Направо към основното съдържание
Европейска гражданска инициатива

Насоки и препоръки за практическо прилагане от държавите членки

Настоящите насоки и препоръки относно прилагането на Регламент (ЕС) 2019/788 относно европейската гражданска инициатива (наричан по-долу „Регламента“) са предназначени за компетентните органи на държавите членки (и до известна степен са изготвени по тяхно искане). Те обхващат различни етапи от процедурата за граждански инициативи, и по-специално тези, свързани с представянето и проверката на изявления за подкрепа. В много аспекти те ще са полезни и за организаторите.

До голяма степен с настоящите насоки и препоръки се изясняват или актуализират съветите, които Комисията вече е предоставила в неофициални документи, в писмена кореспонденция или на заседания на експертната група по Европейската гражданска инициатива. Възможно е с течение на времето те да бъдат актуализирани въз основа на опита на компетентните органи на държавите членки и Комисията по отношение на тяхното прилагане.

Guidelines for Member States
Английски
(197.07 KB - PDF)
Изтегляне

Обмен на информация

Регистрация:

Комисията информира по електронната поща органите на държавите членки за искания за регистрация на предложени граждански инициативи, които е приела или отказала.

Начало на срока за събиране на подписи:

След като организаторите информират Комисията за началната дата на срока за събиране на изявления за подкрепа, Комисията информира по електронната поща органите на държавите членки за тази дата. Комисията също така посочва началната и крайната дата на събирането на подписи в публичния регистър. 

Проверка на изявленията за подкрепа:

В случай че организаторите подадат искане за проверка на изявленията за подкрепа на хартиен носител, без да използват услугата на Комисията за обмен на файлове, органът на държава членка, който получи това искане, следва незабавно да уведоми Комисията. След това Комисията ще сподели тази информация с органите на другите държави членки. В случай че организаторите използват услуги за прехвърляне на файлове (услугата за обмен на файлове), предоставяни от Комисията, се прилага специфичната процедура, включваща уведомяване, както е посочено в раздел „Изпращане на изявления за подкрепа за проверка“ по-долу.

Съдебни или административни производства:

Националните органи следва да информират незабавно Комисията за всички заведени от организатори съдебни или административни производства в тяхната държава по отношение на процедурата за проверка на изявления за подкрепа или резултата от нея.  В случай на такова производство унищожаването на данните в централната система за събиране на изявления за подкрепа онлайн се отлага. 

Комуникацията между Комисията и органите на държавите членки може да се осъществява по електронната поща, като се използва функционалната пощенска кутия на Комисията: SG-ECI-EXPERT-GROUP@ec.europa.eu.

Формуляри за изявления за подкрепа

Организаторите могат да използват формулярите, които са предоставени на тяхно разположение в организаторския им акаунт на уебсайта на Комисията, или сами да изготвят формуляри въз основа на образците, посочени в Регламента. Органите на държавите членки също могат да предоставят такива формуляри на разположение на организаторите, но не могат да задължат организаторите да ги използват.

Във всички случаи формулярите, използвани за събиране на изявления за подкрепа на хартиен носител, които могат да бъдат на всеки от официалните езици на ЕС, трябва да отговарят на образеца в приложение III към Регламента, да включват данните, изисквани за всяка съответна държава членка съгласно приложение III (част А или част Б), и да предоставят основната изисквана информация за инициативата, както е публикувана в регистъра на Европейската гражданска инициатива. 

Въпреки че формулярите, изготвени от организаторите, следва да са в пълно съответствие с образеца, посочен в приложение III, към тях може да бъде добавено лого или изображение за инициативата.

Формулярът трябва да е на един лист (може да бъде двустранен), тъй като това дава известни гаранции, че поддръжниците виждат целия формуляр и съдържащата се в него информация. Освен това за поддръжниците следва да е ясно до коя държава членка ще бъде изпратен формулярът, преди да го подпишат. Това трябва да е държава членка, на която те са граждани.

Формулярите трябва да отразяват обхвата на инициативата във вида, в който е регистрирана (какво в случай на пълна регистрация, така и в случай на частична регистрация). Формулярите, предоставени на разположение на организаторите в техния акаунт на уебсайта на Комисията, съдържат необходимата информация.

