Obecně
Evropská občanská iniciativa je nástroj, který vám umožňuje se aktivně zapojit do tvorby politiky EU.
Pokud chcete, aby Unie začala řešit nějaký konkrétní problém, můžete prostřednictvím občanské iniciativy vyzvat Evropskou komisi, aby za tím účelem navrhla nový právní předpis EU.
Komise se začne iniciativou zabývat pouze v případě, že na její podporu shromáždíte 1 milion podpisů z různých států Unie.
Petice lze předkládat pouze Evropskému parlamentu. Občanská iniciativa se naproti tomu předkládá Evropské komisi.
Petice se navíc liší především v těchto aspektech:
- smí se týkat pouze stávajících činností EU a nemůže požadovat přijetí nového právního předpisu Unie (občanská iniciativa může vyústit v nový právní předpis Unie)
- může ji předložit jedna osoba (občanskou iniciativu předkládá skupina organizátorů)
- není podmíněna minimálním počtem podpisů (občanskou iniciativu musí podepsat alespoň 1 milion občanů)
ANO.
Iniciativy a podobné nástroje existují na celostátní, regionální i místní úrovni ve většině zemí. Liší se působností, rozsahem a postupem.
Jejich příklady najdete v této studii:
Na iniciativy registrované před 1. lednem 2020 se nová pravidla vztahují jen v některých aspektech, jinak platí předchozí pravidla (např. požadavky na objem údajů o signatářích, systémy ke sběru podpisů online, potvrzování platnosti podpisů ze strany zemí EU).
Více informací najdete v oznámení Komise týkajícím se přechodných opatření.
- Stáhnoutбългарски
- StáhnoutEspañol
- Stáhnoutdansk
- StáhnoutDeutsch
- Stáhnouteesti
- Stáhnoutελληνικά
- StáhnoutEnglish
- Stáhnoutfrançais
- StáhnoutGaeilge
- Stáhnouthrvatski
- Stáhnoutitaliano
- Stáhnoutlatviešu
- Stáhnoutlietuvių
- Stáhnoutmagyar
- StáhnoutMalti
- StáhnoutNederlands
- Stáhnoutpolski
- Stáhnoutportuguês
- Stáhnoutromână
- Stáhnoutslovenčina
- Stáhnoutslovenščina
- Stáhnoutsuomi
- Stáhnoutsvenska
Jak začít – iniciativa
ANO.
Nezávislé poradenství ohledně právních aspektů evropské občanské iniciativy, jakož i ohledně její kampaně, získávání finančních prostředků a dalších organizačních aspektů můžete získat na Fóru evropské občanské iniciativy. Na každý dotaz zaslaný prostřednictvím služby Nechte si poradit na Fóru evropské občanské iniciativy odpoví odborník.
Upozornění: Chcete-li prostřednictvím fóra zažádat o radu, musíte být na něm zaregistrováni.
NE.
Prostřednictvím občanské iniciativy mohou občané žádat pouze přijetí právního aktu EU za účelem provedení čili implementace Smluv (nikoli k provedení změn ve Smlouvách).
ANO.
V tomto ohledu nestanoví pravidla žádná omezení.
Jak začít – organizátoři
ANO.
Důležitá je země bydliště. Organizátoři mohou mít státní příslušnost stejných nebo různých států.
NE.
Musíte být státním příslušníkem země EU.
Musíte být ve věku, který vás opravňuje k hlasování ve volbách do Evropského parlamentu.
Ve většině zemí EU je to od 18 let. Výjimku tvoří:
Belgie, Rakousko a Malta, kde lze volit od 16 let
Řecko, kde lze volit od 17 let.
NE.
Jedinou podmínkou je, že jste dosáhl věku, který vás opravňuje k hlasování v evropských volbách (viz předchozí otázka).
ANO.
Ale nezapočítává se do minimálního počtu 7 osob žijících v 7 různých zemích EU (a nesmí být při předložení žádosti o registraci iniciativy uveden v seznamu těchto osob).
