Tinklalaidėje „CitizenCentral“ kalbama apie Europos piliečių iniciatyvas. Kiekvienoje laidoje (jos įrašytos nuo 2021 iki 2023 m.) iniciatyvų organizatoriai ir rėmėjai pasakoja, kodėl jų iniciatyva yra svarbi ir kaip jie vertina informuotumo didinimą ES lygmeniu, ir dalijasi patarimais, kad galėtų aktyviau dalyvauti politikoje, kuri daro poveikį mūsų gyvenimui.
Pokalbiuose su įvairiais politikos ekspertais ir mokslininkais gilinamasi į šiose piliečių iniciatyvose iškeltus klausimus.
Laidos galite klausytis Apple Podcasts, Spotify, ir SoundCloud platformose.
Tinklalaidėse pareikštos nuomonės atspindi tik jų svečių požiūrį ir nėra laikytinos Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicija.
Susipažinkite su žmonėmis, pradėjusiais Europos piliečių iniciatyvas. Laidos pastabos pateiktos žemiau.
3.2 Kokį poveikį turi Europos piliečių iniciatyvos? Sėkmingų iniciatyvų pavyzdžiai
ES piliečiai dažnai prašo pateikti Europos piliečių iniciatyvų poveikio pavyzdžių, todėl šiame epizode atidžiau pažvelgsime į tris iniciatyvas, kurios surinko daugiau kaip milijoną parašų ir gavo Komisijos atsakymą. Išklausėme trijų iniciatyvų „Uždrausti glifosatą“ („Uždrausti glifosatą ir apsaugoti žmones ir aplinką nuo toksiškų pesticidų“), „Uždrausti gyvūnų veisimą narvuose“ (End the Cage Age) ir „Right2Water“ („Vanduo ir sanitarinės paslaugos yra žmogaus teisė! Vanduo yra visuotinė nuosavybė, o ne prekė!“) - organizatorius.
Apie kiekvieną šių iniciatyvų kalbamės su Europos Komisijos pareigūnais, kurie daugiau papasakos apie veiksmus, kurių imtasi reaguojant į sėkmingas iniciatyvas.
2023 m. Komisija atsakė į dar keturias sėkmingas piliečių iniciatyvas (balandžio, liepos ir gruodžio mėn.).
Epizodas paskelbtas 2023 m. birželio mėn.
- Helmut Burtschner-Schaden, „Uždrausti glifosatą ir apsaugoti žmones ir aplinką nuo toksiškų pesticidų“ iniciatyvos organizatorius,
- Klaus Berend, Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinio direktorato Pesticidų ir biocidų darbo grupės vadovas,
- Andrew Owen-Griffiths, Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinio direktorato politikos pareigūnas,
- Olga Kikou, „End the Cage Age“ iniciatyvos organizatorė,
- Andrea Gavinelli, Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinio direktorato Gyvūnų gerovės skyriaus vadovė,
- Pablo Sįnchez Centellas, iniciatyvos „Vanduo ir sanitarinės paslaugos yra žmogaus teisė! Vanduo yra visuotinė nuosavybė, o ne prekė!“ organizatorius
- Bert Leemans, Aplinkos generalinio direktorato politikos pareigūnas.
3.1 „ES demokratijos veiksmų“ ABC – Europos piliečių iniciatyvos priemonių rinkinio pristatymas
Šiame epizode kalbame apie pastangas, siekiant supažindinti su EPI visus europiečius, pradedant nuo vidurinių mokyklų moksleivių. Europos Komisija parengė priemonių rinkinį „ES demokratija. Išsakykite savo nuomonę naudojant Europos piliečių iniciatyvą“, o 2023 m. pradžioje jis buvo išbandytas vidurinėse mokyklose.
Pokalbiuose aptariami įvairūs aspektai: išgirsime EP narį Loránt‘ą Vincze, kuris buvo Europos piliečių iniciatyvos kampanijos „back in the day“ organizatorius ir yra aktyvus pilietiškumo ugdymo rėmėjas, ir anglų kalbos mokytoją Małgorzatą Malczyk, kuri pritaikė šį priemonių rinkinį mokykloje Lenkijoje. Be to, Silvia Kersemakers, EPI komandos vadovė Briuselyje, papasakos, kodėl buvo parengtas priemonių rinkinys, ir išgirsime kelių jaunuolių nuomones, iš kurių matyti, kad dar reikia didinti informuotumą apie Europos piliečių iniciatyvą.