Формулярите, използвани от организаторите за събиране на подписи на хартиен носител, трябва да съответстват на образците, посочени в приложение III към Регламента (вижте член 9, параграф 2, първа алинея от Регламента). Органите на държавите членки не могат да „одобряват“ нови формуляри, изготвени от организаторите. В случай на съмнение относно съответствието с образеца, посочен в приложение III, органите на държавите членки могат, ако е необходимо, да се свържат с Комисията за съдействие при извършването на тази проверка.

Формулярите не се прилагат при подкрепа, предоставена онлайн чрез централната система за събиране на изявления за подкрепа онлайн с използване на средства за електронна идентификация (вижте член 9, параграф 2, последна алинея от Регламента).

Поддръжници

Съгласно член 2 от Регламента поддръжниците, които трябва да са граждани на Съюза, трябва да са на възраст, която им дава право да гласуват на изборите за Европейски парламент, или поне на 16 години в зависимост от решението на съответната държава членка.  Наличието на право или регистрация за гласуване на изборите за Европейски парламент не може да бъде изискване за подкрепа на дадена гражданска инициатива. Държавите членки трябва само да проверят дали поддръжникът е навършил необходимата възраст. Държавите членки трябва да проверяват изявленията за подкрепа на своите граждани, независимо от мястото им на пребиваване.

Ако държава членка реши да намали минималната възраст за подкрепа на граждански инициативи или минималната възраст за гласуване на изборите за Европейски парламент (което води до намаляване на минималната възраст за подкрепа на граждански инициативи), тя трябва да уведоми Комисията за тази промяна и началната дата на нейното прилагане. За предпочитане е такова уведомление да бъде изпратено три месеца преди тази дата, за да се даде възможност на Комисията и на организаторите да въведат промяната в съответните формуляри.

За информация за изискванията относно данните вижте: https://citizens-initiative.europa.eu/data-requirements_bg 

Изпращане на изявления за подкрепа за проверка

Общи положения

Организаторите на инициатива могат да подават до органа на дадена държава членка само едно искане за проверка на изявления за подкрепа за тази инициатива. Те могат да направят това само когато са събрали минималния брой изявления за подкрепа съгласно Регламента. В същото време не е необходимо те да са достигнали минималния праг в дадена държава членка, за да извърши тя проверката.

Комисията публикува в регистъра крайната дата на срока за събиране на изявления за подкрепа (12 месеца от датата, определена от организаторите за започване на събирането на изявления за подкрепа). Въпреки че срокът е 12 месеца, организаторите могат да решат да приключат събирането на изявления за подкрепа по-рано (член 8, параграф 1). След това в срок от три месеца организаторите трябва да подадат своите искания за проверка до националните органи. 

Изявленията за подкрепа, събрани чрез централната система за събиране на изявления за подкрепа онлайн, се изпращат от Комисията до органите на държавите членки чрез системата за обмен на файлове (S-CIRCABC).

Изявленията за подкрепа, събрани на хартиен носител, трябва да бъдат изпратени отделно в този си вид или в електронен формат (напр. сканирани във формат PDF или JPEG).  Организаторите могат да ги изпратят чрез услугата за обмен на файлове.

Изявленията за подкрепа, събрани онлайн, трябва да бъдат изпратени в горепосочения електронен формат

Организаторите не са длъжни да поставят номер на всяко изявление за подкрепа, но ако желаят, могат да направят това.

Използване на услугата на Комисията за обмен на файлове (посредством системата S-CIRCABC)

Когато организаторите използват услугата за обмен на файлове, се прилага 3-месечният срок за подаване на искането за проверка. Имайте предвид, че след като организаторите стартират процедурата, Комисията може да се нуждае от до пет работни дни, за да приключи изпращането на изявленията. За дата на искането за проверка следва да се смята датата, на която организатори са поискали изпращането. 

Веднага след като Комисията приключи изпращането и файловете са на разположение в S-CIRCABC, държавите членки трябва да проверят дали файловете са в четим формат и да потвърдят на организаторите и на Комисията, че файловете са получени в добър вид. Потвърждения за получаване и всяка последваща кореспонденция с организаторите се извършват извън услугата за обмен на файлове.

