Общи въпроси
Европейската гражданска инициатива е средство, чрез което вие и други европейци можете да участвате активно в създаването на политики на ЕС.
Ако искате да накарате ЕС да предприеме действия по определен въпрос, можете да създадете гражданска инициатива, за да приканите Европейската комисия да предложи ново законодателство на Съюза по този въпрос.
За да разгледа Комисията дадена инициатива, за инициативата трябва да бъдат събрани подписи от 1 милион души от целия ЕС.
Можете да подавате петиции само до Европейския парламент. Гражданските инициативи се внасят в Европейската комисия.
Петициите се различават основно по следното:
- те се отнасят до съществуващи дейности на ЕС; с тях не може да се отправят искания за предложения за нови закони на ЕС (чрез гражданските инициативи се предлагат нови закони на ЕС);
- те могат да бъдат подавани от един човек (при гражданските инициативи има официални групи на организаторите);
- при тях няма изискване за минимален брой подписи (при гражданските инициативи са необходими 1 милион подписа).
ДА.
В повечето държави има инициативи и подобни инструменти на национално, регионално или местно равнище. Те се различават по мащаб и процедури.
Можете да намерите примери в това проучване:
За инициативи, регистрирани преди 1 януари 2020 г., настоящите правила се прилагат за някои аспекти, а предишните правила – за други (напр. изискванията относно данните на поддръжниците, системите за събиране на изявления за подкрепа онлайн, удостоверяването на подписите от държавите от ЕС).
За повече подробности вижте известието на Комисията относно преходните разпоредби.
- ИзтеглянеEspañol
- Изтеглянеčeština
- Изтеглянеdansk
- ИзтеглянеDeutsch
- Изтеглянеeesti
- Изтеглянеελληνικά
- ИзтеглянеEnglish
- Изтеглянеfrançais
- ИзтеглянеGaeilge
- Изтеглянеhrvatski
- Изтеглянеitaliano
- Изтеглянеlatviešu
- Изтеглянеlietuvių
- Изтеглянеmagyar
- ИзтеглянеMalti
- ИзтеглянеNederlands
- Изтеглянеpolski
- Изтеглянеportuguês
- Изтеглянеromână
- Изтеглянеslovenčina
- Изтеглянеslovenščina
- Изтеглянеsuomi
- Изтеглянеsvenska
Започване на инициатива
ДА.
Можете да получите независими съвети относно правните аспекти на дадена ЕГИ, както и относно провеждането на кампании, набирането на средства и други организационни аспекти, във Форума на Европейската гражданска инициатива. Всяко запитване, подадено чрез инструмента Потърсете съвет във Форума на Европейската гражданска инициатива, получава отговор от специалист.
Моля, имайте предвид, че трябва да бъдете регистрирани във форума, за да подавате искане за съвет.
НЕ.
Гражданските инициативи могат да се отнасят само до предложения по въпроси, за които гражданите смятат, че е необходим правен акт на Съюза, за да бъдат приложени Договорите (а не изменени).
ДА.
В правилата няма ограничения за това.
Започване на инициатива – организаторите
ДА.
Това, което е от значение, е тяхната държава на пребиваване. Организаторите могат да имат еднакво или различно гражданство.
НЕ.
Трябва да сте гражданин на държава от ЕС.
Трябва да сте на възраст, която ви дава право да гласувате на изборите за Европейски парламент.
В повечето страни от ЕС това означава 18 години, с изключение на:
Белгия, Австрия и Малта, където възрастта за гласуване е 16 години
Гърция, където възрастта за гласуване е 17 години.
НЕ.
Трябва само да сте на възраст, която ви дава право да гласувате на европейските избори (вижте предишния въпрос).
ДА.
Те обаче не се включват в минималния брой от 7 души, които живеят в 7 различни държави от ЕС (и не могат да бъдат част от този списък, когато подавате искането си за регистрация).
Лицата за контакт – представителят и неговият заместник – са упълномощени да говорят и действат от името на организаторите.
Те могат да са сред 7-те членове на групата, които живеят в 7 различни държави, или да са други двама членове на групата.
