Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyva

Vanduo ir sanitarinės paslaugos yra žmogaus teisė! Vanduo yra visuotinė nuosavybė, o ne prekė!

Pateikimas ir nagrinėjimas

„Right2Water“ yra pirmoji Europos piliečių iniciatyva, surinkusi reikiamą pritarimo pareiškimų skaičių. Ji buvo pateikta Komisijai 2013 m. gruodžio 20 d. Žr. pranešimą spaudai.

Iniciatyvos organizatoriai 2014 m. vasario 17 d. susitiko su Komisijos pirmininko pavaduotoju Marošu Šefčovičiumi. Žr. pranešimą spaudai.

2014 m. vasario 17 d. Europos Parlamente įvyko viešasis klausymas.

2014 m. kovo 19 d. Komisija priėmė komunikatą, kuriame nustatyti veiksmai, kurių ji ketina imtis reaguodama į šią iniciatyvą. Žr. pranešimą spaudai.

Europos Komisijos atsakymas

Visų pirma Komisija įsipareigojo imtis tokių veiksmų:

  • spartinti ES vandens kokybės srities teisės aktų įgyvendinimą, remiantis įsipareigojimais, pristatytais 7-ojoje Bendrijos aplinkosaugos veiksmų programoje ir Vandens išteklių išsaugojimo metmenyse;
  • pradėti ES masto viešas konsultacijas dėl Geriamojo vandens direktyvos, pirmiausia siekiant gerinti prieigą prie kokybiško vandens ES;
  • didinti miesto nuotekų ir geriamojo vandens duomenų valdymo skaidrumą ir išnagrinėti vandens kokybės lyginamosios analizės idėją;
  • siekti labiau struktūrizuoto suinteresuotųjų subjektų dialogo skaidrumo vandens paslaugų sektoriuje klausimu;
  • bendradarbiauti su kitų iniciatyvų organizatoriais siekiant platesnio masto vandens paslaugų teikėjų analizės;
  • paskatinti naujoviškus paramos vystymuisi metodus (pvz., remti vandens paslaugų teikėjų ir viešojo sektoriaus subjektų partnerystės ryšius), skatinti valstybes nares dalytis geriausia patirtimi (pvz., dėl solidarumo priemonių) ir nustatyti naujų bendradarbiavimo galimybių;
  • raginti, kad galimybė visiems saugiai naudotis geriamuoju vandeniu ir sanitarijos paslaugomis taptų prioritetiniu darnaus vystymosi tikslų uždaviniu.

Su sprendimu susiję oficialūs dokumentai:

Tolesni veiksmai

Čia pateikiama nuolat atnaujinama informacija apie tolesnius veiksmus, kurių ėmėsi Komisija ir kitos institucijos, reaguodamos į Komisijos iniciatyvą.

Teisėkūros veiksmai

Esamų ES teisės aktų įgyvendinimas ir peržiūra

Europos socialinių teisių ramstis.

  • 2017 m. lapkričio 17 d. Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos paskelbtame Europos socialinių teisių ramstyje numatyta ir 20 principe „Galimybė naudotis pagrindinėmis paslaugomis“ aiškiai nurodyta piliečių teisė į vandenį ir sanitarines paslaugas.

Skaidrumas ir lyginamoji analizė.

  • 2014 m. rugsėjo 9 d. ir 2015 m. spalio 12 d. Briuselyje vyko suinteresuotųjų subjektų susitikimai dėl vandens kokybės ir paslaugų lyginamosios analizės. Šis suinteresuotųjų subjektų dialogas – vienas iš veiksmų, apie kuriuos pranešta komunikate, kuriuo siekiama didinti skaidrumą, susijusį su vandens ir sanitarijos paslaugų teikimo rezultatais. Visus susijusius dokumentus galima rasti saugykloje.

Vystomasis bendradarbiavimas ir darnus vystymasis.

  • Komisija savo 2014 m. birželio 2 d. priimtame komunikate „Deramas gyvenimas visiems. Nuo vizijos prie kolektyvinių veiksmų“ (COM(2014) 335) vandens tiekimą ir sanitarijos priemones nurodė kaip vieną svarbiausių prioritetinių sričių laikotarpio po 2015 m. vystymosi programoje. ES labai daug prisidėjo prie to, kad visuotinė prieiga prie vandens ir sanitarijos paslaugų liktų „Darnaus vystymosi darbotvarkės iki 2030 m.“ darnaus vystymosi tikslų sąraše (6 tikslas: užtikrinti galimybę gauti vandens ir tvarią vandentvarką bei sanitarines paslaugas visiems). Darbotvarkę 2015 m. rugsėjo 25 d. priėmė JT Generalinė Asamblėja.
  • Europos Komisija taip pat bendradarbiauja su įvairiais partneriais, siekdama paskatinti naujoviškus paramos vystymuisi metodus (pvz., remti vandens paslaugų teikėjų ir viešojo sektoriaus subjektų partnerystės ryšius), skatinti valstybes nares dalytis geriausia patirtimi (pvz., dėl solidarumo priemonių) ir nustatyti naujų bendradarbiavimo galimybių. Šis dialogas vyksta tam skirtuose praktiniuose seminaruose ir tarptautiniuose forumuose. „Europaid“ surengė seminarą „Naujoviškos partnerystės ir finansavimo mechanizmai“, kuriame aptarti šie prieigos prie geriamojo vandens ir sanitarijos paslaugų besivystančiose šalyse skatinimo būdai. Minėtame renginyje taip pat buvo siekiama nagrinėti galimą ES subjektų ir institucijų vaidmenį skatinant bendradarbiavimą vandens srityje ir dalijantis gerąja patirtimi. Komisijos narys N. Mimica į tokį ES įsipareigojimą taip pat atkreipė dėmesį per Pietų Korėjoje vykusio 7-ojo Pasaulinio vandens forumo teminę sesiją „Naujoviškas smulkiųjų ir decentralizuotų vandens ir sanitarijos paslaugų teikėjų ir subjektų finansavimas“.

Daugiau informacijos

  • 2015 m. rugsėjo 8 d. Europos Parlamentas priėmė pranešimą savo iniciatyva dėl tolesnių su Europos piliečių iniciatyva „Right2Water“ susijusių veiksmų.
  • 2014 m. spalio 15 d. plenarinės sesijos posėdyje Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė nuomonę dėl Komisijos komunikato dėl iniciatyvos „Right2Water“.
Norite mokytis ir bendradarbiauti?