Přejít na hlavní obsah
Evropská občanská iniciativa

Zastavme odstraňování žraločích ploutví – zastavme obchodování s nimi

 

Předložení iniciativy a její posouzení

Iniciativa Zastavme odstraňování žraločích ploutví – zastavme obchodování s nimi byla Komisi předložena 11. ledna 2023 poté, co organizátoři shromáždili 1 119 996 ověřených prohlášení o podpoře. Viz tiskové oznámení.

Organizátoři se 6. února 2023 setkali s místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou, která je odpovědná za portfolio „hodnoty a transparentnost“, a s komisařem pro životní prostředí, oceány a rybolov Virginijusem Sinkevičiusem. Viz tiskové oznámení a fotografie.

27. března 2023 pak následovalo veřejné slyšení v Evropském parlamentu. Viz záznam.

Evropský parlament iniciativu projednával na svém plenárním zasedání 11. května 2023. Viz záznam.

5. července 2023 přijala Komise sdělení, v němž představila svou reakci na iniciativu. Viz tisková zpráva

Odpověď Evropské komise

Factsheet - Successful Initiatives - Stop Finning-Stop the trade
Factsheet - Successful Initiatives - Stop Finning-Stop the trade
čeština
(564.32 KB - PDF)
Stáhnout

 

Hlavní závěry sdělení:

Komise se zavazuje k následujícímu:

● Neprodleně zahájí přípravné práce, aby se mohlo do konce roku 2023 započít s posouzením dopadů, které se zaměří na environmentální, sociální a hospodářské důsledky uplatňování politiky „ploutví neoddělených od těl“ při obchodování se žraloky na unijním trhu, ať už v rámci EU, nebo mezinárodního obchodu (dovoz a vývoz).

● Do konce roku 2024 připraví podrobnější informace o unijním dovozu a vývozu s cílem zlepšit statistiky o obchodu s produkty ze žraloků.

● Lepší prosazování již tak přísných opatření EU v oblasti sledovatelnosti, konkrétně posílením vymáhání práva EU, které se vztahuje na celý hodnotový řetězec – kontrola rybolovu na moři, úplná sledovatelnost produktů ze žraloků od vykládky až po spotřebitele, informování spotřebitelů, předcházení nezákonnému obchodu a jeho náprava – a zajištění shromažďování úplných a spolehlivých informací ze strany rybářů a orgánů členských států o všech těchto aspektech a podávání zpráv o nich.

● Zintenzívní mezinárodní činnost EU: Prosazování celosvětového zákazu odstraňování žraločích ploutví a posílení účinného provádění opatření k zachování a řízení populací žraloků; podpora snižování poptávky po žraločích ploutvích a boj proti obchodování s nimi.

 

Dne 13. července 2023 se komisař Virginijus Sinkevičius setkal s organizátory iniciativy „Zastavme odstraňování žraločích ploutví – zastavme obchodování s nimi“, aby společně projednali odpověď Komise na tuto iniciativu.

Následná opatření

V druhé polovině roku 2023 započala Evropská komise s posouzením dopadů, které se zaměří na environmentální, sociální a hospodářské důsledky uplatňování politiky „ploutví neoddělených od těl“ při obchodování se žraloky na unijním trhu, ať už v rámci EU, nebo mezinárodního obchodu (dovoz a vývoz).

Dne 22. února 2024 zveřejnila Komise výzvu k předložení faktických podkladů s cílem zjistit názor odborníků ohledně environmentálních, sociálních a hospodářských důsledků možného zákazu prodeje volných žraločích ploutví v EU a mezinárodního obchodu s nimi a také jiných politických řešení, jak zvýšit ochranu žraloků a souvisejících mořských ekosystémů. Tato výzva je doplněna o veřejnou konzultaci, které se lze zúčastnit do 4. června 2024.  Další informace najdete na těchto stránkách.

Evropská komise navíc pracuje na tom, jak dosáhnout lepšího prosazování stávajících předpisů. Týká se to zejména provádění revidovaného nařízení EU o kontrole rybolovu a nařízení o nezákonném, nehlášeném a neregulovaném rybolovu, které vstoupilo v platnost v lednu 2024, a zařazování ohrožených žraloků na seznam úmluvy CITES. Evropská komise rovněž zvažuje další opatření nezbytná k zajištění sledovatelnosti produktů ze žraloků, a to ve spolupráci se skupinami odborníků z členských zemí EU. Zvláštní zasedání na toto téma se konalo 1. března 2024.  

Komise také oslovuje mezinárodní partnery s cílem dosáhnout mimo jiné celosvětového zákazu odstraňování žraločích ploutví a snížení spotřeby žraloků ve světě. Od podzimu 2023 byla otázka odstraňování žraločích ploutví a ochrany žraloků vznesena během jednání s řadou partnerů, mimo jiné v rámci dialogu na vysoké úrovni s Čínou, v rámci dvoustranných kontaktů s japonskými protějšky, jakož i v rámci Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Kromě toho EU v kontextu regionálních rybolovných organizací úzce spolupracovala s USA a dalšími partnery během výročního zasedání Mezinárodní komise pro ochranu tuňáků v Atlantiku (ICCAT), které se konalo v listopadu 2023. Cílem bylo získat podporu pro návrh na přijetí politiky „ploutví neoddělených od těl“. Ačkoli při této příležitosti návrh nedosáhl nezbytného konsensu, bude EU i nadále tuto politiku aktivně podporovat v ICCAT i dalších regionálních rybolovných organizacích, kde loďstvo EU hlásí úlovky žraloků, aby případně mohla zavést zákaz odstraňování žraločích ploutví na regionální úrovni. 

 

Hledáte poradenství a kontakty?