Направо към основното съдържание
Европейска гражданска инициатива

Забрана на използването на глифосат и защита на хората и околната среда от токсични пестициди

Внасяне и разглеждане

Инициативата Забрана на използването на глифосат и защита на хората и околната среда от токсични пестициди бе внесена в Комисията на 6 октомври 2017 г., след като събра 1 070 865 изявления за подкрепа. Вижте съобщението за медиите.

Организаторите се срещнаха с първия заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс и комисаря по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Витянис Андрюкайтис на 23.10.2017 г. Вижте съобщението за медиите.

На 20.11.2017 г. се състоя публично изслушване в Европейския парламент.

На 12.12.2017 г. Комисията прие съобщение относно действията, които възнамерява да предприеме в отговор на инициативата Забрана на използването на глифосат и защита на хората и околната среда от токсични пестициди. Вижте съобщението за медиите.

Отговор от Европейската комисия

Официални документи:

Основни заключения в съобщението:

  • По отношение на първата цел — „да се забрани използването на хербициди на основата на глифосат“ — Комисията заключи, че няма нито научни, нито правни основания, които да оправдават налагането на забрана на глифосата, и няма да внесе законодателно предложение в тази връзка.
  • По отношение на втората цел — „да се гарантира, че научната оценка на пестициди за регулаторно одобрение от ЕС се основава само на публикувани изследвания, които са възложени от компетентните държавни органи, а не от производителите на пестициди“ — Комисията се ангажира до май 2018 г., наред с другото, да повиши прозрачността на процеса на оценка на риска в хранителната верига в ЕС и чрез поредица от мерки да подобри управлението на провеждането на изследванията, които предприятията представят на Европейския орган за безопасност на храните във връзка с оценките на риска. За подробности вижте раздел „Последващи действия“ по-долу.
  • По отношение на третата цел — „да се определят задължителни за целия ЕС цели за намаляване на използването на пестициди с цел постигане на бъдеще без пестициди“ — Комисията заяви, че възнамерява да се съсредоточи върху прилагането на Директивата за устойчива употреба на пестициди и ще преразгледа ситуацията, на първо време в доклад до Европейския парламент и Съвета относно прилагането на директивата, който следва да бъде изготвен през 2019 г. Комисията също така пое ангажимент да определи хармонизирани показатели на риска, които да дадат възможност за мониторинг на тенденциите на равнището на ЕС, и да използва получените данни като основа за определяне на бъдещите варианти на политиката.

Последващи действия

В този раздел се публикува информация за действията, предприети от Комисията и останалите институции след представения от Комисията отговор.

Законодателни действия по цел 2 („да се гарантира, че научната оценка на пестициди за регулаторно одобрение от ЕС се основава само на публикувани изследвания [...]“)

На 11 април 2018 г. Комисията прие предложение за регламент относно прозрачността и устойчивостта на оценката на ЕС на риска в хранителната верига в отговор на втората цел на инициативата (виж по-горе).

Във връзка с притесненията на гражданите и въз основа на извършената от Комисията проверка за пригодност на общото законодателство в областта на храните предложението представляваше целенасочено изменение на регламента за общото законодателство в областта на храните и — по отношение на аспектите, свързани с прозрачността и поверителността — на осем други секторни законодателни акта.

Въпреки че гражданската инициатива бе насочена само към продуктите за растителна защита, регламентът, основан на предложението на Комисията, обхващаше цялата хранителна верига и всички регулирани продукти в хранителната верига.

След като бе одобрен от Европейския парламент и Съвета, регламентът бе публикуван в Официален вестник на ЕС на 6 септември 2019 г. Той влезе в сила 20 дни след публикуването му и започна да се прилага 18 месеца по-късно, т.е. на 27 март 2021 г.

 

Основните елементи на регламента имат за цел:

  • Осигуряване на повече прозрачност: гражданите ще имат автоматичен достъп до всички изследвания и данни, предоставени от предприятията по време на процеса на оценка на риска. В консултациите относно представените изследвания ще участват и заинтересованите страни и широката общественост. В същото време с регламента се гарантира поверителност при надлежно обосновани обстоятелства, като са посочени видовете информация, която не може да бъде разкривана, тъй като може да навреди значително на търговските интереси.
  • Увеличаване на независимостта на изследванията: Европейският орган за безопасност на храните ще бъде уведомяван за всички поръчани изследвания, за да се гарантира, че предприятията, кандидатстващи за разрешения, представят цялата необходима информация и не укриват изследвания с неблагоприятни заключения. Органът също така ще предоставя общи съвети на заявителите, по-конкретно МСП, преди подаването на документацията. Комисията може да иска от органа да извършва допълнителни изследвания с цел проверка и ще осъществява мисии за установяване на фактите, за да проверява спазването на приложимите стандарти от страна на лабораториите или в рамките на изследванията, между март 2021 и март 2025 г.
  • Укрепване на управлението и научното сътрудничество: държавите от ЕС, гражданското общество и Европейският парламент ще участват в управлението на Европейския орган за безопасност на храните — те ще бъдат надлежно представени в неговия управителен съвет. Държавите членки ще подпомагат развитието на научния капацитет на органа и ще ангажират най-добрите независими експерти в неговата работа.
  • Развитие на всеобхватен обмен на информация за риска: В новия регламент са определени цели и общи принципи за обмяна на информация за риска. През следващите години Комисията, в тясно сътрудничество с държавите членки и с Европейския орган за безопасност на храните, ще приеме общ план за обмяна на информация за риска, за да се осигури съгласувана стратегия за обмяна на информация за риска по време на целия процес на анализ на риска в съчетание с открит диалог между всички заинтересовани страни.

Комисията и ЕОБХ работят в тясно сътрудничество, за да осигурят правилното прилагане на новия регламент.

За повече информация вижте специалния уебсайт на Комисията.

Законодателни и незаконодателни действия по цел 3 („да се определят задължителни за целия ЕС цели за намаляване на използването на пестициди с цел постигане на бъдеще без пестициди“)

Намаляване на пестицидите: основен приоритет на стратегията „От фермата до трапезата“

В стратегията „От фермата до трапезата“, публикувана през май 2020 г., се определят амбициозни цели по отношение на пестицидите, по-конкретно за намаляване с 50 % на употребата на химичните и най-опасните пестициди и на свързаните с тях рискове.

За актуална информация в областта на устойчивата употреба на пестициди и хармонизираните показатели за риска вижте специалния уебсайт на Комисията.

Искате да научите повече и да си сътрудничите?