Epizodas paskelbtas 2023 m. birželio mėn.
EP narys Loránt Vincze (PPE) – https://www.europarl.europa.eu/meps/en/98582/LORANT_VINCZE/home,
Małgorzata Malczyk, Varšuvos Juliuszo Słowackio vidurinės mokyklos mokytoja,
Silvia Kersemakers, Europos Komisijos Europos piliečių iniciatyvos grupės vadovė.
Labaidėkojamedevyniems svečiams, šiame skyriuje pasidalinusiems savo nuomonėmis iš jaunimo perspektyvos!
2.4 Gyvūnams, žmonėms ir planetai! Išgirskite žmones, siūlančius naujus sprendimus senai praktikai
Šioje „CitizenCentral“ laidoje gyvūniniai produktai aptariami su dviem Europos piliečių iniciatyvų organizatoriais. Jie mano, kad šiuolaikinės technologijos siūlo sprendimus tam, kas laikoma sena ir netvaria praktika, ir kad technologijos gali būti naudingos gyvūnams, žmonėms ir planetai.
Iniciatyvos „Užbaikime skerdimo amžių“ organizatorius Filippo Borsellino daugiausia dėmesio skiria ES subsidijų perkėlimui iš gyvulininkystės į ląstelines ir augalines alternatyvas. Taip pat išgirsime svečią, vadovaujantį Ispanijos startuoliui, kuris gamina dirbtinės mėsos pakaitalus.
Elise Fleury atstovauja iniciatyvai „Kailiams Europoje – ne“, kuria siekiama uždrausti kailių ūkiams ir ūkiuose pagamintiems kailių gaminiams patekti į Europos rinką. Ji ne tik aptaria šį klausimą, bet ir dalijasi įžvalgomis, kaip vykdyti sėkmingą Europos piliečių iniciatyvos kampaniją.
Epizodas paskelbtas 2023 m. sausio mėn.
Filippo Borsellino, iniciatyvos „Užbaikime skerdimo amžių“ rengėjų atstovas
- https://www.endtheslaughterage.eu
- https://www.facebook.com/ETSA.EU/
- https://www.instagram.com/endtheslaughterage_eu/
- https://www.linkedin.com/company/end-the-slaughter-age/
Elise Fleury, iniciatyvos „Kailiams Europoje – ne“ rengėjų atstovė
Ypač dėkojame mūsų svečiui
Javierui Zaratiegui, vienam iš Ispanijos startuolio „Cocuus“, gaminančio dirbtinę mėsą, steigėjų.
2.3 Teisingas darbo užmokestis ir sąžiningumas. Susipažinkite su europiečiais, vykdančiais skaidrumo kampanijas
Prisijunkite prie pokalbio su trimis piliečių iniciatyvų organizatoriais iš Nyderlandų, Prancūzijos ir Danijos. Iniciatyvos „Geri drabužiai, teisingas darbo užmokestis“ organizatorė Kirsten Kossen prašo priimti teisės aktą, pagal kurį drabužių ir avalynės sektorių darbuotojams būtų mokamas pragyvenimą užtikrinantis darbo užmokestis. Šia iniciatyva prašoma didesnio skaidrumo ir atskaitomybės tiekimo grandinėje, siekiant sumažinti skurdą ir kovoti su vaikų darbu.
Taip pat išgirsime organizacijos „Football Supporters Europe“ vykdomajį direktorių ir iniciatyvos „Nugalėk aikštelėje“ atstovą Ronaną Evainą. Ši organizatorių grupė nori apsaugoti Europos sporto modelį ir užkirsti kelią bet kokiems Superlygos tipo bandymams atsiskirti. Ji siekia oficialiai pripažinti socialinę sporto vertę Europos visuomenėje ir įtraukti sirgalius į diskusijas apie ilgalaikę Europos sporto ateitį.