Те осъществяват връзката между групата и Комисията, по-конкретно като се грижат за изпращането на цялата необходима информация до Комисията.
И двамата имат достъп до организаторския акаунт и получават цялата кореспонденция от Комисията.
Когато подава искане за регистрация, представителят на групата на организаторите трябва да качи документи, в които са посочени пълните имена, пощенските адреси и гражданството на 7-те членове на групата, които живеят в 7 различни държави от ЕС.
Същите документи се изискват за лицата за контакт (представителя и заместника), ако те не са сред тези 7 членове.
Комисията ще провери тези документи и може да поиска от представителя да предостави допълнителна информация.
Важно: документ за самоличност може да не е достатъчно доказателство за държавата по пребиваване. Придружаващите документи, доказващи държавата по пребиваване, трябва да бъдат възможно най-скорошни и за предпочитане не по-стари от една година (например сметки за комунални услуги, посочващи настоящото местопребиваване).
ДА.
Ако направите промени, вие (представителят или заместникът) трябва да използвате вашия организаторски акаунт, за да информирате Комисията за това.
Когато промените засягат минималния брой членове на групата, които живеят в 7 различни страни, трябва да предоставите необходимите документи, удостоверяващи, че вашата група продължава да отговаря на изискванията по отношение на гражданство, възраст и място на пребиваване.
Освен това трябва да отразите промените във формулярите на изявленията за подкрепа.
Имената на новите членове на групата ще се появят в онлайн регистъра. Имената на бившите членове на групата ще останат видими в регистъра по време на цялата процедура (така съответните органи ще могат да проверят валидността на събраните и изпратени им за проверка подписи).
ДА.
В правилата няма ограничения за това.
НЕ.
Това е само възможност.
Ако създадете юридическо лице, то ще носи правната отговорност за управлението на инициативата.
ДА.
Всяко юридическо лице, което управлява инициатива, трябва да бъде създадено в съответствие със законодателството на държавата, в която ще бъде регистрирано. Трябва да бъдат представени документи, удостоверяващи, че то е регистрирано конкретно за целите на управлението на инициативата и че представителят е упълномощен да действа от негово име.
Регистрация на инициатива
- наслова на инициативата (максимум 100 символа без интервалите)
- целите на инициативата (максимум 1100 символа без интервалите)
- членовете от Договорите, които според групата на организаторите са от значение за предложеното действие
- пълните имена, пощенските адреси, гражданството и датите на раждане на 7-те членове на групата, които живеят в 7 различни държави от ЕС
- същите лични данни на представителя и заместника, както и техните адреси на електронна поща и телефонни номера
Представителят и заместникът могат да са сред 7-те членове на групата, посочени по-горе (които живеят в 7 различни държави от ЕС), или да са сред другите членове на групата.
- документи, удостоверяващи пълните имена, пощенските адреси, гражданството и датите на раждане на всеки от 7-те членове на групата и на представителя и заместника, ако те не са сред тези 7 членове (вижте също ЧЗВ „Как да докажа, че като организатор отговарям на изискванията, посочени в правилата?“)
- имената на другите членове на групата
- всички източници на финансиране и подкрепа (известни към момента на регистрацията) на стойност над 500 евро на спонсор
- ако е приложимо, документи, удостоверяващи, че i) е създадено юридическо лице за управление на инициативата и че ii) представителят на групата е упълномощен да действа от името на това юридическо лице.
Можете също така да предоставите:
- приложение с повече информация за целите на инициативата (максимум 5000 символа без интервалите), попълва се онлайн
- допълнителна информация, например проект на правен акт (можете да качите файл с размер максимум 5 MB)
- адреса на уебсайта на инициативата (ако има такъв).
Комисията ще регистрира вашата инициативата, ако:
- групата на организаторите е образувана и лицата за контакт са определени
- юридическото лице (ако възнамерявате да използвате такова) е създадено конкретно с цел управление на инициативата и вашият представител е упълномощен да действа от негово име
- инициативата се отнася до въпрос, по който Комисията има правомощияда предлага законодателство на ЕС
- инициативата не представлява злоупотреба и не е несериозна или злонамерена
- инициативата е в съответствие с i) ценностите на ЕС, както са посочени в член 2 от Договора за Европейския съюз, и ii) правата, залегнали в Хартата на основните права на ЕС.
