Przejdź do treści głównej
Europejska inicjatywa obywatelska

Ratujmy pszczoły i rolników! W kierunku przyjaznego dla pszczół rolnictwa służącego zdrowemu środowisku

 

Przedłożenie i rozpatrzenie inicjatywy

Inicjatywę „Ratujmy pszczoły i rolników! W kierunku przyjaznego dla pszczół rolnictwa służącego zdrowemu środowisku” przedłożono Komisji 7 października 2022 r. Liczba deklaracji poparcia dla inicjatywy wyniosła 1 054 973. Komunikat prasowy

25 listopada 2022 r. organizatorzy spotkali się z Věrą Jourovą, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości, oraz ze Stellą Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Komunikat prasowy

Wysłuchanie publiczne na temat inicjatywy odbyło się w Parlamencie Europejskim 24 stycznia 2023 r. Nagranie z sesji

Inicjatywę omówiono na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego 16 marca 2023 r. Nagranie z sesji

5 kwietnia 2023 r. Komisja przyjęła komunikat, w którym przedstawiła odpowiedź na inicjatywę „Ratujmy pszczoły i rolników! W kierunku przyjaznego dla pszczół rolnictwa służącego zdrowemu środowisku”. Komunikat prasowy

 

Odpowiedź Komisji Europejskiej

Factsheet – Successful Initiatives – Save bees and farmers
top of page 1
polski
(1.29 MB - PDF)
Pobierz

 

W odpowiedzi na tę inicjatywę Komisja opiniuje ją pozytywnie i podkreśla jej szczególne znaczenie w obecnej sytuacji, kiedy to powiązane ze sobą kryzysy – wnikające ze zmian klimatu, zanieczyszczenia środowiska oraz spadku różnorodności biologicznej – stanowią coraz większe wyzwanie dla europejskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego.

Deklaracje poparcia dla inicjatywy zaczęto zbierać w 2019 r. Od tamtej pory w ramach Europejskiego Zielonego Ładu Komisja intensywnie pracuje nad zapewnieniem systemom żywnościowym zrównoważonego charakteru. Prace te dotyczą między innymi:

Wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin przedstawiony w czerwcu 2022 r. wyznacza ambitny plan redukcji ryzyka związanego z pestycydami chemicznymi i ich stosowania w rolnictwie UE o 50 proc. do 2030 r. 

Wniosek dotyczący prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych złożony w czerwcu 2022 r. zakłada ogólny cel polegający na długoterminowej odbudowie przyrody na unijnych obszarach lądowych i morskich i przewiduje wiążące cele szczegółowe dotyczące odbudowy konkretnych siedlisk i gatunków.

W swojej odpowiedzi Komisja podkreśliła, że zamiast proponować nowe akty ustawodawcze położy nacisk na zapewnienie terminowego przyjęcia, a następnie wdrożenia propozycji, które są już w tej chwili negocjowane przez współprawodawców, oraz na skuteczne wdrożenie WPR. Ponad milion deklaracji poparcia dla tej inicjatywy obywatelskiej jest wyraźnym sygnałem i zachętą do utrzymania wysokiego poziomu ambicji przewidzianego we wnioskach Komisji.

 

25 kwietnia 2023 r. komisarz Virginijus Sinkevičius spotkał się z organizatorami inicjatywy „Ratujmy pszczoły i rolników!”, aby omówić z nimi odpowiedź Komisji.

Aktualne informacje na temat wniosków Komisji

Wniosek dotyczący prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych: 27 lutego 2024 r. Parlament Europejski wyraził zgodę w sprawie tekstu aktu prawnego, po czym Rada UE 17 czerwca 2024 r. przyjęła rozporządzenie. Wejdzie ono w życie 20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i będzie miało natychmiastowe zastosowanie. 

Aktualne informacje na temat prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych można znaleźć na stronie internetowej Komisji.

Wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin: Z uwagi na to, że w listopadzie 2023 r. Parlament Europejski odrzucił wniosek, a dyskusje w Radzie nie przyniosły postępów w tej sprawie, Komisja 27 marca 2024 r. podjęła decyzję o wycofaniu wniosku. 

Aktualne informacje na temat sytuacji w zakresie zrównoważonego stosowania pestycydów można znaleźć na stronie internetowej Komisji.

 

Chcesz wiedzieć więcej i współpracować z innymi?