Kwestie ogólne
Europejska inicjatywa obywatelska ma umożliwić Europejczykom aktywne uczestnictwo w kształtowaniu polityki unijnej.
Aby skłonić UE do podjęcia działań w konkretnej sprawie, można zorganizować europejską inicjatywę obywatelską, w wyniku której Komisja Europejska zostanie wezwana do zaproponowania nowych przepisów unijnych w tej dziedzinie.
Aby Komisja rozważyła podjęcie działań w związku z inicjatywą, musi się pod nią podpisać jeden milion osób z całej UE.
Petycje można składać tylko do Parlamentu Europejskiego. Inicjatywy obywatelskie przedkłada się Komisji Europejskiej.
Petycje różnią się głównie tym, że:
- dotyczą już podejmowanych przez UE działań – nie mogą służyć domaganiu się projektu nowych przepisów UE (inicjatywy obywatelskie służą zaproponowaniu nowych przepisów UE)
- może je złożyć nawet jedna osoba (wystąpić z inicjatywą obywatelską mogą tylko formalne grupy organizatorów)
- nie ma minimalnej liczby podpisów (w przypadku inicjatyw obywatelskich wymagany jest jeden milion podpisów).
TAK.
W większości krajów na poziomie krajowym, regionalnym lub lokalnym społeczeństwo ma do dyspozycji inicjatywy lub podobne narzędzia. Różnią się one zakresem i przebiegiem procedury.
Przykłady opisano w tym badaniu:
W przypadku inicjatyw zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 r. obecne przepisy mają zastosowanie do niektórych aspektów, podczas gdy poprzednie przepisy mają zastosowanie do innych (np. wymogów dotyczących danych osób składających podpisy, systemów zbierania deklaracji online, poświadczenia podpisów przez kraje UE).
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w zawiadomieniu Komisji w kwestii uregulowań przejściowych.
- Pobierzбългарски
- PobierzEspañol
- Pobierzčeština
- Pobierzdansk
- PobierzDeutsch
- Pobierzeesti
- Pobierzελληνικά
- PobierzEnglish
- Pobierzfrançais
- PobierzGaeilge
- Pobierzhrvatski
- Pobierzitaliano
- Pobierzlatviešu
- Pobierzlietuvių
- Pobierzmagyar
- PobierzMalti
- PobierzNederlands
- Pobierzportuguês
- Pobierzromână
- Pobierzslovenčina
- Pobierzslovenščina
- Pobierzsuomi
- Pobierzsvenska
Pierwsze kroki – inicjatywa
TAK.
Porady dotyczące aspektów prawnych europejskiej inicjatywy obywatelskiej, prowadzenia kampanii, gromadzenia funduszy i innych aspektów organizacyjnych można uzyskać na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Zapytania można tam składać za pośrednictwem narzędzia Pomoc, a porad udzielają niezależni eksperci.
Zapytania mogą składać tylko zarejestrowani użytkownicy forum.
NIE.
Inicjatywa obywatelska może dotyczyć jedynie projektów przepisów w kwestiach, w których zdaniem obywateli akt prawny Unii jest konieczny do tego, by wdrożyć traktaty (a nie zmienić je).
TAK.
Zasady nie przewidują ograniczeń w tej kwestii.
Pierwsze kroki – organizatorzy
TAK.
Liczy się kraj miejsca zamieszkania. Organizatorzy mogą być obywatelami tego samego kraju lub różnych krajów.
NIE.
Każdy organizator musi być obywatelem kraju UE.
Musisz być w wieku uprawniającym do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
W większości krajów UE ten wiek to ukończone 18 lat, z wyjątkiem:
Belgii, Austrii i Malty, gdzie wiek uprawniający do głosowania to 16 lat
Grecji, gdzie można głosować w wieku lat 17.
NIE.
Wystarczy być w wieku uprawniającym do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego (zob. poprzednie pytanie).
TAK.
Nie wlicza się ich jednak do minimalnej liczby osób mieszkających w siedmiu różnych krajach UE (i nie mogą zostać wpisani na tę listę we wniosku o rejestrację).
Osoby wyznaczone do kontaktów – przedstawiciel i jego zastępca – są upoważnione do wypowiadania się i działania w imieniu organizatorów.
