Danski državljani lahko za podporo evropskim državljanskim pobudam na spletu zdaj uporabljajo elektronsko osebno izkaznico (MitID). S tem je Danska 19. država EU, ki dopušča uporabo nacionalnega sistema elektronske identifikacije za podpisovanje evropskih državljanskih pobud. Oglejte si pravila za vse države EU.
Komisija pripravlja več spremljevalnih ukrepov, odkar je decembra 2023 odgovorila na pobudo Za Evropo brez krzna. Na Finskem, pred kratkim pa tudi na Poljskem in v Španiji so bili opravljeni terenski obiski krznarskih farm, da se preverijo vzpostavljeni mehanizmi kontrole v skladu s pristopom „eno zdravje“. Na organe držav članic je bila naslovljena anketa o kožuharjih z namenom zbiranja stvarnih informacij in podatkov, ki bodo upoštevani v Komisijini oceni ukrepov, navedenih v sporočilu. Poleg tega Komisija pripravlja revizijo uredbe o etiketiranju tekstilnih izdelkov in je v ta namen oktobra organizirala delavnico z deležniki.
Evropska komisija je 17. septembra objavila poziv k predložitvi dokazov z naslovom Testiranje na živalih v ocenah kemijske varnosti – časovni načrt Komisije za njegovo postopno odpravo.
Priprava časovnega načrta je ena od zavez Evropske komisije v odziv na evropsko državljansko pobudo Obvarujmo kozmetiko, proizvedeno brez krutosti – zavzemajmo se za Evropo brez testiranja na živalih. Časovni načrt bi moral vključevati mejnike in specifične ukrepe za nadaljnje zmanjšanje testiranja na živalih in v končni fazi prehod na regulativni sistem brez testiranja na živalih v skladu z ustrezno zakonodajo o kemikalijah.
Cilj poziva k predložitvi dokazov je zbrati strokovno znanje o testnih metodah, pri katerih se za oceno kemijske varnosti ne uporablja testiranje na živalih. Pri tem se zlasti zbirajo prispevki, ki povzemajo trenutno stanje znanja na relevantnih področjih. Poleg tega se dialog z deležniki nadaljuje v okviru vrste delavnic (decembra 2023, oktobra 2024 in maja 2025).
Evropska komisija je 11. septembra sklenila, da bo prijavila dve evropski državljanski pobudi.
Cilji Evropske državljanske pobude za Evropo, ki pametno ravna z vodo in je odporna v zvezi z njo, so: akcijski načrt za vodo, obravnavanje odpornosti v zvezi z vodo enako prednostno kot razogljičenje, prehod na industrijo in kmetijstvo, ki sta gospodarna z vodo, zagotavljanje razpoložljivosti pravih znanj in spretnosti za gospodarstvo, ki pametno ravna z vodo, ter pravica do čiste in varne pitne vode in sanitarne oskrbe.
Organizatorji pobude PsychedeliCare pozivajo Komisijo, naj podpre strokovno soglasje o standardih zdravljenja s psihedeliki in uvedbo psihedeličnih terapij. Pobuda tudi poziva Komisijo, naj podpre raziskave o terapevtski uporabi psihedelikov in razvoj raziskovalnih mrež.
To sta deseta in enajsta pobuda, ki sta bili prijavljeni leta 2024. Organizatorji imajo zdaj na voljo šest mesecev, da začnejo zbirati podpise.
Evropska komisija je 24. julija sklenila, da bo prijavila dve novi evropski državljanski pobudi.
Organizatorji pobude „Stop Cruelty Stop Slaughter“ (Ustavimo krutost, ustavimo zakole) pozivajo k spodbudam za proizvodnjo rastlinskih beljakovin, vključno z rastlinskim mlekom, nadomestki za jajca ter gojenim mesom. Pozivajo tudi k zmanjšanju števila rejnih živali in postopnemu zaprtju vseh živinorejskih kmetij.
Pobuda „Ustavimo lažna živila: navedba porekla na oznakah“ poziva k ukrepom, s katerimi bi evropskim potrošnikom zagotovili dostop do preglednih informacij o živilih, ki jih kupujejo, jasnemu in nedvoumnemu označevanju porekla za vse izdelke ter doslednemu spoštovanju okoljskih, zdravstvenih in delovnih standardov na notranjem trgu.
To sta sedma in osma pobuda, ki sta bili prijavljeni leta 2024. Organizatorji imajo zdaj na voljo šest mesecev, da začnejo zbirati podpise.
