Dostavljanje i ispitivanje
Inicijativa „Stop rezanju peraja – stop trgovini” dostavljena je Komisiji 11. siječnja 2023., nakon što je prikupljeno 1 119 996 valjanih izjava potpore. Pogledajte priopćenje za medije.
Organizatori su se 6. veljače 2023. sastali s potpredsjednicom Europske komisije za vrijednosti i transparentnost Věrom Jourovom i povjerenikom za okoliš, oceane i ribarstvo Virginijusom Sinkevičiusom. Pogledajte priopćenje za medije i fotografije.
Javno saslušanje u Europskom parlamentu održano je 27. ožujka 2023. Pogledajte snimku.
Europski parlament raspravljao je o inicijativi na plenarnoj sjednici 11. svibnja 2023. Pogledajte snimku.
Komisija je 5. srpnja 2023. donijela Komunikaciju u kojoj je odgovorila na inicijativu „Stop rezanju peraja – stop trgovini”. Pogledajte priopćenje za medije.
Odgovor Europske komisije
- българскиPreuzmi
- EspañolPreuzmi
- češtinaPreuzmi
- danskPreuzmi
- DeutschPreuzmi
- eestiPreuzmi
- ελληνικάPreuzmi
- EnglishPreuzmi
- françaisPreuzmi
- GaeilgePreuzmi
- italianoPreuzmi
- latviešuPreuzmi
- lietuviųPreuzmi
- magyarPreuzmi
- MaltiPreuzmi
- NederlandsPreuzmi
- polskiPreuzmi
- portuguêsPreuzmi
- românăPreuzmi
- slovenčinaPreuzmi
- slovenščinaPreuzmi
- suomiPreuzmi
- svenskaPreuzmi
Glavni zaključci iz Komunikacije:
Komisija se obvezuje:
● bez odgode započeti s pripremama kako bi se do kraja 2023. pokrenula procjena učinka, tj. ekoloških, društvenih i gospodarskih posljedica primjene politike „iskrcaj s perajama prirodno povezanima s trupom” na stavljanje morskih pasa na tržište EU-a, unutar EU-a ili u međunarodnoj trgovini (uvoz i izvoz)
● do kraja 2024. prikupiti detaljnije informacije o EU-ovu uvozu i izvozu kako bi se raspolagalo kvalitetnijim statističkim podacima o trgovini proizvodima od morskih pasa
● poboljšati provedbu već strogih EU-ovih mjera sljedivosti, i to jačanjem provedbe njegovih propisa duž cijelog lanca vrijednosti, kao što su kontrola ribolova na moru, kontrola proizvoda od morskih pasa od iskrcaja do potrošača, informiranje potrošača te sprečavanje ilegalne trgovine i pravna sredstva protiv nje; osigurati da ribari i tijela država članica prikupljaju i dostavljaju potpune i pouzdane informacije o svim tim aspektima
● pojačati međunarodno djelovanje EU-a: zalaganje za globalnu zabranu rezanja peraja morskih pasa i jačanje učinkovite provedbe mjera očuvanja i upravljanja za vrste morskih pasa, postizanje smanjenja potražnje za perajama morskih pasa i borba protiv trgovine perajama morskih pasa.
Povjerenik Virginijus Sinkevičius sastao se 13. srpnja 2023. s organizatorima inicijative „Stop rezanju peraja – stop trgovini” radi rasprave o odgovoru Komisije na inicijativu.
Daljnje postupanje
Europska komisija je u drugoj polovini 2023. započela rad na procjeni učinka, tj. ekoloških, društvenih i gospodarskih posljedica primjene politike „iskrcaj s perajama prirodno povezanima s trupom” na stavljanje morskih pasa na tržište EU-a, unutar EU-a ili u međunarodnoj trgovini (uvoz i izvoz).
Komisija je 2024. organizirala poziv na očitovanje u kojem se traže stajališta i stručno mišljenje o ekološkim, socijalnim i gospodarskim posljedicama moguće zabrane prodaje u EU-u i međunarodne trgovine odrezanim perajama morskih pasa te drugim opcijama politike za bolju zaštitu morskih pasa i povezanih morskih ekosustava. Poziv na očitovanje dopunjen je javnim savjetovanjem, čiji su rezultati dostupni na posebnoj stranici. Ciljana savjetovanja uključivala su i javno događanje u Vigu u Španjolskoj 9. srpnja 2024. Savjetovanja će poslužiti kao smjernice za daljnji rad na procjeni učinka, uključujući vanjsku studiju koja će se provesti tijekom 2025.
Nadovezujući se na svoju predanost izrade detaljnijih podataka EU-a o uvozu i izvozu radi poboljšanja statističkih podataka o trgovini proizvodima od morskih pasa, Komisija je izradila 13 novih carinskih oznaka za morske pse i njihove peraje. Te će oznake omogućiti praćenje vrsta morskih pasa kojima se najviše trguje, uključujući psa modrulja i kučka. Oznake će se početi primjenjivati u siječnju 2025.
Nadalje, Komisija priprema bolju provedbu postojećih pravila. To se, među ostalim, odnosi na provedbu revidirane Uredbe EU-a o kontroli ribarstva i Uredbe o nezakonitom, neprijavljenom i nereguliranom ribolovu (NNN), koja je stupila na snagu u siječnju 2024., te primjenu CITES-ova popisa morskih pasa.
Više informacija dostupno je na stranici EU-a o zaštiti morskih pasa i upravljanju njima.
Na međunarodnoj razini Komisija je u kontaktu s međunarodnim partnerima kako bi se, među ostalim, postigla zabrana rezanja peraja na svjetskoj razini i smanjila globalna potrošnja morskih pasa. Od jeseni 2023. raspravlja se s brojnim partnerima o pitanju rezanja peraja i naporima za očuvanje morskih pasa, među ostalim u okviru dijaloga na visokoj razini s Kinom, Sjedinjenim Američkim Državama, Japanom i Kanadom te u kontekstu Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO). Nadalje, u kontekstu regionalnih organizacija za upravljanje ribarstvom (RFMO-i) EU je blisko surađivao s SAD-om i drugim partnerima na godišnjem sastanku Međunarodne komisije za očuvanje atlantskih tuna (ICCAT) održanom u studenom 2024., na kojem je dosegnut rekordan broj supokrovitelja (42 ugovorne stranke ICCAT-a) prijedloga za donošenje politike „iskrcaj s perajama prirodno povezanima s trupom”. Iako tada nije postignut konsenzus za prijedlog, EU će se i dalje zalagati za politiku „iskrcaj s perajama prirodno povezanima s trupom” u ICCAT-u i drugim RFMO-ima, u kojima flota EU-a izvješćuje o ulovu morskih pasa, kako bi se u konačnici provela zabrana rezanja peraja na regionalnoj razini.