Mogą to być osoby zaliczające się do siedmiu członków grupy mieszkających w siedmiu różnych krajach lub może to być dwoje innych członków grupy.
Osoby wyznaczone do kontaktów pełnią rolę pośredników między grupą a Komisją – to one odpowiadają w szczególności za przedkładanie wszelkich informacji Komisji.
Przedstawiciel i jego zastępca mają dostęp do konta organizatora i wszelkiej korespondencji otrzymanej od Komisji.
Przy składaniu wniosku o rejestrację przedstawiciel grupy organizatorów musi załadować dokumenty potwierdzające imiona i nazwiska, adresy pocztowe i obywatelstwo siedmiu członków grupy mieszkających w siedmiu różnych krajach UE.
Te same dokumenty są wymagane w przypadku osób wyznaczonych do kontaktów (przedstawiciela i jego zastępcy), jeśli zaliczają się one do tych siedmiu członków.
Komisja sprawdzi te dokumenty i może zwrócić się do przedstawiciela grupy o przedstawienie dalszych informacji.
Ważne: dokument tożsamości może nie być wystarczającym dowodem potwierdzającym kraj zamieszkania. Dokumenty potwierdzające kraj zamieszkania powinny być jak najbardziej aktualne, najlepiej z okresu maksymalnie 12 ostatnich miesięcy (np. rachunki za media z podanym obecnym miejscem zamieszkania).
TAK.
W takim przypadku – jako przedstawiciel lub jego zastępca – musisz poinformować Komisję o tych zmianach za pośrednictwem konta organizatora.
Jeśli zmiany dotyczą minimalnej liczby członków grupy mieszkających w siedmiu różnych krajach, musisz przedstawić niezbędne dokumenty na dowód, że grupa nadal spełnia wymogi pod względem obywatelstwa, wieku i miejsca zamieszkania.
Musisz również zmienić formularze deklaracji poparcia, aby uwzględnić w nich te zmiany.
Imiona i nazwiska nowych członków grupy wyświetlą się w rejestrze online. Imiona i nazwiska byłych członków grupy pozostaną widoczne w rejestrze przez cały czas trwania procedury (następnie właściwe organy będą mogły sprawdzić ważność zebranych podpisów przedłożonych im do weryfikacji).
TAK.
Zasady nie przewidują ograniczeń w tej kwestii.
NIE.
To tylko jedna z możliwości.
Jeśli grupa utworzy podmiot prawny, to on będzie w świetle prawa odpowiadać za zarządzanie inicjatywą.
TAK.
Każdy podmiot prawny, który zarządza inicjatywą, należało utworzyć zgodnie z przepisami prawa kraju, w którym został zarejestrowany. Należy przedstawić dokumenty poświadczające, że podmiot prawny został zarejestrowany specjalnie w celu zarządzania inicjatywą oraz że przedstawiciel jest upoważniony do działania w jego imieniu.
Zarejestrowanie inicjatywy
- Tytuł inicjatywy (maks. 100 znaków bez spacji)
- Cele inicjatywy (maks. 1 100 znaków bez spacji)
- Artykuły Traktatów uznane przez nich za istotne dla proponowanej inicjatywy
- Imiona i nazwiska, adresy pocztowe, obywatelstwo i daty urodzenia siedmiu członków grupy mieszkających w siedmiu różnych krajach UE
- Te same dane osobowe dotyczące przedstawiciela i zastępcy, a także ich adresy e-mail i numery telefonów
Przedstawiciel i jego zastępca mogą być osobami zaliczającymi się do siedmiu członków grupy wspomnianych powyżej (mieszkających w siedmiu różnych krajach UE) lub może to być dwoje innych członków grupy.
- Dokumenty potwierdzające imiona i nazwiska, adresy pocztowe, obywatelstwo i daty urodzenia każdego z siedmiu członków grupy oraz przedstawiciela i zastępcy, jeżeli nie należą oni do grona tych siedmiu członków grupy (zob. również pyt. „Jako organizator, jak mogę udowodnić, że spełniam wymogi określone w przepisach?”)