Kontaktní osoby, tj. zástupce a náhradník, jsou oprávněny jménem organizátorů jednat a být jejich mluvčími.
Zástupcem a náhradníkem může být někdo ze skupiny předepsaných 7 členů žijících v 7 různých zemích nebo je lze zvolit nad rámec těchto 7 osob, tj. jako 2 další členy.
Plní úlohu prostředníka mezi skupinou a Komisí, zejména obstarávají zasílání všech dokumentů Komisi.
Obě kontaktní osoby mají přístup k organizátorskému účtu a jsou příjemci korespondence od Komise.
Zástupce skupiny organizátorů musí při předložení žádosti o registraci iniciativy nahrát doklady obsahující jméno a příjmení, poštovní adresu a státní příslušnost všech 7 členů skupiny žijících v 7 různých zemích EU.
Pokud kontaktními osobami (zástupcem a náhradníkem) není nikdo z těchto 7 členů, tj. zástupce a náhradník byli zvoleni na rámec 7členné skupiny, musí takové doklady předložit i ony.
Komise tyto doklady zkontroluje, přičemž může zástupce skupiny požádat o doplnění informací.
Důležité: Jako důkaz země bydliště nemusí stačit doklad totožnosti. Doklady prokazující zemi bydliště by měly být co nejaktuálnější, tedy pokud možno ne starší než jeden rok (např. faktury za energie, na nichž je uvedena adresa aktuálního bydliště).
ANO.
V takovém případě musí zástupce nebo náhradník o těchto změnách informovat Komisi prostřednictvím organizátorského účtu.
Pokud se změny týkají minimálního počtu členů skupiny žijících v 7 různých zemích, musíte předložit doklady, které prokazují, že složení vaší skupiny i nadále odpovídá požadavkům na státní příslušnost, věk a bydliště.
Rovněž musíte změnit údaje v prohlášeních o podpoře, aby odpovídala skutečnosti.
Jména nových členů skupiny se objeví v online registru. V registru budou nadále uvedena i jména bývalých členů skupiny, a to během celého průběhu iniciativy (příslušné orgány tak mohou zkontrolovat platnost shromážděných prohlášení o podpoře a předat je k ověření).
ANO.
V tomto ohledu nestanoví pravidla žádná omezení.
NE.
Je to pouze jedna z možností.
Pokud právní subjekt založíte, bude právně odpovědný za správu iniciativy.
ANO.
Právní subjekt, který spravuje iniciativu, musí být zřízen v souladu s právními předpisy země, v níž je zaregistrován. Je nutné předložit doklady, které prokazují, že byl zaregistrován specificky pro účely správy iniciativy a že zástupce skupiny organizátorů je pověřen jednat jménem tohoto subjektu.
Registrace iniciativy
- název iniciativy (max. 100 znaků bez mezer)
- cíle iniciativy (max. 1 100 znaků bez mezer)
- články Smluv, které považujete pro vaši navrhovanou iniciativu za relevantní
- jméno a příjmení, poštovní adresu, státní příslušnost a datum narození 7 členů skupiny žijících v 7 různých zemích EU
- stejné kategorie osobních údajů také u zástupce skupiny a jeho náhradníka spolu s jejich e-mailovými adresami a telefonními čísly
Zástupcem skupiny a jeho náhradníkem může být někdo ze 7 členů skupiny zmíněnými výše (žijících v 7 různých zemích EU), nebo mohou být zvoleni nad rámec této 7členné skupiny.
- doklady prokazující jména, poštovní adresy, státní příslušnost a datum narození každého ze sedmi členů skupiny, případně zástupce skupiny a jeho náhradníka, pokud mezi těchto 7 členů skupiny nepatří (viz také odpověď na otázku „Jak mám jako organizátor prokázat, že splňuji požadavky dané v pravidlech?“)
- jména dalších členů skupiny organizátorů
- údaje o všech zdrojích financování a podpory (jež jsou známy v době registrace), které přesahují hodnotu 500 eur na sponzora
- případně doklady prokazující, i) že byl pro účely správy iniciativy zřízen právní subjekt a ii) že zástupce skupiny organizátorů je pověřen jménem tohoto subjektu jednat.
