Przejdź do treści głównej
Europejska inicjatywa obywatelska

Stop wiwisekcji

Przedłożenie inicjatywy i jej zbadanie przez Komisję

Inicjatywa Stop wiwisekcji została przedłożona Komisji 3 marca 2015 r., po zebraniu 1 173 130 deklaracji poparcia. Zobacz komunikat prasowy.

11 maja 2015 r. organizatorzy inicjatywy spotkali się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Jyrkim Katainenem, odpowiadającym za miejsca pracy, wzrost gospodarczy, inwestycje i konkurencyjność, oraz z dyrektorem generalnym Karlem Falkenbergiem, który stoi na czele Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska. Zobacz komunikat prasowy.

11 maja 2015 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie publiczne na temat przedłożonej inicjatywy.

Odpowiedź Komisji Europejskiej

Data decyzji: 03/06/2015 r.


Oficjalne dokumenty powiązane z decyzją:

Główne wnioski sformułowane w komunikacie:

Chociaż Komisja podziela przekonanie, że w Europie należy stopniowo odchodzić od badań na zwierzętach, jej wizja osiągnięcia tego celu różni się od podejścia zaproponowanego w inicjatywie obywatelskiej.

Komisja uważa, że dyrektywa w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych (dyrektywa 2010/63/UE), której uchylenia żądają organizatorzy inicjatywy, jest odpowiednim środkiem prawnym umożliwiającym osiągnięcie celów leżących u podstaw inicjatywy. Ostatecznym celem dyrektywy jest pełne zastąpienie zwierząt, gdy tylko będzie to możliwe z naukowego punktu widzenia. Dyrektywa ma również stanowić prawnie wiążącą strategię, w miarę jak udostępniane będą alternatywy dla badań na zwierzętach. W związku z tym nie zaproponowano uchylenia tych przepisów.

Ponadto w komunikacie określono cztery dalsze działania, jakie ma podjąć Komisja, aby zapewnić stopniowe odchodzenie od badań na zwierzętach. Działania te obejmują konferencję naukową z udziałem środowiska naukowego i odpowiednich zainteresowanych stron, umożliwiającą debatę na temat sposobów wykorzystania postępów w nauce w celu opracowania naukowo uzasadnionych metod postępowania niewymagających badań na zwierzętach.

Komisja zobowiązuje się aktywnie monitorować i egzekwować przestrzeganie tych przepisów oraz będzie nadal wspierać opracowywanie i zatwierdzanie rozwiązań alternatywnych w stosunku do prowadzenia badań na zwierzętach. Nadal będą też prowadzone rozmowy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, zwłaszcza ze środowiskiem naukowym, w celu osiągnięcia celu, jakim jest stopniowe odchodzenie od badań na zwierzętach poprzez dzielenie się wiedzą, rozpowszechnianie informacji oraz prowadzenie szkoleń poświęconych alternatywom dla badań na zwierzętach oraz zastępowaniu, ograniczaniu i udoskonaleniu wykorzystywania zwierząt do celów badawczych.

Działania następcze

3 czerwca 2015 r. Komisja przyjęła komunikat, w którym nakreśliła działania, jakie zamierza podjąć w odpowiedzi na inicjatywę Stop wiwisekcji. Zobacz komunikat prasowy.

W dniach 6–7 grudnia 2016 r. Komisja Europejska zorganizowała w Brukseli konferencję naukową, której celem było zaangażowanie środowiska naukowego i odpowiednich zainteresowanych stron w debatę na temat sposobu wykorzystania najnowszych osiągnięć w dziedzinie badań biomedycznych i innych w opracowywaniu naukowo uzasadnionych metod niewymagających wykorzystania zwierząt (metody alternatywne wobec testowania na zwierzętach).

Z okazji konferencji Komisja przedstawiła sprawozdanie z postępów w realizacji działań następczych w odniesieniu do inicjatywy „Stop wiwisekcji”. Zob. sprawozdanie z konferencji (pkt 5, s. 16–20).

W 2017 r. Komisja opublikowała sprawozdanie z przeglądu dyrektywy 2010/63/UE. Ponadto w lutym 2020 r. opublikowała też sprawozdanie z wdrażania tej dyrektywy. Sprawozdania te zawierają pierwsze oceny tego, w jakim stopniu dyrektywa osiąga postawione cele i jak przebiega jej wdrażanie przez państwa członkowskie.

Więcej informacji udostępniono na osobnej stronie internetowej Komisji.

Inne informacje

18 kwietnia 2017 r. Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich wydał decyzję w sprawie inicjatywy „Stop wiwisekcji”. Uznano w niej, że Komisja nie dopuściła się niewłaściwego administrowania.

Chcesz wiedzieć więcej i współpracować z innymi?