- Imiona i nazwiska innych członków grupy
- Wszystkie źródła wsparcia i finansowania (znane w chwili rejestracji) o wartości przekraczającej 500 euro na darczyńcę
- W odpowiednim przypadku dokumenty potwierdzające, że do zarządzania inicjatywą został utworzony podmiot prawny oraz że przedstawiciel grupy jest upoważniony do działania w imieniu tego podmiotu.
Można również przekazać:
- załącznik, w którym zostanie przedstawiony szerszy kontekst oraz zostaną omówione cele inicjatywy (maks. 5 000 znaków bez spacji) i który należy wypełnić online
- dodatkowe informacje, na przykład projekt aktu prawnego (do załadowania – maks. 5 MB)
- adres strony internetowej inicjatywy (jeśli taka istnieje).
Komisja zarejestruje inicjatywę, jeżeli:
- utworzona została grupa organizatorów i wskazano osoby wyznaczone do kontaktów
- podmiot prawny (jeżeli zdecydowano się na skorzystanie z tej opcji) został utworzony specjalnie w celu zarządzania inicjatywą, a przedstawiciel jest upoważniony do działania w jego imieniu
- inicjatywa dotyczy kwestii, w której Komisja jest uprawniona do zaproponowania przepisów UE
- inicjatywa nie jest niepoważna ani dokuczliwa, ani nie stanowi nadużycia
- inicjatywa jest zgodna z wartościami Unii określonymi w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej oraz z prawami zapisanymi w Karcie praw podstawowych UE.
NIE.
Forum to nieformalna przestrzeń dla (potencjalnych) organizatorów, którzy mogą tam dyskutować na temat pomysłów na inicjatywy oraz znaleźć ludzi do swojego zespołu lub uzyskać porady.
Aby inicjatywa została zarejestrowana i aby można było rozpocząć zbieranie podpisów, najpierw należy złożyć do Komisji formalny wniosek o rejestrację.
Decyzję Komisji otrzymasz przed upływem dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
Wyjątek
Jeśli inicjatywa spełnia wszystkie wymogi z wyjątkiem wskazania obszaru, w którym Komisja byłaby uprawniona do działania, Twoja grupa otrzyma odpowiedź zaledwie w ciągu jednego miesiąca, wraz z propozycją zmiany tej części wniosku o rejestrację.
Od otrzymania tej odpowiedzi będziesz mieć dwa miesiące na wysłanie Komisji zaktualizowanej wersji (możesz też zdecydować się na wycofanie inicjatywy).
Jeżeli wyślesz zaktualizowaną wersję, Komisja podejmie ostateczną decyzję w ciągu jednego miesiąca od jej otrzymania. Będzie to decyzja o:
- zarejestrowaniu inicjatywy w pełnej wersji
- albo częściowym zarejestrowaniu inicjatywy
- albo odmowie zarejestrowania inicjatywy.
W takim przypadku cała procedura rejestracji może trwać maksymalnie cztery miesiące.
To, że inicjatywa została zarejestrowana częściowo, oznacza, że nie wszystkie jej cele wchodzą w zakres uprawnień Komisji do zaproponowania przepisów prawa UE.
W przypadku częściowej rejestracji deklaracje poparcia można zbierać jedynie w odniesieniu do tych części inicjatywy, które zostały zarejestrowane. Jeżeli inicjatywa uzyska co najmniej milion podpisów i zostanie przedłożona Komisji, Komisja przeanalizuje wyłącznie zarejestrowane części inicjatywy.
W systemie zbierania deklaracji online i na papierowych formularzach deklaracji poparcia wymienione są jedynie zarejestrowane cele.
Informację, które części inicjatywy zostały zarejestrowane, zawiera decyzja o zarejestrowaniu dostępna w rejestrze online Komisji.
Grupa organizatorów musi również poinformować osoby składające podpisy o zakresie rejestracji na stronach internetowych kampanii lub za pośrednictwem innych środków przekazu, których używa do promowania inicjatywy.
Opublikowane zostaną jedynie następujące informacje:
- opis inicjatywy (tytuł, cele i inne podane informacje)
- imiona i nazwiska członków grupy organizatorów oraz adresy e-mail osób wyznaczonych do kontaktów (przedstawiciela i jego zastępcy)
- kraj zamieszkania przedstawiciela lub – jeżeli do celów zarządzania inicjatywą utworzono podmiot prawny – nazwa tego podmiotu i kraj jego siedziby
- informacje o źródłach finansowania i wsparcia.