НЕ.
Форумът е неофициално място, където организаторите и потенциалните организатори могат да обсъждат идеи за инициативи, да намерят хора, с които да си сътрудничат, и да получат съвет.
За да регистрирате вашата инициатива и да започнете да събирате подписи, първо трябва да изпратите официално искане за регистрация до Комисията.
Ще бъдете уведомени за решението на Комисията в срок от 2 месеца от подаването на искането.
Изключение
Ако инициативата ви отговаря на всички изисквания, но не се отнася до област, в която Комисията има правомощия, вашата група ще получи отговор в срок от 1 месец заедно с предложение за промяна във връзка с това.
След това ще разполагате с 2 месеца, за да изпратите актуализирана версия на инициативата до Комисията (или може да се откажете от тази инициатива).
Ако изпратите актуализирана версия, Комисията ще вземе окончателно решение в срок от 1 месец след получаването ѝ. Тя може да реши:
- да регистрира инициативата в пълната ѝ версия
- да регистрира частично инициативата
- да откаже да регистрира инициативата.
При тези обстоятелства цялата процедура по регистрация може да отнеме до 4 месеца.
Дадена инициатива е частично регистрирана, ако не всички нейни цели попадат в обхвата на правомощията на Комисията да предлага законодателство на ЕС.
При частична регистрация могат да се събират изявления за подкрепа само за тези части от инициативата, които са регистрирани. Ако инициативата събере поне 1 милион подписа и бъде внесена в Комисията, Комисията ще разгледа само регистрираните части на инициативата.
В системата за събиране на изявления за подкрепа онлайн и изявленията за подкрепа на хартиен носител се посочват само регистрираните цели.
Решението за регистрация в онлайн регистъра на Комисията съдържа информация за това кои части на инициативата са регистрирани.
Групата на организаторите трябва също така да информира подписалите за обхвата на регистрацията на уебсайта на своята кампания или чрез други средства, които могат да се използват за популяризиране на инициативата.
Публикува се само следната информация:
- описанието на инициативата (наслов, цели и всяка друга предоставена информация)
- пълните имена на членовете на групата на организаторите и електронните адреси на лицата за контакт (представителя и заместника)
- държавата на пребиваване на представителя или (ако е създадено юридическо лице за управление на инициативата) наименованието на юридическото лице и държавата, в която се намира седалището му
- информация за източниците на финансиране и подкрепа.
За повече информация относно защитата на данните вижте декларацията за поверителност.
Можете да използвате всеки от 24-те официални езика на ЕС.
ДА.
Комисията превежда наслова, целите и приложението към вашата инициатива на всички официални езици на ЕС и публикува преводите в своя публичен регистър.
Ако искате нещо друго да бъде преведено (напр. проект на правен акт), ще трябва вие да се погрижите за това в качеството си на организатори. След това Комисията ще добави тези преводи към останалите в публичния регистър.
ДА.
Решението почива на правни основания, което означава, че можете да го оспорите. Комисията ще посочи причините за своето решение и ще ви обясни с какви съдебни и извънсъдебни средства за правна защита разполагате.
Сред тях са завеждане на дело в Съда на ЕС или подаване на жалба до Европейския омбудсман (жалба относно лошо администриране).
Можете да видите архива на Комисията с откази за регистрация на инициативи.
ДА.
Можете да оттеглите дадена инициатива по всяко време, преди да я внесете в Комисията (т.е. след събирането и удостоверяването на всички подписи).
След като я оттеглите, не можете да я подновите и всички подписи стават нищожни.
Информацията за нея обаче ще продължи да бъде видима в раздела за архивирани инициативи.
Събиране на подкрепа
Можете да изберете кога да започнете да събирате подписи, но събирането трябва да стартира не по-късно от 6 месеца след регистрацията на вашата инициатива.