Dále můžete předložit:
- přílohu vysvětlující cíle iniciativy v širších souvislostech (max. 5 000 znaků bez mezer) – vyplňuje se online
- další informace, například návrh právního aktu (v elektronické podobě – max. 5 MB)
- případně adresu vašich internetových stránek věnovaných navrhované iniciativě
Komise iniciativu zaregistruje, pokud:
- byla ustavena skupina organizátorů a zvoleny kontaktní osoby
- byl specificky pro účely správy iniciativy zřízen právní subjekt (není povinné) a zástupce skupiny je pověřen jednat jeho jménem
- iniciativa se týká tématu, které spadá do oblasti, v níž má Komise pravomocpředkládat návrhy právních aktů EU
- iniciativa není zneužívající, bezdůvodná nebo šikanózní
- iniciativa je v souladu i) s hodnotami EU stanovenými v článku 2 Smlouvy o Evropské unii a ii) s právy zakotvenými v Listině základních práv EU.
NE.
Fórum představuje neformální prostor pro (případné) organizátory, kde projednávají náměty na iniciativy, snaží se najít lidi do svého týmu nebo získat poradenství.
Chcete-li nechat svou iniciativu zaregistrovat a začít sbírat podpisy, musíte nejdříve Komisi předložit formální žádost o registraci.
O rozhodnutí Komise budete informováni do 2 měsíců od podání žádosti.
Výjimka
Pokud vaše iniciativa splňuje všechny požadavky kromě toho, že nespadá do některé z oblastí, v níž má Komise pravomoc jednat, dostane vaše skupina odpověď již během 1 měsíce s návrhem, zda nechcete text iniciativy v tomto ohledu změnit.
Ve lhůtě 2 měsíců pak budete mít možnost poslat Komisi pozměněnou verzi vaší iniciativy (nebo se můžete rozhodnout, že žádné změny provádět nechcete).
Pokud odešlete pozměněnou verzi, Komise přijme konečné rozhodnutí do 1 měsíce od data, kdy tuto verzi obdrží. Rozhodnutí může mít 3 vyústění:
- iniciativa je zaregistrována v plném znění
- iniciativa je zaregistrována částečně
- registrace iniciativy je zamítnuta.
Za těchto okolností může celý registrační postup trvat až 4 měsíce.
Iniciativa je registrována částečně, pokud některé z jejích cílů nespadají do oblastí, v níž má Komise pravomoc předkládat návrhy právních předpisů EU.
Dojde-li k částečné registraci, mohou být prohlášení o podpoře shromažďována pouze pro ty části iniciativy, které byly zaregistrovány. Pokud iniciativa získá alespoň 1 milion podpisů a je předložena Komisi, věnuje Komise pozornost pouze registrované části iniciativy.
V systému ke sběru podpisů online a v papírových formulářích prohlášení o podpoře jsou uvedeny pouze registrované cíle.
Informace o tom, které části iniciativy byly zaregistrovány, jsou uvedeny v rozhodnutí o registraci, který najdete v online registru Komise.
O rozsahu registrace musí signatáře informovat také skupina organizátorů, a to na svých internetových stránkách věnovaných kampani na podporu iniciativy nebo jinými prostředky, které k propagaci iniciativy používají.
Zveřejněny jsou pouze tyto informace:
- popis iniciativy (název, cíle a další poskytnuté informace)
- jména a příjmení členů skupiny organizátorů a e-mailové adresy kontaktních osob (zástupce a náhradníka)
- země bydliště zástupce nebo (pokud byl pro účely správy iniciativy založen právní subjekt) název právního subjektu a země, v níž byl zřízen
- informace o zdrojích podpory a financování.
Informace o ochraně osobních údajů najdete v prohlášení o ochraně soukromí.
Můžete použít kterýkoli z 24 úředních jazyků EU.
ANO.