Informacje o ochronie danych osobowych można znaleźć w oświadczeniu o ochronie prywatności.
W dowolnym z 24 języków urzędowych UE.
TAK.
Komisja tłumaczy tytuł, cele i załącznik inicjatywy na wszystkie języki urzędowe UE i publikuje je w publicznie dostępnym rejestrze.
Za ewentualne tłumaczenia wszelkich innych informacji (np. projektu aktu prawnego) odpowiadają organizatorzy. Komisja umieszcza takie tłumaczenia wraz z pozostałymi w publicznym rejestrze.
TAK.
Decyzja jest oparta na podstawach prawnych, co oznacza, że organizatorzy mogą ją zakwestionować. Komisja podaje uzasadnienie decyzji i wyjaśnia, jakie sądowe lub pozasądowe środki odwoławcze są dostępne.
Środki te obejmują wniesienie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE lub złożenie skargi (dotyczącej niewłaściwego administrowania) do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.
Komisja publikuje informacje na temat odmów zarejestrowania inicjatyw.
TAK.
Organizatorzy mogą wycofać inicjatywę w dowolnym momencie, zanim zostanie przedłożona Komisji (przedkłada się ją po zebraniu wszystkich podpisów i uzyskaniu poświadczenia ich ważności).
Po wycofaniu inicjatywy nie można reaktywować procedury – wszystkie podpisy zostają unieważnione.
Inicjatywa będzie jednak nadal wyświetlać się na stronie, w części z inicjatywami zarchiwizowanymi.
Uzyskanie poparcia
Organizatorzy mogą sami zdecydować, kiedy rozpoczną zbieranie podpisów – musi to jednak nastąpić nie później niż sześć miesięcy od zarejestrowania inicjatywy.
Wybraną datę należy podać Komisji 10 dni roboczych przed tą datą. Opublikujemy wtedy w rejestrze online datę rozpoczęcia i zakończenia okresu zbierania deklaracji.
TAK.
Na zebranie podpisów organizatorzy mają maksymalnie jeden rok. Mogą przestać je zbierać w dowolnym momencie, jeżeli mają pewność, że udało im się zebrać minimalną liczbę podpisów (co najmniej jeden milion, a w co najmniej siedmiu krajach UE osiągnięty wymagany próg).
Kolejnym krokiem jest przedłożenie deklaracji właściwym organom krajowym do weryfikacji.
NIE.
Do zbierania podpisów należy używać specjalnych formularzy, które są zgodne z wzorami określonymi w załączniku III do rozporządzenia w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej i które zawierają wszystkie konieczne informacje o inicjatywie zgodne z tym, co zostało opublikowane na naszych stronach.
Należy też pamiętać, że dane, które muszą podać osoby składające podpisy, zależą od kraju, z którego pochodzą.
Prawidłowe, wstępnie wypełnione formularze można pobrać z konta organizatora. Będą one zawierać wymagane informacje na temat inicjatywy.
NIE.
Należy używać osobnych formularzy w zależności od obywatelstwa osób składających podpisy. Oznacza to, że wszyscy sygnatariusze na jednym formularzu muszą być obywatelami tego samego kraju UE.
W każdym formularzu należy wskazać kraj, w którym zostanie wysłany do weryfikacji. Z formularza tego mogą korzystać jedynie obywatele tego kraju.
Podpisy można zbierać w dowolnym języku urzędowym UE, niezależnie od obywatelstwa sygnatariuszy.
NIE.
Do zbierania deklaracji poparcia online organizatorzy muszą używać centralnego systemu zbierania deklaracji online udostępnionego przez Komisję.
NIE.
System ten jest rozwiązaniem bezpłatnym i gotowym do użycia. Spełnia już wymogi techniczne i wymogi bezpieczeństwa.
Organizatorzy muszą jedynie podpisać umowę, na mocy której będą administratorami danych wspólnie z Komisją.
Po jej podpisaniu mogą rozpocząć zbieranie podpisów (po upływie 10 dni od podania Komisji daty rozpoczęcia okresu zbierania deklaracji).
