Preskoči na glavno vsebino
Evropska državljanska pobuda

Končajmo dobo kletk

Predložitev in preučitev

Pobuda Končajmo dobo kletk je bila Komisiji predložena 2. oktobra 2020, potem ko so pobudniki zanjo zbrali 1 397 113 izjav o podpori. Več v sporočilu za medije.

Organizatorji so se 30. oktobra 2020 srečali s podpredsednico Evropske komisije za vrednote in preglednost Věro Jourovo in komisarko za zdravje in varnost hrane Stelo Kiriakides.

15. aprila 2021 je v Evropskem parlamentu potekala javna predstavitev pobude. Več v sporočilu za medije.

O pobudi je Evropski parlament razpravljal na plenarnem zasedanju 10. junija 2021. Evropski parlament je v resoluciji, sprejeti istega dne, izrazil podporo pobudi. Glej sporočilo za medije Evropskega parlamenta.

Komisija je 30. junija 2021 sprejela sporočilo o ukrepih, ki jih namerava sprejeti v zvezi s pobudo „Končajmo dobo kletk“. Sporočilo za medije ter vprašanja in odgovori.

Odgovor Evropske komisije

Glavne ugotovitve sporočila:

Komisija je v svojem odgovoru na pobudo izrazila namero, da bo do konca leta 2023 predstavila zakonodajni predlog za postopno odpravo in končno prepoved uporabe sistemov reje v kletkah za vse živali, navedene v pobudi pod pogoji, ki jih je treba določiti na podlagi mnenj Evropske agencije za varnost hrane (EFSA), rezultatov ocene učinka in javnega posvetovanja.

Komisija je v okviru svoje strategije „od vil do vilic“ že izrazila namero, da bo predlagala revizijo zakonodaje o dobrobiti živali, tudi o prevozu in reji. Ta zakonodaja je bila predložena v preverjanje primernosti, ki se je končalo septembra 2022. Rezultati, predstavljeni v delovnem dokumentu služb Komisije, potrjujejo potrebo po reviziji in posodobitvi zakonodaje EU o dobrobiti živali ter so dobra podlaga za to revizijo. Več informacij o reviziji.

Komisija si bo hkrati s pripravo zakonodaje prizadevala za posebne podporne ukrepe na ključnih povezanih področjih politike, kot so trgovina ter raziskave in inovacije, da bi olajšala uravnotežen in gospodarsko vzdržen prehod na rejo brez kletk. Nova skupna kmetijska politika bo zagotovila finančno podporo in spodbude (kot je novi instrument okoljskih shem) za pomoč kmetom pri prehodu na živalim bolj prijazne obrate v skladu z novimi standardi. Poleg tega lahko države članice črpajo sredstva iz Sklada za pravični prehod ter mehanizma za okrevanje in odpornost, da bi kmete podprle pri prilagajanju na sisteme reje brez kletk.

Nadaljnje ukrepanje

EFSA je objavila znanstvena mnenja o tveganjih za dobrobit živali, povezanih s kletkami za vse vrste in kategorije živali, ki jih zajema evropska državljanska pobuda (prašiči, kokoši nesnice, plemenski brojlerji, plemenske kokoši, teleta, kunci, race, gosi in prepelice). Javno posvetovanje je potekalo od 15. oktobra 2021 do 21. januarja 2022. Julija 2021 je bila objavljena prva ocena učinka, ki ji je sledila vrsta posvetovalnih dejavnosti, tudi v okviru platforme EU za dobrobit živali, in njenih ustreznih podskupin. 

Komisija zdaj skrbno ocenjuje pomembne vidike, da bi zagotovila vzdržnost prehoda na rejo brez kletk za kmetijski sektor in naše prehranske sisteme, pa tudi za prehransko varnost. Predhodni rezultati tekoče ocene učinka kažejo, da bi bilo treba za prehod na sisteme reje brez kletk prilagoditi več parametrov reje – na primer obogatiti okolje živali in jim zagotoviti več prostora, da bi bile deležne večje ravni dobrobiti. Potrebna so nadaljnja posvetovanja v zvezi s stroški, primernim trajanjem prehodnega obdobja in ustreznimi ukrepi ob uvozu. Za dosego ustreznega ravnovesja med dobrobitjo živali in socialno-ekonomskimi učinki je treba postopno opuščanje kletk pospremiti z drugimi ukrepi za dobrobit živali na ravni kmetij. Pripravljalno delo se bo zato nadaljevalo, tudi v okviru strateškega dialoga o prihodnosti kmetijstva v EU.

Bi želeli izvedeti več in sodelovati?