Prejsť na hlavný obsah
Európska iniciatíva občanov

Voda a sanitácia sú ľudským právom! Voda je verejným statkom, nie komoditou!

Predloženie a posúdenie

Iniciatíva Právo na vodu (Right2Water) bola prvou európskou iniciatívou občanov, v rámci ktorej sa podarilo zozbierať podpisy od požadovaného počtu signatárov. Táto iniciatíva bola predložená Komisii 20. decembra 2013. Pozri tlačovú správu.

Organizátori sa 17. februára 2014 stretli s podpredsedom Komisie Marošom Šefčovičom. Pozri tlačovú správu.

Dňa 17. februára 2014 sa uskutočnilo verejné vypočutie v Európskom parlamente.

Komisia prijala 19. marca 2014 oznámenie, v ktorom vytýčila opatrenia plánované v reakcii na túto iniciatívu. Pozri tlačovú správu.

Stanovisko Európskej komisie

Komisia sa zaviazala, že prijme predovšetkým tieto opatrenia:

  • posilní uplatňovanie právnych predpisov EÚ o kvalite vody, pričom bude vychádzať zo záväzkov, ktoré boli predložené v 7. environmentálnom akčnom programe a v koncepcii na ochranu vodných zdrojov,
  • začne verejnú diskusiu na úrovni EÚ o smernici o pitnej vode, najmä s cieľom zlepšiť prístup ku kvalitnej vode v EÚ,
  • zlepší transparentnosť správy údajov týkajúcich sa komunálnych odpadových vôd a pitnej vody a preskúma myšlienku referenčného porovnávania kvality vody,
  • prinesie štruktúrovanejší dialóg medzi zainteresovanými stranami o transparentnosti v odvetví vodného hospodárstva,
  • bude spolupracovať s existujúcimi iniciatívami na zabezpečenie širšieho súboru kritérií pre vodohospodárske služby,
  • bude podnecovať inovačné prístupy k rozvojovej pomoci (napr. podpora partnerstiev medzi vodohospodárskymi prevádzkovateľmi a partnerstiev v rámci verejného sektora), podporovať výmenu najlepších postupov medzi členskými štátmi (napr. v oblasti nástrojov solidarity) a identifikovať nové príležitosti na spoluprácu,
  • bude presadzovať univerzálny prístup k zdravotne vyhovujúcej pitnej vode a hygiene ako prioritnej oblasti pre ciele udržateľného rozvoja.

Oficiálne dokumenty týkajúce sa rozhodnutia:

Následné opatrenia

V tejto časti nájdete pravidelne aktualizované informácie o následných opatreniach, ktoré prijala Komisia a iné inštitúcie v nadväznosti na jej stanovisko.

Legislatívne opatrenia:

  • Prvým krokom v nadväznosti na európsku iniciatívu občanov Právo na vodu (Right2Water) bola zmena smernice o pitnej vode, ktorej cieľom bolo zlepšenie monitorovania pitnej vody v Európe a ktorá nadobudla účinnosť 28. októbra 2015 (pozri tlačovú správu).
  • Komisia prijala 1. februára 2018 návrh na revíziu smernice o pitnej vode. V tomto návrhu, ktorý reaguje na iniciatívu, sa okrem iného predpokladá povinnosť členských štátov zlepšiť prístup k vode a zabezpečiť prístup zraniteľných a marginalizovaných skupín (pozri tlačovú správu). Návrh vychádza z hodnotenia smernice o pitnej vode, ktoré sa uskutočnilo v roku 2016, a verejnej konzultácie o kvalite pitnej vody v EÚ, ktorá sa uskutočnila v roku 2014.  Európsky parlament 16. decembra 2020 formálne prijal revidovanú smernicu o pitnej vode. Táto smernica nadobudla účinnosť 12. januára 2021. Členské štáty ju mali do 12. januára 2023 transponovať do svojho vnútroštátneho práva.
  • Komisia prijala v máji 2018 návrh o minimálnych požiadavkách na kvalitu pre opätovné využívanie vody. Cieľom navrhovaných pravidiel je podporovať a uľahčovať opätovné využívanie vody v EÚ na poľnohospodárske zavlažovanie. Nariadenie založené na tomto návrhu nadobudlo účinnosť v júni 2020. Tieto nové pravidlá sa uplatňujú od 26. júna 2023.
    Ďalšie informácie o tejto iniciatíve možno nájsť na príslušnom webovom sídle Komisie.
  • V januári 2024 Komisia prijala nové minimálne hygienické normy pre materiály a výrobky, ktoré prichádzajú do kontaktu s pitnou vodou. Budú sa uplatňovať od 31. decembra 2026 na materiály a výrobky používané v nových zariadeniach alebo v prípade renovácií či opráv starších zariadení. Tieto hygienické normy sú dôležitým míľnikom vykonávania prepracovaného znenia smernice o pitnej vode. Ich vykonávanie je preto taktiež reakciou na iniciatívu Právo na vodu (Right2Water).
     
