Általános kérdések
Az európai polgári kezdeményezés lehetővé teszi, hogy Ön – más uniós polgárokkal összefogva – tevékenyen részt vegyen az uniós szakpolitikai döntéshozatalban.
Ha azt szeretné, hogy az EU fellépjen valamilyen kérdéssel kapcsolatban, polgári kezdeményezést indíthat abból a célból, hogy az Európai Bizottság terjesszen elő új uniós jogszabályra irányuló javaslatot a kérdéses területen.
Ahhoz, hogy a Bizottság elbírálja a kezdeményezést, azt Unió-szerte 1 millió embernek alá kell írnia támogatása jeléül.
Petíciót kizárólag az Európai Parlamenthez lehet intézni. Az európai polgári kezdeményezést ezzel szemben az Európai Bizottsághoz kell benyújtani.
A petíció főként abban tér el az európai polgári kezdeményezéstől, hogy:
- már létező uniós tevékenységekre vonatkozik; a petíció benyújtója nem kérelmezheti új uniós jogszabályra irányuló javaslat előterjesztését (a polgári kezdeményezések új uniós jogszabályok kidolgozását szorgalmazzák);
- egyetlen személy is benyújthat petíciót (a polgári kezdeményezéseket hivatalos szervezői csoportok indítják útnak);
- nincs előírt minimum az aláírások száma tekintetében (a polgári kezdeményezések esetében 1 millió aláírást kell összegyűjteni).
IGEN.
A legtöbb országban léteznek nemzeti, regionális vagy helyi szintű kezdeményezések és hasonló eszközök. Ezek hatóköre és eljárásmódja eltérő.
A következő tanulmány több idevágó példát is hoz a témában:
A 2020. január 1. előtt nyilvántartásba vett kezdeményezések egyes aspektusaira a jelenlegi szabályokat kell alkalmazni, míg másokra (pl. az aláírókkal kapcsolatos adatok tekintetében támasztott követelményekre, az online gyűjtési rendszerekre, illetve az aláírások hitelességének uniós országok általi igazolására) a régi szabályok érvényesek.
Ezzel kapcsolatban további részletek olvashatók az átmeneti rendelkezésekről szóló bizottsági értesítésben.
- Letöltésбългарски
- LetöltésEspañol
- Letöltésčeština
- Letöltésdansk
- LetöltésDeutsch
- Letöltéseesti
- Letöltésελληνικά
- LetöltésEnglish
- Letöltésfrançais
- LetöltésGaeilge
- Letöltéshrvatski
- Letöltésitaliano
- Letöltéslatviešu
- Letöltéslietuvių
- LetöltésMalti
- LetöltésNederlands
- Letöltéspolski
- Letöltésportuguês
- Letöltésromână
- Letöltésslovenčina
- Letöltésslovenščina
- Letöltéssuomi
- Letöltéssvenska
Első lépések – a kezdeményezés
IGEN.
Az európai polgári kezdeményezés fóruma független tanácsadó szolgáltatást nyújt a szervezőknek kezdeményezésük jogi vonatkozásainak, valamint a kapcsolódó kampánytevékenységeknek, adománygyűjtésnek és más szervezési kérdéseknek a témájában. Az európai polgári kezdeményezés fórumának „Kérjen tanácsot!” oldalán benyújtott megkereséseket szakértők válaszolják meg.
Felhívjuk figyelmét, hogy Önnek regisztrálnia kell a fórumra ahhoz, hogy üzenetet küldhessen be a szakértőknek tanácskérés céljából.
NEM.
A polgári kezdeményezések csak olyan kérdésekkel kapcsolatban fogalmazhatnak meg javaslatokat, amelyek esetében a polgárok megítélése szerint jogi aktusra van szükség az Unió részéről az uniós szerződések végrehajtásához (nem pedig azok módosításához).
IGEN.
A szabályok nem szabnak korlátokat e tekintetben.
Első lépések – a szervezők
IGEN.
