Prejsť na hlavný obsah
Európska iniciatíva občanov

Stop vivisekcii

Predloženie a posúdenie

Iniciatíva Stop vivisekcii bola predložená Komisii 3. marca 2015 po zozbieraní 1 173 130 vyhlásení o podpore. Pozri tlačovú správu.

Organizátori iniciatívy sa 11. mája 2015 stretli s Jyrkim Katainenom, podpredsedom Európskej komisie pre pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť, a generálnym riaditeľom Karlom Falkenbergom, zodpovedným za GR pre životné prostredie. Pozri tlačovú správu.

Dňa 11. mája 2015 sa v Európskom parlamente uskutočnilo verejné vypočutie.

Stanovisko Európskej komisie

Dátum rozhodnutia: 03/06/2015


Oficiálne dokumenty týkajúce sa rozhodnutia:

Hlavné závery oznámenia:

Zatiaľ čo Komisia zdieľa presvedčenie, že testovanie na zvieratách by sa malo v Európe postupne zastaviť, jej koncepcia plnenia tohto cieľa sa líši od prístupu navrhovaného v tejto iniciatíve občanov.

Komisia sa domnieva, že smernica o ochrane zvierat používaných na vedecké účely (smernica 2010/63/EÚ), o zrušenie ktorej sa táto iniciatíva usiluje, je tým vhodným právnym predpisom na dosiahnutie základných cieľov iniciatívy. Konečným cieľom smernice je úplné nahradenie používania zvierat na vedecké účely hneď, ako to bude vedecky možné. Smernica taktiež stanovuje právne záväzné postupné uplatňovanie dostupných alternatív, pri ktorých sa nepoužívajú zvieratá. Z tohto dôvodu Komisia nenavrhla zrušenie uvedeného právneho predpisu.

V oznámení sa okrem toho stanovujú ďalšie štyri opatrenia Komisie, ktoré sa majú prijať v záujme postupného ukončenia testovania na zvieratách. K týmto opatreniam patrí usporiadanie vedeckej konferencie, na ktorej sa vedecká obec a príslušné zainteresované strany môžu zapojiť do diskusie o tom, ako využívať pokrok vo vede na vývoj vedecky podložených prístupov bez používania zvierat.

Komisia sa zaväzuje aktívne monitorovať dodržiavanie a presadzovanie právnych predpisov a bude naďalej podporovať vývoj a validáciu alternatívnych prístupov využívania zvierat na výskum a testovanie. Pokračovať bude aj dialóg so všetkými zainteresovanými stranami, a to najmä s vedeckou komunitou, s cieľom dosiahnuť pokrok na ceste k postupnému zastaveniu testovania na zvieratách prostredníctvom výmeny poznatkov, šírenia informácií a činností v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy týkajúcich sa alternatívnych metód testovania bez využívania zvierat, ako aj „troch R“ – nahradení, obmedzení a zjemnení používania zvierat pri testovaní (z angl. Replacement, Reduction and Refinement).

Následné opatrenia

Komisia prijala 3. júna 2015 oznámenie, v ktorom vytýčila opatrenia plánované v reakcii na iniciatívu Stop vivisekcii. Pozri tlačovú správu.

V súlade s týmto oznámením zorganizovala Európska komisia v Bruseli 6. – 7. decembra 2016 vedeckú konferenciu s cieľom zapojiť vedeckú komunitu a príslušné zainteresované strany do diskusie o tom, ako využívať výdobytky vedy (nielen v oblasti biomedicíny) na vývoj vedecky podložených prístupov bez používania zvierat (alternatívy testovania na zvieratách).

Pri príležitosti konferencie Komisia vypracovala správu o pokroku v prijímaní následných opatrení v rámci iniciatívy Stop vivisekcii. Pozri správu z konferencie (bod 5, s. 16 – 20).

V roku 2017 uverejnila Komisia správu o preskúmaní k smernici 2010/63/EÚ. Vo februári 2020 bola zverejnená správa o implementácii tejto smernice. Tieto správy poskytli prvé hodnotenia toho, do akej miery smernica dosahuje svoje ciele a ako ju uplatňujú členské štáty.

Ďalšie informácie možno nájsť na príslušnom webovom sídle Komisie.

Ďalšie informácie

Dňa 18. apríla 2017 prijala európska ombudsmanka rozhodnutie týkajúce sa iniciatívy Stop vivisekcii. Ombudsmanka dospela k záveru, že Komisia sa nedopustila nesprávneho úradného postupu.

Chcete sa vzdelávať a spolupracovať?