Ugrás a fő tartalomra
Európai polgári kezdeményezés

Minden embernek joga van a vízhez és a megfelelő higiénés körülményekhez! A víz közjó, nem árucikk!

Benyújtás és vizsgálat

A víz közjó, nem árucikk!” (Right2Water) volt az első európai polgári kezdeményezés, amelyhez összegyűlt a szükséges számú aláírás. A szervezők 2013. december 20-án nyújtották be a kezdeményezést a Bizottságnak. Lásd a vonatkozó sajtóközleményt.

Az európai polgári kezdeményezés szervezői 2014. február 17-én találkoztak Maroš Šefčovičcsal, a Bizottság alelnökével. Lásd a vonatkozó sajtóközleményt.

Az Európai Parlamentben 2014. február 17-én nyilvános meghallgatásra került sor a kezdeményezés tárgyában.

A Bizottság 2014. március 19-én közleményt fogadott el, amelyben felvázolta, milyen intézkedéseket szándékozik hozni a polgári kezdeményezésre válaszul. Lásd az erről szóló sajtóközleményt.

Az Európai Bizottság válasza

A Bizottság mindenekelőtt vállalta, hogy:

  • a hetedik környezetvédelmi cselekvési programban és a vízkészletmegőrzési tervben foglalt kötelezettségvállalásokra építve megerősíti a vízminőségre vonatkozó uniós jogszabályok érvényre juttatását;
  • nyilvános konzultációt indít az egész Unióra kiterjedően az ivóvízirányelvről, elsősorban abból a célból, hogy javuljon a minőségi ivóvízhez való hozzáférés az Európai Unióban;
  • átláthatóbbá teszi a települési szennyvízkezelésre és ivóvízellátásra vonatkozó adatok kezelését, és megvizsgálja a vízminőség referenciaértékekhez viszonyított értékelésének lehetőségét;
  • strukturáltabbá teszi az érdekeltek közötti párbeszédet a vízügyi ágazat átláthatóságáról;
  • a már elindított kezdeményezésekre is építve bővíti a vízszolgáltatásra vonatkozóan meghatározott referenciaértékek körét;
  • ösztönzi a fejlesztési támogatások innovatív felhasználását (például a vízszolgáltatók közötti és a közszektoron belüli társulások támogatása), valamint előmozdítja (többek között a szolidaritási eszközökkel kapcsolatban) a bevált módszerek tagállamok közötti megosztását, és új együttműködési lehetőségeket határoz meg;
  • támogatja, hogy a biztonságosan fogyasztható ivóvízhez és a víziközmű-szolgáltatásokhoz való egyetemes hozzáférés a fenntartható fejlesztési célok kiemelt területe legyen.

A döntéssel összefüggő hivatalos dokumentumok:

A kezdeményezés nyomán hozott intézkedések

Ebben a rovatban rendszeresen frissített információk olvashatók azokról az intézkedésekről, amelyeket a Bizottság vagy valamelyik másik intézmény hozott a Bizottság válasza alapján.

Jogalkotási intézkedések:

  • „A víz közjó, nem árucikk!” elnevezésű polgári kezdeményezés nyomán elsőként 2015. október 28-án hatályba lépett az ivóvízminőség európai felügyeletének javítását célzó ivóvízirányelv módosítása (lásd a kapcsolódó sajtóközleményt).
  • A Bizottság 2018. február 1-jén elfogadta az ivóvízirányelv felülvizsgálatára vonatkozó javaslatát. A polgári kezdeményezésre válaszképpen a javasolt jogszabály egyebek mellett kötelezővé teszi a tagállamoknak, hogy javítsák az ivóvízhez való hozzáférést és biztosítsák az ivóvizet a hátrányos társadalmi helyzetű, marginalizált csoportok számára (lásd a kapcsolódó sajtóközleményt). A javaslat előzményeként a Bizottság 2014-ben nyilvános konzultációt folytatott az uniós ivóvíz minőségéről, 2016-ban pedig értékelte az ivóvízirányelvet.  Az Európai Parlament 2020. december 16-án hivatalosan elfogadta a felülvizsgált ivóvízirányelvet. Az irányelv 2021. január 12-én lépett hatályba. A tagállamoknak 2023. január 12-ig kellett azt átültetniük a nemzeti jogrendszerükbe.
  • A Bizottság 2018 májusában rendeletjavaslatot fogadott el a víz újrafelhasználására vonatkozó minimumkövetelményekről. A javasolt szabályok azt hivatottak ösztönözni és elősegíteni, hogy a kezelt vizet mezőgazdasági öntözésre használják fel az Unióban. A javaslat alapján hozott rendelet 2020 júniusában lépett hatályba. Az új szabályokat 2023. június 26-tól kell alkalmazni.
    A kezdeményezéssel kapcsolatban további információk itt találhatók.
  • A Bizottság 2024 januárjában új higiéniai minimum-előírásokat fogadott el az ivóvízzel érintkezésbe kerülő anyagokra és termékekre vonatkozóan. Ezeket az előírásokat 2026. december 31-től kell alkalmazni azokra az anyagokra és termékekre, amelyeket az új létesítményekben, valamint az e dátum után felújított vagy korszerűsített létesítményekben alkalmaznak. Ezek a higiéniai előírások az átdolgozott ivóvízirányelv végrehajtására irányuló folyamat fontos mérföldkövének számítanak. Ennek megfelelően bevezetésük „A víz közjó, nem árucikk!” elnevezésű polgári kezdeményezéshez is kapcsolódik.
     