Wymóg ten ma zagwarantować, że inicjatywę będą popierać osoby o różnym obywatelstwie i że przekrój pod tym względem będzie wystarczająco szeroki.
Więcej informacji na temat minimalnej liczby podpisów na kraj
NIE.
Wszystkie podpisy są wliczane do łącznej liczby podpisów pozwalającej osiągnąć cel, jakim jest jeden milion.
Wyrażenie poparcia
Wypełnij i podpisz deklarację poparcia, na papierze lub elektronicznie.
Zależy to od kraju.
Wszyscy obywatele UE muszą podać następujące informacje: obywatelstwo, imię i nazwisko oraz w zależności od kraju:
albo
A. pełny adres pocztowy i datę urodzenia
(obywatele Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Luksemburga, Niemiec i Słowacji)
albo
B. osobisty numer identyfikacyjny / numer osobistego dokumentu tożsamości i rodzaj numeru/dokumentu
(obywatele Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Węgier i Włoch).
Obywatele niektórych krajów UE mogą również poprzeć inicjatywę przy pomocy środków identyfikacji elektronicznej.
Wymogi dotyczące danych w podziale na kraje
Po osiągnięciu wymaganej liczby podpisów zebrane dane zostaną poświadczone przez właściwe organy w każdym kraju. Wszelkie deklaracje poparcia zawierające błędne dane zostaną uznane za nieważne.
Musisz być w wieku uprawniającym do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego (w większości krajów UE 18 lat). Niektóre kraje obniżyły do 16 lat minimalną granicę wieku uprawniającego do wspierania europejskich inicjatyw obywatelskich. Szczegóły znajdziesz w tabeli.
NIE.
Musisz tylko być w wieku uprawniającym do głosowania w eurowyborach lub mieć ukończone co najmniej 16 lat w przypadku krajów, które podjęły decyzję o zezwoleniu na wyrażanie poparcia od tej granicy wiekowej (zob. poprzednie pytanie).
NIE.
Europejską inicjatywą obywatelską mogą poprzeć wyłącznie obywatele UE (obywatele krajów UE).
W kraju, którego jesteś obywatelem.
Na przykład jeśli jesteś Litwinem mieszkającym w Irlandii, Twój podpis będzie liczony jako podpis z Litwy.
Jeśli masz podwójne obywatelstwo, po prostu wybierz jedno z nich i wypełnij tylko jeden formularz. Daną inicjatywę można poprzeć tylko raz.
TAK.
Przy podpisywaniu wybierz kraj UE, którego jesteś obywatelem. Twój podpis będzie liczony w tym kraju.
Weryfikacja deklaracji poparcia
TAK.
Muszą je przedłożyć w terminie trzech miesięcy od zakończenia okresu zbierania deklaracji.
Wyznaczone organy we wszystkich krajach UE przeprowadzają kontrole służące poświadczeniu liczby ważnych deklaracji poparcia.
Mają na to trzy miesiące. Kontrole te mogą opierać się na losowym doborze próby.
Na dwa sposoby:
- Organizatorzy mogą złożyć deklaracje poparcia zebrane w formie papierowej za pomocą własnych środków. Deklaracje poparcia zebrane na papierze można przekazywać w formie papierowej lub można je zeskanować i przekazać drogą elektroniczną lub na fizycznym nośniku takim jak DVD. W przypadku przekazywania deklaracji poparcia na nośniku fizycznym (w formie papierowej lub na DVD) należy również zapewnić ich bezpieczeństwo, np. wysyłając je przesyłką poleconą lub firmą kurierską. Organizatorzy muszą zawsze przestrzegać wszystkich przepisów dotyczących ochrony danych.
- Organizatorzy muszą poinformować Komisję, czy chcą załadować deklaracje poparcia zebrane na papierze za pośrednictwem oferowanej przez Komisję usługi wymiany plików. Skany papierowych formularzy mogą zostać załadowane do systemu w formie zaszyfrowanej. W ciągu dwóch miesięcy od zakończenia okresu zbierania deklaracji należy załadować wszystkie deklaracje poparcia zebrane na papierze, a następnie poinformować Komisję o zakończeniu tego zadania.