Komise přeloží název, cíle a přílohu vaší iniciativy do všech úředních jazyků EU a tyto překlady pak zveřejní ve veřejném registru.
Pokud chtějí mít organizátoři přeloženy i další části iniciativy (např. svůj vlastní návrh právního aktu), musí si tento překlad zajistit sami. Komise pak tyto překlady přidá k ostatním ve veřejném registru.
ANO.
Rozhodnutí má právní základ, což znamená, že je proti němu možné vznést námitky. Komise uvede důvody, o něž své rozhodnutí opírá, a vysvětlí, jakých soudních i mimosoudních opravných prostředků můžete využít.
Je například možné se obrátit Evropský soudní dvůr nebo podat stížnost evropskému veřejnému ochránci práv (stížnost na nesprávný úřední postup).
Zamítavá stanoviska ohledně registrací iniciativ najdete v registru Komise.
ANO.
Iniciativu lze vzít zpět kdykoli předtím, než ji předložíte Komisi (tj. Komisi ji předkládáte poté, co jste shromáždili potřebný počet podpisů a dostali jste potvrzení o jejich platnosti).
Toto rozhodnutí je nevratné: jakmile iniciativu vezmete zpět, budou všechny podpisy, které jste zatím shromáždili, anulovány.
Iniciativa bude přesunuta do složky archivovaných iniciativ, kde bude i nadále k dispozici.
Shromažďování podpisů
Datum, kdy začnete shromažďovat podpisy, si můžete určit sami, ale musí to být ve lhůtě 6 měsíců od registrace iniciativy.
Komisi to pak musíte sdělit nejpozději 10 pracovních dnů před zvoleným datem. Komise zveřejní datum začátku a konce sběru podpisů v online registru.
ANO.
Na sběr podpisů máte maximálně 1 rok. Můžete jej kdykoli ukončit, pokud máte jistotu, že jste shromáždili minimální požadovaný počet podpisů (celkově alespoň 1 milion podpisů a zároveň jejich minimální počet v alespoň 7 zemích EU).
Shromážděné podpisy pak předáte příslušným úřadům v daných členských státech, které je ověří.
NE.
Ke sběru podpisů musíte používat zvláštní formuláře, které odpovídají vzorům uvedeným v příloze IIInařízení o evropské občanské iniciativě a které obsahují veškeré potřebné informace o iniciativě tak, jak jsou zveřejněny na těchto internetových stránkách.
O tom, jaké údaje o sobě musí signatář poskytnout, rozhoduje země, ze které signatář pochází.
Abyste měli jistotu, že používáte ty správné formuláře, můžete si je již předvyplněné stáhnout z vašeho organizátorského účtu na těchto internetových stránkách. Tyto formuláře již obsahují příslušné informace o vaší iniciativě.
NE.
Musíte použít různé formuláře podle státní příslušnosti signatáře. To znamená, že signatáři podepsaní na jednom formuláři musí být státními příslušníky stejné země EU.
Na každý formulář musíte nejdříve uvést zemi, která bude posléze podpisy ověřovat. Proto musí tento formulář použít pouze státní příslušníci této země.
Podpisy můžete shromažďovat v jakémkoli úředním jazyce EU, bez ohledu na státní příslušnost.
NE.
Jako organizátor musíte ke shromažďování podpisů online používat centrální systém Komise.
NE.
Tento systém je poskytován zdarma a je možné ho začít ihned používat. Splňuje technické a bezpečnostní požadavky.
Vy musíte udělat jediné: podepsat dohodu, v níž se zavážete, že budete společně s Komisí společnými správci údajů.
Pak musíte Komisi sdělit datum zahájení sběru podpisů, a to minimálně 10 dní před tímto datem.
Snahou je zajistit, aby podpora pro iniciativu byla dostatečně rozložena mezi osoby různých státních příslušností.
Více informací o minimálních počtu podpisů v jednotlivých zemích.
NE.
Při posuzování toho, zda byl dosažen 1 milion podpisů, se do celkového počtu započítávají všechny shromážděné podpisy.