  • Az ivóvíz szabályozásával kapcsolatban további információk itt találhatók.

A hatályos uniós jogszabályok végrehajtása és felülvizsgálata:

  • A Bizottság 2015-ben, 2019-ben és 2021-ben jelentést fogadott el a vízügyi keretirányelv és az árvízvédelmi irányelv végrehajtásáról. További információkért lásd ezt a honlapot.
  • A Bizottság jelenleg készíti elő a vízügyi keretirányelv felülvizsgálatát, összhangban az irányelv 19. cikkének (2) bekezdésében rögzített követelményekkel.

A szociális jogok európai pillére:

  • A szociális jogok európai pillére, amelyet az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság 2017. november 17-én hirdetett ki, az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférésre vonatkozó 20. alapelv részeként kifejezetten megemlíti a vízellátáshoz és a megfelelő higiénés körülményekhez (a szennyvízelvezetéshez) való jogot.

Átláthatóság és összehasonlító értékelés:

  • A Bizottság munkatársai 2014. szeptember 9-én és 2015. október 12-én Brüsszelben találkoztak az érdekelt felekkel a vízminőség és a vízszolgáltatás összehasonlító értékelésének megvitatása céljából. Ez az érdekeltekkel folytatott párbeszéd egyike a Bizottság közleményében bejelentett válaszintézkedéseknek, és célja, hogy növelje az átláthatóságot a víziközmű-szolgáltatások minősége terén. Minden ezzel kapcsolatos dokumentum megtalálható a portálunkon.

Fejlesztési együttműködés, fenntartható fejlődés:

  • Méltó életet mindenkinek: az elképzeléstől az együttes fellépésig” című, 2014. június 2-án elfogadott közleményében (COM(2014) 335) a Bizottság a víz- és a csatornázási szolgáltatások fejlesztését a 2015 utáni fejlesztési tervek egyik fő prioritásaként jelölte meg. Erőfeszítései révén az EU nagyban elősegítette, hogy a vízhez és a megfelelő higiénés körülményekhez való egyetemes hozzáférés biztosítása továbbra is szerepeljen azoknak a fenntartható fejlesztési céloknak a listáján, melyeket az ENSZ 2030-ig szóló – az ENSZ-közgyűlés által 2015. szeptember 25-én elfogadott – fenntartható fejlesztési menetrendje határozott meg.
  • Emellett az Európai Bizottság a partnereivel együttműködve ösztönzi a fejlesztési támogatás innovatív formáit (például a vízszolgáltatók közötti és a közszektoron belüli társulások támogatása), valamint előmozdítja (többek között a szolidaritási eszközökkel kapcsolatban) a bevált módszerek tagállamok közötti megosztását, és új együttműködési lehetőségeket határoz meg. Ez a párbeszéd külön ebből a célból indított műhelytalálkozókon és nemzetközi fórumokon zajlik. A Europaid szervezet műhelytalálkozót szervezett „Innovatív partnerségek és finanszírozási mechanizmusok” címmel, amely az ivóvízhez és a víziközmű-szolgáltatásokhoz való hozzáférést hivatott javítani a fejlődő országokban. A műhelytalálkozó résztvevői emellett azt próbálták meg feltérképezni, hogy az uniós szereplők és intézmények milyen módon tudnák a leghatékonyabban elősegíteni az együttműködést és a bevált módszerek megosztását a vízügy területén. Neven Mimica európai biztos szintén hangsúlyozta az EU erre irányuló kötelezettségvállalását a Dél-Koreában megrendezett hetedik Vízügyi Világfórum „Innovatív finanszírozás a kis és decentralizált vízellátók és víziközmű-szolgáltatók számára" című tematikus ülésén.

További információk

  • Az Európai Parlament 2015. szeptember 8-án saját kezdeményezésű jelentést fogadott el „A víz közjó, nem árucikk!” elnevezésű európai polgári kezdeményezés nyomán javasolt lépésekről.
  • 2014. október 15-i plenáris ülésén az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményt fogadott el a „A víz közjó, nem árucikk!” európai polgári kezdeményezésre válaszul elfogadott bizottsági közleményről.
Szeretne többet megtudni vagy közreműködni?