Předložení iniciativy a její posouzení
Iniciativa „Zachraňme včely i farmáře! Začněme se zemědělstvím, které je šetrné ke včelám a nenarušuje zdravé životní prostředí“ byla Komisi předložena 7. října 2022 a jejím organizátorům se podařilo shromáždit 1 054 973 prohlášení o podpoře. Viz tisková zpráva.
Organizátoři se 25. listopadu 2022 setkali s místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou, která je odpovědná za portfolio „hodnoty a transparentnost“, a komisařkou pro zdraví a bezpečnost potravin Stellou Kyriakidesovou. Viz tiskové oznámení.
24. ledna 2023 pak následovalo veřejné slyšení v Evropském parlamentu. Viz záznam.
Evropský parlament iniciativu projednával na svém plenárním zasedání 16. března 2023. Viz záznam.
Komise přijala 5. dubna 2023 sdělení, v němž představila svou reakci na iniciativu „Zachraňme včely i farmáře! Začněme se zemědělstvím, které je šetrné ke včelám a nenarušuje zdravé životní prostředí“. Viz tisková zpráva.
Odpověď Evropské komise
- българскиStáhnout
- EspañolStáhnout
- danskStáhnout
- DeutschStáhnout
- eestiStáhnout
- ελληνικάStáhnout
- EnglishStáhnout
- françaisStáhnout
- GaeilgeStáhnout
- hrvatskiStáhnout
- italianoStáhnout
- latviešuStáhnout
- lietuviųStáhnout
- magyarStáhnout
- MaltiStáhnout
- NederlandsStáhnout
- polskiStáhnout
- portuguêsStáhnout
- românăStáhnout
- slovenčinaStáhnout
- slovenščinaStáhnout
- suomiStáhnout
- svenskaStáhnout
Komise ve své odpovědi uvedla, že tuto evropskou občanskou iniciativu vítá a uznává její význam, zejména proto, že změna klimatu, znečištění a úbytek biologické rozmanitosti jsou vzájemně provázané krize, které představují čím dál tím větší výzvy pro evropské zemědělství a zajištění potravin.
Od roku 2019, kdy organizátoři iniciativy zahájili sběr podpisů, se Komise zajištěním udržitelnosti potravinových systémů intenzivně zabývá v rámci Zelené dohody pro Evropu, mimo jiné prostřednictvím těchto aktů:
- strategie EU „Od zemědělce ke spotřebiteli“ a Strategie v oblasti biologické rozmanitosti
- právní rámec pro obnovu přírody
- nařízení o udržitelném využívání přípravků na ochranu rostlin
- revidovaná iniciativa EU týkající se opylovačů
- revidovaná společná zemědělská politika EU na období 2023–2027
Návrh nařízení o udržitelném využívání přípravků na ochranu rostlin předložený v červnu 2022 stanoví ambiciózní plán, jak snížit do roku 2030 používání chemických pesticidů v evropském zemědělství o 50 %.
Návrh právního rámce pro obnovu přírody předložený v červnu 2022 kombinuje zastřešující cíl dlouhodobé obnovy přírody v pevninských a mořských oblastech EU se závaznými cíli pro obnovu konkrétních stanovišť a druhů.
Komise ve své odpovědi zdůraznila, že namísto navrhování nových legislativních aktů je prioritou zajistit, aby byly včas přijaty a poté uvedeny do praxe právní předpisy, jejichž návrhy jsou v současné době projednávány spolunormotvůrci. Současně s tím je nutné sledovat účinné provádění společné zemědělské politiky. Fakt, že tuto občanskou iniciativu podpořil více než milion občanů, je pro Komisi jasným signálem a podnětem, aby nepolevila ve vysoké úrovni ambicí svých návrhů.
Komisař Virginijus Sinkevičius se 25. dubna 2023 setkal s organizátory iniciativy „Zachraňme včely i farmáře!“, aby společně projednali odpověď Komise na tuto iniciativu.
Aktuální informace o návrzích Evropské komise
Návrh právního rámce pro obnovu přírody: V návaznosti na dohodu Evropského parlamentu o znění textu (27. února 2024) přijala Rada EU dne 17. června 2024 příslušné nařízení, které vstoupí v platnost 20 dní po vyhlášení v Úředním věstníku EU a stává se okamžitě použitelným.
Aktuální informace o právním rámci pro obnovu přírody najdete na příslušných internetových stránkách Evropské komise.
Návrh nařízení o udržitelném používání přípravků na ochranu rostlin: Vzhledem k tomu, že Evropský parlament návrh v listopadu 2023 zamítl, a kvůli nedostatečnému pokroku při jednáních v Radě se Evropská komise dne 27. března 2024 rozhodla tento návrh stáhnout.
Aktuální informace o vývoji v oblasti udržitelného používání pesticidů najdete na příslušných internetových stránkách Evropské komise.