Připojení podpisu pod iniciativu
Musíte vyplnit prohlášení o podpoře na papírovém formuláři nebo online a podepsat ho.
To záleží na tom, ze které země pocházíte.
U všech státních příslušníků zemí EU se požadují tyto údaje: státní příslušnost, jméno a příjmení a dále v závislosti na zemi:
buď
A. úplná poštovní adresa a datum narození
(týká se státních příslušníků Dánska, Finska, Francie, Německa, Řecka, Irska, Lucemburska, Nizozemska, Slovenska)
nebo
B. osobní identifikační číslo/číslo osobního dokladu a druh osobního identifikačního čísla nebo dokladu
(týká se státních příslušníků Rakouska, Belgie, Bulharska, Chorvatska, Kypru, Česka, Estonska, Maďarska, Itálie, Lotyšska, Litvy, Malty, Polska, Portugalska, Rumunska, Slovinska, Španělska, Švédska)
Státní příslušníci některých zemí EU mohou k podpisu iniciativy také použít prostředky elektronické identifikace.
Požadované údaje podle jednotlivých zemí
Jakmile organizátoři iniciativy shromáždí požadovaný počet podpisů, předají všechny shromážděné údaje orgánům v jednotlivých zemích, které ověří jejich platnost. Prohlášení o podpoře, které bude obsahovat chybné údaje, bude považováno za neplatné.
Musíte být ve věku, který vás opravňuje hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu (ve většině zemí EU je to 18 let). Některé země minimální věkovou hranici opravňující k vyjádření podpory evropské občanské iniciativě snížily na 16 let. Viz tabulka s úplnými údaji.
NE.
Jedinou podmínkou je, že jste dosáhl věku, který opravňuje k hlasování v evropských volbách, nebo že je vám minimálně 16 let v zemích, které se rozhodli věkový limit snížit (viz odpověď na předchozí otázku).
NE.
Evropskou občanskou iniciativu mohou podpořit pouze státní příslušníci zemí EU.
Ano, započítá se do počtu podpisů shromážděných v zemi vaší státní příslušnosti.
Například podpis Litevce žijícího v Irsku se započítá do podpisů za Litvu.
V tomto případě si vyberte pouze jednu ze zemí a vyplňte pouze jeden formulář prohlášení o podpoře. Iniciativu můžete podepsat pouze jednou.
ANO.
Při vyplňování formuláře uveďte zemi EU své státní příslušnosti. Váš podpis se započte do podpisů za tuto zemi.
Ověřování prohlášení o podpoře
ANO.
Prohlášení o podpoře je nutné předat do 3 měsíců od data, kdy bylo ukončeno období pro jejich sběr.
Určené orgány ve všech členských státech EU provádějí kontroly, na jejichž základě potvrdí počet platných prohlášení o podpoře.
Mají na to 3 měsíce. Tato kontrola může vycházet například z namátkového ověření části prohlášení.
Máte 2 možnosti, jak je odeslat:
— Jako organizátoři se můžete rozhodnout předložit prohlášení o podpoře shromážděná na papírových formulářích vlastními prostředky. Prohlášení o podpoře shromážděná na papíře lze v papírové podobě také předat, nebo je lze naskenovat a předat pomocí elektronického přenosu nebo fyzicky, například na DVD. Pokud jsou prohlášení o podpoře předávána ve fyzické podobě (na papíře nebo DVD), musí být předání rovněž provedeno bezpečným způsobem, např. odesláním doporučenou poštou nebo doručením kurýrem. Musíte vždy dodržet všechna příslušná pravidla ochrany údajů.
– Jako organizátoři musíte Komisi informovat, zda chcete nahrát prohlášení o podpoře shromážděná na papíře (tj. jejich naskenované kopie) prostřednictvím služby Komise pro výměnu souborů. Naskenované verze formulářů lze do systému nahrát v šifrované podobě. Všechna prohlášení shromažďovaná v papírové podobě budete muset do systému nahrát ve lhůtě 2 měsíců od data, kdy byl ukončen sběr podpisů. O nahrání všech souborů informujte Komisi.