Не може да се изключи възможността организаторите, които използват S-CIRCABC за изпращане на своите изявления за подкрепа, събрани на хартиен носител, по погрешка да изпратят своите файлове в папка на друга държава членка в S-CIRCABC. Тъй като Комисията няма достъп до съдържащите се в тези папки данни, тя няма да може да провери това. Ако файловете са криптирани с публичния ключ на държавата членка, до която е трябвало да бъдат изпратени изявленията за подкрепа, държавата членка, получила тези файлове по погрешка, няма да може да ги прочете. Органът на държавата членка, на който файловете са изпратени по погрешка, ще има достъп до файловете само ако те също така са кодирани погрешно с публичния ключ на тази държава членка. И в двата случая органът на държавата членка трябва да уведоми възможно най-бързо организаторите и Комисията и да изтрие файловете със съгласието на организаторите.   

Държавите членки могат да видят практическите инструкции за това как да се процедира с проверката, когато се използва услугата за обмен на файлове, в защитено специално пространство в S-CIRCABC.

На органите на държавите членки се напомня, че:

  • те трябва да разполагат с управление на ключовете за достъп до файловете в S-CIRCABC (включващо определяне на това кой има разрешение за достъп и използване на ключовете, управление на версиите), за да се гарантира, че всички ключове са защитени от неразрешен достъп;
  • те трябва да участват в тестовете на процедурите в S-CIRCABC, които се организират от Комисията два пъти годишно, включително тестовете за валидността на ключовете (и техните версии), които се използват за достъп до файловете, качени от Комисията или организатори;  
  • те ще получат автоматично уведомление от S-CIRCABC веднага щом файловете са на разположение за изтегляне. След това те трябва да приключат процеса на проверка в срока, посочен в Регламента. 

Проверка на изявления за подкрепа

Органите на държавите членки трябва в срок от три месеца от получаването на изявленията за подкрепа да извършат проверка на тези изявления по подходящ начин в съответствие с националното законодателство и практика (член 12, параграф 4). Въз основа на това те определят и удостоверяват броя на валидните изявления за подкрепа. Удостоверението трябва да бъде издадено безплатно.

Органите на държавите членки трябва да приемат изявления за подкрепа на всеки от официалните езици на ЕС. Същевременно информацията за съдържанието на инициативата, посочена във формуляра, трябва да съответства на текста, публикуван на съответния език в регистъра на Европейската гражданска инициатива. 

От органите на държавите членки не се изисква да проверяват автентичността на подписите, събрани на хартиен носител, а само съответствието на предоставените лични данни.

Като се има предвид, че проверката има правни последици, които могат да бъдат оспорени по съдебен ред, е важно да съществуват определени гаранции, по-специално когато използваният метод е случайна извадка:

  •  Размер на извадката. Органите на държавите членки следва да определят статистически валидна случайна извадка, т.е. извадка, която е достатъчно голяма и представителна, и когато е целесъобразно, да вземат предвид различните нива на риск (например по-висок риск по отношение на изявленията за подкрепа, събрани чрез определен канал). За тази цел те следва да използват такава допустима грешка и доверителен интервал, че резултатите да са достатъчно точни. Те следва също така да преценят дали преди да се определи извадката, е необходимо да се стратифицира генералната съвкупност, например по отношение на възможните начини за събиране на подписи, особено ако има съмнение, че определени групи изявления за подкрепа са по-малко надеждни.
  • Недействителни грешки. Изявленията за подкрепа не бива да бъдат обявявани за невалидни поради някои дребни грешки или промени, когато няма признаци или подозрения за измама (например поддръжникът наистина е допуснал грешка [1] или не е посочил незначителна информация [2], което не поставя под съмнение автентичността на изявлението за подкрепа или не пречи на органите да установят самоличността на поддръжника) или когато поддръжникът е сменил постоянния си адрес, след като е подписал инициативата. Подобни грешки или промени могат да бъдат взети предвид, като се приеме, че определен процент от обявените за недействителни изявления за подкрепа всъщност са валидни. Ако проверката е автоматизирана, може да е необходимо ръчно да се извърши повторна проверка на изявления за подкрепа, за да се открият такива недействителни грешки.
  • Доверие към организаторите. Когато екстраполират резултатите от извадката към цялата съвкупност, органите на държавите членки следва да подхождат с доверие към организаторите, по-специално като изберат долната граница на доверителния интервал (т.е. интервала, получен чрез добавяне и изваждане на допустимата грешка от резултата).

