Preskoči na glavno vsebino
Evropska državljanska pobuda

Ustavimo vivisekcijo

Predložitev in preučitev

Organizatorji so Evropski komisiji 3. marca 2015 predložili pobudo Stop Vivisection, za katero so zbrali 1 173 130 izjav o podpori. Več v sporočilu za medije.

11. maja 2015 so se organizatorji pobude sestali s podpredsednikom Evropske komisije Jyrkijem Katainenom, pristojnim za zaposlovanje, gospodarsko rast, naložbe in konkurenco, ter generalnim direktorjem GD za okolje Karlom Falkenbergom. Več v sporočilu za medije.

Javna predstavitev pobude je potekala v Evropskem parlamentu 11. maja 2015.

Odgovor Evropske komisije

Datum sklepa: 03/06/2015


Uradni dokumenti, povezani s sklepom:

Glavne ugotovitve sporočila:

Komisija sicer deli prepričanje, da bi bilo treba testiranje na živalih v Evropi postopno odpraviti, vendar je njen pristop za dosego tega cilja drugačen od tistega, ki je predlagan v državljanski pobudi.

Po mnenju Komisije je direktiva o zaščiti živali, ki se uporabljajo v znanstvene namene (Direktiva 2010/63/EU) in za razveljavitev katere se zavzemajo pobudniki, ustrezen zakonodajni instrument za dosego osnovnih ciljev pobude. Končni cilj direktive je namreč postopna zamenjava živali takoj, ko bo to znanstveno mogoče. Zagotavlja tudi pravno zavezujoč postopni pristop, ki ne vključuje živali (ampak alternative). Komisija zato ne predlaga razveljavitve zakonodaje.

V sporočilu so navedeni tudi štirje nadaljnji ukrepi, ki jih bo Komisija sprejela, da bi se približali cilju opustitve testiranja na živalih. Med ukrepi je tudi priprava znanstvene konference, da bi začela razpravo z znanstveno skupnostjo in deležniki o tem, kako izkoristiti tehnološki napredek znanstvenih raziskav za razvoj znanstveno veljavnih pristopov, ki ne vključujejo živali

Komisija se zavezuje, da bo dejavno spremljala skladnost in uveljavljanje predpisov ter še naprej podpirala razvoj in validacijo alternativnih pristopov glede uporabe živali pri raziskavah in testiranju. Nadaljeval se bo tudi dialog z vsemi deležniki, zlasti z znanstveno skupnostjo, da bi se še bolj približali cilju opustitve testiranja na živalih prek izmenjave znanja, razširjanja informacij, dejavnosti izobraževanja in usposabljanja v zvezi z alternativami, ki ne vključujejo živali, ter izvajanja načela zamenjave, zmanjšanja in izboljšanja uporabe živali za testiranje.

Nadaljnji ukrepi

Komisija je 3. junija 2015 sprejela sporočilo o ukrepih, ki jih namerava sprejeti v zvezi s pobudo Stop Vivisection. Več v sporočilu za medije.

Kot je bilo navedeno v sporočilu, je Evropska komisija 6. in 7. decembra 2016 pripravila znanstveno konferenco, da bi začela razpravo z znanstveno skupnostjo in deležniki o tem, kako izkoristiti tehnološki napredek raziskav v biomedicini in drugih področjih za razvoj znanstveno veljavnih pristopov, ki ne vključujejo živali (alternative testiranju na živalih).

Na konferenci je Komisija poročala o napredku pri izvajanju nadaljnjih ukrepov v zvezi s pobudo Stop Vivisection. Glej poročilo o konferenci (točka 5, str. 16–20).

Komisija je leta 2017 objavila poročilo o pregledu Direktive 2010/63/EU. Februarja 2020 je objavila tudi poročilo o izvajanju te direktive. V poročilih so prve ocene, v kakšnem obsegu Direktiva izpolnjuje svoje cilje in kako jo izvajajo države članice.

Več informacij je na voljo na namenskem spletišču Komisije.

Druge informacije

Evropska varuhinja človekovih pravic je 18. aprila 2017 izdala sklep v zvezi s pobudo Stop Vivisection, v katerem ugotavlja, da Komisija ni ravnala nepravilno.

Bi želeli izvedeti več in sodelovati?