Трябва да информирате Комисията 10 работни дни преди избраната от вас дата. След това ние ще публикуваме в нашия онлайн регистър началната и крайната дата на периода на събиране.
ДА.
Разполагате с максимум 1 година, за да събирате подписи. Можете да спрете по всяко време, ако сте сигурни, че сте събрали минималния брой подписи (най-малко 1 милион души общо и достигнат минимален брой в поне 7 държави от ЕС).
Следващата стъпка е да ги изпратите до компетентните национални органи за проверка.
НЕ.
За събирането на подписи трябва да използвате специални формуляри, които съответстват на образците в приложение III към Регламента относно европейската гражданска инициатива и включват цялата необходима информация за инициативата, както е публикувана на този уебсайт.
Също така поддръжниците трябва да предоставят различни данни в зависимост от това от коя държава са.
За да сте сигурни, че разполагате с точните формуляри, можете да изтеглите предварително попълнени формуляри от вашия организаторски акаунт на този уебсайт. Те съдържат съответната информация за вашата инициатива.
НЕ.
Трябва да използвате различни формуляри в зависимост от гражданството на поддръжниците. Това означава, че всички подписали определен формуляр трябва да са граждани на една и съща страна от ЕС.
Във всеки формуляр трябва първо да посочите държавата, в която ще бъде изпратен за проверка. След това само гражданите на тази държава могат да използват този формуляр.
Можете да събирате подписи на всеки официален език на ЕС, независимо от гражданството.
НЕ.
В качеството си на организатори за тази цел трябва да използвате централната система на Комисията за събиране на изявления за подкрепа онлайн.
НЕ.
Тази система е безплатна и готова за употреба. Тя е в съответствие с техническите изисквания и изискванията за сигурност.
Всичко, което трябва да направите, е да подпишете споразумение, за да бъдете администратор на лични данни заедно с Комисията.
След това можете да започнете да събирате подписи 10 дни, след като информирате Комисията за началото на срока на събиране.
За да се гарантира, че подкрепата за дадена инициатива е разпределена между достатъчно широк кръг от националности.
Повече информация за минималния брой поддръжници от държавите.
НЕ.
При проверката дали общият брой на поддръжниците е достигнал целта от 1 милион, се вземат предвид всичкиподписи.
Подкрепяне на инициативи
Трябва да попълните и подпишете изявление за подкрепа на хартиен носител или онлайн.
Това зависи от държавата.
За всички граждани на ЕС се изисква следното: националност, пълно собствено и фамилно име, както и, в зависимост от държавата:
или
а) пълен пощенски адрес и дата на раждане
(за гражданите на Дания, Германия, Гърция, Ирландия, Люксембург, Нидерландия, Словакия, Финландия, Франция),
или
б) личен идентификационен номер и вид на номера/документа
(за гражданите на Австрия, Белгия, България, Кипър, Естония, Испания, Италия, Латвия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Унгария, Хърватия, Чехия, Швеция).
Някои граждани на ЕС могат да използват и електронна идентификация, за да подкрепят дадена инициатива.
Изисквания относно данните по държави
След като за дадена инициатива бъде достигнат необходимият брой подписи, събраните данни ще бъдат проверени от органите във всяка държава. Всяко изявление за подкрепа, което съдържа грешни данни, ще бъде сметнато за невалидно.
Трябва да сте на възраст, която ви дава право да гласувате на изборите за Европейски парламент (18 години в повечето държави от ЕС). Някои държави намалиха на 16 години минималната възраст за подкрепа на ЕГИ. Вижте какви са изискванията в отделните държави.
НЕ.
Необходимо е само да сте на възраст, която ви дава право да гласувате на европейските избори, или да сте навършили 16 години в държавите, които са решили да дадат възможност за подкрепа от тази възраст (вижте предишния въпрос).
НЕ.
Само гражданите на ЕС (гражданите на държави от ЕС) могат да подкрепят европейски граждански инициативи.
В държавата, на която сте гражданин.
Например, ако сте литовски гражданин, който живее в Ирландия, вашият подпис ще бъде отчетен в Литва.
