Dostavljanje i ispitivanje
Inicijativa „Spasimo pčele i poljoprivrednike! U smjeru poljoprivrede koja je pogodna za pčele i za zdrav okoliš” dostavljena je Komisiji 7. listopada 2022., nakon što su prikupljene 1 054 973 izjave o potpori. Pogledajte priopćenje za medije.
Organizatori su se 25. studenoga 2022. sastali s potpredsjednicom Europske komisije za vrijednosti i transparentnost Věrom Jourovom i povjerenicom za zdravlje i sigurnost hrane Stellom Kyriakides. Pogledajte priopćenje za medije.
Javno saslušanje u Europskom parlamentu održano je 24. siječnja 2023. Pogledajte snimku.
Europski parlament raspravljao je o inicijativi na plenarnoj sjednici 16. ožujka 2023. Pogledajte snimku.
Komisija je 5. travnja 2023. donijela Komunikaciju u kojoj je iznijela svoj odgovor na inicijativu „Spasimo pčele i poljoprivrednike! U smjeru poljoprivrede koja je pogodna za pčele i za zdrav okoliš”. Pogledajte priopćenje za medije.
Odgovor Europske komisije
- българскиPreuzmi
- EspañolPreuzmi
- češtinaPreuzmi
- danskPreuzmi
- DeutschPreuzmi
- eestiPreuzmi
- ελληνικάPreuzmi
- EnglishPreuzmi
- françaisPreuzmi
- GaeilgePreuzmi
- italianoPreuzmi
- latviešuPreuzmi
- lietuviųPreuzmi
- magyarPreuzmi
- MaltiPreuzmi
- NederlandsPreuzmi
- polskiPreuzmi
- portuguêsPreuzmi
- românăPreuzmi
- slovenčinaPreuzmi
- slovenščinaPreuzmi
- suomiPreuzmi
- svenskaPreuzmi
U svojem odgovoru na europsku građansku inicijativu Komisija pozdravlja inicijativu i potvrđuje njezinu važnost, posebno zato što povezane krize uzrokovane klimatskim promjenama, onečišćenjem i gubitkom bioraznolikosti sve više ugrožavaju europsku poljoprivredu i sigurnost opskrbe hranom.
Otkad je 2019. započelo prikupljanje potpore za tu inicijativu, Komisija intenzivno radi na osiguravanju održivosti prehrambenih sustava u okviru europskog zelenog plana, i to putem
- strategije EU-a „od polja do stola” i strategiji za bioraznolikost
- Akta o obnovi prirode
- Uredbe o održivoj upotrebi sredstava za zaštitu bilja
- revidirane inicijative EU-a za oprašivače
- revidirane zajedničke poljoprivredne politike EU-a za razdoblje 2023. – 2027.
U Prijedlogu uredbe o održivoj upotrebi sredstava za zaštitu bilja, podnesenom u lipnju 2022., iznesen je ambiciozan plan za smanjenje rizika od kemijskih pesticida i njihove upotrebe u poljoprivredi EU-a za 50 % do 2030.
Prijedlog akta o obnovi prirode podnesen u lipnju 2022. objedinjuje sveobuhvatni cilj obnove za dugoročni oporavak prirode u kopnenim i morskim područjima EU-a i obvezujuće ciljeve obnove za određena staništa i vrste.
Komisija je u svojem odgovoru naglasila da prioritet nije predložiti nove zakonodavne akte, nego osigurati pravodobno donošenje i provedbu prijedloga o kojima suzakonodavci trenutačno pregovaraju, kao i učinkovitu provedbu ZPP-a. Više od milijun izjava kojima se podupire predmetna građanska inicijativa jasan je signal i ohrabrenje da bi trebalo zadržati visoku razinu ambicije Komisijinih prijedloga.
Povjerenik Virginijus Sinkevičius sastao se 25. travnja 2023. s organizatorima inicijative „Spasimo pčele i poljoprivrednike!” kako bi raspravili o odgovoru Komisije na inicijativu.
Najnovije informacije o prijedlozima Komisije
Prijedlog Akta o obnovi prirode: nakon što je Europski parlament postigao dogovor o tekstu (27. veljače 2024.), Vijeće EU-a je 17. lipnja 2024. donijelo uredbu. Ona stupa na snagu 20 dana nakon objave u Službenom listu EU-a i odmah se počinje primjenjivati.
Ažurirane informacije o Aktu o obnovi prirode dostupne su na posebnoj intenetskoj stranici Komisije.
Prijedlog uredbe o održivoj upotrebi sredstava za zaštitu bilja: s obzirom na to da je Europski parlament u studenome 2023. odbio prijedlog i s obzirom na izostanak napretka u raspravama u Vijeću, Komisija je 27. ožujka 2024. odlučila povući svoj prijedlog.
Ažurirane informacije o razvoju događaja u području održive upotrebe pesticida dostupne su na posebnoj internetskoj stranici Komisije.