Przejdź do treści głównej
Europejska inicjatywa obywatelska

Najnowsze wiadomości

IT developments
  • 05/12/2024
Kolejny kraj umożliwił podpisywanie europejskich inicjatyw obywatelskich przy pomocy tożsamości elektronicznej – to Dania

Obywatele Danii mogą teraz wesprzeć europejską inicjatywę obywatelską przez internet, posługując się e-identyfikacją („MitID”). Dania jest 19. krajem UE, który umożliwił wyrażanie poparcia dla europejskich inicjatyw obywatelskich za pomocą krajowego systemu identyfikacji elektronicznej. Sprawdź, w jakich innych krajach jest to możliwe

Logo of Fur Free Europe
  • 26/11/2024
Europejska inicjatywa obywatelska „Europa wolna od futer” – działania następcze

Od kiedy Komisja odpowiedziała na inicjatywę „Europa wolna od futer” w grudniu 2023 r., realizuje różne działania towarzyszące. Przeprowadzono wizyty kontrolne na fermach zwierząt futerkowych, aby zbadać mechanizmy kontroli wdrożone w ramach podejścia „Jedno zdrowie”. Wizyty takie miały miejsce w Finlandii, a ostatnio w Polsce i Hiszpanii. Organy krajów UE poproszono o wypełnienie ankiety dotyczącej zwierząt futerkowych. Pomogła ona Komisji zgromadzić informacje faktyczne i dane, które wykorzysta w ocenie działań, o której mowa w komunikacie. Komisja przygotowuje również przegląd rozporządzenia w sprawie etykietowania wyrobów włókienniczych, a w październiku zorganizowała warsztaty dla zainteresowanych stron.  

 

Save Cruelty Free Cosmetics logo
  • 20/09/2024
Europejska inicjatywa obywatelska „Za kosmetykami bez okrucieństwa wobec zwierząt i Europą bez testów na zwierzętach” – działania następcze

17 września Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do zgłaszania uwag na temat badań na zwierzętach na potrzeby ocen bezpieczeństwa chemicznego oraz plan działania Komisji dotyczący stopniowego wycofywania takich badań.

Komisja zobowiązała się do opracowania tego planu w odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską „Za kosmetykami bez okrucieństwa wobec zwierząt i Europą bez testów na zwierzętach”. Plan działania powinien wskazywać najważniejsze etapy i działania mające na celu dalsze ograniczanie badań na zwierzętach, co ostatecznie powinno doprowadzić do przejścia na system regulacyjny, w ramach odpowiednich aktów prawnych dotyczących chemikaliów, w którym nie będą stosowane badania na zwierzętach.

Zaproszenie do zgłaszania uwag ma na celu pozyskanie wiedzy fachowej na temat metod badawczych niewymagających wykorzystania zwierząt w ocenie bezpieczeństwa chemicznego, a przede wszystkim wniosków podsumowujących obecny stan wiedzy w związanych z tym dziedzinach. Oprócz tego kontynuowane są działania informacyjne skierowane do zainteresowanych stron w ramach serii warsztatów (w grudniu 2023 r., w październiku 2024 r. i w maju 2025 r.).

New initiative registered
  • 11/09/2024
Komisja rejestruje dwie nowe europejskie inicjatywy obywatelskie

11 września Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu dwóch europejskich inicjatyw obywatelskich.

Cele „Europejskiej inicjatywy obywatelskiej na rzecz Europy mądrze korzystającej z wody i odpornej na deficyt wody” to: opowiadanie się za planem działania na rzecz wody, umieszczenie kwestii odporności na deficyt wody na tym samym poziomie priorytetowości co dekarbonizacja, przyspieszenie przejścia na przemysł i rolnictwo efektywne pod względem wykorzystania wody, zapewnienie odpowiednich umiejętności na potrzeby inteligentnej gospodarki wodnej oraz zapewnienie prawa do czystej i bezpiecznej wody oraz warunków sanitarnych.

Organizatorzy inicjatywy „PsychedeliCare” wzywają Komisję do wsparcia w wypracowaniu przez ekspertów konsensusu odnośnie do standardów opieki z użyciem psychodelików i wprowadzania terapii z użyciem psychodelików. W ramach inicjatywy wzywa się również Komisję do zintensyfikowania badań nad zastosowaniami psychodelików do celów terapeutycznych, a także do rozwijania sieci naukowo-badawczych.

Są to w kolejności dziesiąta i jedenasta inicjatywa obywatelska zarejestrowane w 2024 r. Organizatorzy mają teraz sześć miesięcy na rozpoczęcie zbierania podpisów. 

New initiative registered
  • 24/07/2024
Komisja rejestruje dwie nowe europejskie inicjatywy obywatelskie

24 lipca Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu dwóch europejskich inicjatyw obywatelskich.

Organizatorzy inicjatywy „Stop Cruelty Stop Slaughter” („Nie dla okrucieństwa wobec zwierząt i ich rzezi”) wzywają Komisję do wprowadzenia zachęt do produkcji białka roślinnego, w tym substytutów mleka i jajek, oraz do produkcji mięsa hodowanego komórkowo. Domagają się również zmniejszenia liczby zwierząt gospodarskich i stopniowego zamykania wszystkich gospodarstw hodowlanych.

Organizatorzy inicjatywy „Stop Fake Food: Origin on Label” („Stop podrabianej żywności: miejsce pochodzenia na etykiecie”) domagają się wprowadzenia środków, które zapewnią europejskim konsumentom przejrzyste informacje na temat kupowanej żywności, a także jasnego i wyraźnego oznaczania pochodzenia wszystkich produktów oraz przestrzegania norm środowiskowych, zdrowotnych i prawa pracy na rynku wewnętrznym.