Galiausiai kalbinsime Danijoje gyvenančią Pernille Schriver, kuri atstovauja iniciatyvai „Stabdykime 5G: būkime susieti, bet saugiai“. Ši iniciatyva apima daugeliui grupių susirūpinimą keliančius klausimus ir ja siekiama spręsti problemas, susijusias su belaidžiu ryšiu ir įtarimais dėl spinduliuotės, duomenų rinkimo ir sekimo.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. Komisija jokiu būdu nepatvirtina faktinio „Stabdykime 5G“ iniciatyvos turinio tikslumo – už jį atsako tik organizatorių grupė. Iš tiesų kai kurie šioje iniciatyvoje pateikti teiginiai prieštarauja Komisijos turimiems gausiems moksliniams įrodymams ir Tarptautinės apsaugos nuo nejonizuojančiosios spinduliuotės komisijos, kuriai Pasaulio sveikatos organizacija yra suteikusi įgaliojimus vertinti sveikatai kylančius pavojus, atliktų vertinimų išvadoms.
Epizodas paskelbtas 2022 m. gruodžio mėn.
Kirsten Kossen, iniciatyvos „Geri drabužiai, teisingas darbo užmokestis“ rengėjų atstovė
- https://www.goodclothesfairpay.eu
- https://www.instagram.com/goodclothesfairpay
- https://www.facebook.com/goodclothesfairpay
- https://www.linkedin.com/company/good-clothes-fair-pay
- https://twitter.com/goodclotheseu
Ronanas Evainas, iniciatyvos „Nugalėk aikštelėje“ rengėjų atstovas
- https://winitonthepitch.eu
- https://www.facebook.com/FansEurope
- https://www.instagram.com/fans_europe
- https://twitter.com/FansEurope
Pernille Schriver, iniciatyvos „Stabdykime 5G: būkime susieti, bet saugiai“ atstovė
2.2 Piliečiai lobistai ir ateities lyderiai. Išgirskite jaunuosius europiečius
Šioje laidoje klausėmės jaunų europiečių (26 m. ir jaunesnių) iš 9 skirtingų ES šalių, kurie dalijosi savo idėjomis apie balsavimą, ES politikos formavimą, piliečių aktyvumą ir Europos piliečių iniciatyvą. Jie taip pat pasakojo, kurias idėjas norėtų paversti piliečių iniciatyvomis.
Taip pat klausėmės Danielos Vancic iš organizacijos „Democracy International“ ir Paco Camaso iš viešosios nuomonės tyrimų įmonės „Ipsos“. Daniela teigia, kad Europos piliečių iniciatyva ir kitos dalyvavimo priemonės padeda jaunimui spręsti jiems rūpimus klausimus, o Paco pateikė faktų ir skaičių apie dabartinį jaunimo dalyvavimą sprendžiant ES klausimus.
Galiausiai klausėmės dviejų piliečių iniciatyvos „Atleidimo nuo aviacinio kuro mokesčio panaikinimas Europoje“ (taip pat vadinamos „Fairosene“) organizatorių. Šie du jauni piliečiai lobistai svarstė apie savo kampaniją ir tai, kodėl ji baigėsi optimistiškai.
Epizodas paskelbtas 2022 m. rugsėjo mėn.
Daniela Vancic, organizacijos „Democracy International“ Europos programos vadovė,
Paco Camasas, „Ipsos“ viešosios nuomonės mokslinių tyrimų direktorius,
Timothée Galvaire'as ir Tassosas Papachristou, iniciatyvos „Atleidimo nuo aviacinių degalų mokesčio panaikinimas Europoje“ organizatoriai
Labai dėkojame devyniems svečiams, šiame skyriuje pasidalinusiems savo nuomonėmis iš jaunimo perspektyvos!
2.1 Perdirbimas ir PVM tarifai. Susipažinkite su europiečiais, ieškančiais tvarių sprendimų
Apie „ReturnThePlastics“ ir „Žaliasis PVM“
„CitizenCentral“ sugrįžta antrajam sezonui! Prisijunkite prie mūsų, nes kalbamės su dviem piliečių iniciatyvų organizatoriais, kurie laikosi skirtingų požiūrių į tvarumą ir vartotojo elgseną, taip pat su trimis klimato ir tvarumo ekspertais iš įvairių ES šalių.
Iniciatyvos „ReturnThePlastics“ atstovas Omaras Pérezas aiškina, kaip ši organizatorių grupė siekia atkartoti keliose ES šalyse jau veikiančias perdirbimo sistemas. Atsižvelgiant į veikiančias sistemas, organizatorių tikslas – įdiegti ES masto užstato sistemą, kad būtų perdirbami plastikiniai buteliai, prekybos centruose naudojant taromatus. Tačiau išlieka vienas svarbus klausimas – kas turėtų padengti šios sistemos išlaidas?