Komisja przesyła podpisy zebrane przy pomocy jej centralnego systemu zbierania deklaracji online do państw członkowskich za pośrednictwem usługi wymiany plików. Jest to system, który umożliwia bezpieczne przekazywanie deklaracji poparcia państwom członkowskim. Informacje są przesyłane w formie zaszyfrowanej i mogą zostać odszyfrowane wyłącznie przez odpowiedni właściwy organ.
Usługa wymiany plików to system, który umożliwia bezpieczne przekazywanie deklaracji poparcia właściwym organom krajowym.
Informacje są przesyłane w formie zaszyfrowanej i mogą zostać odszyfrowane wyłącznie przez odpowiedni właściwy organ.
Mogą wykorzystać środki dochodzenia roszczeń dostępne w ich kraju. Mogą na przykład zwrócić się do krajowych organów administracyjnych lub sądowych (w tym do krajowego lub regionalnego rzecznika praw obywatelskich).
Mogą również złożyć skargę do Komisji w sprawie naruszenia prawa UE.
Przedłożenie inicjatywy
TAK.
Mają na to trzy miesiące, licząc od daty otrzymania ostatniego poświadczenia od właściwych organów krajowych.
NIE.
Należy jedynie wysłać za pośrednictwem konta organizatora formularz służący do przedłożenia inicjatywy, a także kopie wszystkich poświadczeń otrzymanych od organów krajowych, w których potwierdzono, że zebrana została wymagana minimalna liczba podpisów.
Uzyskanie odpowiedzi
Spotkanie to odbywa się przed upływem jednego miesiąca od daty przedłożenia inicjatywy.
Ma formę zorganizowanej dyskusji na temat treści inicjatywy, która ma umożliwić Komisji zrozumienie jej celów (i uzyskanie ewentualnych wyjaśnień), zanim przygotuje swoją odpowiedź.
NIE.
Kiedy inicjatywa zostanie przedłożona, Komisja poinformuje o tym Parlament. Następnie Parlament skontaktuje się z organizatorami, aby zorganizować wysłuchanie.
Poza Parlamentem Europejskim Komisja poinformuje również Radę UE, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Komitet Regionów oraz wszystkie parlamenty narodowe w UE.
TAK.
Jest to sześć miesięcy od daty przedłożenia inicjatywy.
Komisja wydaje komunikat, w którym określa środki, jakie zamierza ewentualnie podjąć, a także przedstawia uzasadnienie swojej decyzji oraz ewentualny harmonogram wdrożenia tych środków.
Komunikat zostanie opublikowany na naszych stronach we wszystkich językach urzędowych UE.
Komisja powiadomi o nim również Parlament Europejski, Radę UE, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Komitet Regionów oraz wszystkie parlamenty narodowe w UE.
NIE.
Europejska inicjatywa obywatelska ma umożliwić Europejczykom rozpoczęcie dyskusji na dany temat i wywarcie wpływu na program działań UE przez wezwanie Komisji do przedstawienia projektu przepisów.
Nałożenie na Komisję obowiązku zaproponowania przepisów nie byłoby możliwe bez zmiany Traktatu.
Wniosek ustawodawczy Komisji musi przejść przez kolejne etapy odpowiedniej procedury ustawodawczej.
Oznacza to, że aby wniosek ustawodawczy stał się prawem, musi najpierw zostać przeanalizowany i przyjęty przez Parlament Europejski i Radę UE, a w niektórych przypadkach jedynie przez Radę.
NIE.
Inaczej niż w przypadku odmowy zarejestrowania inicjatywy decyzja ta opiera się na przeprowadzonej przez Komisję analizie merytorycznej i nie podlega procedurze odwoławczej.
Inicjatywa obywatelska jest instrumentem, przy pomocy którego obywatele mogą kształtować działania UE i które zobowiązuje Komisję do poważnego rozważenia propozycji przedstawionych przez Europejczyków. Komisja nie ma jednak obowiązku podjęcia działań w związku z tymi propozycjami.
Jeżeli Komisja postanowi nie podejmować żadnych działań, wyraźnie wyjaśni powody swojej decyzji.
Wsparcie finansowe
TAK.
Należy zgłosić wszelkie wsparcie finansowe powyżej 500 euro na darczyńcę.