16. julija 2024, z začetkom novega evropskega parlamentarnega obdobja (2024–2029), se je začela uporabljati revidirana Priloga I k uredbi o evropski državljanski pobudi. V njej je določeno novo najmanjše število podpisnikov na državo članico (v nadaljnjem besedilu: pragovi). Ti pragovi ustrezajo številu poslancev Evropskega parlamenta. Ker se je v novem parlamentarnem obdobju število poslancev Evropskega parlamenta povečalo s 705 na 720, so se zvišali tudi pragovi. Da bi Evropska komisija preučila evropsko državljansko pobudo, je treba zbrati vsaj milijon veljavnih podpisov v njeno podporo in pridobiti najmanjše število veljavnih podpisov v vsaj sedmih državah EU.
To novo najmanjše število se uporablja za evropske državljanske pobude, ki jih je Komisija prijavila od 16. julija 2024 naprej. Novo najmanjše število se ne uporablja za evropske državljanske pobude, prijavljene pred 16. julijem 2024, za katere se še naprej uporabljajo prejšnji pragovi.
Evropska komisija je 19. junija sklenila, da bo prijavila dve novi evropski državljanski pobudi:
Pobuda „Air-Quotas“ poziva k vzpostavi mehanizma na pobudo državljanov za ogljične kvote v vsaki državi, ki bo podjetja spodbujal k razogljičenju glede na povpraševanje potrošnikov. Organizatorji menijo, da bi moral mehanizem zajemati vse nakupe blaga in storitev, začenši z zračnim prevozom.
Pobuda „Stop Destroying Videogames“ poziva k uvedbi zahteve za založnike videoiger v EU, da videoigre pustijo v funkcionalnem stanju (primernem za igranje) in se jim tako prepreči, da jih onemogočijo na daljavo.
To sta šesta in sedma pobuda, ki sta bili prijavljeni leta 2024. Organizatorji imajo zdaj na voljo šest mesecev, da začnejo zbirati podpise.
Evropska komisija je 13. maja prijavila evropsko državljansko pobudo z naslovom „Rešimo planet s preusmeritvijo obdavčitve z dela na emisije toplogrednih plinov“. Komisijo poziva, naj okrepi sveženj „Pripravljeni na 55“ in sistem EU za oblikovanje cen ogljika. Poziva tudi k prerazporeditvi znatnega dela prihodkov iz oblikovanja cen ogljika tako, da se namenijo gospodinjstvom z nizkimi dohodki, k okrepitvi Socialnega sklada EU za podnebje in spodbujanju ustanovitve „podnebnega kluba“ za države, ki želijo uvesti trdnejše oblikovanje cen ogljika.
To je peta pobuda, prijavljena v letu 2024. Organizatorji imajo na voljo šest mesecev, da začnejo zbirati podpise.
Evropska komisija je 10. aprila prijavila evropsko državljansko pobudo z naslovom „My Voice, My Choice: za varen in dostopen splav“. Pobuda poziva Komisijo, naj predlaga finančno podporo državam članicam, ki bi omogočile varno prekinitev nosečnosti vsaki ženski v Evropi, ki nima dostopa do varnega in zakonitega splava.
To je četrta pobuda, prijavljena v letu 2024. Organizatorji imajo na voljo šest mesecev, da začnejo zbirati podpise.
Na slovesnosti na sedežu Evropske komisije v Bruslju so bile 21. marca 2024 podeljene nagrade zmagovalnim ekipam v okviru natečaja „ImagineEU“ za srednješolce. Tri zmagovalne ekipe iz Francije, Italije in Romunije so se udeležile tridnevnega študijskega obiska evropskih institucij. Video natečaj ImagineEU temelji na konceptu evropske državljanske pobude, njegov cilj pa je mlade spodbuditi k dejavnemu sooblikovanju politik EU. V okviru natečaja so bili dijaki in dijakinje v starosti od 16 do 18 let iz vse EU povabljeni, naj posnamejo in objavijo kratke videoposnetke ter v njih predstavijo svoje zamisli sprememb na evropski ravni, ki bi lahko izboljšale kakovost življenja v njihovi skupnosti. Oglejte si zmagovalne videoposnetke.
Preverite prihodnje dogodke v zvezi z evropsko državljansko pobudo. Na voljo je tudi seznam preteklih dogodkov in nekaj posnetkov.