Brigitta Hartmann atstovauja iniciatyvai „Žaliasis PVM“, kuria raginama Europoje sumažinti ekologiškų, tvariai pagamintų ar aplinką tausojančių produktų mokesčius. Tikslas – suteikti vartotojams daugiau pasirinkimo galimybių ir paskatinti įmones permąstyti, kaip gaminami produktai. Bet galbūt jums kils klausimas, ar išliktų mokesčio bazė, jei visi produktai taptų ekologiški?
Omaras Pérezas Peñalveras, remiantis iniciatyvą „ReturnThePlastics: Piliečių iniciatyvą, kuria siekiama įgyvendinti ES masto užstato sistemą, kad būtų perdirbami plastikiniai buteliai
- http://returntheplastics.eu/
- https://twitter.com/ReturnPlastics
- https://www.facebook.com/returntheplastics
- https://www.instagram.com/return_the_plastics
Brigitta Hartmann, pagrindinė iniciatyvos „Žaliasis PVM – ES žaliasis PVM, skatinantis rinktis tvarius ir ekologiškus gaminius bei paslaugas“ atstovė
Šioje laidoje taip pat išgirsime žiedinės ekonomikos, plastikų ir organinių atliekų politikos ekspertą iš Lietuvos ir du profesorius, iš kurių vienas specializavosi tvarumo srityje Groningeno universitete, o kitas tyrinėjo klimato kaitą ir ekonomiką Lundo universitete.
Ypač dėkojame mūsų svečiams:
Rasai Tumaševičiūtei, Europos klimato pakto ambasadorei Lietuvoje | Jenny Van Doorn, paslaugų rinkodaros profesorei, besispecializuojančiai tvarumo srityje Groningeno universitete (Nyderlandai) | Fredrikui N. G. Anderssonui, ekonomikos docentui, tyrinėjančiam klimato kaitą Lundo universitete (Švedija).
1.7 Europos piliečių iniciatyva @10. Naujos iniciatyvos ir geri prisiminimai
Laidose kalbama apie iniciatyvas „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“, „Sustabdykime visuotinį atšilimą. Anglies dioksido kaina – kovai su klimato kaita“ ir „Fraternité 2020 – mobilumas, progresas, Europa“.
2022 m. minime Europos piliečių iniciatyvos 10-ąsias metines – šiame skyriuje susitinkame su buvusiais, esamais ir (galbūt) būsimais organizatoriais – Simona Pronckute, dr. Julia Baines ir Virginia Fiume.
„Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ – iniciatyva, kuria siekiama visiškai uždrausti kosmetikos sudedamųjų dalių bandymus su gyvūnais ir modernizuoti mokslą, kad bandymai su gyvūnais nebūtų atliekami. Ji siekia tapti greičiausiai 1 mln. parašų surinkusia iniciatyva!
Po dvejus metus trukusio kampanijos ir parašų rinkimo laikotarpio, pasibaigusio 2021 m. vasarą, savo įžvalgomis apie iniciatyvą „Sustabdykime visuotinį atšilimą“ dalijasi Virginia Fiume. Ji ir jos kolegos savo patirtį įgyvendinant Europos piliečių iniciatyvą perkėlė į projektą EUMANS.eu ir pažadėjo naujų projektų!
Galiausiai išgirsime pirmosios užregistruotos Europos piliečių iniciatyvos „Fraternité 2020 - Mobilumas. Progresas. Europa“ organizatorę. Ką prieš 10 metų patyrė Simona ir kaip Europos piliečių iniciatyva pakeitė jos gyvenimą?
Pastaba. Europos cheminių medžiagų agentūros atsakas į kampaniją dėl bandymų su gyvūnais ir PETA: https://environment.ec.europa.eu/topics/chemicals/reach-regulation_lt
dr. Julia Baines, PETA JK mokslo politikos vadovė ir iniciatyvos „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ rėmėja
- www.savecrueltyfree.eu
- www.peta.org.uk/features/save-cruelty-free-cosmetics
- „Twitter“ – @PETAUK, @CrueltyFreeEU, @HSIEurope, @Act4animalsEU
Virginia Fiume, EUMANS.eu koordinatorė ir „Sustabdykime visuotinį atšilimą. Anglies dioksido kaina – kovai su klimato kaita“ iniciatyvos organizatorė
Simona Pronckutė, įsteigusi iniciatyvą „Fraternité 2020 - Mobilumas. Progresas. Europa.“
- Perskaitykite Simonos straipsnį „EurActiv“: https://www.euractiv.com/section/digital/opinion/european-citizens-initiative-one-year-of-challenges
Laidos vedėja Méabh Mc Mahon kalbina ne tik tris iniciatyvos organizatorius, bet ir kosmetikos pramonės ekspertus.