Ако имате двойно гражданство, изберете едно от тях и попълнете само един формуляр. Можете да подкрепите дадена инициатива само веднъж.
ДА.
Когато я подкрепяте, посочете държавата от ЕС, на която сте гражданин. Вашият подпис ще бъде отчетен в тази страна.
Проверка на изявленията за подкрепа
ДА.
Трябва да ги изпратите в срок от 3 месеца след края на периода на събиране.
Определените органи във всички държави от ЕС извършват проверки, за да удостоверяват броя на събраните изявления за подкрепа.
Те разполагат с максимум 3 месеца за целта. Тези проверки могат да са въз основата на случайни извадки.
Има 2 варианта:
- Можете (в качеството си на организатори) да използвате свои собствени средства, за да изпратите изявленията за подкрепа, събрани на хартиен носител. Изявленията за подкрепа, събрани на хартиен носител, могат да бъдат изпратени директно, както и да бъдат сканирани и изпратени по електронен път или физически, например на DVD. Ако изявленията за подкрепа се изпращат във физически формат (на хартиен носител или DVD), това също трябва да бъде направено по сигурен начин, например с препоръчана поща или по куриер. По всяко време трябва да спазвате всички съответни правила за защита на данните.
- Можете (в качеството си на организатори) да информирате Комисията, че желаете да използвате нейната услуга за обмен на файлове, за да качите изявленията, събрани на хартиен носител. Сканирани копия на изявленията могат да бъдат качени в криптирана форма. Ще трябва да качите всички изявления за подкрепа, събрани на хартиен носител, в срок от 2 месеца след края на периода на събиране и да информирате Комисията за това.
Комисията изпраща подписите, събрани чрез нейната централна система за събиране на изявления за подкрепа онлайн, до държавите членки чрез своята услуга за обмен на файлове. Това е система, която дава възможност за сигурно изпращане на изявления за подкрепа до държавите членки. Информацията се изпраща в криптирана форма и може да бъде декриптирана само от съответния компетентен орган.
Услугата за обмен на файлове е система, която дава възможност за сигурно изпращане на изявления за подкрепа до компетентните национални органи.
Информацията се изпраща в криптирана форма и може да бъде декриптирана само от съответния компетентен орган.
Можете да използвате средствата за правна защита, достъпни във вашата страна – например да се обърнете към национални административни или съдебни органи (включително национални или регионални омбудсмани).
Можете също така да подадете жалба до Европейската комисия относно нарушение на правото на ЕС.
Внасяне на инициатива
ДА.
За целта разполагате с 3 месеца от датата, на която сте получили последното удостоверение за валидността на подписите от националните компетентни органи.
НЕ.
Трябва само да изпратите формуляра за внасяне чрез вашия организаторски акаунт, както и копия на всички получени от националните органи удостоверения, които потвърждават, че сте събрали минималния брой подписи.
Получаване на отговор
Тази среща се провежда в срок от 1 месец, след като организаторите внесат инициативата.
Тя представлява структурирана дискусия относно съдържанието на инициативата, като целта е да се гарантира, че Комисията разбира ясно целите на инициативата (включително всички необходими пояснения), преди да изготви отговор.
НЕ.
След като внесете инициативата си, Комисията уведомява Парламента. След това Парламентът се свързва с вас, за да организира изслушването.
Освен Европейския парламент Комисията уведомява Съвета на ЕС, Европейския икономически и социален комитет, Комитета на регионите, както и националните парламенти в ЕС.
ДА.
6 месеца от датата на внасяне на инициативата.
Комисията публикува съобщение, в което посочва мерките, които възнамерява да предприеме, ако има такива, както и своите основания и график за изпълнение на мерките.
Съобщението ще бъде публикувано на този уебсайт на всички официални езици на ЕС.
Комисията също така уведомява Европейския парламент, Съвета на ЕС, Европейския икономически и социален комитет, Комитета на регионите, както и националните парламенти в ЕС.
НЕ.
Целта на Европейската гражданска инициатива е да даде възможност на европейците да започнат дебат и да окажат влияние върху дневния ред на ЕС, като приканят Комисията да предложи законодателство.
