Predloženie a posúdenie
Iniciatíva „Zachráňme včely a poľnohospodárov! Za poľnohospodárstvo šetrné voči včelám pre zdravé životné prostredie“ bola Komisii predložená 7. októbra 2022 po tom, ako sa jej organizátorom podarilo zozbierať 1 054 973 vyhlásení o podpore. Pozri tlačovú správu.
Organizátori sa 25. novembra 2022 stretli s podpredsedníčkou Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou a komisárkou pre zdravie a bezpečnosť potravín Stellou Kyriakidesovou. Pozri tlačovú správu.
Dňa 24. januára 2023 sa v Európskom parlamente uskutočnilo verejné vypočutie. Pozri záznam.
O iniciatíve sa diskutovalo v pléne Európskeho parlamentu 16. marca 2023. Pozri záznam.
Komisia prijala 5. apríla 2023 oznámenie, v ktorom predstavila svoju reakciu na iniciatívu „Zachráňme včely a poľnohospodárov! Za poľnohospodárstvo šetrné voči včelám pre zdravé životné prostredie“. Pozri tlačovú správu.
Odpoveď Európskej komisie
- българскиStiahnuť
- EspañolStiahnuť
- češtinaStiahnuť
- danskStiahnuť
- DeutschStiahnuť
- eestiStiahnuť
- ελληνικάStiahnuť
- EnglishStiahnuť
- françaisStiahnuť
- GaeilgeStiahnuť
- hrvatskiStiahnuť
- italianoStiahnuť
- latviešuStiahnuť
- lietuviųStiahnuť
- magyarStiahnuť
- MaltiStiahnuť
- NederlandsStiahnuť
- polskiStiahnuť
- portuguêsStiahnuť
- românăStiahnuť
- slovenščinaStiahnuť
- suomiStiahnuť
- svenskaStiahnuť
Komisia vo svojej odpovedi na EIO uviedla, že túto iniciatívu víta a uznáva jej význam najmä preto, že vzájomne prepojené krízy vyvolané zmenou klímy, znečistením a stratou biodiverzity predstavujú stále väčšie výzvy pre európske poľnohospodárstvo a potravinovú bezpečnosť.
Od roku 2019, keď sa na podporu tejto iniciatívy začali zbierať podpisy, sa Komisia v rámci Európskej zelenej dohody intenzívne zaoberá zabezpečením udržateľnosti potravinových systémov, okrem iného prostredníctvom týchto dokumentov:
- stratégia EÚ Z farmy na stôl a stratégia EÚ v oblasti biodiverzity,
- právny predpis o obnove prírody,
- nariadenie o udržateľnom používaní prípravkov na ochranu rastlín,
- revidovaná iniciatíva EÚ zameraná na opeľovače,
- revidovaná spoločná poľnohospodárska politika EÚ na roky 2023 – 2027.
V návrhu nariadenia o udržateľnom používaní prípravkov na ochranu rastlín, ktorý bol predložený v júni 2022, sa stanovuje ambiciózny plán na zníženie používania chemických pesticídov a rizík s nimi spojených v poľnohospodárstve EÚ o 50 % do roku 2030.
V návrhu nariadenia o obnove prírody predloženom v júni 2022 sa kombinuje zastrešujúci cieľ dlhodobej obnovy prírody v pevninských a morských oblastiach EÚ so záväznými cieľmi obnovy týkajúcimi sa konkrétnych biotopov a druhov.
Komisia vo svojej odpovedi zdôraznila, že namiesto navrhovania nových legislatívnych aktov je prioritou zabezpečiť, aby sa včas prijali a následne vykonali právne predpisy, ktorých návrhy sa v súčasnosti prerokúvajú spoluzákonodarcami. Zároveň je potrebné zabezpečiť účinné vykonávanie spoločnej poľnohospodárskej politiky. Viac ako milión vyhlásení na podporu tejto iniciatívy občanov je jasným signálom a podnetom k tomu, aby sa zachovala vysoká úroveň ambícií návrhov Komisie.
Komisár Virginijus Sinkevičius sa 25. apríla 2023 stretol s organizátormi iniciatívy „Zachráňme včely a poľnohospodárov!“ s cieľom prediskutovať odpoveď Komisie na túto iniciatívu.
Aktuálne informácie o návrhoch Komisie
Návrh právneho predpisu o obnove prírody: V nadväznosti na dohodu Európskeho parlamentu o znení (27. februára 2024) prijala Rada EÚ 17. júna 2024 príslušné nariadenie, ktoré nadobudne účinnosť 20 dní po jeho uverejnení v Úradnom vestníku EÚ a začne sa uplatňovať okamžite.
Aktuálne informácie o právnom predpise o obnove prírody nájdete na príslušnom webovom sídle Komisie.
Návrh nariadenia o udržateľnom používaní prípravkov na ochranu rastlín: Vzhľadom na to, že Európsky parlament návrh v novembri 2023 zamietol a kvôli nedostatočnému pokroku v rokovaniach v Rade sa Komisia 27. marca 2024 rozhodla tento návrh stiahnuť.
Aktuálne informácie o vývoji v oblasti udržateľného používania pesticídov nájdete na príslušnom webovom sídle Komisie.