Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyva

„Saugokime bites ir ūkininkus! Bitėms nekenkiantis žemės ūkis – sveika aplinka“

 

Pateikimas ir nagrinėjimas

Iniciatyva „Saugokime bites ir ūkininkus! Bitėms nekenkiantis žemės ūkis – sveika aplinka“, kurios organizatoriai surinko 1 054 973 pritarimo pareiškimų, Komisijai buvo pateikta 2022 m. spalio 7 d. Žr. pranešimą spaudai.

2022 m. lapkričio 25 d. organizatoriai susitiko su už vertybes ir skaidrumą atsakinga Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Věra Jourová ir už sveikatą ir maisto saugą atsakinga Komisijos nare Stella Kyriakides. Žr. pranešimą spaudai.

2023 m. sausio 24 d. Europos Parlamente surengtas viešasis klausymas. Žr. įrašą.

2023 m. kovo 16 d. iniciatyva buvo aptarta Europos Parlamento plenarinėje sesijoje. Žr. įrašą.

2023 m. balandžio 5 d. Komisija priėmė komunikatą, kuriame paskelbė savo atsaką į iniciatyvą „Saugokime bites ir ūkininkus! Bitėms nekenkiantis žemės ūkis – sveika aplinka“. Žr. pranešimą spaudai.

 

Europos Komisijos atsakymas

Factsheet – Successful Initiatives – Save bees and farmers
top of page 1
lietuvių
(1.29 MB - PDF)
Parsisiųsti

 

Atsiliepdama į šią Europos piliečių iniciatyvą, Komisija ją vertina palankiai ir pripažįsta jos svarbą, visų pirma atsižvelgdama į tai, kad tarpusavyje susijusios klimato kaitos, taršos ir biologinės įvairovės nykimo sukeltos krizės tampa vis didesniais iššūkiais Europos žemės ūkiui ir apsirūpinimui maistu.

Nuo 2019 m., kai iniciatyvos rengėjai pradėjo rinkti pritarimo jai pareiškimus, Komisija intensyviai dirba įgyvendindama Europos žaliąjį kursą, kad būtų užtikrintas maisto sistemų tvarumas. Ji, be kita ko, pasiūlė tokias priemones:

2022 m. birželio mėn. pateiktame pasiūlyme dėl Reglamento dėl tausiojo augalų apsaugos produktų naudojimo nustatomas didelis užmojis iki 2030 m. 50 proc. sumažinti cheminių pesticidų keliamą riziką ir jų naudojimą ES žemės ūkyje. 

2022 m. birželio mėn. pateiktame Gamtos atkūrimo teisės akto pasiūlyme visa apimantis ilgalaikio gamtos atkūrimo ES sausumos ir jūrų teritorijose tikslas suderinamas su privalomais konkrečių buveinių ir rūšių atkūrimo tikslais.

Komisija savo atsakyme pabrėžė, kad užuot siūlius naujus teisės aktus, pirmiausia reikia užtikrinti, kad pasiūlymai, dėl kurių šiuo metu derasi teisėkūros institucijos, būtų priimti laiku ir tuomet įgyvendinti kartu veiksmingai įgyvendinant bendrą žemės ūkio politiką (BŽŪP). Daugiau kaip milijonas pritarimo šiai piliečių iniciatyvai pareiškimų yra aiškus ženklas ir paskata išlaikyti aukštą Komisijos pasiūlymų užmojo lygį.

 

2023 m. balandžio 25 d. Komisijos narys Virginijus Sinkevičius susitiko su iniciatyvos „Saugokime bites ir ūkininkus!“ organizatoriais, kad aptartų Komisijos atsakymą į iniciatyvą.

Naujausia informacija apie Komisijos pasiūlymus

Pasiūlymas dėl Gamtos atkūrimo teisės akto – Europos Parlamentui susitarus dėl teksto (2024 m. vasario 27 d.), ES Taryba reglamentą priėmė 2024 m. birželio 17 d. Jis įsigalioja praėjus 20 dienų po jo paskelbimo ES oficialiajame leidinyje ir pradedamas taikyti nedelsiant. 

Naujausia informacija apie Gamtos atkūrimo teisės aktą pateikiama specialioje Komisijos interneto svetainėje.

Pasiūlymas dėl reglamento dėl tausiojo augalų apsaugos produktų naudojimo – Atsižvelgdama į tai, kad 2023 m. lapkričio mėn. Europos Parlamentas pasiūlymą atmetė, ir į nepakankamą diskusijų Taryboje pažangą, 2024 m. kovo 27 d. Komisija nusprendė savo pasiūlymą atšaukti

Naujausia informacija apie pokyčius tausiojo pesticidų naudojimo srityje pateikiama specialioje Komisijos interneto svetainėje.

 

Norite mokytis ir bendradarbiauti?