За да може Комисията да бъде задължена да предлага законодателство, е необходимо Договорът да бъде преразгледан.
Предложението на Комисията трябва да следва съответната законодателна процедура.
Това означава, че за да се превърне в закон, предложението трябва да бъде разгледано и прието от Европейския парламент и Съвета на ЕС, а в някои случаи – само от Съвета.
НЕ.
За разлика от отказа за регистрация на инициатива, това решение се основава на извършения от Комисията анализ на съдържанието на вашата инициатива и не подлежи на обжалване.
Европейската гражданска инициатива е инструмент за определяне на дневния ред, който задължава Комисията да обмисля сериозно искания на европейски граждани. Комисията обаче не е длъжна да предприема действия във връзка с тези искания.
Ако Комисията реши да не предприема действия, тя ще обясни ясно мотивите си.
Финансиране и дарения
ДА.
Трябва да предоставите информация за всички източници на финансиране на стойност над 500 евро на дарител.
Трябва да предоставите тази информация, когато подавате искането си за регистрация, а след това да я актуализирате поне на всеки 2 месеца.
Трябва също така да предоставите информация за нефинансовата подкрепа, получена за вашата инициатива.
Ще публикуваме данните за подкрепата и дарителите в нашия онлайн регистър.
Декларирайте всички източници на подкрепа и финансиране във вашия организаторски профил — това е профилът, който сте използвали, за да регистрирате вашата инициатива.
Ще получите автоматично напомняне във вашия организаторски профил, за да актуализирате информацията за финансирането и подкрепата на всеки 2 месеца.
Спонсорите са лица или организации, които предоставят финансиране в размер над 500 евро.
Юридически лица или организации, които предоставят на дадена инициатива друга подкрепа, чиято парична равностойност може да бъде определена (дарения в натура), или подкрепа, чиято парична равностойност не може да бъде определена, също са смятани за спонсори.
Физически лица, които предоставят нефинансова подкрепа, например доброволческа дейност, не се смятат за спонсори по смисъла на Регламента относно ЕГИ и не се налага деклариране на предоставената от тях подкрепа.
Ако не сте сигурни дали помощта, която получавате, трябва да бъде декларирана, моля, използвайте услугата „Потърсете съвет“ на Форума на Европейската гражданска инициатива.
НЕ.
Това би било в противоречие с принципа, че гражданските инициативи са независими, а Комисията е неутрална.
Комисията обаче предлага нефинансова подкрепа под формата на безплатни преводачески услуги и безплатна система за събиране на подписи онлайн.
Освен това можете да намерите допълнителна подкрепа – под формата на съвети и насоки – във Форума на европейската гражданска инициатива.
ДА.
Ако искате да изпратите сигнал или да подадете жалба относно дарителите и подкрепата, декларирани за конкретна инициатива (т.е. ако смятате, че публикуваната информация е невярна или непълна), използвайте формуляра за контакти, достъпен на страницата за инициативата.
За да можем да предприемем действия във връзка с вашата жалба, ще трябва да представите доказателства за твърдението си.
Ще се свържем с организаторите на инициативата, за да установим фактите, и ще поискаме от тях да коригират всички неточности в информацията за подкрепата и финансирането.
Комуникация
НЕ.
Комисията е длъжна да бъде неутрална по отношение на всички текущи инициативи.
В същото време тя провежда общи информационни кампании с цел повишаване на обществената осведоменост относно Европейската гражданска инициатива като начин, по който хората могат да участват в създаването на политики.
Можете да посетите този сайт, за да се запознаете с новостите по отношение на Европейската гражданска инициатива, да видите конкретни инициативи или да се абонирате за бюлетина.
Можете също така да се абонирате да получавате актуална информация за конкретни инициативи от организаторите и Комисията, когато подкрепяте инициативи чрез централната система, поддържана от Комисията.
ДА.
Можете да събирате електронните адреси на поддръжниците за комуникационни и информационни цели, но само ако:
- те дадат съгласието си
- спазвате съответните правила за защита на данните.
