On 8 April 2025 the European Commission organised the event ‘Spotlight on the European Citizens' Initiative: Collaborating Across the EU’, to engage institutional partners and the ECI network in further raising awareness about the ECI. Commissioner in charge of the ECI, Maroš Šefčovič, opened the event and participated in a high-level panel together with Vice-President of the European Parliament Katarina Barley (S&D/DE), President of the European Economic and Social Committee (EESC) Oliver Röpke and Executive Director of the European Citizens Action Service Assya Kavrakova. The event also brought together the ECI Ambassadors, national contact points, organisers of on-going ECIs as well as members of the EESC ECI Group. Participants showcased examples of communicating the ECI on the ground and brainstormed further ideas of bringing the information about the ECI closer to citizens.

Kooskõlas Euroopa kodanikualgatuse määruse artikliga 15 anti 11. eduka Euroopa kodanikualgatuse „Piirkondadevahelise võrdsuse tagamist ja piirkondade kultuuri säilitamist puudutav ühtekuuluvuspoliitika“ korraldajatele võimalus üksikasjalikult selgitada oma algatuse eesmärke. Neid võtsid 25. märtsil 2025 vastu juhtiv asepresident Raffaele Fitto ja Euroopa Komisjoni ametnikud.

Euroopa kodanikualgatus „Piirkondadevahelise võrdsuse tagamist ja piirkondade kultuuri säilitamist puudutav ühtekuuluvuspoliitika“ sai ELi kodanikelt 1 269 351 kinnitatud toetusavaldust ja jõudis vajaliku miinimumarvuni kaheksas riigis. Algatus esitati Euroopa Komisjonile 4. märtsil 2025, seega on see üheteistkümnes kehtiv algatus, mille komisjon peab läbi vaatama.
Algatusega kutsutakse üles pöörama liidu ühtekuuluvuspoliitikas erilist tähelepanu piirkondadele, mille omadused erinevad ümbritsevate piirkondade omadest.
Komisjonil on kuni 4. septembrini 2025 aega esitada ametlik vastus, milles kirjeldatakse meetmeid, mida ta kavatseb võtta. Komisjon kohtub lähinädalate jooksul korraldajatega, et algatust üksikasjalikult arutada. Seejärel korraldab Euroopa Parlament avaliku kuulamise.
In this 1-hour webinar, hosted by the ECI Forum, participants can learn about the different campaigning structures for ECIs, from centralised teams to coalition-based approaches. Join the experts and organisers of ongoing ECIs to learn how to optimise your initiative’s results.
Tuesday, 25 February 2025, 12.30 - 1.30 p.m.
Webinar held in English.
Euroopa kodanikualgatuse foorum on ümberstruktureeritud, et see vastaks paremini Euroopa kodanikualgatuse korraldajate vajadustele protsessi kõigis etappides – alates algatuse registreerimise jaoks ettevalmistamisest kuni kontrolli- ja läbivaatamisetapini. Euroopa kodanikualgatuse foorumi täiustatud versioon hõlbustab kasutajate juurdepääsu temaatilistele juhistele, edulugudele ja eksperdinõustamisele. Uurige lähemalt!

On 21 January the Commission registered a European citizens' initiative entitled ‘HouseEurope! Power to Renovation’.
It calls on the Commission to propose legislation that creates incentives to renovate and transform existing buildings.
The initiative organisers have six months to open the signature collection.
Euroopa Komisjon võtab aktiivselt järelmeetmeid seoses Euroopa kodanikualgatusega „Ei uimepüügile ja -kaubandusele“, milles paluti komisjonil võtta meetmeid, et lõpetada rahvusvaheline haiuimedega kauplemine.
Alates 2025. aasta jaanuarist tõhustab komisjon haitoodetega kauplemise järelevalvet tänu 13 uuele haide ja nende uimede tariifikoodile. Need koodid võimaldavad jälgida kõige enam kaubeldud hailiike.
Komisjon on lõpule viinud ka konsultatsioonietapi seoses mõjuhinnanguga, mis käsitleb eraldatud uimede kaubanduskeeldu ja mitmesuguseid alternatiivseid poliitikameetmeid, mis võeti vastusena Euroopa kodanikualgatusele. Lisateavet leiate haide kaitse ja majandamisega seotud ELi veebilehelt.


Pärast seda, kui komisjon vastas 2023. aasta detsembris algatusele „Euroopa karusnahast priiks“, on ta võtnud mitu kaasnevat meedet. Need hõlmasid kohapealseid kontrollkäike nii Soome kui ka (hiljuti) Poola ja Hispaania karusloomafarmidesse, et uurida terviseühtsuse kontrolle. Liikmesriikide ametiasutustele saadeti karusloomi käsitlev uuring, et aidata koguda faktilist teavet ja andmeid, mida komisjon kasutab teatises nimetatud meetmete hindamisel. Komisjon valmistab ka ette tekstiiltoodete märgistamise määruse läbivaatamist. Sellega seoses toimus oktoobris ka sidusrühmade seminar.
17. septembril avaldas Euroopa Komisjon tagasisidekorje, mis käsitleb loomkatseid kemikaaliohutuse hindamisel ja komisjoni tegevuskava nende järkjärguliseks lõpetamiseks.
Selle tegevuskava koostamisega täidab Euroopa Komisjon ühe kohustuse, mis ta oli võtnud vastusena Euroopa kodanikualgatusele „Julmust vältiv kosmeetika – loomkatsetevaba Euroopa“. Tegevuskava peaks sisaldama vahe-eesmärke ja konkreetseid meetmeid loomkatsete edasiseks vähendamiseks, et lõpuks üle minna asjakohaste kemikaale käsitlevate õigusaktide kohasele loomkatsetevabale õigussüsteemile.
Tagasisidekorje raames loodetakse saada eksperditeadmisi loomadega mitteseotud katsete kohta kemikaaliohutuse hindamistes ja eelkõige vastuseid, milles võetakse kokku teadmiste praegune tase asjaomastes valdkondades. Lisaks jätkub suhtlemine sidusrühmadega rea seminaride kaudu (2023. aasta detsembris, 2024. aasta oktoobris ja 2025. aasta mais).

Tutvuge Euroopa kodanikualgatusega seotud eelseisvate üritustega. Samuti saate vaadata varasemate ürituste loetelu – mõnede ürituste puhul on kättesaadavad ka salvestised.