Направо към основното съдържание
Европейска гражданска инициатива

Водата и санитарно-хигиенните условия са човешко право! Водата е обществено благо, а не стока!

Внасяне и разглеждане

Right2Water е първата европейска гражданска инициатива, която събра необходимия брой поддръжници. Тя беше внесена в Комисията на 20 декември 2013 г. Вижте съобщението за медиите.

Организаторите се срещнаха със заместник-председателя на Комисията Марош Шефчович на 17 февруари 2014 г. Вижте съобщението за медиите.

На 17 февруари 2014 г. се състоя публично изслушване в Европейския парламент.

На 19 март 2014 г. Комисията прие съобщение относно действията, които възнамерява да предприеме в отговор на инициативата. Вижте съобщението за медиите.

Отговор от Европейската комисия

Комисията се ангажира да предприеме следните действия:

  • да засили прилагането на законодателството на ЕС за качеството на водите, като се основава на ангажиментите, представени в 7-та програма за действие за околната среда (ПДОС) и Плана за водните ресурси;
  • да даде началото на обществена консултация в целия ЕС относно Директивата за питейната вода, по-специално във връзка с подобряването на достъпа до качествена вода в Съюза;
  • да подобри прозрачността на управлението на данните за градските отпадъчни води и питейната вода и да проучи идеята за въвеждане на стандарти за качеството на водата;
  • да проведе по-структуриран диалог между заинтересованите лица относно прозрачността във водния сектор;
  • да си сътрудничи със съществуващите инициативи за осигуряване на по-широк набор от показатели за свързаните с водата услуги;
  • да стимулира новаторските подходи за помощта за развитие (напр. подкрепа за партньорството между водните оператори и за публично-частните партньорства); да насърчава обмена на най-добри практики между държавите членки (напр. по отношение на инструментите за солидарност) и да идентифицира нови възможности за сътрудничество;
  • да насърчава всеобщия достъп до безопасна питейна вода и канализация като приоритетна област за бъдещите цели за устойчивото развитие.

Официални документи, свързани с решението:

Последващи действия

В този раздел редовно се публикува актуална информация за действията, предприети от Комисията и останалите институции след представения от Комисията отговор.

Законодателни действия

Прилагане и преглед на съществуващото законодателство на ЕС

  • Последващи доклади за прилагането на Рамковата директива за водите и Директивата за наводненията бяха публикувани през 2015 г., 2019 г. и 2021 г. За повече информация вижте специалния уебсайт.
  • Комисията извършва преглед на Рамковата директива за водите в съответствие с изискванията на член 19, параграф 2 от Директивата.

Европейски стълб на социалните права

  • В Европейския стълб на социалните права, обявен от Европейския парламент, Съвета и Комисията на 17.11.2017 г., е посочено изрично правото на гражданите на водоснабдяване и канализация съгласно принцип 20 — „Достъп до основни услуги“.

Прозрачност и показатели

  • На 9.9.2014 г. и на 12.10.2015 г. в Брюксел се състояха срещи на заинтересованите лица относно показателите за качеството на водата и за услугите в тази област. Този диалог със заинтересованите лица е едно от действията, обявени в съобщението, и има за цел да се увеличи прозрачността по отношение на ефикасността на услугите, свързани с водата, и канализационните услуги. Всички свързани документи ще намерите в хранилището.

Сътрудничество за развитие и устойчиво развитие

  • В своето съобщение Достоен живот за всички: от визия към колективни действия (COM(2014) 335), прието на 2.6.2014 г., Комисията определи водата и санитарно-хигиенните условия за основна приоритетна област в рамката за развитие след 2015 г. Усилията на ЕС допринесоха съществено за запазването на целта за всеобщ достъп до вода и санитарно-хигиенни условия в списъка с целите за устойчиво развитие в Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие (цел 6: Осигуряване на наличност и устойчиво управление на водите и канализация за всички), приета от Общото събрание на ООН на 25.9.2015 г.
  • Европейската комисия също така работи с различни партньори, за да стимулира новаторските подходи за помощта за развитие (напр. подкрепа за партньорства между водните оператори и за публично-частни партньорства), да насърчава обмена на най-добри практики между държавите членки (напр. по отношение на инструментите за солидарност) и да идентифицира нови възможности за сътрудничество. Този диалог се провежда в рамките на специални семинари и международни форуми. EuropAid организира семинар за новаторските партньорства и механизми за финансиране като начин за подпомагане на достъпа до питейна вода и канализация в развиващите се страни. Тази проява също така имаше за цел да се проучи потенциалната роля на участниците от ЕС и европейските институции в насърчаването на обмена на добри практики и сътрудничеството в областта на водите Комисар Мимица също подчерта ангажимента на ЕС по този въпрос по време на тематичната сесия „Новаторско финансиране за малките и децентрализираните ВиК оператори и действащи лица“ на Седмия световен форум за водите в Южна Корея.

Повече информация

  • На 8.9.2015 г. Европейският парламент прие доклад по собствена инициатива относно последващите действия във връзка с европейската гражданска инициатива Right2Water.
  • На своята пленарна сесия на 15.10.2014 г. Европейският икономически и социален комитет прие становище относно съобщението на Комисията в отговор на инициативата Right2Water.
Искате да научите повече и да си сътрудничите?