Ami számít, az a lakóhely szerinti ország. Nincs jelentősége annak, hogy a szervezők állampolgársága megegyezik-e, vagy sem.
NEM.
Ön akkor lehet szervezői csoport tagja, ha uniós ország állampolgára.
Elég idősnek kell lennie ahhoz, hogy szavazhasson az európai parlamenti választásokon.
A legtöbb uniós országban ez 18 éves kortól lehetséges – kivéve:
Belgiumot, Ausztriát és Máltát, ahol 16 év a választójogi korhatár,
valamint Görögországot, ahol 17 évesen lehet voksolni a választásokon.
NEM.
Mindössze elég idősnek kell lennie ahhoz, hogy szavazhasson az európai parlamenti választásokon (lásd az előző kérdést).
IGEN.
A szervezői csoportnak ugyanakkor rajtuk kívül – azaz őket nem számítva – kell legalább 7 olyan taggal rendelkeznie, akik 7 különböző uniós országban rendelkeznek lakóhellyel. (Az európai parlamenti képviselőket nem lehet felvenni erre a szervezői listára a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásakor).
A kapcsolattartó személyek jogosultak a szervezők nevében nyilatkozni és eljárni. A kapcsolattartó személyek szerepét a képviselő és annak helyettese tölti be.
Ez a 2 személy kikerülhet a csoport azon 7 tagja közül is, akik 7 különböző országban laknak, de lehet a csoport 2 másik tagja is.
Feladatuk az, hogy kapcsolatot tartsanak fenn a csoport és a Bizottság között, különös tekintettel a Bizottságnak szóló beadványok kezelésére.
Mindketten hozzáférnek a szervezői fiókhoz, és megkapják a Bizottságtól érkező összes levelet.
A szervezői csoport képviselőjének a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásakor dokumentumokat kell feltöltenie, melyek feltüntetik a 7 különböző uniós országban lakó 7 csoporttag teljes nevét, postacímét és állampolgárságát.
Ugyanilyen dokumentumokat kell benyújtani a kapcsolattartó személyekre (a képviselőre és a helyettesre) vonatkozóan, ha ők nem tartoznak az említett 7 csoporttag közé.
A Bizottság ellenőrzi ezeket a dokumentumokat, és további információkat kérhet be a képviselőtől.
Figyelem: előfordulhat, hogy a személyazonosító okmány nem elegendő a lakóhely szerinti ország igazolására. A lakóhely szerinti országot olyan dokumentummal (pl. az aktuális lakóhelyet feltüntető közüzemi számlával) kell igazolni, melyet a közelmúltban – és lehetőség szerint legfeljebb egy éve – állítottak ki.
IGEN.
Ebben az esetben Önnek (a képviselőnek vagy a helyettesnek) a szervezői fiókján keresztül tájékoztatnia kell a Bizottságot a változásokról.
Ha a változások azt a 7 csoporttagot érintik, akik a minimumkövetelménynek megfelelően 7 különböző országban laknak, Önnek a Bizottság rendelkezésére kell bocsátania a szükséges dokumentumokat annak igazolására, hogy szervezői csoportja továbbra is megfelel az állampolgárságra, életkorra és lakóhelyre vonatkozó követelményeknek.
A támogató nyilatkozat formanyomtatványait is módosítani kell, hogy tükrözzék ezeket a változásokat.
Az új csoporttagok nevei megjelennek majd az online nyilvántartásban. A csoport korábbi tagjainak nevei az eljárás során mindvégig láthatóak maradnak a nyilvántartásban (az illetékes hatóságok így ellenőrizni tudják az összegyűjtött és a részükre ellenőrzés céljából benyújtott aláírások érvényességét).
IGEN.
A szabályok nem szabnak korlátokat e tekintetben.
NEM.
Ez pusztán egy lehetőség, nem kötelezettség.
Ha azonban a csoport így jár el, a jogi személy felel majd jogilag a kezdeményezés kezeléséért.