Organizatorzy muszą podać te informacje przy składaniu wniosku o rejestrację, a następnie aktualizować je co najmniej co dwa miesiące.
Należy również podać informacje na temat wszelkiego otrzymanego wsparcia niefinansowego.
Informacje dotyczące wsparcia i darczyńców opublikujemy w naszym rejestrze online.
Źródła wsparcia i finansowania należy zgłaszać za pośrednictwem konta organizatora, czyli konta, które było wykorzystywane do zarejestrowania inicjatywy.
Co dwa miesiące na koncie organizatora pojawiać się będą automatyczne przypomnienia o konieczności aktualizacji informacji na temat finansowania i wsparcia.
Za darczyńcę uważa się osobę lub organizację udzielającą wsparcia finansowego w wysokości powyżej 500 euro.
Za darczyńców uważa się również osoby prawne lub organizacje przekazujące inne darowizny, które można wymiernie oszacować pod względem ekonomicznym (np. darowizny rzeczowe), oraz te udzielające wsparcia, którego nie można wymiernie oszacować pod względem ekonomicznym.
Osoby zapewniające wsparcie niefinansowe, takie jak wolontariat, nie są uznawane za darczyńców na mocy rozporządzenia w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Takie wsparcie nie musi być zgłaszane.
W przypadku wątpliwości co do tego, czy należy zgłosić dane wsparcie, można skorzystać z porad na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej (zakładka „Pomoc”).
NIE.
Byłoby to sprzeczne z zasadą niezależności inicjatyw obywatelskich i neutralności Komisji.
Komisja oferuje jednak wsparcie niefinansowe w postaci bezpłatnych usług tłumaczeniowych i bezpłatnego systemu zbierania deklaracji online.
Dodatkowe wsparcie – w formie porad i wskazówek – można uzyskać na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
TAK.
Aby zgłosić zastrzeżenia lub złożyć skargę w sprawie darczyńców i wsparcia zadeklarowanego w odniesieniu do danej inicjatywy (np. jeśli Twoim zdaniem opublikowane informacje są nieprawidłowe lub niekompletne), skorzystaj z formularza kontaktowego dostępnego na stronie poświęconej tej inicjatywie.
Abyśmy mogli podjąć działania w związku ze skargą, musimy otrzymać od Ciebie dowody na jej słuszność.
Skontaktujemy się z organizatorami inicjatywy, aby ustalić fakty, i zwrócimy się do nich o skorygowanie wszelkich nieścisłości co do finansowania lub wsparcia.
Informowanie
NIE.
Komisja ma obowiązek zachowania neutralności co do wszystkich trwających inicjatyw.
Prowadzi jednak ogólne kampanie promocyjne i informacyjne, które służą podniesieniu świadomości społecznej na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej jako sposobu uczestnictwa obywateli w kształtowaniu polityki.
Na tych stronach znajdziesz aktualne informacje dotyczące ogólnie europejskiej inicjatywy obywatelskiej oraz konkretnych inicjatyw. Możesz również zamówić subskrypcję naszego biuletynu.
W momencie podpisania inicjatywy za pośrednictwem centralnego systemu, którym zarządza Komisja, możesz też subskrybować konkretne bieżące informacje na temat inicjatyw wysyłane przez organizatorów i Komisję.
TAK.
Mogą zebrać adresy e-mail sygnatariuszy, aby móc przekazywać im informacje, ale wyłącznie jeśli:
- osoby te wyrażą na to zgodę
- organizatorzy przestrzegają odpowiednich przepisów dotyczących ochrony danych.
Ochrona danych
TAK.
Prawo europejskie upoważnia organizatorów do gromadzenia konkretnych informacji na Twój temat, online lub na papierze, a także do przekazania tych informacji właściwym organom odpowiedzialnym za poświadczenie zebranych deklaracji poparcia.
Jest to zobowiązanie prawne spoczywające na organizatorach – bez informacji na temat sygnatariuszy poparcie dla ich inicjatywy nie zostałoby uznane za ważne.
Wszystkie dane osobowe przetwarzane do celów danej inicjatywy podlegają przepisom o ochronie danych.
Przedstawiciele grup organizatorów odpowiedzialni za przetwarzanie danych osobowych muszą przestrzegać ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) i odpowiednich krajowych przepisów o ochronie danych.
