Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīva

EPI skolā

A teacher interacts with a classroom full of students

Mācību rīkkopa “ES demokrātija darbībā – paudiet savu viedokli ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu”

Kas pamudina jauniešus aktīvi iesaistīties viņiem svarīgu jautājumu risināšanā? Kā ES pilsoņi var piedalīties ES politikas veidošanā?  Ko var panākt, apvienojot spēkus kopīga mērķa vārdā?  

Raisiet skolēnos interesi par ES demokrātiskajiem procesiem, izmantojot jauno rīkkopu skolām “ES demokrātija darbībā – paudiet savu viedokli ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu”

Lai jaunieši varētu kļūt par aktīviem pilsoņiem, viņiem ir jāsaprot, kā darbojas demokrātija un kādas ir viņu tiesības un pienākumi. Mācību rīkkopa “ES demokrātija darbībā” iepazīstina skolēnus ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu un aicina viņus aktīvi iesaistīties Eiropai svarīgu jautājumu risināšanā. Rīkkopa paredzēta vidusskolas vecāko klašu skolēniem.

Skolēni, piedaloties izpētē, diskusijās, projektu darbā un lomu spēlēs, uzzinās, kā tiek pieņemti lēmumi ES līmenī, kā šie lēmumi ietekmē viņu ikdienas dzīvi un kādas iespējas piedalīties ES politikas veidošanā un iestāties par sev svarīgiem jautājumiem viņiem paver Eiropas pilsoņu iniciatīva. 

“Maniem skolēniem šis modulis šķita ļoti interesants. Viņi labprāt pildīja uzdevumus un ar lielu aizrautību filmēja video savai pilsoņu iniciatīvai. Labs veids, kā apvienot izglītību un izklaidi.”  – Malgožata, vidusskolas skolotāja no Polijas

Šos materiālus var izmantot civilzinību stundās, kā arī mācību projektos, svešvalodu nodarbībās vai mācību satura un valodas integrētā apguvē. Rīkkopa ir pieejama visās ES oficiālajās valodās.

Uzziniet vairāk un lejupielādējiet rīkkopu

ES demokrātija darbībā – paudiet savu viedokli ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu

Īsumā par rīkkopu

2023. gada maijā notika tīmekļseminārs, kurā pedagogus iepazīstināja ar šo rīkkopu. Zemāk atrodams tīmekļsemināra ieraksts un “PowerPoint” prezentācijas slaidi (tikai angļu val.).

Varat arī noklausīties “CitizenCentral” aplādes ierakstu “The ABCs of ‘EU Democracy in Action’ – presenting a European Citizens’ Initiative Toolkit” (tikai angļu val.).

Noskatīties tīmekļsemināru

Toolkit Webinar powerpoint
Powerpoint presentation used to introduce the educational toolkit
Angļu
(13.42 MB - PPTX)
Lejupielādēt

Konkurss “ImagineEU” un tā uzvarētāji

Konkurss “ImagineEU” tika rīkots 2023./2024. mācību gadā kā papildinājums jaunajam skolām paredzētajam izglītojošajam materiālam “ES demokrātija darbībā. Paudiet savu viedokli ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu”. 

Konkursā vidusskolas pēdējo divu gadu skolēniem tika dota iespēja uzzināt, ko nozīmē būt aktīvam ES pilsonim. Jauniešiem bija jānāk klajā ar konkrētām idejām, kā vēl uzlabot dzīvi Eiropas Savienībā un kas varētu dot labumu visiem ES iedzīvotājiem, – izmantojot Eiropas pilsoņu iniciatīvas (EPI) koncepciju, kas ir svarīgs līdzdalības demokrātijas rīks ES, jo ļauj pilsoņiem aktīvi piedalīties ES politikas veidošanā. 

Grupas, kurās bija ne vairāk par 7 klasesbiedriem, tika aicinātas iepazīstināt ar savām radošajām idejām īsā video. Tika iesniegti vairāk nekā 400 videoklipi. 388 video, kuri atbilda konkursa noteikumiem, tika publicēti tīmekļa lapā, kur ikviens varēja par tiem balsot. 

Pēdējā posmā žūrija novērtēja 50 video, kuri bija saņēmuši visvairāk balsu, lai noteiktu trīs uzvarētāju komandas. 

NOSKATIETIES UZVARĒTĀJU VIDEO

Balva

Trīs uzvarētāju komandas no 2024. gada 21. līdz 23. martam varēja doties mācību braucienā uz Eiropas Savienības centru – Briseli. 

Ceļojuma gaitā komandām bija iespēja tikties ar ES iestāžu pārstāvjiem, lai tuvāk iepazītos ar to, kā tiek izstrādāta ES politika un tiesību akti un kā ES pilsoņi var piedalīties ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu. 

Lasiet Komisijas jaunumus, kas publicēti 2024. gada 22. martā (franču valodā).

Photo of the three winning teams

Balvas piešķiršanas kritēriji

Žūrija, kuras sastāvā bija EPI kopienas pārstāvji no ES iestādēm, valsts iestādēm un pilsoniskās sabiedrības organizācijām, kā arī jaunie praktikanti no Eiropas Komisijas, vērtēja 50 videoklipus, kas publiskajā balsošanā saņēma visvairāk balsu. Žūrija ņēma vērā šādus kritērijus: 

  • Atbilstība attiecībā uz EPI (0–25 punkti): vai videoklipā paustā ideja ir atbilstīga kā temats Eiropas pilsoņu iniciatīvai?   
  • Skaidrība (0–50 punkti): vai vēstījums ir skaidrs un kodolīgs?  
  • Radošums (0–25 punkti): vai ideja ir oriģināla? Vai komanda attiecīgo ideju pasniedz interesantā veidā? 

 

Konkursu rīkoja Eiropas Komisijas Ģenerālsekretariāta nodaļa SG.A.1 “Politikas prioritātes un darba programma”.

 

Vēlaties uzzināt vairāk un sadarboties?