Przejdź do treści głównej
Europejska inicjatywa obywatelska

Strona główna

Zabierz głos w sprawach polityki, które mają wpływ na Twoje życie. Europejska inicjatywa obywatelska to wyjątkowy sposób, dzięki któremu obywatele mogą przyczyniać się do kształtowania UE, wzywając Komisję Europejską do zaproponowania nowych przepisów. Kiedy dana inicjatywa zdobędzie jeden milion podpisów, Komisja zdecyduje, jakie podejmie działania. Zobacz, jak to działa krok po kroku

Jeśli rozważasz podjęcie inicjatywy, należy zapoznać się z Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej w celu uzyskania porady prawnej i praktycznej.

Europejska inicjatywa obywatelska – Twoje prawo jako obywatela UE

Najnowsze wiadomości

Save Cruelty Free Cosmetics logo
  • 20/09/2024
Europejska inicjatywa obywatelska „Za kosmetykami bez okrucieństwa wobec zwierząt i Europą bez testów na zwierzętach” – działania następcze

17 września Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do zgłaszania uwag na temat badań na zwierzętach na potrzeby ocen bezpieczeństwa chemicznego oraz plan działania Komisji dotyczący stopniowego wycofywania takich badań.

Komisja zobowiązała się do opracowania tego planu w odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską „Za kosmetykami bez okrucieństwa wobec zwierząt i Europą bez testów na zwierzętach”. Plan działania powinien wskazywać najważniejsze etapy i działania mające na celu dalsze ograniczanie badań na zwierzętach, co ostatecznie powinno doprowadzić do przejścia na system regulacyjny, w ramach odpowiednich aktów prawnych dotyczących chemikaliów, w którym nie będą stosowane badania na zwierzętach.

Zaproszenie do zgłaszania uwag ma na celu pozyskanie wiedzy fachowej na temat metod badawczych niewymagających wykorzystania zwierząt w ocenie bezpieczeństwa chemicznego, a przede wszystkim wniosków podsumowujących obecny stan wiedzy w związanych z tym dziedzinach. Oprócz tego kontynuowane są działania informacyjne skierowane do zainteresowanych stron w ramach serii warsztatów (w grudniu 2023 r., w październiku 2024 r. i w maju 2025 r.).

New initiative registered
  • 11/09/2024
Komisja rejestruje dwie nowe europejskie inicjatywy obywatelskie

11 września Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu dwóch europejskich inicjatyw obywatelskich.

Cele „Europejskiej inicjatywy obywatelskiej na rzecz Europy mądrze korzystającej z wody i odpornej na deficyt wody” to: opowiadanie się za planem działania na rzecz wody, umieszczenie kwestii odporności na deficyt wody na tym samym poziomie priorytetowości co dekarbonizacja, przyspieszenie przejścia na przemysł i rolnictwo efektywne pod względem wykorzystania wody, zapewnienie odpowiednich umiejętności na potrzeby inteligentnej gospodarki wodnej oraz zapewnienie prawa do czystej i bezpiecznej wody oraz warunków sanitarnych.

Organizatorzy inicjatywy „PsychedeliCare” wzywają Komisję do wsparcia w wypracowaniu przez ekspertów konsensusu odnośnie do standardów opieki z użyciem psychodelików i wprowadzania terapii z użyciem psychodelików. W ramach inicjatywy wzywa się również Komisję do zintensyfikowania badań nad zastosowaniami psychodelików do celów terapeutycznych, a także do rozwijania sieci naukowo-badawczych.

Są to w kolejności dziesiąta i jedenasta inicjatywa obywatelska zarejestrowane w 2024 r. Organizatorzy mają teraz sześć miesięcy na rozpoczęcie zbierania podpisów. 

New initiative registered
  • 24/07/2024
Komisja rejestruje dwie nowe europejskie inicjatywy obywatelskie

24 lipca Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu dwóch europejskich inicjatyw obywatelskich.

Organizatorzy inicjatywy „Stop Cruelty Stop Slaughter” („Nie dla okrucieństwa wobec zwierząt i ich rzezi”) wzywają Komisję do wprowadzenia zachęt do produkcji białka roślinnego, w tym substytutów mleka i jajek, oraz do produkcji mięsa hodowanego komórkowo. Domagają się również zmniejszenia liczby zwierząt gospodarskich i stopniowego zamykania wszystkich gospodarstw hodowlanych.

Organizatorzy inicjatywy „Stop Fake Food: Origin on Label” („Stop podrabianej żywności: miejsce pochodzenia na etykiecie”) domagają się wprowadzenia środków, które zapewnią europejskim konsumentom przejrzyste informacje na temat kupowanej żywności, a także jasnego i wyraźnego oznaczania pochodzenia wszystkich produktów oraz przestrzegania norm środowiskowych, zdrowotnych i prawa pracy na rynku wewnętrznym.

Są to w kolejności ósma i dziewiąta inicjatywa obywatelska zarejestrowane w 2024 r. Organizatorzy mają teraz sześć miesięcy na rozpoczęcie zbierania podpisów. 

Chcesz wiedzieć więcej i współpracować z innymi?