Teikimas ir nagrinėjimas
Iniciatyva „Uždrausti glifosatą ir apsaugoti žmones ir aplinką nuo toksiškų pesticidų“, kurios organizatoriai surinko 1 070 865 pritarimo pareiškimus, Komisijai pateikta 2017 m. spalio 6 d. Žr. pranešimą spaudai.
2017 m. spalio 23 d. organizatoriai susitiko su Europos Komisijos pirmuoju pirmininko pavaduotoju Fransu Timmermansu ir už sveikatą ir maisto saugą atsakingu Europos Komisijos nariu Vyteniu Andriukaičiu. Žr. pranešimą spaudai.
2017 m. lapkričio 20 d. Europos Parlamente įvyko viešasis klausymas.
2017 m. gruodžio 12 d. Komisija priėmė komunikatą, kuriame nustatyti veiksmai, kurių ji ketina imtis reaguodama į iniciatyvą „Uždrausti glifosatą ir apsaugoti žmones ir aplinką nuo toksiškų pesticidų“. Žr. pranešimą spaudai.
Europos Komisijos atsakymas
Oficialus dokumentas
Pagrindinės Komunikato išvados.
- Dėl pirmo tikslo – „uždrausti glifosato herbicidus“ – Komisija padarė išvadą, kad nėra nei mokslinio, nei teisinio pagrindo, kuriuo remiantis būtų galima uždrausti glifosatą, todėl tuo tikslu ji neteiks pasiūlymo dėl teisėkūros procedūra priimamo akto.
- Dėl antro tikslo – „užtikrinti, kad mokslinis pesticidų vertinimas, kuriuo remiasi ES reguliavimo institucijos, būtų grindžiamas tik paskelbtais tyrimais, užsakytais kompetentingų valdžios institucijų, o ne pesticidų pramonės atstovų“ – Komisija įsipareigojo iki 2018 m. gegužės mėn. parengti pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto, kad, be kita ko, būtų gerinami ES rizikos vertinimo maisto grandinėje skaidrumas ir pramonės atliekamų tyrimų, pateiktų Europos maisto saugos tarnybai (EFSA) rizikos vertinimui atlikti, valdymas.. Išsamesnė informacija pateikta toliau skirsnyje „Tolesni veiksmai“
- Dėl trečio tikslo – „nustatyti ES masto privalomus pesticidų naudojimo mažinimo tikslus siekiant, kad ateityje jie apskritai nebūtų naudojami“ – Komisija padarė išvadą, kad ji ketina sutelkti dėmesį į Tausaus naudojimo direktyvos įgyvendinimą ir iš naujo įvertins padėtį – iš pradžių ataskaitoje Tarybai ir Parlamentui dėl direktyvos įgyvendinimo, kuri bus parengta 2019 m. Komisija taip pat įsipareigojo nustatyti suderintus rizikos rodiklius, kurie suteiktų galimybę stebėti tendencijas ES lygmeniu ir naudoti gautus duomenis, kaip pagrindą, kuriuo remiantis būtų galima nustatyti būsimas politikos alternatyvas.
Tolesni veiksmai
Šiame skirsnyje pateikiama informacija apie tolesnius veiksmus, kurių ėmėsi Komisija ir kitos institucijos, reaguodamos į Komisijos iniciatyvą.
Teisėkūros veiksmai dėl 2 tikslo („užtikrinti, kad mokslinis pesticidų vertinimas, kurį turi patvirtinti ES reguliavimo institucijos, būtų grindžiamas tik paskelbtais tyrimais [...]“):
2018 m. balandžio 11 d., atsiliepdama į antrą iniciatyvos tikslą, Komisija priėmė pasiūlymą dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl ES vykdomo rizikos vertinimo maisto produktų grandinėje skaidrumo ir tvarumo (žr. pirmiau).
Siekiant spręsti piliečiams rūpimus klausimus ir remiantis Komisijos atlikta bendrųjų maisto srities teisės aktų tinkamumo patikra, pasiūlymu buvo tikslingai iš dalies pakeistas Maisto srities teisės aktų bendrųjų principų reglamentas ir, kiek tai susiję su skaidrumo ir konfidencialumo aspektais, kiti aštuoni sektoriniai teisės aktai.