Ypač dėkojame mūsų svečiui
Johnui Chave'ui, „Cosmetics Europe“ generaliniam direktoriui.
1.6 Vakcinos ir autorių teisės. Susitikite su europiečiais, siekiančiais ES politikos pokyčių
Apie iniciatyvas „Laisvė dalytis“ ir „Teisė į gydymą“
Šioje „CitizenCentral“ laidoje kalbama apie autorių teises ir intelektinę nuosavybę. Gregory'is Engelsas, atstovaujantis iniciatyvai „Laisvė dalytis“, siekia pakeisti Europos autorių teisių teisę ir įteisinti dalijimąsi rinkmenomis per skaitmeninius tinklus.
Julie Steendam savo ruožtu vykdo iniciatyvą „Teisė į gydymą“ (dar vadinama „Nesipelnyti iš pandemijos“), kuria Europos Komisija raginama užtikrinti, kad visos vakcinos ir gydymas nuo koronaviruso būtų prieinami visiems visame pasaulyje ir nemokamai. Abiem atvejais kalbama sudėtingomis temomis, susijusiomis su autorių teisių ir intelektinės nuosavybės teisės aktų poveikiu, mūsų laisve ir kaina, kurią sumokame.
Gregory'is Engelsas, iniciatyvos „Laisvė dalytis“ organizacinio komiteto narys
Julie Steendam, iniciatyvos „Teisė į gydymą“ Europos koordinatorė
- www.noprofitonpandemic.eu
- https://www.facebook.com/Right2CureECI
- https://twitter.com/Right2Cure // @Right2Cure
- https://www.instagram.com/right2cure_euinitiative
- #Right2Cure #NoprofitOnPandemic
Laidos vedėja Méabh Mc Mahon taip pat kalbina du intelektinės nuosavybės teisių ekspertus: teisininką ir tyrėją bei dėstytoją iš Ispanijos ir Pasaulio prekybos organizacijos ekspertą iš Šveicarijos.
Ypač dėkojame mūsų svečiams:
Javierui de la Cueva, teisininkui ir Ispanijos verslo instituto („Instituto Empresa“) intelektinės nuosavybės kurso dėstytojui | Rogeriui Kampfui, PPO patarėjui sveikatos ir intelektinės nuosavybės klausimais.
1.5 Sąmoningi vartotojai. Susipažinkite su europiečiais, kūrybiškai kovojančiais su klimato kaita
Apie iniciatyvas „Uždrauskime iškastinio kuro reklamą ir rėmimą“ ir „Europos ekorodiklis“
Penktajame „CitizenCentral“ laidos skyriuje išgirsime Silvia Pastorelli ir Antoine'ą Thillį – du organizatorius, siekiančius padėti įmonėms prisiimti atsakomybę, o vartotojams priimti tvarius sprendimus – visiems savais būdais.
Iniciatyva „Uždrauskime iškastinio kuro reklamą“ siekiama ES teisės akto, kuriuo būtų uždrausta iškastinio kuro, įskaitant šiuo kuru varomą kelių ir vandens transportą, reklama. Ji grindžiama visoje ES jau galiojančiu tabako reklamos draudimu; ja siekiama sisteminių pokyčių klimato krizės sąlygomis. Tuo tarpu iniciatyvos „Europos ekorodiklis“ organizatoriai siekia privalomo ženklinimo, kuriuo Europos vartotojams būtų teikiama skaidri informacija apie ES gaminamų arba parduodamų produktų poveikį aplinkai.
Abi iniciatyvos buvo užregistruotos 2021 m. viduryje, kai buvo pradėti rinkti parašai – paklausykite, kaip jos įgyvendinamos dabar.
