Přejít na hlavní obsah
Evropská občanská iniciativa

Stop vivisekci

Předložení a posouzení

Evropská občanská iniciativa pod názvem Stop vivisekci, jejímž organizátorům se podařilo shromáždit 1 173 130 podpisů, byla předložena Komisi 3. března 2015. Viz tisková zpráva.

Organizátoři občanské iniciativy „Stop vivisekci“ se 11. května 2015 setkali s místopředsedou Evropské komise Jyrkim Katainenem, komisařem pro zaměstnanost, růst, investice a konkurenceschopnost, a s generálním ředitelem GŘ pro životní prostředí Karlem Falkenbergem. Viz tisková zpráva.

Dne 11. května 2015 následovalo veřejné slyšení v Evropském parlamentu.

Odpověď Evropské komise

Datum rozhodnutí: 03/06/2015


Úřední dokumenty vztahující se k rozhodnutí:

Hlavní závěry tohoto sdělení:

Ačkoli Komise sdílí přesvědčení, že testování na zvířatech by mělo být v Evropě postupně ukončeno, její přístup k dosažení tohoto cíle se od přístupu navrhovaného v této občanské iniciativě liší.

Komise se domnívá, že směrnice o ochraně zvířat používaných pro vědecké účely (směrnice 2010/63/EU), kterou chce iniciativa zrušit, je vhodným právním předpisem k dosažení základních cílů iniciativy. Jako konečný cíl směrnice stanoví úplné nahrazení zvířat, jakmile to bude z vědeckého hlediska možné, a pro moment, kdy budou k dispozici alternativy, při nichž se nebudou zvířata používat, poskytuje právně závazný postup. Proto nebylo zrušení uvedeného právního předpisu navrženo.

Kromě toho sdělení stanoví čtyři další opatření Komise, která mají být přijata a jejichž cílem je testování na zvířatech postupně ukončit. Mezi ně patřila i vědecká konference za účasti odborníků a příslušných zúčastněných stran, během níž proběhla debata o tom, jak využít vědecký pokrok k vytvoření vědecky platných postupů, při kterých se nebudou využívat zvířata.

Komise se zavazuje k aktivnímu sledování dodržování a prosazování dotčených právních předpisů a bude i nadále podporovat rozvoj a validaci alternativních přístupů, díky nimž by bylo možné zvířata při výzkumu a testování nahradit. Bude pokračovat v dialogu se všemi zúčastněnými stranami, zejména s vědeckou obcí, s cílem postupně testování na zvířatech ukončit, a to sdílením poznatků, šířením informací a vzdělávacími a školicími činnostmi zaměřenými na alternativy, při nichž se nemusí zvířata používat, a na zásadu „Replacement, Reduction and Refinement“ (nahrazení a omezení používání zvířat a šetrné zacházení s nimi).

Následné kroky

Komise přijala dne 3. června 2015 sdělení, které uvádí, jaká opatření hodlá v reakci na iniciativu Stop vivisekci přijmout. Viz tisková zpráva.

Evropská komise uspořádala ve dnech 6.–7. prosince 2016 vědeckou konferenci s cílem zahájit s vědeckou obcí a zainteresovanými stranami diskusi o tom, jak využít nejmodernější poznatky biomedicíny a dalšího výzkumu k rozvoji vědecky opodstatněných metod, při nichž nejsou používána zvířata, (tzv. alternativy k pokusům na zvířatech).

Během konference představila Komise výsledky zprávy týkající se pokroku, jehož bylo dosaženo při provádění kroků podniknutých v reakci na iniciativu „Stop vivisekci“. Viz zpráva z konference (bod č. 5, s. 16–20).

V roce 2017 zveřejnila Komise zprávu o přezkumu směrnice 2010/63/EU. Kromě toho zveřejnila v únoru 2020 zprávu o provádění této směrnice. Tyto zprávy obsahovaly první posouzení toho, do jaké míry směrnice dosahuje svých cílů a jak ji členské státy provádějí.

Další informace najdete na stránkách Komise věnovaných tomuto tématu.

Další informace

Dne 18. dubna 2017 vydal Evropský veřejný ochránce práv rozhodnutí týkající se iniciativy Stop vivisekci. Veřejný ochránce práv dospěl k závěru, že ze strany Komise k nesprávnému úřednímu postupu nedošlo.

Hledáte poradenství a kontakty?