IGEN.
A kezdeményezést kezelő jogi személyt mindig a nyilvántartásba vétel helye szerinti ország nemzeti jogával összhangban kell létrehozni. Dokumentumokkal kell igazolni, hogy a jogi személyt kifejezetten az adott kezdeményezés kezelése céljából vették nyilvántartásba, és hogy a képviselő jogosult eljárni a jogi személy nevében.
A kezdeményezés nyilvántartásba vétele
- A kezdeményezés címét (szóközök nélkül max. 100 karakter terjedelemben),
- a kezdeményezés célkitűzéseit (szóközök nélkül max. 1100 karakter terjedelemben),
- az uniós szerződések azon cikkeit, amelyeket szervezőként relevánsnak tartanak a javasolt kezdeményezés szempontjából,
- a csoport 7 különböző uniós országban lakó 7 tagjának teljes nevét, postacímét, állampolgárságát és születési idejét,
- ugyanezeket a személyes adatokat a képviselő és a helyettes esetében, e-mail-címükkel és telefonszámukkal együtt,
A képviselő és a helyettes az említett (7 különböző uniós országban lakó) 7 csoporttag közül is kikerülhet, de olyan csoporttagok is lehetnek, akik nem tartoznak az említett 7 tag közé.
- olyan dokumentumokat, amelyek igazolják a csoport mind a 7 tagjának, valamint – ha nem tartoznak a 7 csoporttag közé – a képviselőnek és a helyettesnek a teljes nevét, postacímét, állampolgárságát és születési idejét(lásd még a „Hogyan tudom bizonyítani szervezőként, hogy megfelelek a szabályokban meghatározott követelményeknek?” kérdésre adott választ),
- a csoport további tagjainak nevét,
- a szponzoronként 500 eurót meghaladó finanszírozás és támogatás (a nyilvántartásba vétel idején ismert) összes forrását,
- ha releváns, olyan dokumentumokat, amelyek igazolják, hogy i. a kezdeményezés kezelése céljából jogi személy létrehozására került sor, és ii. a csoport képviselője jogosult eljárni a jogi személy nevében.
Emellett rendelkezésre bocsáthatják a következőket:
- egy, a kezdeményezés célkitűzéseiről további háttér-információkkal szolgáló mellékletet, amelyet online kell kitölteni (szóközök nélkül legfeljebb 5000 karakter terjedelemben),
- további információkat – például jogiaktus-tervezetet – is fel lehet tölteni (legfeljebb 5 MB méretben),
- a kezdeményezés számára létrehozott weboldal címét (ha létezik ilyen weboldal).
A Bizottság akkor veszi nyilvántartásba a kezdeményezésüket, ha:
- megalakult a szervezői csoport, és kijelölték a kapcsolattartó személyeket,
- létrehozták a jogi személyt – ha úgy döntöttek, hogy kifejezetten a kezdeményezés kezelése céljából jogi személyt hoznak létre –, képviselőjüket pedig felhatalmazták arra, hogy a jogi személy nevében eljárjon,
- a kezdeményezés olyan kérdésről szól, amelyet illetően a Bizottság hatáskörrel rendelkezikuniós jogszabályra irányuló javaslat előterjesztésére,
- a kezdeményezés nem visszaélésszerű, komolytalan vagy sértő,
- a kezdeményezés összhangban van i. az Európai Unióról szóló szerződés 2. cikkében meghatározott uniós értékekkel és ii. az Európai Unió Alapjogi Chartájában lefektetett jogokkal.
NEM.
A fóruminformális tér a (potenciális) szervezők számára, ahol megbeszélhetik kezdeményezésekre vonatkozó ötleteiket, és olyan embereket találhatnak, akikkel összefoghatnak, vagy akiktől tanácsot kérhetnek.
Ahhoz, hogy nyilvántartásba vetessék kezdeményezésüket és megkezdjék az aláírásgyűjtést, először hivatalos nyilvántartásba vételi kérelmet kell benyújtaniuk a Bizottságnak.
