Přejít na hlavní obsah
Evropská občanská iniciativa

Úvodní stránka

Získejte větší vliv na politická témata, která se vás týkají. Evropská občanská iniciativa je jedinečným způsobem, jak se podílet na utváření EU a vyzvat Evropskou komisi k tomu, aby navrhla nové právní předpisy. Jakmile se v rámci iniciativy nasbírá milion podpisů, Komise rozhodne, jaká opatření přijme.Pokyny k jednotlivým krokům
Pokud uvažujete o zahájení iniciativy, právní a praktické rady najdete v Fóru evropské občanské iniciativy.
Evropská občanská iniciativa: Vaše právo jakožto občana EU

Aktuality

IT developments
  • 01/12/2023

Updates to the Central Online Collection System

Zprávy, které nejsou k dispozici v češtině, ale které si lze na stránce "Aktuality" nechat přeložit strojově.

A new version of the Central Online Collection System, used by individual ECIs to collect support online, is available now. Users may notice improvements in the look and feel, for example, the improved map of Europe with information on support numbers per country. As support using electronic identification (eID) is getting more popular, the users can now easily see which national electronic identification scheme is available for them.

ECI Forum webinar invitation, with title and date
  • 21/11/2023

Webinar ‘What is the ECI and Why Should I Care?’ - 23 November

Zprávy, které nejsou k dispozici v češtině, ale které si lze na stránce "Aktuality" nechat přeložit strojově.

On Thursday, 23 November, at 12.30 CET, the ECI Forum will host a webinar ‘What is the ECI and Why Should I Care?’. This webinar will focus on the process of the ECI, the support tools available to organisers and testimonials from two organisers of successful initiatives.

 

New initiative registered
  • 08/11/2023

Evropská komise zaregistrovala čtyři nové evropské občanské iniciativy

Komise zaregistrovala 8. listopadu 2023 tyto čtyři evropské občanské iniciativy: „EU Live Bus Stop Info“, „Důvěra a svoboda“, „Učím se být Evropanem/kou“ a „Zřízení Evropského orgánu pro životní prostředí“.

Organizátoři iniciativy „EU Live Bus Stop Info“ požadují, aby byly na autobusových zastávkách ve všech členských zemích EU k dispozici QR kódy, které cestujícím umožní zobrazit si v reálném čase dopravní informace.

Iniciativa nazvaná „Důvěra a svoboda“ vyzývá k přijetí opatření týkajících se informovaného souhlasu, lidské důstojnosti, svobody a tělesné autonomie. Odkazuje zejména na právo činit informovaná rozhodnutí ohledně zdravotní péče a léčby.

 „Učím se být Evropanem/kou“: evropská občanská iniciativa, která chce propojit občanství členského státu s občanstvím EU“, usiluje o zavedení práva na vzdělání v oblasti evropského občanství, lidských práv, demokracie a právního státu a podpořit toto právo řadou požadavků.

Organizátoři iniciativy „Zřízení Evropského orgánu pro životní prostředí“ vyzývají ke zřízení celoevropského úřadu pro životní prostředí, který by měl pravomoc vydávat závazná správní rozhodnutí, sledovat činnosti, které mají dopad na životní prostředí, a ukládat sankce za jeho znečišťování.

Díky těmto čtyřem novým iniciativám se počet iniciativ zaregistrovaných v roce 2023 zvýšil na 11. Organizátoři mají nyní šest měsíců na to, aby si zvolili datum zahájení sběru podpisů.

 

Hledáte poradenství a kontakty?