Esitamine ja läbivaatamine
„Right2Water“ oli esimene Euroopa kodanikualgatus, millele koguti vajalik arv allkirju. See algatus esitati komisjonile 20. detsembril 2013. Vt pressiteade.
Korraldajad kohtusid komisjoni asepresidendi Maroš Šefčovičiga 17. veebruaril 2014. Vt pressiteade.
Avalik kuulamine leidis Euroopa Parlamendis aset 17. veebruaril 2014.
Komisjon võttis 19. märtsil 2014 vastu teatise, milles on esitatud meetmed, mida ta kavatseb võtta vastuseks algatusele „Right2Water“. Vt pressiteade.
Euroopa Komisjoni vastus
Komisjon võttis eelkõige kohustuseks:
- tõhustada vee kvaliteeti käsitlevate õigusaktide rakendamist, tuginedes seitsmendas keskkonnaalases tegevusprogrammis ja veevarude kaitsmise kavas esitatud kohustustele;
- algatada kogu ELis avalik konsultatsioon joogiveedirektiivi kohta, eelkõige selleks, et parandada ELis juurdepääsu kvaliteetsele veele;
- suurendada läbipaistvust asulareovee ja joogivee andmete haldamise valdkonnas ning uurida veekvaliteedi võrdlusanalüüsi ideed;
- edendada sidusrühmade vahel struktureeritumat dialoogi läbipaistvuse üle veesektoris;
- teha koosööd olemasolevate algatuste raames, et saada veevarustusteenuste jaoks rohkem võrdlusaluseid;
- soosida uuenduslikku lähenemist arenguabile (nt vee-ettevõtjate vahelise partnerluse ja avaliku sektori asutuste partnerluse toetamine), edendada liikmesriikide vahel parimate tavade jagamist (nt solidaarsusvahendite vallas) ning teha kindlaks uued koostöövõimalused;
- propageerida puhta joogivee ja kanalisatsiooniteenuste üldise kättesaadavuse seadmist säästva arengu prioriteetseks valdkonnaks.
Otsusega seotud ametlikud dokumendid
Järelmeetmed
Selles osas esitatakse regulaarselt ajakohastatud teavet komisjoni ja teiste institutsioonide võetud järelmeetmete kohta.
Seadusandlikud meetmed
- Esimese Euroopa kodanikualgatuse „Right2Water“ järelmeetmena jõustus 28. oktoobril 2015 joogiveedirektiivi muudatus, mille eesmärk oli joogivee seire parandamine kõikjal Euroopas (vt pressiteade).
- Komisjon võttis 1. veebruaril 2018 vastu ettepaneku joogiveedirektiivi läbivaatamise kohta. Kodanikualgatusele reageerimiseks tehtud ettepanekus nähakse muu hulgas ette liikmesriikide kohustus parandada vee kättesaadavust ja tagada haavatavatele ja tõrjutud rühmadele juurdepääs veele (vt pressiteade). Ettepanek tugineb 2016. aastal tehtud joogiveedirektiivi hindamisele ning 2014. aasta avalikule konsultatsioonile joogivee kvaliteedi kohta ELis. 16. detsembril 2020 võttis Euroopa Parlament läbivaadatud joogiveedirektiivi ametlikult vastu. Direktiiv jõustus 12. jaanuaril 2021. Liikmesriikidel oli kuni 12. jaanuarini 2023 aega võtta direktiiv üle oma siseriiklikku õigusesse.
- Komisjon võttis 2018. aasta mais vastu määruse ettepaneku vee taaskasutuse miinimumnõuete kohta. Kavandatud õigusnormide eesmärk on suurendada ja lihtsustada vee korduskasutamist ELis põllumajandusmaa niisutamiseks. Sellel ettepanekul põhinev määrus jõustus 2020. aasta juunis. Uusi õigusnorme kohaldatakse alates 26. juunist 2023.
Lisateavet ettepaneku kohta leiate asjaomaselt komisjoni veebisaidilt. - 2024. aasta jaanuaris võttis komisjon vastu uued miinimum hügieenistandardid joogiveega kokkupuutuvate materjalide ja toodete kohta. Neid hakatakse kohaldama alates 31. detsembrist 2026 uutes rajatistest kasutatavate materjalide ja toodete puhul või alates sellest hetkest, mil vanemad rajatised on renoveeritud või parandatud. Hügieenistandardid on oluline verstapost uuesti sõnastatud joogiveedirektiivi rakendamisel. Seega on nende rakendamine ka kooskõlas algatusega „Right2Water“.