Защита на данните
ДА.
Европейското законодателство дава право на организаторите да събират определена информация за вас онлайн и на хартиен носител и да предоставят тази информация на компетентните органи, които отговарят за валидирането на събраната подкрепа.
Това е правно задължение на организаторите – без информацията за поддръжницитe подкрепата за тяхната инициатива няма да бъде призната.
Всички лични данни, обработвани за целите на дадена инициатива, са обект на законодателството за защита на данните.
За личните данни, обработвани от представителите на групи на организатори, се прилагат разпоредбите на Общия регламент относно защитата на данните (ОРЗД) и съответното национално законодателство за защита на данните.
За личните данни, обработвани от Европейската комисия, се прилагат разпоредбите на Регламента относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от институциите на ЕС.
За личните данни, обработвани от държавите членки при проверката на изявления за подкрепа, се прилагат ОРЗД и съответните национални правила за защита на данните.
Централната система за събиране на изявления за подкрепа онлайн на Комисията осигурява изключително високо ниво на сигурност за потребителите (включително криптиране на данните) в съответствие с правилата на Комисията за сигурни комуникационни и информационни системи. Тя също така дава възможност на гражданите да подкрепят инициативи, като използват своите национални средства за електронна идентификация.
Не и данните, които събирате чрез официалните формуляри за изявления за подкрепа – можете да използвате тези данни само във връзка с подкрепата на вашата инициатива.
Можете обаче отделно да попитате поддръжниците дали са съгласни да ви предоставят данни за контакт за комуникационни и информационни цели.
За повече подробности вижте насоките за организатори относно защитата на данните.
Администраторът на лични данни е:
- представителят на групата на организаторите или
- юридическото лице, ако е създадено такова за управлението на инициативата.
Тази роля е свързана с обработването на лични данни (включително електронни адреси), събрани от физически лица по време на процеса на събиране на подписи.
Ролята на администратор на лични данни се споделя с Комисията, ако за инициативата се използват:
- системата на Комисията, за да се събират подписи и електронни адреси
- услугата на Комисията за обмен на файлове, за да се изпратят изявленията до компетентните органи в държавите от ЕС.
По време на проверката на подписите съответните национални органи също изпълняват ролята на администратор на лични данни.
За повече подробности вижте насоките за организатори относно защитата на данните.
В Регламента относно европейската гражданска инициатива са посочени специфични правила — вижте член 19.
За всички останали аспекти организаторите, както и компетентните органи в държавите от ЕС, трябва да спазват Общия регламент относно защитата на данните.
Когато Комисията действа като съвместен администратор, нейните действия се уреждат от Регламент (ЕС) 2018/1725.
За повече подробности вижте насоките за организатори относно защитата на данните.
Изявления за подкрепа
Вие (организаторите) и Комисията трябва да унищожите всички изявления за подкрепа, получени за вашата инициатива (и всички копия), до датата, която настъпи по-рано, измежду следните дати:
- 1 месец след внасянето на инициативата в Комисията
- 21 месеца след началото на събирането на изявления за подкрепа.
Ако обаче оттеглите вашата инициатива след началното на срока за събиране на изявления, събраните изявления (и всички копия) трябва да бъдат унищожени до 1 месец след оттеглянето.
Националните органи, които са извършили проверката на изявленията за подкрепа, трябва да унищожат всички изявления (и всички копия) в срок от 3 месеца след приключването на този процес.
Изключение – ако участвате в съдебно или административно производство, свързано с вашата инициатива, можете да запазите изявленията за подкрепа (и техни копия) за по-дълъг срок.
Електронни адреси
Вие (организаторите) и Комисията трябва да унищожите всички записи на електронни адреси в следните срокове:
- 1 месец след оттеглянето на вашата инициатива или
- 12 месеца след края на събирането на изявления за подкрепа, или
- 12 месеца след внасянето на инициативата в Комисията.
Ако обаче Комисията отговори на вашата инициатива с официално съобщение, срокът за съхранение на електронните адреси приключва 3 години след датата на публикуване на съобщението.