Prejsť na hlavný obsah
Európska iniciatíva občanov

Zastavte odstraňovanie plutiev – zastavte obchod

 

Predloženie a posúdenie

Iniciatíva „Zastavte odstraňovanie plutiev – zastavte obchod“ bola predložená Komisii 11. januára 2023 po získaní 1 119 996 overených vyhlásení o podpore. Pozri tlačovú správu.

Organizátori sa 6. februára 2023 stretli s podpredsedníčkou Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou a s komisárom pre životné prostredie, oceány a rybárstvo Virginijusom Sinkevičiusom. Pozri tlačovú správu a fotografie.

Dňa 27. marca 2023 sa v Európskom parlamente uskutočnilo verejné vypočutie. Pozri záznam.

O iniciatíve sa diskutovalo v pléne Európskeho parlamentu 11. mája 2023. Pozri záznam.

Komisia prijala 5. júla 2023 oznámenie, v ktorom predstavila svoju reakciu na iniciatívu „Zastavte odstraňovanie plutiev – zastavte obchod“. Pozri tlačovú správu.

Odpoveď Európskej komisie

Factsheet - Successful Initiatives - Stop Finning-Stop the trade
Factsheet - Successful Initiatives - Stop Finning-Stop the trade

 

Hlavné závery oznámenia:

Komisia sa zaväzuje:

● bezodkladne začať prípravné práce, aby mohla do konca roka 2023 začať posúdenie vplyvu týkajúce sa environmentálnych, sociálnych a hospodárskych dôsledkov uplatňovania politiky „plutiev prirodzene spojených s telom“ na uvádzanie žralokov na trh EÚ, či už v rámci EÚ alebo na medzinárodný obchod (dovozy a vývozy),

● poskytnúť do konca roka 2024 podrobnejšie informácie o dovoze do EÚ a vývoze z EÚ s cieľom zlepšiť štatistiku obchodu s produktmi zo žralokov,

● lepšie presadzovať už aj tak prísne opatrenia EÚ v oblasti vysledovateľnosti posilnením presadzovania právnych predpisov EÚ, ktoré sa vzťahujú na celý hodnotový reťazec – kontrola rybolovu na mori, úplná vysledovateľnosť produktov zo žralokov od vylodenia až po nákup spotrebiteľom, informovanie spotrebiteľov, ako aj predchádzanie nezákonnému obchodovaniu a s tým súvisiace nápravné opatrenia – a zabezpečenie získavania a nahlasovania úplných a spoľahlivých informácií zo strany rybárov a orgánov členských štátov o všetkých týchto aspektoch,

● zintenzívniť činnosť EÚ na medzinárodnej úrovni: presadzovať celosvetový zákaz odstraňovania žraločích plutiev a posilniť účinné vykonávanie opatrení na ochranu a riadenie druhov žralokov, podporovať znižovanie dopytu po žraločích plutvách a bojovať proti obchodovaniu so žraločími plutvami.

 

Komisár Virginijus Sinkevičius sa 13. júla 2023 stretol s organizátormi iniciatívy „Zastavte odstraňovanie plutiev – zastavte obchod“ s cieľom prediskutovať odpoveď Komisie na túto iniciatívu.

Následné opatrenia

V druhom polroku 2023 Európska komisia začala pracovať na posudzovaní vplyvu týkajúcom sa environmentálnych, sociálnych a hospodárskych dôsledkov uplatňovania politiky „plutvy prirodzene spojené s telom“ na uvádzanie žralokov na trh EÚ, či už v rámci EÚ alebo na medzinárodný obchod (dovozy a vývozy).

Komisia v roku 2024 vyhlásila výzvu na predkladanie podkladov s cieľom získať názory a odborné stanoviská týkajúce sa environmentálnych, sociálnych a hospodárskych dôsledkov prípadného zákazu predaja odstránených žraločích plutiev v EÚ a medzinárodného obchodu s nimi, ako aj zvážiť iné možnosti politiky na lepšiu ochranu žralokov a súvisiacich morských ekosystémov. Výzvu na predkladanie podkladov doplnila verejnou konzultáciou. Jej výsledky nájdete na vyhradenej webovej stránke. V rámci cielených konzultácií sa 9. júla 2024 uskutočnilo v španielskom Vigu verejné podujatie. Od konzultácií sa bude odvíjať aj ďalšie posudzovanie vrátane externej štúdie plánovanej na rok 2025. 

Komisia prijala záväzok, že pripraví podrobnejšie údaje EÚ o dovoze a vývoze s cieľom skvalitniť štatistiky obchodu s produktmi zo žralokov a vytvorila pre žraloky a ich plutvy 13 nových colných kódov. Tieto kódy umožnia sledovať druhy žralokov, s ktorými sa najviac obchoduje, vrátane žraloka modrého a lamny ostronosej. Kódy sa začnú uplatňovať v januári 2025. 

Komisia navyše pracuje na lepšom presadzovaní existujúcich pravidiel. Týka sa to okrem iného vykonávania revidovaného nariadenia EÚ o kontrole rybárstva a nariadenia o nezákonnom, nenahlásenom a neregulovanom rybolove v účinnosti od januára 2024, ako aj vykonávania zoznamov žralokov CITES. 

Viac informácií nájdete na stránke venovanej EÚ ochrane a správe žralokov.

Na medzinárodnej úrovni Komisia oslovuje medzinárodných partnerov s cieľom dosiahnuť okrem iného celosvetový zákaz odstraňovania plutiev a zníženie celosvetovej spotreby žralokov. Od jesene 2023 sme otázku odstraňovania plutiev a ochrany žralokov nastolili s viacerými partnermi, a to v rámci dialógu na vysokej úrovni s Čínou, Spojenými štátmi, Japonskom a Kanadou, ako aj na pôde Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Okrem toho v rámci regionálnych organizácií pre riadenie rybárstva (RFMO) EÚ úzko spolupracovala s USA a ďalšími partnermi na výročnom zasadnutí Medzinárodnej komisie pre zachovanie atlantických tuniakov (ICCAT) v novembri 2024, aby sa pod návrh na prijatie politiky plutiev prirodzene spojených s telom zvieraťa zhromaždil rekordný počet spolupredkladateľov (42 zmluvných strán ICCAT). Hoci pri tejto príležitosti sa v otázke návrhu nedosiahol potrebný konsenzus, EÚ bude naďalej podporovať politiku plutiev prirodzene spojených s telom v rámci komisie ICCAT a iných organizácií RFMO, kde flotila EÚ nahlasuje úlovky žralokov, s cieľom prípadne zaviesť zákaz odstraňovania plutiev na regionálnej úrovni. 

 

Chcete sa vzdelávať a spolupracovať?