Ugrás a fő tartalomra
Európai polgári kezdeményezés

Stop Finning – Stop the Trade (A cápauszony-leválasztás és -kereskedelem megállítása)

 

A kezdeményezés benyújtása és vizsgálata

A „Stop Finning – Stop the Trade” (A cápauszony-leválasztás és -kereskedelem megállítása) elnevezésű kezdeményezést a szervezők – miután összegyűjtöttek 1 119 996 érvényes támogató nyilatkozatot – 2023. január 11-én nyújtották be a Bizottságnak. Lásd a sajtóközleményt.

A szervezők 2023. február 6-án találkoztak Věra Jourová biztossal, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnökével és Virginijus Sinkevičiusszal, a környezetért, az óceánokért és a halászatért felelős biztossal. Lásd a sajtóközleményt és a fotókat.

2023. március 27-én a kezdeményezés szervezői az Európai Parlamentben nyilvános meghallgatás keretében bemutatták a kezdeményezést. Lásd az erről készült felvételt.

2023. május 11-i plenáris ülésén az Európai Parlament megvitatta a kezdeményezést. Lásd az erről készült felvételt.

A Bizottság 2023. július 5-én közleményt fogadott el, amely a „Stop Finning – Stop the Trade” (A cápauszony-leválasztás és -kereskedelem megállítása) kezdeményezésre adott válaszát tartalmazza. Lásd a sajtóközleményt.

Az Európai Bizottság válasza

Factsheet - Successful Initiatives - Stop Finning-Stop the trade
Factsheet - Successful Initiatives - Stop Finning-Stop the trade
magyar
(548.14 KB - PDF)
Letöltés

 

A közleményben szereplő legfontosabb következtetések:

A Bizottság kötelezettséget vállal a következőkre:

● Késedelem nélkül megkezdi az előkészítő munkát az arra vonatkozó hatásvizsgálat 2023 végéig történő elindítása érdekében, hogy milyen környezeti, társadalmi és gazdasági következményei lennének annak, ha a cápákat kizárólag a testükhöz „természetesen rögzülő uszonnyal” szabadna forgalomba hozni az uniós piacon akár az EU-n belüli, akár nemzetközi kereskedelem (behozatal és kivitel) céljából.

● 2024 végéig részletesebb uniós import- és exportinformációkat tesz közzé a cápatermékek kereskedelmére vonatkozó statisztikák javítása érdekében.

● Megfelelőbben érvényesíti a már jelenleg is erőteljes uniós nyomonkövethetőségi intézkedéseket azáltal, hogy megerősíti a teljes értékláncra vonatkozó uniós jog végrehajtását – a tengeri halászat ellenőrzése, a cápatermékek teljes nyomonkövethetősége a kirakodástól a fogyasztóig, a fogyasztók tájékoztatása, valamint az illegális kereskedelem megelőzése és orvoslása –, valamint annak biztosításával, hogy a halászok és a tagállami hatóságok teljes körű és megbízható információkat gyűjtsenek és tegyenek közzé mindezen szempontokra vonatkozóan.

● Erőteljesebb uniós fellépést biztosít nemzetközi szinten: szorgalmazza a cápauszony-leválasztás világszintű tilalmát, valamint megerősíti a cápafajokra vonatkozó állományvédelmi és -gazdálkodási intézkedések hatékony végrehajtását; előmozdítja a cápauszonyok iránti kereslet csökkentését, valamint küzd a cápauszony-kereskedelem ellen.

 

2023. július 13-án Virginijus Sinkevičius biztos találkozott a „Stop Finning – Stop the Trade” (A cápauszony-leválasztás és -kereskedelem megállítása)!” európai polgári kezdeményezés szervezőivel, hogy megvitassa velük a Bizottság kezdeményezésre adott válaszát.

A kezdeményezés nyomán hozott intézkedések

2023 második felében az Európai Bizottság hatásvizsgálatot indított, hogy feltérképezze, milyen környezeti, társadalmi és gazdasági következményei lennének annak, ha a cápákat kizárólag „természetesen kapcsolódó uszonnyal” lenne szabad forgalomba hozni az uniós piacon – függetlenül attól, hogy uniós vagy nemzetközi kereskedelemről (behozatalról vagy kivitelről) van szó.

2024. február 22-én a Bizottság véleményezési felhívást tett közzé, hogy észrevételeket és szakvéleményeket gyűjtsön be arról, milyen hatást gyakorolhat a környezetre, a társadalomra és a gazdaságra a leválasztott cápauszonyok uniós értékesítésének és nemzetközi kereskedelmének esetleges betiltása, továbbá hogy a válaszadók kifejthessék, milyen más szakpolitikai alternatívákat látnak a cápák és a kapcsolódó tengeri ökoszisztémák védelmének javítására. A véleményezési felhívást nyilvános konzultáció egészíti ki, amely 2024. június 4-ig tart.  További információkért kérjük, látogasson el a témának szentelt oldalra.

Ezen túlmenően a Bizottság arra törekszik, hogy jobban érvényt szerezzen a már hatályos szabályoknak. Ez elsősorban két, 2024 januárjában hatályba lépett jogszabály, nevezetesen a halászati ellenőrzésről szóló felülvizsgált uniós rendelet és a jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan halászatról szóló felülvizsgált rendelet, továbbá a cápákra vonatkozó CITES-jegyzékek végrehajtását érinti. A Bizottság a tagállamok szakértői csoportjaival együttműködve további, a cápatermékek nyomonkövethetőségét garantáló intézkedések bevezetését is mérlegeli. 2024. március 1-jén szakértői találkozó volt ebben a témában.  

A Bizottság az EU nemzetközi partnereivel is együttműködik a cápauszony-leválasztás világszintű tilalma és a cápafogyasztás visszaszorítása érdekében. 2023 ősze óta az EU több partneri találkozó során – többek között a Kínával folytatott magas szintű párbeszéd, a Japánnal ápolt kétoldalú kapcsolatok, valamint az Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet (FAO) keretében – felvetette a cápauszony-leválasztás elleni fellépés és általánosságban a cápavédelem kérdéskörét. Emellett az EU a regionális halászati gazdálkodási szervezetek égisze alatt, az Atlanti Tonhalfélék Védelmére Létrehozott Nemzetközi Bizottság (ICCAT) 2023. novemberi éves ülésén is szorosan együttműködött az USA-val és más partnereivel annak érdekében, hogy támogatást szerezzen a cápauszony-leválasztás betiltására irányuló javaslathoz. Bár ez alkalommal nem jött létre a szükséges konszenzus a javaslat tárgyában, az EU az ICCAT-ban és más regionális halászati gazdálkodási szervezetekben is, ahol az uniós halászhajók bejelentik a cápafogásokat, a jövőben is következetesen törekedni fog a regionális szintű cápauszony-leválasztási tilalom életbe léptetésére. 

 

Szeretne többet megtudni vagy közreműködni?