Přejít na hlavní obsah
Evropská občanská iniciativa

Jak začít

Příručka

Průvodce evropskou občanskou iniciativou

Co organizování evropské iniciativy obnáší

Evropská občanská iniciativa vám umožňuje aktivně se zapojit do tvorby politiky EU. Podporuje diskusi na témata, která jsou pro vás důležitá, a zvyšuje povědomí veřejnosti o otázkách obecného zájmu.

Hlavní kroky:

Komise váš návrh posoudí a rozhodne, zda v reakci na něj přijme opatření či ne.

Chcete-li se pustit do organizace evropské občanské iniciativy, musíte dodržet stanovený postup. Jednotlivé fáze občanské iniciativy mohou zabrat měsíce, někdy i roky.

Zásadní je příprava. S tou vám pomohou:

  • Tyto internetové stránky, které celý postup podrobně popisují.
  • Fórum evropské občanské iniciativy, které poskytuje další informace a poradenství ohledně právních i praktických aspektů organizace iniciativy. Například:
    • Jak vypracovat text iniciativy
    • Jak najít ty správné lidi do týmu a vytvořit skupinu organizátorů
    • Jak shromažďovat podpisy...

Jako organizátoři budete moci ke sběru prohlášení o podpoře využít centrální online systém ke sběru podpisů, který provozuje Evropská komise. Ten je možné rychle nastavit pro účely vaší iniciativy. Navíc plně splňuje požadavky právních předpisů v oblasti ochrany osobních údajů.

Zahájení iniciativy

Poté, co sestavíte skupinu organizátorů, vypracujete text iniciativy a shromáždíte všechny potřebné informace, musíte zažádat o registraci iniciativy.

Za tímto účelem musí zástupce vaší skupiny organizátorů založit organizátorský účet, kde uvede svou e-mailovou adresu (která bude po registraci iniciativy zveřejněna na internetových stránkách) a vyplní požadované údaje.

Pozn.: Prvním krokem ke zřízení organizátorského účtu je vytvoření účtu u služby EU-Login. Na této stránce se dozvíte, jak s vaším účtem EU-login propojit vaše mobilní číslo, abyste mohli provádět spolehlivé (dvoufaktorové) ověření identity.  

 

Hledáte poradenství a kontakty?