Може да се очаква, че при проверката определен брой изявления за подкрепа ще бъдат обявени за невалидни. Поради това на организаторите се препоръчва да събират значително повече изявления за подкрепа от необходимия минимум от един милион.

Ако бъдат открити няколко изявления за подкрепа от един и същ поддръжник, едно от тях следва да се смята за валидно, а не всички да бъдат обявени за невалидни.

Регламентът изисква единствено държавите членки да проверяват съответствието на данните, предоставени от поддръжниците, а не волята на поддръжниците да подкрепят дадена инициатива. Това означава, че по принцип трябва да е достатъчно даден гражданин да попълни на хартиен носител или по електронен път формуляр за изявление за подкрепа и че от този гражданин не следва да се изисква да действа повторно, например като отговаря на писма или имейли. Ако обаче компетентен орган има основателни съмнения относно възможна измама поради несъответствие в предоставените данни, което би направило изявленията за подкрепа невалидни, органът може да предприеме допълнителни проверки, включително да изпрати електронни съобщения или писма до съответните лица, за да провери дали изявленията за подкрепа действително са от тези лица или от неупълномощена трета страна.  Положителен отговор може да доведе до „възстановяване“ на изявлението, което иначе би било невалидно. Отрицателен отговор е достатъчно основание за обявяване на изявлението за подкрепа за невалидно. Ако поддръжникът не отговори, изявлението за подкрепа трябва да бъде обявено за невалидно въз основа на първоначалната оценка за несъответствие в данните. 

Държавите членки трябва да следват образеца в приложение VI (удостоверение за потвърждаване на броя на действителните изявления за подкрепа). На държавите членки се препоръчва също така да предоставят допълнителна информация относно използвания метод за проверка и резултатите. Тази допълнителна информация (например относно причините за обявяване на някои изявления за подкрепа за невалидни и наличните средства за правна защита) трябва да бъде предоставена в отделен документ. Ако в резултат на процеса на проверка непропорционално голям брой изявления за подкрепа са обявени за невалидни, препоръчително е органите на държавите членки да посочат проблемите или нередностите, които са открили, в документа по приложение VI или в допълнителен документ (например няколко изявления за подкрепа от един и същ поддръжник, липса на данни за самоличност или други грешки, поради които органите не могат да идентифицират поддръжника, непоследователни лични данни, посочени във формуляра, нечетливи изявления на хартиен носител, случаи на измама) и извършените допълнителни проверки, ако има такива. Също така е препоръчително държавите членки да информират Комисията, когато срещат такива проблеми, за да се улеснят обменът на добри практики и бъдещите преразглеждания на настоящите насоки.

Звена за контакт на национално равнище

Всяка държава членка трябва да създаде едно или повече звена за контакт, които да предоставят информация и подкрепа на групите на организаторите относно правната уредба и практическите аспекти, свързани с Европейската гражданска инициатива, включително:

  • информация и насоки относно процедурите за удостоверяване и проверка;
  • информация относно приложимото национално законодателство, включително относно създаването на юридически лица, или препращане към органи, които могат да предоставят тази информация;
  • информация относно защитата на данните или препращане към органи, които могат да предоставят тази информация.

От звената за контакт също така се очаква да допринасят за повишаване на осведомеността относно европейската гражданска инициатива в сътрудничество с Комисията и нейните представителства. Звената за контакт могат да използват материалите, предоставяни от Комисията на всички официални езици на ЕС на сайта на Европейската гражданска инициатива.


[1] Например поддръжникът е посочил номер, съответстващ на документ за самоличност, който е различен от посочения документ (напр. номер на паспорт вместо номер на лична карта).

[2] Например номера на улицата или пощенския код, когато се изисква посочването на адрес.

Искате да научите повече и да си сътрудничите?