Glavni sadržaj
Europska građanska inicijativa

Ne vivisekciji

Dostavljanje i ispitivanje

Inicijativa Ne vivisekciji dostavljena je Komisiji 3. ožujka 2015., a za nju je prikupljeno 1 173 130 izjava o potpori. Priopćenje za medije

Organizatori su se 11. svibnja 2015. sastali s potpredsjednikom Europske komisije nadležnim za radna mjesta, rast, ulaganja i konkurentnost Jyrkijem Katainenom te glavnim direktorom Glavne uprave za okoliš Karlom Falkenbergom. Priopćenje za medije

Javno saslušanje održano je 11. svibnja 2015. u Europskom parlamentu.

Odgovor Europske komisije

Datum odluke: 3. lipnja 2015.


Službeni dokumenti povezani s odlukom:

Glavni zaključci iz Komunikacije:

Iako se Komisija slaže da bi u Europi trebalo postupno ukinuti ispitivanje na životinjama, njezin pristup ostvarenju tog cilja razlikuje se od prijedloga građanske inicijative.

Komisija smatra da se temeljni ciljevi Inicijative mogu ostvariti upravo Direktivom o zaštiti životinja koje se koriste u znanstvene svrhe (Direktiva 2010/63/EU), koju Inicijativa želi staviti izvan snage. Krajnji cilj te direktive potpuna je zamjena životinja čim znanost to omogući i predviđa pravno obvezujuću postupnu primjenu alternativa kad one postanu dostupne. Stoga Komisija nije predložila stavljanje tog propisa izvan snage.

Komisija u Komunikaciji utvrđuje još četiri mjere koje treba poduzeti da bi se postupno ukinula ispitivanja na životinjama. Među tim je mjerama i konferencija na kojoj će stručnjaci i relevantni dionici raspravljati o tome kako iskoristiti napredak znanosti za razvoj znanstvenog pristupa koji ne uključuje životinje.

Komisija se obvezuje na aktivno praćenje usklađenosti i provedbe propisa i nastavit će podupirati razvoj i provjeru alternativnih pristupa koji ne uključuju životinje u istraživanju i ispitivanju. Aktivnostima razmjene i širenja znanja te obrazovanja i osposobljavanja za alternative koje ne uključuju životinje te primjenom načela zamjene, smanjenja i poboljšanja korištenja životinja (tzv. „tri R”: replacement, reduction, refinement), nastavit će se i dijalog sa svim dionicima, osobito sa znanstvenom zajednicom, radi približavanja cilju postupnog ukidanja ispitivanja na životinjama.

Daljnje mjere

Komisija je 3. lipnja 2015. donijela Komunikaciju o mjerama koje kani poduzeti kao odgovor na inicijativu Ne vivisekciji. Priopćenje za medije

Europska komisija organizirala je 6. i 7. prosinca 2016. u Bruxellesu znanstvenu konferenciju na kojoj su stručnjaci i relevantni dionici raspravljali o tome kako iznimno napredna otkrića biomedicinskih i drugih istraživanja iskoristiti za razvoj znanstveno utemeljenog pristupa koji ne uključuje životinje (zamjenska rješenja za ispitivanje na životinjama).

Komisija je na konferenciji izvijestila o napretku u provedbi daljnjih mjera u vezi s inicijativom Ne vivisekciji. Izvješće s konferencije (točka 5., str. 16.–20.).

Komisija je 2017. objavila izvješće o pregledu Direktive 2010/63/EU. Usto, u veljači 2020. objavila je izvješće o provedbi te direktive. U tim su izvješćima navedene prve procjene o tome kako Direktiva ostvaruje svoje ciljeve i kako je države članice provode.

Više informacija dostupno je na internetskim stranicama Komisije posvećenima toj temi.

Ostale informacije

Europski ombudsman donio je 18. travnja 2017. odluku o inicijativi Ne vivisekciji. Ombudsman je zaključio da u postupcima Komisije nema nepravilnosti.

Zainteresirani ste za učenje i suradnju?