Nors piliečių iniciatyvoje daugiausia dėmesio skirta tik augalų apsaugos produktų sričiai, reglamentas, grindžiamas Komisijos pasiūlymu, buvo taikomas visai maisto grandinei ir visiems reglamentuojamiems maisto grandinės produktams.
Europos Parlamentui ir Tarybai susitarus, 2019 m. rugsėjo 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas buvo paskelbtas ES oficialiajame leidinyje. Jam įsigaliojus per 20 dienų nuo paskelbimo jis pradėtas taikyti po 18 mėnesių, t. y. nuo 2021 m. kovo 27 d.
Pagrindinėmis reglamento nuostatomis siekiama:
- Užtikrinti daugiau skaidrumo. Piliečiams bus prieinami visi tyrimų duomenys ir visa rizikos vertinimo metu pramonės pateikta informacija. Su suinteresuotaisiais subjektais ir plačiąja visuomene bus konsultuojamasi dėl pateiktų tyrimų duomenų. Kartu reglamentu tinkamai pagrįstomis aplinkybėmis bus garantuojamas konfidencialumas nustatant, kokio tipo informacija gali būti laikoma keliančia didelę žalą komerciniams interesams ir todėl negali būti atskleista.
- Didesnio tyrimų nepriklausomumo. Europos maisto saugos tarnybai bus pranešama apie visus užsakytus tyrimus siekiant garantuoti, kad leidimo prašančios bendrovės pateiktų visą reikiamą informaciją ir neslėptų nepalankių tyrimų duomenų. Tarnyba paraiškų teikėjams, ypač MVĮ, prieš pateikiant dokumentų rinkinį teiks ir bendro pobūdžio patarimus. Komisija gali prašyti Tarnybos užsakyti papildomų tyrimų patikros tikslais ir nuo 2021 m. kovo iki 2025 m. kovo mėn. vykdys faktų nustatymo misijas siekdama patikrinti laboratorijų (tyrimų) atitiktį taikytiniems standartams..
- Stiprinti valdyseną ir mokslinį bendradarbiavimą. Valstybės narės, pilietinė visuomenė ir Europos Parlamentas bus tinkamai atstovaujami Europos maisto saugos tarnybos valdančiojoje taryboje ir taip įtraukti į Tarnybos valdymą. Valstybės narės padės stiprinti Tarnybos mokslinį pajėgumą ir į jos darbą įtrauks geriausius nepriklausomus ekspertus.
- Visapusiškai informuoti apie riziką. Naujajame reglamente nustatyti rizikos komunikacijos tikslai ir bendrieji principai. Artimiausiais metais Komisija, glaudžiai bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis ir Europos maisto saugos tarnyba, priims bendrąjį rizikos komunikacijos planą, kad būtų užtikrinta nuosekli rizikos komunikacijos strategija viso rizikos analizės proceso metu ir atviras visų suinteresuotųjų šalių dialogas.
Komisija ir EFSA glaudžiai bendradarbiauja siekdamos užtikrinti tinkamą naujo reglamento įgyvendinimą.
Daugiau informacijos galima rasti tam skirtoje Europos Komisijos svetainėje
Teisėkūros ir ne teisėkūros veiksmai dėl 3 tikslo („nustatyti privalomus ES masto pesticidų naudojimo mažinimo tikslus, kad ateityje pesticidai apskritai nebūtų naudojami“):
Pesticidų kiekio mažinimas: pagrindinis strategijos „Nuo ūkio iki stalo“ prioritetas
2020 m. gegužės mėn. paskelbtoje strategijoje „Nuo ūkio iki stalo“ nustatyti ambicingi su pesticidais susiję tikslai, visų pirma 50 proc. sumažinti cheminių ir pavojingiausių pesticidų naudojimą ir jų keliamą riziką..
Naujausia informacija apie pokyčius tausiojo pesticidų naudojimo ir suderintų rizikos rodiklių srityje pateikiama specialioje Komisijos interneto svetainėje.