Přejít na hlavní obsah
Evropská občanská iniciativa

Pokyny k ochraně osobních údajů – Otázka č. 18

Zpět na hlavní stránku Pokynů k ochraně osobních údajů pro organizátory

 

Pokyny k ochraně osobních údajů – Otázka č. 18

Podpora a financování – čeho byste si měli být vědomi při zpracovávání osobních údajů? 

Jako skupina organizátorů musíte pro veřejný registr evropské občanské iniciativy a případně na internetových stránkách své kampaně uvést jasné, přesné a úplné informace o zdrojích podpory a financování vaší iniciativy.

Informace o podpoře a financování, které je třeba uvést:

  • podpora a financování získané z jakéhokoli zdroje, které přesahují 500 eur na sponzora (to zahrnuje jak finanční, tak věcnou podporu)
  • organizace, jež skupině organizátorů pomáhají na dobrovolném základě, pokud taková podpora není ekonomicky vyjádřitelná.

Proto je třeba shromažďovat osobní údaje fyzických osob, které podpořily iniciativy částkami přesahujícími 500 eur, a to konkrétně:

  • jméno a příjmení sponzora
  • datum darování
  • darovaná částka (přesahující 500 eur).

 

Časový plán pro poskytování informací o podpoře a sponzorech:


Tyto informace je třeba poskytnout zejména v době registrace navrhované iniciativy a v době jejího předání Evropské komisi (po potvrzení požadovaného 1 milionu podpisů), ale měly by být také aktualizovány každé dva měsíce. Tyto údaje byste měli Evropské komisi sdělit prostřednictvím zvláštního formuláře na svém organizátorském účtu, aby mohly být zveřejněny ve veřejném registru.

Pravidla a role související s ochranou údajů:

Pokud jde o tyto údaje, je zástupce skupiny organizátorů jediným správcem údajů a Evropská komise hraje při zveřejňování těchto informací v registru roli zpracovatele údajů.

Zpracování osobních údajů sponzorů, kteří jsou fyzickými osobami, podléhá požadavkům obecného nařízení o ochraně osobních údajů (nařízení GDPR), jež jsou podobné těm, které se vztahují na údaje signatářů.  

Pokud jsou sponzoři fyzickými osobami, musí jim skupina organizátorů poskytnout při shromažďování jejich údajů odpovídající prohlášení o ochraně soukromí. Organizátoři by je měli zejména upozornit na to, že jejich údaje budou zveřejněny v registru.

Podle nařízení o evropské občanské iniciativě mají sponzoři právo vznést námitku proti zveřejnění svých osobních údajů na základě závažných oprávněných důvodů týkajících se jejich konkrétní situace a kdykoli požádat o opravu těchto údajů.

Odkazy:

Hledáte poradenství a kontakty?