Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīva

“Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu – pārtraukt tirdzniecību”

 

Iesniegšana un izskatīšana

Iniciatīva “Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu – pārtraukt tirdzniecību” Komisijai tika iesniegta 2023. gada 11. janvārī pēc tam, kad bija savākti 1 119 996 pārbaudīti paziņojumi par atbalstu. Skatīt paziņojumu presei.

Organizatori 2023. gada 6. februārī tikās ar Eiropas Komisijas priekšsēdētājas vietnieci jautājumos par vērtībām un pārredzamību Veru Jourovu un vides, okeānu un zivsaimniecības komisāru Virgīniju Sinkēviču. Skatīt paziņojumu presei un fotoattēlus.

Atklāta uzklausīšana Eiropas Parlamentā notika 2023. gada 27. martā. Skatīt ierakstu.

Iniciatīva tika apspriesta Eiropas Parlamenta plenārsesijā 2023. gada 11. maijā. Skatīt ierakstu.

2023. gada 5. jūlijā Komisija pieņēma paziņojumu, kas ir tās atbilde uz iniciatīvu “Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu – pārtraukt tirdzniecību!”. Skatīt paziņojumu presei.

Eiropas Komisijas atbilde

Factsheet - Successful Initiatives - Stop Finning-Stop the trade
Factsheet - Successful Initiatives - Stop Finning-Stop the trade
latviešu
(559.9 KB - PDF)
Lejupielādēt

 

Paziņojuma galvenie secinājumi:

Komisija apņemas:

● nekavējoties ķerties pie sagatavošanas darbiem, lai līdz 2023. gada beigām uzsāktu ietekmes novērtējumu par vidiskajām, sociālajām un ekonomiskajām sekām, ko radītu “neatdalīto spuru politikas” piemērošana gan haizivju laišanai ES iekšējā tirgū, gan starptautiskajā tirdzniecībā (importam un eksportam);

● līdz 2024. gada beigām sniegt detalizētāku informāciju par ES importu un eksportu, lai uzlabotu statistiku par haizivju produktu tirdzniecību;

● panākt spēkā esošo jau tā stingro ES izsekojamības pasākumu labāku izpildi, stiprinot to ES tiesību aktu izpildi visā vērtību ķēdē – attiecībā uz zvejas kontroli jūrā, haizivju produktu pilnīgu izsekojamību no izkraušanas līdz piegādei patērētājiem, patērētāju informēšanu un nelikumīgas tirdzniecības novēršanu un apkarošanu – un nodrošinot, ka zvejnieki un dalībvalstu iestādes vāc un paziņo pilnīgu un uzticamu informāciju par visiem šiem aspektiem;

● nostiprināt ES starptautisko rīcību: iestāties par haizivju spuru atdalīšanas aizliegumu visā pasaulē un nostiprināt haizivju sugu saglabāšanas un pārvaldības pasākumu efektīvu īstenošanu; sekmēt haizivju spuru pieprasījuma samazināšanos un cīnīties pret haizivju spuru nelikumīgu tirdzniecību.

 

2023. gada 13. jūlijā Komisārs Virgīnijs Sinkēvičs tikās ar iniciatīvas “Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu – pārtraukt tirdzniecību” organizatoriem, lai apspriestu Komisijas atbildi uz iniciatīvu.

Turpmākie pasākumi

2023. gada otrajā pusē Komisija sāka ietekmes novērtējumu par vidiskajām, sociālajām un ekonomiskajām sekām, ko radītu “neatdalīto spuru politikas” piemērošana gan haizivju laišanai ES iekšējā tirgū, gan starptautiskajā tirdzniecībā (importam un eksportam).

2024. gada 22. februārī Eiropas Komisija publicēja uzaicinājumu sniegt ziņas, lai apkopotu viedokļus un noskaidrotu speciālistu nostāju attiecībā uz vidiskajām, sociālajām un ekonomiskajām sekām, ko radītu potenciāls atdalītu haizivju spuru tirdzniecības aizliegums ES tirgū un starptautiskajā tirdzniecībā, kā arī attiecībā uz iespējamiem politikas risinājumiem haizivju un saistīto jūras ekosistēmu labākai aizsardzībai. Uzaicinājumu sniegt ziņas papildināja sabiedriskā apspriešana, kas turpināsies līdz 2024. gada 4. jūnijam.  Skatiet šo lapu, lai uzzinātu vairāk.

Turklāt Komisija strādā pie tā, lai uzlabotu spēkā esošo noteikumu izpildi. Tas cita starpā attiecas uz pārskatīto ES Zivsaimniecības kontroles regulu un Regulu par nelegālu, nereģistrētu un neregulētu (NNN) zveju, kas stājās spēkā 2024. gada janvārī, kā arī haizivju iekļaušanu CITES sarakstos. Komisija apsver arī citus pasākumus, kas vajadzīgi, lai sadarbībā ar dalībvalstu ekspertu grupām garantētu haizivju produktu izsekojamību. Īpaša sanāksme par šo tematu notika 2024. gada 1. martā.  

Komisija iestājas par to, lai ne tikai Eiropā, bet arī visā pasaulē tiktu aizliegta haizivju spuru atdalīšana un tiktu samazināts haizivju produktu patēriņš. Kopš 2023. gada rudens jautājums par haizivju spuru atdalīšanu un haizivju saglabāšanu tika apspriests ar vairākiem partneriem, tostarp augsta līmeņa dialogā ar Ķīnu, divpusējos kontaktos ar Japānas partneriem, kā arī Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) ietvaros. Turklāt reģionālo zvejniecības pārvaldības organizāciju (RZPO) kontekstā ES ir cieši sadarbojusies ar ASV un citiem partneriem Starptautiskās Atlantijas tunzivju saglabāšanas komisijas (ICCAT) gadskārtējā sanāksmē 2023. gada novembrī, lai gūtu nepieciešamo atbalstu priekšlikumam pieņemt spuru neatdalīšanas politiku. Lai gan šajā gadījumā vienošanās ar priekšlikumu netika panākta, ES turpinās veicināt spuru neatdalīšanas politiku ICCAT un citās RZPO, kurām ES flote ziņo par haizivju nozveju, lai galu galā reģionālā līmenī tiktu ieviests spuru atdalīšanas aizliegums. 

 

Vēlaties uzzināt vairāk un sadarboties?