Silvia Pastorelli, iniciatyvos „Uždrauskime iškastinio kuro reklamą ir rėmimą“ ir „Greenpeace“ Europos padalinio Klimato ir energetikos skyriaus atstovė
- https://banfossilfuelads.org
- https://twitter.com/GreenpeaceEU
- https://www.instagram.com/greenpeace
- https://www.facebook.com/greenpeace.international
Antoine'as Thillis, iniciatyvos „Europos ekorodiklis“ atstovas ir Belgijos EPI grupės koordinatorius
- https://europeanecoscore.com
- https://www.facebook.com/EuropeanEcoScore
- https://www.instagram.com/eu.ecoscore
Daugiau informacijos
Laidos vedėja Méabh Mc Mahon taip pat kalbasi su rinkodaros ekspertu ir aktyvistu, siekiančiu užtikrinti, kad verslas pirmiausia būtų orientuotas į žmones ir planetą, su Prancūzijos piliečiu, raginančiu nutraukti iškastinio kuro rėmimą menų ir kultūros srityje, su ekspertu, siekiančiu sisteminių pokyčių žemės ūkio maisto produktų sektoriuje, ir su tvarumo bei verslo be plastiko specialistu.
Ypač dėkojame mūsų svečiams:
Thomasui Kolsteriui, marketingo aktyvistui ir „Goodvertising“ autoriui | Clarai Paillard, „Culture Unstained“ patarėjai | Clionai Howie, fondo „Earth“, veikiančio kartu su „EIT Food“, generalinei direktorei | Adamui Webbui, „Lifelong Cosmetics“ įkūrėjui
1.4 Susipažinkite su europiečiais, bandančiais atgauti orumą ir sumažinti skurdą mūsų žemyne
Apie iniciatyvas „Reclaim Your Face“ ir „Visoje ES įvesti visuotines bazines pajamas“
Ketvirtajame „CitizenCentral“ laidos skyriuje iš Ellos Jakubowskos ir Catarinos Neves išgirsite apie įvairius būdus apsaugoti pagrindines teises ir sumažinti nelygybę visoje ES. „Reclaim Your Face“ yra pilietinės visuomenės iniciatyva dėl masinio biometrinio sekimo praktikos uždraudimo, siekianti griežtai reglamentuoti biometrinių technologijų naudojimą, kad būtų užkirstas kelias pagrindinių teisių pažeidimams. Šioje laidoje įvairiais aspektais pasakojama, kaip žmonės, įmonės ir vyriausybės naudojasi technologijomis, kokiais tikslais tai daro ir kaip tai veikia mūsų gyvenimą.
Iniciatyvos „Visoje ES įvesti besąlygines bazines pajamas“ organizatoriai nori, kad Komisija pateiktų pasiūlymą dėl bendrų bazinių pajamų visoje ES, kad visose ES šalyse padidėtų Europos piliečių gerovė.
Ella Jakubowska, iniciatyvos „Reclaim Your Face“ patarėja skaitmeninės politikos klausimais
- https://reclaimyourface.eu/
- https://twitter.com/ReclaimYourFace
- https://www.facebook.com/ReclaimYourFace/
- https://www.instagram.com/reclaimyourface/?hl=en
- https://twitter.com/edri
- https://twitter.com/ellajakubowska1
Daugiau informacijos
- https://citizens-initiative-forum.europa.eu/blog/democratic-action-has-power-protect-eu-democracy-biometric-mass-surveillance_en
- https://reclaimyourface.eu/report-biometric-mass-surveillance-germany-netherlands-poland/
- https://www.politico.eu/list/tech-28-class-of-2021-the-ranking/sarah-chander-and-ella-jakubowska/
- https://edri.org/our-work/new-eci-ban-biometric-mass-surveillance/
- https://reclaimyourface.eu/evidence-in-eu-countries/
- https://reclaimyourface.eu/romani-rights-and-biometric-mass-surveillance/
Catarina Neves, ginanti bazinio darbo užmokesčio idėją Portugalijoje, dalyvauja Europos piliečių iniciatyvos dėl visuotinių bazinių pajamų (ECI-UBI) kampanijoje Portugalijoje ir bendradarbiauja su Europos piliečių iniciatyvos Visuotinių bazinių pajamų kampanija Europoje. Šiai iniciatyvai remti sukurta iniciatyva „UBI4ALL“, su kuria Catarina bendradarbiauja.