Önök a kérelmük benyújtását követő 2 hónapon belül értesítést kapnak a Bizottság döntéséről.
Kivétel
Ha kezdeményezésük az összes egyéb követelménynek megfelel, de nem olyan kérdéssel foglalkozik, amelyet illetően a Bizottság hatáskörrel rendelkezik, csoportjuk már 1 hónapon belül választ kap. Válaszában a Bizottság lehetőséget kínál Önöknek arra, hogy módosítsák a javaslatukat e tekintetben.
Ezt követően 2 hónap áll a rendelkezésükre arra, hogy beküldjék a Bizottságnak a módosított változatot (de úgy is dönthetnek, hogy leállítják az eredeti kezdeményezést).
Ha módosítják kezdeményezésüket, a Bizottság a módosított változat kézhezvételét követő 1 hónapon belül végleges döntést hoz a kezdeményezésről. Háromfajta döntés lehetséges:
- a kezdeményezés nyilvántartásba vétele annak teljes terjedelmében,
- a kezdeményezés részleges nyilvántartásba vétele.
- a kezdeményezés nyilvántartásba vételének elutasítása.
A fenti esetben a teljes nyilvántartásba vételi eljárás akár 4 hónapot is igénybe vehet.
Részleges nyilvántartásba vételre akkor kerül sor, ha a Bizottság uniós jogszabályjavaslat előterjesztésére vonatkozó hatásköre nem terjed ki a kezdeményezés összes célkitűzésére.
Részleges nyilvántartásba vétel esetén csak a kezdeményezés nyilvántartásba vett részeire vonatkozóan lehet támogató nyilatkozatot gyűjteni. Ha az így összegyűjtött aláírások száma eléri az 1 milliót, és a szervezők benyújtják a kezdeményezést a Bizottságnak, a Bizottság csak a kezdeményezés nyilvántartásba vett részeit vizsgálja meg.
Ebben az esetben az online gyűjtési rendszer és a támogató nyilatkozat papírformátumú formanyomtatványa kizárólag a nyilvántartásba vett célkitűzéseket tünteti fel a kezdeményezés kapcsán.
A nyilvántartásba vételről hozott határozat – mely a Bizottság online nyilvántartásában található – rögzíti, hogy a Bizottság a kezdeményezés mely részeit vette nyilvántartásba.
A szervezői csoportnak is tájékoztatnia kell az aláírókat arról, hogy a nyilvántartásba vétel a kezdeményezés mely részeire terjed ki. Ezt vagy a kampányhonlapon vagy a kezdeményezés népszerűsítésére esetlegesen használt egyéb eszközök segítségével tehetik meg.
A webhelyen kizárólag a következő információkat tesszük közzé:
- a kezdeményezés leírása (cím, célkitűzések és a szervezők által megadott bármely más információ),
- a szervezői csoport tagjainak teljes neve, valamint a kapcsolattartó személyek (a képviselő és a helyettes) e-mail-címe,
- a képviselő lakóhelye szerinti ország, vagy a jogi személy neve és székhelyének országa (ha a szervezők jogi személyt hoztak létre a kezdeményezés kezelése céljából),
- információk a finanszírozási és támogatási forrásokról.
Az adatvédelemmel kapcsolatban az adatvédelmi nyilatkozatban olvashatók további információk.
A kérelmet a 24 hivatalos uniós nyelv bármelyikén meg lehet szövegezni.
IGEN.
A Bizottság az összes hivatalos uniós nyelvre lefordítja a kezdeményezés címét, célkitűzéseinek leírását és mellékletét, és ezeket közzéteszi a nyilvánosság számára hozzáférhető nyilvántartásában.
Ha Önök szeretnének bármi mást lefordíttatni (pl. ha jogiaktus-tervezetet kívánnak benyújtani, és azt le szeretnék fordíttatni), a fordításokról Önöknek kell szervezőként gondoskodniuk. A Bizottság ezeket a fordításokat hozzá fogja adni a nyilvántartásban közzétett többi fordításhoz.
