urzędowych UE.

Dowiedz się więcej i pobierz materiały

EU Democracy in Action - Have Your Say with the European Citizens' Initiative

Nowe materiały dla szkół

W maju 2023 r. odbyło się webinarium dla nauczycieli, na którym mogli się zapoznać z nowymi materiałami. Poniżej zamieszczamy nagranie i prezentację PowerPoint z tego spotkania (tylko w j. angielskim).

Zachęcamy również do posłuchania odcinka podcastu „CitizenCentral” pt. „The ABCs of ‘EU Democracy in Action’ – presenting a European Citizens’ Initiative Toolkit” (tylko w języku angielskim).

Obejrzyj nagranie

Toolkit Webinar powerpoint
Powerpoint presentation used to introduce the educational toolkit
Angielski
(13.42 MB - PPTX)
Pobierz

Konkurs dla uczniów szkół średnich

Od 16 października do 13 grudnia 2023 r. zespoły uczniów szkół średnich mogą przesyłać swoje zgłoszenia na konkurs na najlepszy film wideo „ImagineEU”. Konkurs nawiązuje do europejskiej inicjatywy obywatelskiej i stanowi uzupełnienie zestawu materiałów edukacyjnych dla szkółDemokracja UE w akcji – Też masz głos – Europejska inicjatywa obywatelska Trzy zwycięskie zespoły otrzymają nagrodę główną, którą będzie wycieczka grupowa do Brukseli.  

Więcej informacji można znaleźć na stronie konkursu na najlepszy film wideo

Chcesz wiedzieć więcej i współpracować z innymi?