Laidos vedėja Méabh Mc Mahon taip pat kalbasi su technologijų etikos ir teisių specialistu Ispanijoje, kuris dirba su keliomis didžiausiomis technologijų įmonėmis ir vertina jų algoritmus; su tyrimų žurnalistu Italijoje, kuris išbandė biometrinę sienų kontrolę, taikomą atvykstant į Europą; ir su darbo ateities specialistu iš Rumunijos, kuris dirba Europos politikos centre Briuselyje.
Ypač dėkojame mūsų svečiams:
dr. Gemmai Galdon Clavell, „Eticas“ fondo direktorei | Ludovicai Jonai, tyrimų žurnalistei | Mihai Palimariciuciui, Europos politikos centro politologui
1.3 Išgirskite europiečius, dalyvaujančius žaliajame judėjime
Apie iniciatyvas „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“, „Žaliuojantys stogai“ ir „Spartinkime mokslo pažangą: kultūriniai augalai svarbūs!“
Trečiajame „CitizenCentral“ laidos skyriuje išgirsime Nilsą Klugerį, Almogą Sade ir Martiną Helmlinger, kurie aptars sausumos ir jūrų aplinkos klausimus.
Piliečių iniciatyva „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ siekiama nutraukti prekybą ryklių pelekais ES. Iniciatyva „Žaliuojantys stogai“, kurią pradėjo du šeimos nariai ir jų draugai, siekiama esamą tuščią erdvę ant bendrovių stogų panaudoti kuriant žaliąsias zonas. Taip pat išgirsime „Spartinkime mokslo pažangą: kultūriniai augalai svarbūs!“ iniciatyvos organizatorių. Iniciatyva buvo užbaigta 2021 m. vasarą, tačiau jos išvadose pateikiama daugybė rekomendacijų norintiems dalyvauti piliečių iniciatyvose.
dr. Nilsas Klugeris, iniciatyvos „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ atstovas spaudai
- www.stop-finning-eu.org
- https://www.facebook.com/StopFinningEU
- https://www.instagram.com/stopfinningeu
- https://twitter.com/stopfinningeu
Almog Yoana Sade, iniciatyvos „Žaliuojantys stogai“ atstovė
- https://www.greengardenrooftops.com/
- https://www.facebook.com/GGRTECI
- „Instagram“ – @ggrt_euinitiative
- „Twitter“ – @garden_tops
- Daugiau informacijos apie iniciatyvą pateikiama šiame straipsnyje: https://citizens-initiative-forum.europa.eu/blog/brighter-future-greener-europe_lt
Martina Helmlinger, iniciatyvos „Spartinkime mokslo pažangą: kultūriniai augalai svarbūs!“ viena iš steigėjų ir atstovė
- https://cropsmatter.wixsite.com/mysite
- https://www.facebook.com/growscientificprogress
- „Twitter“ – @GrowScientific
- „Instagram“ – grow_scientific_progress
Laidos vedėja Méabh Mc Mahon taip pat kalbasi su jūrų biologais ir ryklių stebėtojais Nyderlanduose ir Pietų Afrikoje, po to susisiekia su žaliojo stogo specialistu Čekijoje.
Ypač dėkojame mūsų svečiams:
Irenei Kingmai, jūrų biologei ir „Dutch Caribbean Nature Alliance“ politikos ir viešųjų ryšių patarėjai | Alessandro de Maddalena, jūrų biologui, stuburinių zoologijos docentui Milano Bikokos universitete | Pavelui Dostaliui, Čekijos Žaliojo stogo asociacijos pirmininkui, Europos Žaliojo stogo ir žaliosios sienos asociacijų federacijos pirmininko pavaduotojui ir „GreenVille“ generaliniam direktoriui
1.2 Įgalinti žmones – išgirskite tuos, kurie nori panaikinti sienas Europoje
Apie iniciatyvas „Europos valstybės tarnautojų mainų programa“ ir „Rinkėjai be sienų“
Antrajame „CitizenCentral“ laidos skyriuje išgirsime Adamą Mazoyerį ir Rosalie van den Brink: jie aptaria dvi Europos piliečių iniciatyvas, kuriomis siekiama stiprinti piliečių dalyvavimą mūsų bendruomenėse. Europos valstybės tarnautojų mainų programa (CSEP) valstybės tarnautojams padedama mokytis vieniems iš kitų ir geriau spręsti tarpvalstybinius klausimus – nuo gaivalinių nelaimių iki kibernetinio saugumo ir pan. Iniciatyva „Rinkėjai be sienų“ siekiama stiprinti demokratines teises ES piliečių, norinčių balsuoti šalių, kuriose jie gyvena, nacionaliniuose rinkimuose.