IGEN.
A döntés jogi indokokon alapul, ezért Önök fellebbezhetnek ellene. A Bizottság megindokolja a döntését, és ismerteti, milyen jogi vagy bíróságon kívüli jogorvoslati lehetőségek állnak az Önök rendelkezésére.
Ezek közé tartozik, hogy Önök eljárást indíthatnak az Európai Unió Bíróságán, illetve panaszt tehetnek az európai ombudsmannál (hivatali visszásságra hivatkozva).
Ezeknek a kezdeményezéseknek az elutasított nyilvántartásba vételi kérelmekről vezetett bizottsági nyilvántartásban tud utánanézni.
IGEN.
Önök bármikor visszavonhatják a kezdeményezésüket azelőtt, hogy azt benyújtanák a Bizottságnak (a szükséges aláírások összegyűjtését és hitelesítését követően).
Azután, hogy visszavonják, a kezdeményezést nem nyithatják meg újra, az aláírások pedig mind semmisnek minősülnek.
A kezdeményezés ugyanakkor továbbra is megtekinthető marad az archivált kezdeményezések között.
A támogató nyilatkozatok gyűjtése
Önök dönthetik el, mikor kezdik meg az aláírások összegyűjtését, de ez az időpont legfeljebb 6 hónappal haladhatja meg a kezdeményezés nyilvántartásba vételének időpontját.
A kérdéses dátum előtt legkésőbb 10 munkanappal tájékoztatniuk kell a Bizottságot a választott időpontról. Ekkor az online nyilvántartásban közzétesszük a gyűjtési időszak kezdő- és zárónapját.
IGEN.
Legfeljebb 1 év áll rendelkezésre az aláírásgyűjtésre. Önök bármikor abbahagyhatják a gyűjtést, ha biztosak abban, hogy megszerezték a minimálisan szükséges számú aláírást (összesen legalább 1 milliót, legalább 7 uniós országban pedig az előírt minimumot).
A következő lépés az aláírások benyújtása az illetékes nemzeti hatóságoknak ellenőrzés céljából.
NEM.
Az aláírásgyűjtéshez speciális formanyomtatványokat kell használni, amelyek megfelelnek az európai polgári kezdeményezésről szóló rendeletIII. mellékletében meghatározott mintáknak, és – az ezen a webhelyen közreadott tájékoztatással összhangban – minden szükséges információt tartalmaznak a kezdeményezésre vonatkozóan.
Azt is tudni kell, hogy az aláíróknak – származási országuk függvényében – különböző adatokat kell megadniuk.
Annak érdekében, hogy biztosan a megfelelő formanyomtatványokat használják, Önök előre kitöltött formanyomtatványokat tölthetnek le az ezen a webhelyen található szervezői fiókjukból. Ezekben már szerepelnek az Önök kezdeményezése szempontjából releváns információk.
NEM.
Az aláírók állampolgárságától függően más-más formanyomtatványt kell használni. Vagyis az egyes formanyomtatványokon csak egyazon uniós ország állampolgárainak aláírásai szerepelhetnek.
Első lépésben mindegyik formanyomtatványon fel kell tüntetni azt az országot, ahová ellenőrzés céljából meg kell majd küldeni a nyomtatványt. Az adott formanyomtatványt ezt követően csak ennek az országnak az állampolgárai használhatják.
Bármelyik hivatalos uniós nyelven lehet aláírást gyűjteni, állampolgárságtól függetlenül.
NEM.
Szervezőként Önöknek a Bizottság központi online gyűjtési rendszerét kell használniuk az online aláírásgyűjtéshez.
NEM.
Ez a rendszer ingyenesen és azonnal igénybe vehető megoldást kínál. A rendszer megfelel a technikai és biztonsági követelményeknek.
