Přejít na hlavní obsah
Evropská občanská iniciativa

Zakažte glyfosát a chraňte lidi a životní prostředí před toxickými pesticidy

Předložení a posouzení

Iniciativa „Zakažte glyfosát a chraňte lidi a životní prostředí před toxickými pesticidy“ byla Komisi předložena 6. října 2017 poté, co se organizátorům podařilo shromáždit 1 070 865 prohlášení o podpoře. Viz tisková zpráva.

23. října 2017 se organizátoři setkali s prvním místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem a komisařem pro oblast zdraví a bezpečnosti potravin Vytenisem Andriukaitisem. Viz tisková zpráva.

20. listopadu 2017 pak následovalo veřejné slyšení v Evropském parlamentu.

Komise přijala 12. prosince 2017 sdělení, kde uvádí, jaká opatření hodlá v reakci na iniciativu „Zakažte glyfosát a chraňte lidi a životní prostředí před toxickými pesticidy“ přijmout. Viz tisková zpráva.

Odpověď Evropské komise

Oficiální dokumenty:

Komise vydala odpověď ve formě sdělení. Jeho hlavní závěry jsou:

  • Pokud jde o první cíl iniciativy, tedy „zakázat herbicidy na bázi glyfosátu“, Komise usoudila, že neexistují vědecké ani právní důvody, které by zákaz glyfosátu odůvodnily, a nebude v tomto směru předkládat žádný legislativní návrh.
  • Pokud jde o druhý cíl „zajistit, aby vědecké zhodnocení pesticidů pro schválení regulačním orgánem EU vycházelo pouze z publikovaných studií, jež zadávají příslušné veřejné orgány, nikoli odvětví výroby pesticidů“, se Komise zavázala, že do května 2018 předloží legislativní návrh, kterým se mimo jiné zvýší transparentnost hodnocení rizika ze strany EU v potravinovém řetězci a pomocí řady opatření posílí správa a řízení realizace studií, které jsou poskytovány výrobním odvětvím a předkládány Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) k hodnocení rizika. Podrobnosti jsou uvedeny níže v části „Následné kroky“.
  • Ohledně třetího bodu „stanovit povinné cíle pro snižování využívání pesticidů platné v celé EU a dosáhnout tak budoucnosti bez pesticidů“ Komise dospěla k závěru, že se zaměří na provádění směrnice o udržitelném používání pesticidů a přehodnotí situaci, nejprve ve zprávě Radě a Evropskému parlamentu o provádění směrnice, která bude vypracována v roce 2019. Komise se rovněž zavázala k vytvoření harmonizovaného ukazatele rizik, aby bylo možné sledovat trendy na úrovni EU a použít výsledné údaje jako základ pro určení budoucích možností politiky.

Následné kroky

Tato část obsahuje informace o následných opatřeních, která byla přijata Komisí a ostatními orgány v návaznosti na první reakci Komise.

Legislativní opatření týkající se cíle 2 („zajistit, aby vědecké zhodnocení pesticidů pro schválení regulačním orgánem EU vycházelo pouze z publikovaných studií [...]“):

Jako odpověď na druhý cíl iniciativy (viz výše) přijala Komise 11. dubna 2018 návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o transparentnosti a udržitelnosti hodnocení rizika ze strany EU v potravinovém řetězci.

V reakci na obavy občanů a rovněž na základě kontroly účelnosti obecného potravinového práva, kterou Komise provedla, přichází návrh s cílenou změnou nařízení o obecném potravinovém právu a – pokud jde o aspekty transparentnosti a důvěrnosti – osmi dalších odvětvových legislativních aktů.

Zatímco občanská iniciativa se zaměřovala pouze na oblast přípravků na ochranu rostlin, nařízení, které vychází z návrhu Komise, se vztahuje na celý potravinový řetězec a všechny regulované produkty v potravinovém řetězci.

Po schválení Evropským parlamentem a Radou bylo nařízení vyhlášeno 6. září 2019 v Úředním věstníku EU. Dvacátým dnem po vyhlášení vstoupilo v platnost. Použitelné začalo být po dalších 18 měsících, tj. od 27. března 2021.

 

Hlavní prvky nařízení mají za cíl:

  • zajistit větší transparentnost: Občané budou mít automatický přístup ke všem studiím a informacím, které dané odvětví předloží v rámci postupu posuzování rizik. K předloženým studiím budou rovněž konzultovány zúčastněné strany a široká veřejnost. V řádně odůvodněných případech nařízení zároveň zaručí důvěrnost údajů tím, že stanoví, který druh informací může značně poškodit obchodní zájmy, a proto je není možné zveřejnit.
  • zvýšit nezávislost studií: Evropský úřad pro bezpečnost potravin bude informován o všech zadaných studiích, aby se zaručilo, že společnosti žádající o povolení předloží všechny relevantní informace a nebudou zamlčovat studie, které pro ně nejsou příznivé. Žadatelům, zejména malým a středním podnikům, úřad rovněž před předložením dokumentace poskytne obecné poradenství. Komise může úřad požádat, aby zadal dodatečné ověřovací studie a uskutečnil od března 2021 do března 2025 zjišťovací mise, které zkontrolují soulad laboratoří/studií s platnými normami.
  • posílit správu úřadu a zintenzivnit vědeckou spolupráci: Členské státy, občanská společnost a Evropský parlament budou zapojeny do řízení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, jelikož budou řádně zastoupeny ve správní radě. Členské státy posílí vědeckou kapacitu úřadu a zapojí do jeho činnosti nejlepší nezávislé odborníky.
  • komplexním způsobem sdílet informace o rizicích: Nové nařízení stanoví cíle a obecné zásady komunikace o riziku. V nadcházejících letech Komise v úzké spolupráci s členskými státy a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin přijme obecný plán sdílení informací o rizicích. Zajistí se tak soudržnost komunikačních strategií v průběhu celého procesu analýzy rizik a otevřený dialog všech zúčastněných stran.

Komise a úřad EFSA úzce spolupracují na zajištění řádného provádění nového nařízení.

Další informace najdete na internetových stránkách Komise věnovaných tomuto tématu.

Legislativní a nelegislativní opatření týkající se cíle 3 („stanovit povinné cíle pro snižování využívání pesticidů platné v celé EU a dosáhnout tak budoucnosti bez pesticidů“):

Omezení pesticidů: klíčová priorita strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli“

Strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli“ zveřejněná v květnu 2020 stanoví ambiciózní cíle pro pesticidy, zejména snížení používání a rizika chemických a nejnebezpečnějších pesticidů o 50 %.

Aktuální informace o vývoji v oblasti udržitelného používání pesticidů a harmonizovaných ukazatelích rizik najdete na specializovaných internetových stránkách Komise.

Hledáte poradenství a kontakty?