Predloženie a posúdenie
Európska iniciatíva občanov Zákaz glyfozátu a ochrana ľudí a životného prostredia pred toxickými pesticídmi bola predložená Komisii 6. októbra 2017; odozvou na ňu bolo 1 070 865 vyhlásení o podpore. Pozri tlačovú správu.
Organizátori sa 23. októbra 2017 stretli s prvým podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom a komisárom pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenisom Andriukaitisom. Pozri tlačovú správu.
Dňa 20. novembra 2017 sa uskutočnilo verejné vypočutie v Európskom parlamente.
Komisia prijala 12. decembra 2017 oznámenie, v ktorom vytýčila opatrenia plánované v reakcii na iniciatívu Zákaz glyfozátu a ochrana ľudí a životného prostredia pred toxickými pesticídmi. Pozri tlačovú správu.
Stanovisko Európskej komisie
Oficiálne dokumenty:
Hlavné závery oznámenia:
- Pokiaľ ide o prvý cieľ – „zakázať herbicídy na báze glyfozátu“, Komisia dospela k záveru, že na zákaz glyfozátu neexistujú vedecké ani právne dôvody, a nepodá v tomto zmysle legislatívny návrh.
- Pokiaľ ide o druhý cieľ – „zaistiť, aby sa vedecké hodnotenie pesticídov pre schválenie regulačným orgánom EÚ zakladalo len na publikovaných štúdiách, ktoré zadávajú príslušné verejné orgány, a nie sektor výroby pesticídov“, Komisia sa okrem iného zaviazala predložiť do mája 2018 legislatívny návrh na posilnenie transparentnosti hodnotenia rizika EÚ v rámci potravinového reťazca a zvýšiť – prostredníctvom súboru opatrení – riadenie vykonávania odvetvových štúdií, ktoré sa predkladajú Európskemu úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA). Podrobnosti v oddiele „Následné opatrenia“.
- Pokiaľ ide o tretí cieľ – „stanoviť záväzné ciele pre celú EÚ týkajúce sa znižovania používania pesticídov v snahe o ich úplné odstránenie v budúcnosti“, Komisia má v úmysle zamerať sa na vykonanie smernice o trvalo udržateľnom používaní pesticídov a prehodnotí situáciu, najprv v správe Rade a Parlamentu o vykonávaní smernice, ktorá má byť vypracovaná v roku 2019. Komisia má zároveň v úmysle stanoviť harmonizované ukazovatele rizík, aby bolo možné monitorovať trendy na úrovni EÚ, a využiť výsledné údaje ako východisko pri určovaní budúcich možností politiky.
Následné opatrenia
V tejto časti nájdete informácie o následných opatreniach, ktoré prijala Komisia a iné inštitúcie v nadväznosti na jej stanovisko:
Legislatívne opatrenia týkajúce sa cieľa 2 („zaistiť, aby sa vedecké hodnotenie pesticídov pre schválenie regulačným orgánom EÚ zakladalo len na publikovaných štúdiách...“):
Ako reakciu na druhý cieľ iniciatívy (pozri vyššie) prijala Komisia 11. apríla 2018 návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady týkajúci sa transparentnosti a udržateľnosti hodnotenia rizika EÚ v rámci potravinového reťazca.
S cieľom riešiť obavy občanov a využiť aj zistenia z kontroly vhodnosti všeobecného potravinového práva, ktorú vykonala Komisia, bol návrh cielenou zmenou nariadenia o všeobecnom potravinovom práve a – pokiaľ ide o aspekty transparentnosti a dôvernosti – ôsmich ďalších legislatívnych aktov týkajúcich sa daného odvetvia.
Hoci sa iniciatíva občanov zameriavala len na oblasť prípravkov na ochranu rastlín, nariadenie sa na základe návrhu Komisie vzťahovalo na celý potravinový reťazec a všetky regulované výrobky v potravinovom reťazci.
Po dohode Európskeho parlamentu a Rady bolo nariadenie Európskeho parlamentu a Rady 6. septembra 2019 uverejnené v Úradnom vestníku EÚ. Po nadobudnutí účinnosti 20 dní po uverejnení sa začalo uplatňovať o 18 mesiacov neskôr, t. j. 27. marca 2021.
Hlavné prvky nariadenia sú zamerané na:
- zabezpečenie vyššej transparentnosti: Občania budú mať automatický prístup ku všetkým štúdiám a informáciám, ktoré výrobné odvetvie predloží v procese hodnotenia rizika. O predložených štúdiách budú konzultovať aj zainteresované strany a široká verejnosť. Nariadením sa zároveň zaručí dôvernosť (v riadne odôvodnených prípadoch), a to tak, že sa v ňom stanovia typy informácií, ktoré je možné považovať za výrazne citlivé pre obchodné záujmy, a preto ich nebude možné zverejniť.
- zvýšenie nezávislosti štúdií: Európsky úrad pre bezpečnosť potravín bude informovaný o všetkých objednaných štúdiách, aby sa zaručilo, že podniky, ktoré žiadajú o povolenie, predložia všetky relevantné informácie, a nebudú zatajovať nepriaznivé štúdie. Úrad takisto poskytne žiadateľom, najmä MSP, všeobecné poradenstvo ešte pred predložením dokumentácie. Komisia môže požiadať úrad EFSA aj o vypracovanie ďalších štúdií na účely overenia a v období od marca 2021 do marca 2025 vykoná vyšetrovacie misie, ktorými preverí, či sú laboratóriá/štúdie v súlade s normami.
- posilnenie riadenia a vedeckej spolupráce: Členské štáty, občianska spoločnosť a Európsky parlament sa budú na riadení Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín podieľať tým, že budú riadne zastúpení v jeho správnej rade. Členské štáty budú podporovať vedeckú kapacitu úradu EFSA a do jeho činnosti zapoja najlepších nezávislých odborníkov.
- prípravu komplexného informovania o rizikách: V novom nariadení sa stanovujú ciele a všeobecné zásady informovania o rizikách. V nadchádzajúcich rokoch Komisia v úzkej spolupráci s členskými štátmi a Európskym úradom pre bezpečnosť potravín prijme všeobecný plán informovania o rizikách, ktorým sa zabezpečí jednotná komunikačná stratégia v rámci celého procesu analýzy rizika. Ďalším prvkom bude otvorený dialóg medzi všetkými zainteresovanými stranami.
Komisia a úrad EFSA úzko spolupracujú na zabezpečení riadneho vykonávania nového nariadenia.
Ďalšie informácie možno nájsť na príslušnom webovom sídle Komisie.
Legislatívne a nelegislatívne opatrenia týkajúce sa cieľa 3 („stanoviť záväzné ciele pre celú EÚ týkajúce sa znižovania používania pesticídov v snahe o ich úplné odstránenie v budúcnosti“):
Obmedzenie pesticídov: kľúčová priorita stratégie Z farmy na stôl
V stratégii Z farmy na stôl uverejnenej v máji 2020 sa stanovujú ambiciózne ciele týkajúce sa pesticídov, konkrétne zníženie používania a rizika chemických a najnebezpečnejších pesticídov o 50 %.
Aktuálne informácie o vývoji v oblasti udržateľného používania pesticídov a harmonizovaných ukazovateľov rizika nájdete na osobitnom webovom sídle Komisie.