- Lisateavet joogivett käsitlevate õigusnormide kohta leiate asjaomaselt komisjoni veebisaidilt.
Kehtivate ELi õigusaktide rakendamine ja läbivaatamine
- 2015., 2019. ja 2021. aastal avaldati aruanded veepoliitika raamdirektiivi ja üleujutuste direktiivi rakendamise kohta. Lisateavet saate teemakohaselt veebisaidilt.
- Komisjon korraldab veepoliitika raamdirektiivi läbivaatamise kooskõlas direktiivi artikli 19 lõikega 2.
Euroopa sotsiaalõiguste sammas
- 17. novembril 2017 Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni poolt välja kuulutatud Euroopa sotsiaalõiguste sambas on 20. põhimõtte „Juurdepääs esmatähtsatele teenustele“ all selgelt nimetatud kodanike õigust veele ja kanalisatsioonile.
Läbipaistvus ja võrdlusuuringud
- 9. septembril 2014 ja 12. oktoobril 2015 toimusid Brüsselis veekvaliteedi ja -teenuste võrdlemise teemalised sidusrühmade kohtumised. See sidusrühmade dialoog on üks teatises nimetatud meetmetest ning selle eesmärgiks on suurendada vee ja kanalisatsiooni valdkonna läbipaistvust. Kõik asjakohased dokumendid on kättesaadavad teabehoidlast.
Arengukoostöö ja säästev areng
- Komisjon määratles vee ja kanalisatsiooni valdkonna kui 2015. aasta järgse arenguraamistiku peamise prioriteedi teatises „Inimväärne elu kõigile: nägemusest ühise tegutsemiseni“ (COM(2014) 335), mis võeti vastu 2. juunil 2014. ELi püüdlused on andnud märkimisväärse panuse sellesse, et veele ja kanalisatsioonile üldise juurdepääsu tagamine oleks jätkuvalt säästva arengu eesmärkide nimekirjas, mis on esitatud aastani 2030 kehtivas säästva arengu tegevuskavas (6. eesmärk: tagada üldine vee ja kanalisatsiooni kättesaadavus ja jätkusuutlik majandamine), mille ÜRO Peaassamblee 25. septembril 2015 vastu võttis.
- Euroopa Komisjon teeb samuti koostööd erinevate partneritega, et soosida uuenduslikku lähenemist arenguabile (nt vee-ettevõtjate vahelise partnerluse ja avaliku sektori asutuste partnerluse toetamine), edendada liikmesriikide vahel parimate tavade jagamist (nt solidaarsusvahendite vallas) ning teha kindlaks uued koostöövõimalused. Partneritevaheline dialoog toimub temaatiliste seminaride ja rahvusvaheliste foorumite vormis. Rahvusvahelise koostöö ja arengu peadirektoraat on korraldanud seminari teemal „Innovaatilised partnerlused ja rahastamismehhanismid“, mis aitavad arengumaades edendada juurdepääsu joogiveele ja kanalisatsioonile. Selle ürituse eesmärk oli uurida ka ELi osalejate ja institutsioonide võimalikku rolli veealase koostöö toetamises ning parimate tavade vahetamises. Volinik Neven Mimica rõhutas ELi pühendumust selles küsimuses ka Lõuna-Koreas toimunud seitsmenda ülemaailmse veefoorumi raames aset leidnud kohtumisel, mille teemaks oli „Uuenduslikud rahastamisvõimalused väikeste ja detsentraliseeritud vee- ja kanalisatsiooni-ettevõtjate ning asjaomases valdkonnas tegutsejate jaoks“.
Lisateave
- Euroopa Parlament võttis 8. septembril 2015 vastu algatusraporti Euroopa kodanikualgatuse „Right2Water“ järelmeetmete kohta.
- Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võttis 15. oktoobril 2014 oma täiskogu istungil vastu arvamuse komisjoni teatise kohta, mis oli vastuseks algatusele „Right2Water“.