  • Ďalšie informácie o pravidlách týkajúcich sa pitnej vody možno nájsť na príslušnom webovom sídle Komisie.

Vykonávanie a revízia existujúcich právnych predpisov EÚ:

Európsky pilier sociálnych práv:

  • V Európskom pilieri sociálnych práv, ktorý Európsky parlament, Rada a Komisia vyhlásili 17. novembra 2017, sa predpokladá výslovný odkaz na právo občanov na vodu a sanitáciu podľa zásady č. 20 – „Prístup k základným službám“.

Transparentnosť a referenčné porovnávanie:

  • V dňoch 9. septembra 2014 a 12. októbra 2015 sa v Bruseli konali stretnutia zainteresovaných strán zamerané na referenčné porovnávanie kvality vody a služieb. Tento dialóg zainteresovaných strán patrí medzi opatrenia, ktoré Komisia uviedla vo svojom oznámení. Jeho cieľom je zvýšiť transparentnosť, pokiaľ ide o poskytovanie vodohospodárskych a sanitačných služieb. Všetky súvisiace dokumenty sú k dispozícii na úložisku.

Rozvojová spolupráca a udržateľný rozvoj:

  • Komisia vo svojom oznámení z 2. júna 2014 „Dôstojný život pre všetkých: od vízie k spoločným opatreniam“ [COM(2014) 335] určila vodu a sanitáciu ako kľúčovú prioritu rozvojového rámca na obdobie po roku 2015. Úsilie EÚ podstatne prispelo k tomu, aby bol všeobecný prístup k vode a sanitácii zachovaný na zozname cieľov v oblasti udržateľného rozvoja v rámci Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj (cieľ 6: Zabezpečenie dostupnosti a trvalo udržateľného riadenia vody a hygieny pre všetkých), ktorý prijalo Valné zhromaždenie OSN 25. septembra 2015.
  • Európska komisia spolupracuje s rôznymi partnermi aj na stimulácii inovačných prístupov k rozvojovej pomoci (napr. podpora partnerstiev medzi vodohospodárskymi prevádzkovateľmi a partnerstiev v rámci verejného sektora), podpore výmeny najlepších postupov medzi členskými štátmi (napr. v oblasti nástrojov solidarity) a identifikácii nových príležitostí na spoluprácu. Tento dialóg sa uskutočňuje formou špecializovaných seminárov a medzinárodných fór. Generálne riaditeľstvo EuropeAid usporiadalo seminár na tému „Inovatívne partnerstvá a mechanizmy financovania“ s cieľom podporiť prístup k pitnej vode a hygiene v rozvojových krajinách. Toto podujatie sa zameralo aj na preskúmanie možnej úlohy aktérov a inštitúcií EÚ pri podpore spolupráce v oblasti vody a výmene najlepších postupov. Komisár Neven Mimica takisto zdôraznil záväzok EÚ v tejto oblasti počas tematickej schôdze na tému „Inovatívne spôsoby financovania malých a decentralizovaných prevádzkovateľov a subjektov v oblasti vody a hygieny“ na 7. svetovom fóre o vode v Južnej Kórei.

Ďalšie informácie

  • Európsky parlament prijal 8. septembra 2015 iniciatívnu správu o ďalšom postupe nadväzujúcom na európsku iniciatívu občanov Právo na vodu (Right2Water).
  • Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom plenárnom zasadnutí 15. októbra 2014 prijal stanovisko k oznámeniu Komisie prijatému v súvislosti s iniciatívou Právo na vodu (Right2Water).
Chcete sa vzdelávať a spolupracovať?