Přejít na hlavní obsah
Evropská občanská iniciativa

Voda a hygiena jsou lidská práva! Voda je veřejný statek, ne komodita!

Předložení a posouzení

Right2Water je první evropskou občanskou iniciativou, které se podařilo shromáždit potřebný počet podpisů. Komisi byla předložena dne 20. prosince 2013. Viz tisková zpráva

Organizátoři jednali s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem 17. února 2014. Viz tisková zpráva

Dne 17. února 2014 proběhlo veřejné slyšení v Evropském parlamentu.

Komise přijala 19. března 2014 sdělení, které uvádí, jaká opatření hodlá v reakci na iniciativu učinit. Viz tisková zpráva

Odpověď Evropské komise

Komise se zavázala, že realizuje především tato opatření:

  • posílí uplatňování právních předpisů v oblasti kvality vody v praxi, přičemž bude vycházet ze závazků prezentovaných v 7. akčním programu pro životní prostředí a v plánu na ochranu vodních zdrojů
  • zahájí celounijní veřejnou konzultaci ke směrnici o pitné vodě, zejména s cílem zlepšit v Unii přístup k vodě splňující přísné požadavky na kvalitu
  • zlepší transparentnost správy údajů týkajících se městských odpadních vod a pitné vody a bude se podrobně zabývat myšlenkou stanovení referenčních hodnot kvality vody
  • zahájí strukturovaný dialog mezi zúčastněnými stranami ohledně transparentnosti v odvětví vodního hospodářství
  • bude spolupracovat se stávajícími iniciativami s cílem poskytnout širší soubor ukazatelů pro oblast vodního hospodářství
  • bude stimulovat inovativní přístupy v oblasti rozvojové pomoci (jako je např. podpora partnerství mezi subjekty působícími v odvětví vodního hospodářství a partnerství v rámci veřejného sektoru), podporovat výměnu osvědčených postupů mezi členskými státy (například ohledně nástrojů solidarity) a bude hledat nové příležitosti pro spolupráci
  • bude hájit všeobecný přístup k nezávadné pitné vodě a hygienické infrastruktuře jako prioritní cíl v oblasti udržitelného rozvoje

Úřední dokumenty vztahující se k rozhodnutí:

Následné kroky

Tato část obsahuje pravidelně aktualizované informace o následných opatřeních, která byla přijata Komisí a ostatními orgány v návaznosti na první reakci Komise.

Legislativní opatření:

  • Jako první krok navazující na evropskou občanskou iniciativu Right2Water 28. října 2015 vstoupila v platnost změna směrnice o pitné vodě, jejímž cílem je zlepšit monitorování stavu pitné vody v celé Evropě (viz tisková zpráva).
  • Dne 1. února 2018 přijala Komise návrh revize směrnice o pitné vodě. Tento návrh v reakci na iniciativu mimo jiné předpokládá, že členské státy budou mít povinnost zlepšit přístup k vodě a zajistit přístup k vodě zranitelným a marginalizovaným skupinám (viz tisková zpráva).Návrh byl vypracován na základě hodnocení směrnice o pitné vodě, které proběhlo v roce 2016, a na základě výsledků veřejné konzultace na téma kvality pitné vody v EU, která se uskutečnila v roce 2014.  Dne 16. prosince 2020 Evropský parlament formálně přijal revidovanou směrnici o pitné vodě. Směrnice vstoupila v platnost dne 12. ledna 2021. Členské státy musely směrnici provést do vnitrostátního práva do 12. ledna 2023.
  • V květnu 2018 Komise přijala návrh nařízení o minimálních požadavcích na opětovné využívání vody. Cílem navrhovaných pravidel je podpořit a usnadnit opětovné využívání vody v EU pro účely zemědělského zavlažování. Nařízení založené na tomto návrhu vstoupilo v platnost v červnu 2020. Nová pravidla platí od 26. června 2023.
    Další informace o této iniciativě najdete na internetových stránkách Komise věnovaných tomuto tématu.
  • V lednu 2024 přijala Komise nové minimální hygienické normy pro materiály a výrobky, které přicházejí do styku s pitnou vodou. Od 31. prosince 2026 se budou vztahovat na materiály a výrobky používané v nových zařízení nebo na případy renovace nebo opravy starších zařízení. Tyto hygienické normy jsou důležitým milníkem v provádění přepracované směrnice o pitné vodě. Proto jejich provádění rovněž reaguje na iniciativu „Right2Water“.
     
  • Další informace o předpisech týkajících se pitné vody najdete na internetových stránkách Komise věnovaných tomuto tématu.

Provádění a přezkum stávajících právních předpisů EU:

Evropský pilíř sociálních práv:

  • Evropský pilíř sociálních práv, který 17. listopadu 2017 vyhlásil Evropský parlament, Rada a Komise, uvádí výslovný odkaz na právo občanů na vodu a zajištění hygieny v zásadě č. 20 – „Přístup k základním službám“.

Transparentnost a srovnání dat:

  • Ve dnech 9. září 2014 a 12. října 2015 se konalo jednání, na kterém se zainteresované strany věnovaly referenčním hodnotám pro kvalitu pitné vody a vodohospodářských služeb. Dialog se zainteresovanými stranami byl již avizován ve sdělení. Cílem dialogu je zvýšit transparentnost poskytování vodohospodářských a hygienických služeb. Všechny související dokumenty najdete v příslušném úložišti.

Rozvojová spolupráce a udržitelný rozvoj:

  • Ve svém sdělení „Důstojný život pro všechny: od vize ke společným opatřením“ (COM(2014) 335) přijatém 2. června 2014 označila Komise zásobování vodou a zajištění hygieny za hlavní prioritní oblast, kterým se bude po roce 2015 zabývat. Úsilí EU významně přispělo k tomu, že všeobecný přístup k vodě a hygienickým zařízením zůstal na seznamu cílů udržitelného rozvoje v rámci „Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj“ (cíl 6: zajistit dostupnost vody a udržitelné vodohospodářství a hygienické podmínky pro všechny), který byl přijat Valným shromážděním OSN 25. září 2015.
  • Evropská komise spolupracuje s různými partnery s cílem stimulovat inovativní přístupy v oblasti rozvojové pomoci (jako je např. podpora partnerství mezi subjekty působícími v odvětví vodního hospodářství a partnerství v rámci veřejného sektoru), podporovat výměnu osvědčených postupů mezi členskými státy (například ohledně nástrojů solidarity) a najít nové příležitosti pro spolupráci. Tento dialog probíhá na zvláštních seminářích a prostřednictvím mezinárodních fór. V rámci EuropAid se konal seminář na téma „Inovační partnerství a finanční mechanismy“, které mají potenciál podpořit přístup k pitné vodě a hygienickým zařízením v rozvojových zemích. Účastníci této akce se kromě jiného zabývali možnou úlohou institucí EU a aktérů s vazbou na EU při podpoře spolupráce a osvědčených postupů. Komisař Neven Mimica rovněž připomenul závazek EU na tematické schůzi „Inovativní financování pro malé a decentralizované provozovatele a aktéry v oblasti zásobování vodou a hygienických zařízení“ na 7. světovém fóru o vodě v Jižní Koreji.

Další informace

  • Evropský parlament přijal 8. září 2015 zprávu z vlastního podnětu týkající se opatření navazujících na iniciativu Right2Water.
  • Dne 15. října 2014 přijal ke sdělení Komise reagujícímu na iniciativu na svém plenárním zasedání stanovisko Evropský hospodářský a sociální výbor.
Hledáte poradenství a kontakty?