Komise zasílá podpisy, které byly shromážděny prostřednictvím jejího centrálního systému k online sběru podpisů, členským státům v rámci své služby pro výměnu souborů. Jedná se o systém, který umožňuje bezpečné předávání prohlášení o podpoře členským státům. Informace se zasílají v šifrované podobě a mohou být dešifrovány pouze dotčeným příslušným orgánem.
Služba pro výměnu souborů je systém, který umožňuje bezpečné předávání prohlášení o podpoře příslušným vnitrostátním orgánům.
Informace se zasílají v šifrované podobě a mohou být dešifrovány pouze dotčeným příslušným orgánem.
Můžete využít prostředky, které jsou dostupné ve vaší zemi – například se obrátit na správní nebo soudní orgány (včetně celostátního nebo regionálního veřejného ochránce práv).
Dále můžete podat stížnost Komisi kvůli porušení práva EU.
Předložení iniciativy
ANO.
Iniciativu musíte předložit do 3 měsíců od data, kdy jste od příslušných orgánů jednotlivých států obdrželi poslední potvrzení o počtu platných podpisů.
NE.
Stačí když prostřednictvím vašeho organizátorského účtu pošlete vyplněný formulář sloužící k předložení iniciativy spolu s kopiemi všech potvrzení od orgánů jednotlivých států, které dokládají, že jste shromáždili potřebný počet podpisů.
Odpověď Komise
Setkání se uskuteční ve lhůtě 1 měsíce od data, kdy organizátoři iniciativu předložili.
Spočívá ve strukturované diskusi o tématu iniciativy (a případně objasnění některých aspektů, je-li třeba), aby měla Komise jistotu, že plně chápe cíle iniciativy a mohla připravit svou odpověď.
NE.
Jakmile iniciativu předložíte, Komise o tom informuje Parlament sama. Kvůli uspořádání veřejného slyšení pak bude Parlament kontaktovat vás.
Komise kromě Evropského parlamentu také informuje Radu EU, Hospodářský a sociální výbor, Výbor regionů a všechny národní parlamenty v EU.
ANO.
Musí odpovědět do 6 měsíců od data předložení iniciativy.
Komise vydá sdělení, v němž uvede, zda se chystá přijmout opatření či nikoli, a také odůvodnění a časový plán zavedení případných opatření.
Toto sdělení bude zveřejněno na těchto internetových stránkách ve všech úředních jazycích EU.
Komise jej rovněž oznámí Evropskému parlamentu, Radě EU, Hospodářskému a sociálnímu výboru, Výboru regionů a všem národním parlamentům v EU.
NE.
Účelem evropské občanské iniciativy je umožnit obyvatelům Unie vyvolat debatu a ovlivnit záležitosti, kterými se EU zabývá, tím, že vyzve Komisi, aby předložila nový právní akt.
K tomu, aby měla Komise povinnost předložit návrh právního předpisu, by bylo nutné provést revizi zakládajících Smluv EU.
Návrh Komise se musí řídit příslušným legislativním postupem.
To znamená, že návrh musí nejdříve přezkoumat a schválit Evropský parlament a Rada EU (v některých případech pouze Rada EU), a teprve poté se může stát platným právním předpisem.
NE.
Na rozdíl od zamítnutí registrace iniciativy opírá Komise toto rozhodnutí o svou analýzu podstaty vaší iniciativy a není možné se proti němu odvolat.
Občanská iniciativa je nástroj, díky němuž lze ovlivňovat, čím se Unie zabývá, a který ukládá Komisi povinnost vážně se zaobírat požadavky evropských občanů. Povinnost přijmout opatření Komisi přitom výslovně neukládá.
Pokud se ale Komise rozhodne, že nebude v dané věci jednat, musí srozumitelně vysvětlit proč.
Financování a sponzoring
ANO.
Musíte poskytovat informace o všech finančních částkách převyšujících 500 eur na sponzora.