Komisja Europejska musi przy przetwarzaniu danych osobowych przestrzegać rozporządzenia w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje UE.
Przetwarzanie danych osobowych przez państwa członkowskie podczas weryfikacji deklaracji poparcia podlega RODO i odpowiednim krajowym przepisom o ochronie danych.
Udostępniony przez Komisję centralny system zbierania deklaracji onlinezapewnia użytkownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa (w tym szyfrowanie danych) zgodny z jej zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Za jego pośrednictwem obywatele mogą również poprzeć inicjatywę poprzez skorzystanie z krajowych środków identyfikacji elektronicznej.
Nie mogą zachować danych zebranych na oficjalnym formularzu deklaracji poparcia – mogą je wykorzystać wyłącznie na potrzeby udowodnienia poparcia dla ich inicjatywy.
Mogą jednak poprosić sygnatariuszy o podanie im osobno danych kontaktowych i wyrażenie zgody na otrzymywanie informacji.
Więcej informacji znajdziesz w wytycznych dla organizatorów na temat ochrony danych.
Administratorem danych jest:
- przedstawiciel grupy organizatorów
- lub podmiot prawny, jeżeli został utworzony do celów zarządzania inicjatywą.
Dotyczy to przetwarzania danych osobowych (w tym adresów poczty elektronicznej) zebranych od osób fizycznych w procesie zbierania podpisów.
Rola administratora danych jest współdzielona z Komisją, jeżeli w ramach inicjatywy używane są:
- system zbierania podpisów i adresów e-mail udostępniony przez Komisję
- usługa wymiany plików oferowana przez Komisję do celów przekazania podpisów do krajów UE.
Podczas weryfikacji podpisów odpowiedzialne za nią organy krajowe pełnią również rolę administratora danych.
Więcej informacji znajdziesz w wytycznych dla organizatorów na temat ochrony danych.
Szczegółowe przepisy określono w rozporządzeniu w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej – zob. art. 19.
W odniesieniu do wszystkich pozostałych aspektów organizatorzy oraz właściwe organy w krajach UE podlegają przepisom ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
W przypadku gdy Komisja jest współadministratorem danych, jej działania reguluje rozporządzenie (UE) 2018/1725.
Więcej informacji znajdziesz w wytycznych dla organizatorów na temat ochrony danych.
Deklaracje poparcia:
Organizatorzy i Komisja muszą zniszczyć wszystkie deklaracje poparcia podpisane w odniesieniu do inicjatywy (oraz wszelkie ich kopie) w tym terminie spośród dwóch podanych poniżej, który wypada wcześniej:
- przed upływem jednego miesiąca od przedłożenia inicjatywy Komisji
- przed upływem 21 miesięcy od rozpoczęcia okresu zbierania deklaracji.
Jeżeli jednak organizatorzy wycofają inicjatywę po rozpoczęciu okresu zbierania deklaracji, deklaracje (oraz wszelkie ich kopie) muszą zostać zniszczone przed upływem jednego miesiąca od jej wycofania.
Organy krajowe, do których wysłano deklaracje poparcia do weryfikacji, muszą zniszczyć wszystkie deklaracje (oraz wszelkie ich kopie) przed upływem trzech miesięcy od zakończenia procesu weryfikacji.
Wyjątek – jeżeli organizatorzy są stroną jakiegokolwiek postępowania prawnego lub administracyjnego związanego z ich inicjatywą, mogą zachować deklaracje poparcia (wraz z ich kopiami) przez okres dłuższy niż wskazany powyżej.
Adresy e-mail:
Organizatorzy i Komisja muszą zniszczyć całą ewidencję adresów e-mail w terminie:
- jednego miesiąca od wycofania inicjatywy lub
- 12 miesięcy od zakończenia okresu zbierania deklaracji lub
- 12 miesięcy od przedłożenia inicjatywy Komisji.
Jeżeli jednak Komisja w odpowiedzi na inicjatywę wystosuje formalny komunikat, okres przechowywania adresów e-mail upływa po trzech latach od opublikowania komunikatu.
Znajdziesz je w wytycznych dla organizatorów na temat ochrony danych.