Są to w kolejności ósma i dziewiąta inicjatywa obywatelska zarejestrowane w 2024 r. Organizatorzy mają teraz sześć miesięcy na rozpoczęcie zbierania podpisów. 

IT developments
  • 16/07/2024
Nowa minimalna liczba ważnych podpisów na państwo członkowskie w przypadku inicjatyw zarejestrowanych od 16 lipca 2024 r.

Wraz z rozpoczynającą się 16 lipca 2024 r. kadencją Parlamentu Europejskiego 2024–2029 zaczyna obowiązywaćzmieniony załącznik I do rozporządzenia w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Określono w nim nową minimalną liczbę sygnatariuszy przypadającą na każde państwo członkowskie (progi) Progi te powiązane są z liczbą posłów do Parlamentu Europejskiego (PE). Ponieważ liczba posłów do PE zwiększyła się z 705 do 720 w nowej kadencji, podniesiono także progi. Aby Komisja Europejska rozpatrzyła daną inicjatywę, jej organizatorzy muszą zebrać co najmniej milion ważnych podpisów, przy czym w co najmniej siedmiu krajach UE liczba sygnatariuszy musi osiągnąć wspomniane progi. 

Te nowe minimalne liczby sygnatariuszy obowiązują w przypadku inicjatyw zarejestrowanych przez Komisję w dniu 16 lipca 2024 r. lub później. Nie dotyczą inicjatyw zarejestrowanych przed 16 lipca 2024 r., w przypadku których zastosowanie mają nadal poprzednie progi.

New initiative registered
  • 19/06/2024
Komisja rejestruje dwie nowe europejskie inicjatywy obywatelskie

19 czerwca Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu dwóch europejskich inicjatyw obywatelskich.

W inicjatywie Air-Quotas wzywa się do wprowadzenia w każdym kraju mechanizmu przydziału emisji dwutlenku węgla na obywatela. Mechanizm ten miałby zachęcać przedsiębiorstwa do dekarbonizacji przez popyt konsumpcyjny. Organizatorzy uważają, że powinien on obejmować wszystkie zakupy towarów i usług, począwszy od transportu lotniczego. 

Inicjatywa Stop Destroying Videogames („Stop niszczeniu gier wideo”) ma na celu wprowadzenie wymogu, aby wydawcy gier wideo w UE nie blokowali tych gier zdalnie, ale pozostawiali je w stanie funkcjonalnym (umożliwiającym grę).

Są to w kolejności szósta i siódma inicjatywa zarejestrowana w 2024 r. Organizatorzy mają teraz sześć miesięcy na rozpoczęcie zbierania podpisów. 

New initiative registered
  • 13/05/2024
Zarejestrowano nową inicjatywę: „Uratujmy Ziemię: podatki od emisji gazów cieplarnianych zamiast od pracy”

13 maja Komisja zarejestrowała europejską inicjatywę obywatelską zatytułowaną „Uratujmy Ziemię: podatki od emisji gazów cieplarnianych zamiast od pracy”. Organizatorzy inicjatywy wzywają Komisję do wzmocnienia pakietu „Gotowi na 55” i unijnego systemu ustalania opłat za emisję gazów cieplarnianych oraz do redystrybucji znacznej części dochodów z tytułu tych opłat na rzecz gospodarstw domowych o niskich dochodach, zwiększenia potencjału unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego i zabiegania o stworzenie „klubu klimatycznego” dla krajów, które chcą podnieść opłaty za emisję.

Jest to piąta inicjatywa zarejestrowana w 2024 r. Organizatorzy mają sześć miesięcy na rozpoczęcie zbierania podpisów. 

New initiative registered
  • 10/04/2024
Rejestracja nowej inicjatywy wzywającej do unijnego wsparcia finansowego na rzecz bezpiecznej i dostępnej aborcji

10 kwietnia Komisja zarejestrowała europejską inicjatywę obywatelską o nazwie „My Voice, My Choice: Za bezpieczną i dostępną aborcją”. Organizatorzy inicjatywy wzywają Komisję do przedłożenia wniosku dotyczącego wsparcia finansowego dla krajów UE, aby umożliwić bezpieczne przerywanie ciąży u tych wszystkich kobiet w Europie, które nadal nie mają dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji.

Jest to czwarta inicjatywa zarejestrowana w 2024 r. Organizatorzy mają sześć miesięcy na rozpoczęcie zbierania podpisów. 

Photo of the three winning teams
  • 22/03/2024
Komisja wręcza nagrody zwycięzcom konkursu na najlepszy film wideo „ImagineEU”

21 marca 2024 r. w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „ImagineEU”, przeznaczonego dla uczniów szkół średnich. Członkowie trzech zwycięskich zespołów z Francji, Włoch i Rumunii uczestniczą w trzydniowej wizycie studyjnej w instytucjach europejskich. Konkurs na najlepszy film wideo ImagineEU opiera się na założeniach europejskiej inicjatywy obywatelskiej, a jego celem jest umożliwienie młodym obywatelom aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu polityki UE. Do konkursu przystąpili uczniowie w wieku 16–18 lat z całej UE. Ich zadaniem było nagranie krótkich filmów wideo przedstawiających pomysły na zmiany na szczeblu europejskim, które mogłyby poprawić jakość życia w ich społecznościach. Obejrzyj nagrodzone filmy wideo.

Chcesz wiedzieć więcej i współpracować z innymi?