Adamas Mazoyeris, iniciatyvos „Europos valstybės tarnautojų mainų programa“ atstovo pavaduotojas
- https://eci-csep.eu/
- https://twitter.com/CsepEci?s=09
- https://m.facebook.com/civilservantexchangeprogram/
- https://www.instagram.com/civilservantexchangeprogram/
- Daugiau informacijos rasite šiame straipsnyje: https://www.openaccessgovernment.org/an-erasmus-program-for-civil-servants/115686/
Rosalie van den Brink, iniciatyvos „Rinkėjai be sienų“ savanorė
Laidos vedėja Méabh Mc Mahon taip pat kalbasi su ugniagesiu iš Danijos, su Bulgarijos viešojo administravimo instituto vykdomuoju direktoriumi, su Airijoje gyvenančiu vokiečiu ES teisės profesoriumi ir su Europos piliečių veiksmų tarnybos vykdomuoju direktoriumi, atsakingu už EPI forumo valdymą.
Ypač dėkojame mūsų svečiams:
Jakobui Vedstedui Andersenui, Europos ugniagesių asociacijos federacija | Pavelui Ivanovui, Bulgarijos viešojo administravimo institutas | Tobiasui Lockui, „Jean Monnet“ profesūros nariui, ES teisės dėstytojui Meinuto universtitete | Assyai Kavrakovai, Europos piliečių veiksmų tarnybos (ECAS) generalinei direktorei
1.1 Sveiki atvykę į „CitizenCentral“
Apie iniciatyvas „Penktadieniai už ateitį“ ir „Saugokime bites ir ūkininkus“
Prisijunkite prie programos „CitizenCentral“ pirmos laidos dalies, kurioje kalbės Paula Reyes ir Helmutas Burtscheris: jie aptaria dvi Europos piliečių iniciatyvas, kurių parašų rinkimas baigėsi 2021 m. rugsėjo mėn. pabaigoje. „Veiksmai dėl kritiškos klimato padėties“ (parašų rinkimas baigėsi 2021 m. rugsėjo 23 d.) ir „Saugokime bites ir ūkininkus! Bitėms nekenkiantis žemės ūkis – sveika aplinka“ (parašų rinkimas baigėsi 2021 m. rugsėjo 30 d.) yra dvi iš daugelio pastaruosius metus vykdytų su klimato kaita ir biologine įvairove susijusių piliečių iniciatyvų.
Paula Mariel Reyes Carrasco, projekto „Penktadieniai už ateitį“, palaikančio iniciatyvą „Veiksmai dėl kritiškos klimato padėties“, dalyvė.
Helmutas Burtscheris, „Global2000 ‑ Friends of the Earth“ (Austrija) ir „Saugokime bites ir ūkininkus! Bitėms nekenkiantis žemės ūkis – sveika aplinka“ organizatorius
Žurnalistė Méabh Mc Mahon kalba su vienu iš pirmosios Europos piliečių iniciatyvos, kuria siekta panaikinti tarptautinio tarptinklinio ryšio mokesčius, organizatorių. Jos rezultatai dabar naudingi daugeliui mūsų. Be to, šioje laidoje: dalyvauja vyras, kuris solidariai su jaunimu, protestuojančiu, kad būtų imtasi klimato politikos veiksmų, pradėjo iniciatyvą „Grandparents for Future“, taip pat ekologinio ūkio ūkininkas iš Graikijos. Be to, pateikiama ekspertų rekomendacijų, kaip siekti tvarios politikos, ir aptariama vabzdžių apdulkinimo svarba kiekvienam iš mūsų.
Ypač dėkojame mūsų svečiams:
prof. Albertui Alemannui, „Jean Monnet“ profesūros nariui, ES teisės dėstytojui „HEC Paris“ | Annikai Hedberg, Europos politikos centras | Friedrichui Zywitzai, „Grandparents for Future“ | Darai Stanley, Dublino universiteto koledžas | Sheilai Darmos, sociologei, vienai iš „SouthernLights.org“ steigėjų ir autorei