Preskoči na glavno vsebino
Evropska državljanska pobuda

Ustavimo odstranjevanje plavuti – ustavimo trgovino z njimi

 

Predložitev in preučitev

Pobuda „Ustavimo odstranjevanje plavuti – ustavimo trgovino z njimi“ je bila Komisiji predložena 11. januarja 2023, potem ko je bilo zbranih 1 119 996 preverjenih izjav o podpori. Več v sporočilu za medije.

Organizatorji so se 6. februarja 2023 srečali s podpredsednico Evropske komisije za vrednote in preglednost Věro Jourovo in komisarjem za okolje, oceane in ribištvo Virginijusom Sinkevičiusom. Glej sporočilo za medije in fotografije.

Javna predstavitev pobude v Evropskem parlamentu je potekala 27. marca 2023. Glej posnetek.

O pobudi je Evropski parlament razpravljal na plenarnem zasedanju 11. maja 2023. Glej posnetek.

Komisija je 5. julija 2023 sprejela sporočilo, v katerem je predstavila svoj odziv na pobudo „Ustavimo odstranjevanje plavuti – ustavimo trgovino z njimi“. Več v sporočilu za medije.

Odgovor Evropske komisije

Factsheet - Successful Initiatives - Stop Finning-Stop the trade
Factsheet - Successful Initiatives - Stop Finning-Stop the trade
slovenščina
(559.69 KB - PDF)
Prenesi

 

Glavne ugotovitve sporočila:

Komisija se zavezuje, da bo:

● nemudoma začela pripravljalno delo, da bi do konca leta 2023 začela oceno učinka o okoljskih, socialnih in ekonomskih posledicah uporabe politike „plavuti, ki se naravno držijo trupa“ z dajanjem morskih psov na trg v EU, bodisi za potrošnjo v EU bodisi za mednarodno trgovino (uvoz in izvoz)

● do konca leta 2024 zagotovila podrobnejše informacije o uvozu in izvozu EU za izboljšanje statističnih podatkov o trgovini s proizvodi iz morskih psov

● bolje izvrševala že zdaj stroge ukrepe EU za sledljivost z okrepitvijo izvrševanja prava EU, ki se uporablja za celotno vrednostno verigo – nadzor nad ribolovom na morju, popolna sledljivost proizvodov iz morskih psov od iztovarjanja do potrošnika, obveščanje potrošnikov ter preprečevanje in odpravljanje posledic nezakonite trgovine – ter poskrbela za zbiranje popolnih in zanesljivih informacij od ribičev in organov držav članic o vseh teh vidikih

● okrepila mednarodno sodelovanje EU: zavzemala se bo za svetovno prepoved odstranjevanja plavuti in okrepila učinkovito izvajanje ukrepov za ohranjanje in upravljanje vrst morskih psov; spodbujala bo zmanjšanje povpraševanja po plavutih morskih psov in se borila proti nedovoljeni trgovini s plavutmi morskih psov.

 

13. julija 2023 se je komisar Virginijus Sinkevičius sestal z organizatorji pobude „Ustavimo odstranjevanje plavuti – ustavimo trgovino z njimi“, da bi z njimi razpravljal o odgovoru Komisije na pobudo.

Ukrepanje na podlagi pobude

Evropska komisija je v drugi polovici leta 2023 začela pripravljati oceno učinka o okoljskih, socialnih in ekonomskih posledicah uporabe politike „plavuti, ki se naravno držijo trupa“ z dajanjem morskih psov na trg v EU, bodisi za potrošnjo v EU bodisi za mednarodno trgovino (uvoz in izvoz).

Komisija je 22. februarja 2024 objavila poziv k predložitvi dokazov, da bi zbrala stališča in strokovna mnenja o okoljskih, socialnih in gospodarskih posledicah morebitne prepovedi prodaje odrezanih plavuti morskih psov v EU in mednarodne trgovine z njimi ter o možnih politikah za boljšo zaščito morskih psov in z njimi povezanih morskih ekosistemov. Poziv k predložitvi dokazov je dopolnila z javnim posvetovanjem, ki bo potekalo do 4. junija 2024.  Več informacij je na voljo na posebni strani.

Poleg tega si Komisija prizadeva za boljše izvrševanje obstoječih pravil. Pri tem gre med drugim za izvajanje revidirane uredbe EU o nadzoru ribištva ter uredbe o nezakonitem, neprijavljenem in nereguliranem ribolovu (IUU), ki sta začeli veljati januarja 2024, ter za uvrstitev morskih psov na seznam na podlagi konvencije CITES. Komisija v sodelovanju s strokovnimi skupinami držav članic preučuje tudi nadaljnje ukrepe, potrebne za zagotovitev sledljivosti proizvodov iz morskih psov. Poseben sestanek na to temo je bil organiziran 1. marca 2024.  

Na mednarodni ravni je Komisija v stiku z mednarodnimi partnerji, da bi med drugim na svetovni ravni dosegli prepoved odstranjevanja plavuti in zmanjšali porabo morskih psov. O vprašanju odstranjevanja plavuti in prizadevanjih za ohranjanje morskih psov od jeseni 2023 razpravlja s številnimi partnerji, med drugim v okviru dialoga na visoki ravni s Kitajsko, v dvostranskih stikih z japonskimi sogovorniki ter v okviru Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO). Kar zadeva prizadevanja regionalnih organizacij za upravljanje ribištva, je EU na letnem zasedanju Mednarodne komisije za ohranitev tunov v Atlantiku (ICCAT) novembra 2023 tesno sodelovala z ZDA in drugimi partnerji, da bi zbrala podporo predlogu za sprejetje politike „plavuti, ki se naravno držijo trupa“. Na zasedanju potrebno soglasje o predlogu sicer ni bilo doseženo, vendar se bo EU še naprej zavzemala za politiko „plavuti, ki se naravno držijo trupa“ v ICCAT in drugih regionalnih organizacijah za upravljanje ribištva, kjer flote EU poročajo o ulovu morskih psov, da bi sčasoma dosegli prepoved odstranjevanja plavuti na regionalni ravni. 

 

Bi želeli izvedeti več in sodelovati?