Tyto informace poprvé uvedete při předložení žádosti o registraci iniciativy a pak je musíte minimálně každé 2 měsíce aktualizovat.
Uvádět musíte i informace o veškeré podpoře nefinančního charakteru, kterou jste pro vaši iniciativu získali.
Tyto informace o zdrojích podpory a sponzorech pak zveřejníme v našem online registru.
Veškeré zdroje podpory a financování uvádíte na svém organizátorském účtu, což je účet, který jste použili k registraci vaší iniciativy.
Na organizátorský účet vám bude každé dva měsíce zasílána automatická upomínka na aktualizaci informací o financování a podpoře.
Za sponzora se považují osoby nebo organizace, které vám poskytnout finanční podporu přesahující 500 eur.
Rovněž se za něj považují právnické osoby nebo organizace, které iniciativě poskytnou jinou ekonomicky vyjádřitelnou podporu (věcné dary) nebo podporu, která není ekonomicky vyjádřitelná.
Jednotlivci poskytující nefinanční podporu, jako je dobrovolnictví, nejsou podle nařízení o evropské občanské iniciativě považováni za sponzory a jejich podporu není třeba vykazovat.
Pokud si nejste jisti, zda musíte získanou podporu vykázat, obraťte se na službu „Nechte si poradit“ Fóra evropské občanské iniciativy.
NE.
To by bylo v rozporu se zásadou občanské iniciativy, která má být nezávislá. Rovněž Komise si musí zachovat vůči iniciativě neutrální postoj.
Komise však poskytuje nefinanční podporu v podobě bezplatné překladatelské služby a bezplatného systém k online sběru podpisů.
Další podporu ve formě informací a poradenství poskytuje Fórum evropské občanské iniciativy.
ANO.
Pokud chcete upozornit nebo si stěžovat na sponzoring a podporu vykázané u určité iniciativy (např. se domníváte, že uvedené informace nejsou správné nebo úplné), můžete vyplnit kontaktní formulář na stránce věnované iniciativě, jíž se vaše stížnost týká.
Máme-li na vaši stížnost nějak reagovat, musíte nám poskytnout důkazy vašeho tvrzení.
Kontaktujeme organizátory iniciativy, abychom zjistili, jak se věci mají, a požádáme je, aby nesprávné údaje o zdrojích financování a podpory opravili.
Komunikace
NE.
Komise musí být vůči všem probíhajícím iniciativám neutrální.
Přesto vede obecnou propagační a informační kampaň, aby zvýšila povědomí o evropské občanské iniciativě jako nástroji, díky němuž se mohou občané aktivně podílet na formování politiky.
Můžete navštívit tyto internetové stránky, kde jsou publikovány novinky o evropské občanské iniciativě obecně i o konkrétních iniciativách, nebo se přihlásit k odběru našeho zpravodaje.
Také se můžete přihlásit k odběru novinek o iniciativách, které zasílají organizátoři a Komise. Odběr aktualit lze aktivovat poté, co podpoříte konkrétní iniciativu v online systému Komise.
ANO.
Můžete shromažďovat e-mailové adresy signatářů, abyste s nimi mohli komunikovat a posílat jim aktuální informace. To je ale možné jen za předpokladu, že
- k tomu dají signatáři souhlas
- dodržujete příslušná pravidla ochrany osobních údajů.
Ochrana osobních údajů
ANO.
Evropské právní předpisy organizátorům umožňují shromažďovat konkrétní údaje o vaší osobě, a to online nebo na papíře, a předávat tyto údaje příslušným orgánům, které ověřují platnost prohlášení o podpoře.
Tuto povinnost ukládá organizátorům zákon: kdyby údaje o signatářích neměli, nebyly by podpisy pod jejich iniciativou uznány.
Na všechny osobní údaje zpracovávané pro účely iniciativy se vztahují příslušné právní předpisy na ochranu osobních údajů.
Pokud jde o osobní údaje, které zpracovávají zástupci skupiny organizátorů, musí se dodržovat obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) a příslušné vnitrostátní právní předpisy o ochraně údajů.
