Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyva

Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais

 

Pateikimas ir nagrinėjimas

Iniciatyva „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ Komisijai pateikta 2023 m. sausio 11 d., surinkus 1 119 996 patikrintų pritarimo pareiškimų. Žr. pranešimą spaudai.

2023 m. vasario 6 d. organizatoriai susitiko su už vertybes ir skaidrumą atsakinga Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Věra Jourová ir už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingu Komisijos nariu Virginijumi Sinkevičiumi. Žr. pranešimą spaudai ir nuotraukas.

2023 m. kovo 27 d. Europos Parlamente surengtas viešasis klausymas. Žr. įrašą.

2023 m. gegužės 11 d. iniciatyva buvo aptarta Europos Parlamento plenarinėje sesijoje. Žr. įrašą.

2023 m. liepos 5 d. Komisija priėmė komunikatą, kuriame paskelbė savo atsaką į iniciatyvą „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“. Žr. pranešimą spaudai.

Europos Komisijos atsakymas

Factsheet - Successful Initiatives - Stop Finning-Stop the trade
Factsheet - Successful Initiatives - Stop Finning-Stop the trade
lietuvių
(559.26 KB - PDF)
Parsisiųsti

 

Toliau pateikiamos pagrindinės komunikato išvados.

Komisija įsipareigoja:

● nedelsiant imtis parengiamojo darbo, kad iki 2023 m. pabaigos būtų pradėtas padarinių aplinkai, visuomenei ir ekonomikai poveikio vertinimas, kurio metu būtų įvertinta, kaip nenupjautų pelekų politikos taikymas veikia ryklių teikimą ES rinkai tiek ES, tiek tarptautinės prekybos (importo ir eksporto) tikslais;

● iki 2024 m. pabaigos pateikti išsamesnę ES importo ir eksporto informaciją ir taip patobulinti statistinius prekybos ryklių produktais duomenis;

● geriau įgyvendinti jau ir taip griežtas ES atsekamumo priemones stiprinant visai vertės grandinei taikomų ES teisės aktų vykdymo užtikrinimą: žvejybos jūroje kontrolę, visišką ryklių produktų atsekamumą nuo iškrovimo iki pateikimo vartotojui, vartotojų informavimą, neteisėtos prekybos prevenciją ir ja padarytos žalos atlyginimą; taip pat užtikrinti, kad žvejai ir valstybių narių valdžios institucijos rinktų išsamią ir patikimą informaciją apie visus šiuos aspektus ir ją pateiktų;

● suaktyvinti ES tarptautinius veiksmus: raginti uždrausti ryklių žvejybą dėl pelekų visame pasaulyje ir stiprinti veiksmingą ryklių rūšių išsaugojimo ir valdymo priemonių įgyvendinimą; skatinti ryklių pelekų paklausos mažinimą ir kovoti su neteisėta prekyba ryklių pelekais.

 

2023 m. liepos 13 d. Komisijos narys Virginijus Sinkevičius susitiko su iniciatyvos „Uždrauskime ryklių žvejybą dėl pelekų – uždrauskime prekybą jais“ organizatoriais, kad aptartų Komisijos atsakymą į iniciatyvą.

Tolesni veiksmai

Antroje 2023 m. pusėje Europos Komisija pradėjo darbus, susijusius su padarinių aplinkai, visuomenei ir ekonomikai poveikio vertinimu, kurio metu vertinama, kaip nenupjautų pelekų politikos taikymas veikia ryklių teikimą ES rinkai tiek ES, tiek tarptautinės prekybos (importo ir eksporto) tikslais.

2024 m. vasario 22 d. Komisija paskelbė kvietimą teikti informaciją, siekdama surinkti nuomones ir ekspertines žinias apie galimo draudimo ES parduoti nupjaustytus ryklių pelekus ir tarptautinės prekybos jais draudimo pasekmes aplinkai, visuomenei ir ekonomikai, taip pat apie kitas galimas politikos galimybes, kaip geriau apsaugoti ryklius ir susijusias jūrų ekosistemas. Kvietimą teikti informaciją papildė viešos konsultacijos, kurios vyks iki 2024 m. birželio 4 d.  Daugiau informacijos rasite specialiame puslapyje.

Be to, Komisija siekia geresnio galiojančių taisyklių vykdymo užtikrinimo. Tai, be kita ko, susiję su peržiūrėto ES žuvininkystės kontrolės reglamento ir 2024 m. sausio mėn. įsigaliojusio Reglamento dėl neteisėtos, nedeklaruojamos ir nereglamentuojamos žvejybos (NNN žvejybos reglamento) įgyvendinimu ir nuostatų dėl ryklių CITES konvencijoje įgyvendinimu. Komisija, koordinuodama veiksmus su valstybių narių ekspertų grupėmis, taip pat svarsto tolesnius veiksmus, kurių reikia imtis siekiant užtikrinti ryklių produktų atsekamumą. 2024 m. kovo 1 d. įvyko specialus posėdis šiuo klausimu.  

Tarptautiniu lygmeniu Komisija palaiko ryšius su tarptautiniais partneriais, siekdama, be kita ko, kad visame pasaulyje būtų uždrausta šalinti pelekus ir sumažinti ryklių vartojimą visame pasaulyje. Nuo 2023 m. rudens klausimas dėl pelekų šalinimo ir ryklių išsaugojimo pastangų buvo keliamas bendraujant su įvairiais partneriais, be kita ko, per aukšto lygio dialogą su Kinija ir palaikant dvišalius ryšius su Japonijos partneriais, taip pat Maisto ir žemės ūkio organizacijoje (FAO). Be to, ES, dalyvaudama su regioninėmis žvejybos valdymo organizacijomis susijusioje veikloje, 2023 m. lapkričio mėn. vykusiame metiniame Tarptautinės Atlanto tunų apsaugos komisijos (ICCAT) susitikime glaudžiai bendradarbiavo su JAV ir kitais partneriais, kad gautų jų paramą dėl pasiūlymo priimti nenupjautų pelekų politiką. Nors šiuo atveju būtinas bendras sutarimas pasiektas nebuvo, ES toliau propaguos nenupjautų pelekų politiką ICCAT ir kitose regioninėse žuvininkystės valdymo organizacijose, kurioms ES laivynas teikia ataskaitas apie ryklių laimikį, kad galiausiai regioniniu lygmeniu būtų įgyvendintas draudimas šalinti pelekus. 

 

Norite mokytis ir bendradarbiauti?