Przejdź do treści głównej
Europejska inicjatywa obywatelska

„Stop Finning – Stop the trade” (Nie dla obcinania płetw rekinom i handlu nimi)

 

Przedłożenie i rozpatrzenie inicjatywy

Inicjatywa „Nie dla obcinania płetw rekinom i handlu nimi” została przedłożona Komisji 11 stycznia 2023 r., po zebraniu 1 119 996 zweryfikowanych deklaracji poparcia. Przeczytaj komunikat prasowy.

6 lutego 2023 r. organizatorzy spotkali się z Věrą Jourovą, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej do spraw wartości i przejrzystości, oraz z Virginijusem Sinkevičiusem, komisarzem do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa. Przeczytaj komunikat prasowy i zobacz zdjęcia.

Wysłuchanie publiczne na temat inicjatywy odbyło się w Parlamencie Europejskim 27 marca 2023 r. Obejrzyj nagranie z sesji.

Inicjatywę omówiono na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego 11 maja 2023 r. Obejrzyj nagranie z sesji.

5 lipca 2023 r. Komisja przyjęła komunikat, w którym przedstawiła odpowiedź na inicjatywę „Nie dla obcinania płetw rekinom i handlu nimi”. Przeczytaj komunikat prasowy.

Odpowiedź Komisji Europejskiej

Factsheet - Successful Initiatives - Stop Finning-Stop the trade
Factsheet - Successful Initiatives - Stop Finning-Stop the trade
polski
(561.32 KB - PDF)
Pobierz

 

Główne wnioski z komunikatu:

Komisja zobowiązuje się do:

● niezwłocznego rozpoczęcia przygotowań do końca 2023 r. do oceny skutków środowiskowych, społecznych i gospodarczych stosowania polityki „płetw naturalnie połączonych z korpusem” przy wprowadzaniu rekinów na rynek UE, zarówno z przeznaczeniem do UE, jak i na handel międzynarodowy (import i eksport)

● przedstawienia do końca 2024 r. bardziej szczegółowych informacji dotyczących unijnego importu i eksportu, aby poprawić jakość danych statystycznych dotyczących handlu produktami

● lepszego egzekwowania surowych unijnych środków identyfikowalności poprzez skuteczniejsze stosowanie unijnych przepisów w całym łańcuchu wartości – kontrola połowów na morzu, pełna identyfikowalność produktów z rekinów od wyładunku do konsumenta, informowanie konsumentów oraz zapobieganie nielegalnemu handlowi i dochodzenie roszczeń z tytułu takiego handlu – a także poprzez dopilnowanie, by rybacy i organy państw członkowskich gromadzili i przekazywali kompletne i wiarygodne informacje na temat wszystkich tych aspektów

● zintensyfikowania działań UE na arenie międzynarodowej takich jak: promowanie ogólnoświatowego zakazu obcinania płetw rekinom i skuteczniejsze wdrażanie środków ochrony i zarządzania w odniesieniu do gatunków rekinów, zachęcanie do ograniczania popytu na płetwy rekinów i zwalczanie nielegalnego handlu płetwami rekinów.

 

13 lipca 2023 r. komisarz Virginijus Sinkevičius spotkał się z organizatorami inicjatywy „Nie dla obcinania płetw rekinom i handlu nimi” w celu omówienia odpowiedzi Komisji.

Dalsze działania

W drugiej połowie 2023 r. Komisja Europejska rozpoczęła prace nad oceną skutków środowiskowych, społecznych i gospodarczych stosowania polityki „płetw naturalnie połączonych z korpusem” przy wprowadzaniu rekinów na rynek UE, zarówno z przeznaczeniem do UE, jak i na handel międzynarodowy (import i eksport).

22 lutego 2024 r. Komisja opublikowała zaproszenie do zgłaszania uwag na temat skutków środowiskowych, społecznych i gospodarczych ewentualnego zakazu sprzedaży samych płetw rekinów na rynku UE i w handlu międzynarodowym, jak również. możliwych wariantów polityki służących lepszej ochronie rekinów i powiązanych ekosystemów morskich. Równolegle do zaproszenia do zgłaszania uwag ogłoszono konsultacje publiczne, które potrwają do 4 czerwca 2024 r.  Więcej informacji można znaleźć na stronie na ten temat. Rozpoczęto ukierunkowane konsultacje, które obejmują m.in. wydarzenie publiczne w Vigo (Hiszpania) 9 lipca 2024 r. 

Oprócz tego Komisja pracuje nad lepszym egzekwowaniem obowiązujących przepisów. Dotyczy to między innymi wdrożenia zmienionego rozporządzenia UE w sprawie kontroli rybołówstwa oraz rozporządzenia w sprawie nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów (połowów NNN), które weszły w życie w styczniu 2024 r., oraz wdrożenia wykazów rekinów w konwencji CITES. Komisja rozważa również dalsze działania niezbędne do zagwarantowania identyfikowalności produktów z rekinów we współpracy z grupami ekspertów krajów UE. Specjalne posiedzenie poświęcone temu zagadnieniu odbyło się 1 marca 2024 r.  

Na poziomie międzynarodowym Komisja współpracuje z partnerami między innymi w celu wprowadzenia ogólnoświatowego zakazu obcinania płetw rekinom oraz zmniejszenia spożycia rekinów na świecie. Od jesieni 2023 r. kwestie odcinania rekinom płetw oraz ochrony rekinów są poruszane z wieloma partnerami, między innymi w ramach dialogu na wysokim szczeblu z Chinami, w kontaktach dwustronnych z organizacjami japońskimi, a także na forum Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Oprócz tego, w ramach regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO), UE ściśle współpracowała z USA i innymi partnerami na dorocznym posiedzeniu Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT) w listopadzie 2023 r., aby uzyskać poparcie dla wniosku w sprawie przyjęcia polityki „płetw naturalnie połączonych z korpusem”. Choć w sprawie wniosku nie osiągnięto wtedy niezbędnego konsensu, UE będzie nadal promować tę politykę na forum ICCAT i innych regionalnych organizacji ds. rybołówstwa, w których flota UE zgłasza połowy rekinów, aby ostatecznie wprowadzić zakaz obcinania płetw na szczeblu regionalnym. 

 

Chcesz wiedzieć więcej i współpracować z innymi?