Pokud jde o osobní údaje, které zpracovává Evropská komise, musí se dodržovat nařízení o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány EU (EUDPR).
Pokud jde o osobní údaje, které se zpracovávají během ověřování platnosti prohlášení o podpoře, vztahuje se na členské státy obecné nařízení o ochraně osobních údajů a příslušná vnitrostátní pravidla pro ochranu údajů.
Systém Komise k online sběru podpisů zajišťuje uživatelům nejvyšší míru zabezpečení (včetně šifrování dat) v souladu s pravidly týkajícími se bezpečnosti komunikačních a informačních systémů. Občanům rovněž umožňuje podpořit iniciativu prostřednictvím prostředků elektronické identifikace, je-li v jejich státě dostupná.
Údaje, které jsou uvedeny v oficiálním prohlášení o podpoře, si ponechat nemůžete: ty slouží pouze k podpoře iniciativy.
Můžete se však signatářů zeptat, zda jsou ochotni vám na sebe dát kontaktní údaje pro účely další komunikace a zasílání informací.
Další podrobnosti najdete v pokynech k ochraně údajů pro organizátory iniciativ.
Správcem údajů je:
- zástupce skupiny organizátorů, nebo
- právní subjekt, pokud byl pro účely správy iniciativy vytvořen.
To se vztahuje na zpracování osobních údajů (včetně e-mailových adres) získaných od jednotlivců ve fázi shromažďování podpisů.
Funkci správce údajů sdílí organizátoři s Komisí, pokud se rozhodli využít:
- systém Komise ke sběru podpisů a e-mailových adres
- službu Komise pro výměnu souborů, aby předali podpisy orgánům zemí EU.
Při ověřování podpisů plní úlohu správce údajů také vnitrostátní orgány.
Další podrobnosti najdete v pokynech k ochraně údajů pro organizátory iniciativ.
Zvláštní pravidla jsou stanovena v nařízení o evropské občanské iniciativě – viz článek 19.
Pokud jde o všechny ostatní aspekty, vztahují se na organizátory i příslušné orgány v zemích EU pravidla obecného nařízení o ochraně osobních údajů.
V případech, kdy je společným správcem údajů Komise, se na její činnost vztahuje nařízení (EU) 2018/1725.
Další podrobnosti najdete v pokynech k ochraně údajů pro organizátory iniciativ.
Prohlášení o podpoře:
Organizátoři a Komise musí zničit veškerá podepsaná prohlášení o podpoře iniciativy (a veškeré jejich kopie) v té z následujících lhůt, která nastane dříve:
- 1 měsíc od předložení iniciativy Komisi
- 21 měsíců od data zahájení sběru podpisů.
Pokud poté, co jste již zahájili sběr podpisů, vezmete svou iniciativu zpět, musíte veškerá podepsaná prohlášení (a jejich kopie) zničit do 1 měsíce od data zpětvzetí iniciativy.
Vnitrostátní orgány, které ověřují platnost prohlášení o podpoře, musí zničit veškerá tato prohlášení (a jejich kopie) nejpozději do 3 měsíců od data, kdy ověřování dokončily.
Výjimka: pokud je v souvislosti s vaší iniciativou vedeno právní nebo správní řízení, mohou být prohlášení o podpoře uchovávána i po uplynutí výše uvedených lhůt.
E-mailové adresy:
Organizátoři a Komise musí zničit veškeré záznamy o e-mailových adresách:
- do 1 měsíce od zpětvzetí iniciativy nebo
- do 12 měsíců od data ukončení sběru podpisů nebo
- do 12 měsíců od předložení iniciativy Komisi.
Avšak pokud Komise odpoví na vaši iniciativu formálním sdělením, končí období, během něhož je možné záznamy o e-mailových adresách uchovávat, po 3 letech od zveřejnění tohoto sdělení.
Další podrobnosti najdete v pokynech k ochraně údajů pro organizátory iniciativ.