Önöknek mindössze annyit kell tenniük, hogy aláírnak egy megállapodást, miszerint közösen látják majd el az adatkezelői feladatokat a Bizottsággal.
Ezt követően – 10 nappal azután, hogy a gyűjtési időszak kezdőnapjáról tájékoztatták a Bizottságot – megkezdhetik az aláírásgyűjtést.
Ez azt hivatott biztosítani, hogy az egyes kezdeményezések támogatói az országok kellően széles körének állampolgárai közül kerüljenek ki.
EZ NEM ÍGY VAN.
Az összesaláírást figyelembe vesszük annak meghatározásakor, hogy az aláírók teljes száma elérte-e a célul kitűzött egymillió főt.
A támogató nyilatkozatok aláírása
Ki kell töltenie és alá kell írnia a vonatkozó támogató nyilatkozatot – nyomtatott formában vagy online.
Ez országról országra változik.
Mindegyik uniós polgár esetében szükség van a következő adatokra: állampolgárság, teljes családi és utónév, valamint országtól függően:
vagy
A. a teljes postacím és születési idő
(Dánia, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Németország és Szlovákia állampolgárai esetében),
vagy
B. a személyi azonosító szám és az azonosító szám/okmány típusa
(Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Észtország, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Olaszország, Portugália, Románia, Svédország, Spanyolország és Szlovénia állampolgárai esetében).
Egyes uniós polgárok elektronikus azonosítást is használhatnak európai polgári kezdeményezés támogatása céljából.
Adatszolgáltatási követelmények országok szerint
Az előírt számú aláírás megszerzését követően az összegyűjtött adatokat az egyes országok hatóságai fogják ellenőrizni. A hatóságok mindazokat a támogató nyilatkozatokat, amelyek hibás adatokat tartalmaznak, érvénytelennek minősítik.
Ön akkor támogathat európai polgári kezdeményezést, ha elég idős ahhoz, hogy szavazhasson az európai parlamenti választásokon (az uniós országok többségében ez a korhatár 18 év). Egyes országok 16 évre csökkentettékaz európai polgári kezdeményezések támogatására vonatkozó alsó korhatárt. Az uniós országokban érvényes alsó korhatárokat ez a táblázat adja közre.
NEM.
Mindössze elég idősnek kell lennie ahhoz, hogy szavazhasson az európai parlamenti választásokon, vagy be kell töltenie a 16. életévét azoknak az országoknak az esetében, amelyek úgy döntöttek, hogy ettől az életkortól engedélyezik a támogató nyilatkozatok aláírását (lásd az előző kérdést).
NEM.
Csak uniós polgárok (azaz az uniós országok állampolgárai) támogathatnak európai polgári kezdeményezéseket.
Ahhoz az országhoz, amelynek az állampolgára.
Ha például Ön Írországban élő litván állampolgár, aláírását a litvániai aláírások közé számítják majd.
Ha Ön kettős állampolgár, válassza ki a két állampolgársága közül az egyiket, és csak 1 formanyomtatványt töltsön ki. Egy adott kezdeményezést csak egyszer támogathat az aláírásával.
IGEN.
A támogató nyilatkozat aláírásakor válassza ki azt az uniós országot, amelynek az állampolgára. Aláírását ehhez az országhoz számítják majd.
A támogató nyilatkozatok ellenőrzése
IGEN.
Az aláírásokat a gyűjtési időszak végétől számított 3 hónapon belül be kell nyújtani a hatóságoknak.
Mindegyik uniós országban kijelölt hatóságok végzik el az összegyűjtött támogató nyilatkozatok számának igazolásához szükséges ellenőrzéseket.
Erre legfeljebb 3 hónap áll a rendelkezésükre. Az ellenőrzések véletlenszerű mintavételen is alapulhatnak.
A következő 2 lehetőség közül lehet választani:
– Önök (a szervezők) dönthetnek úgy, hogy a nyomtatott formában gyűjtött támogató nyilatkozatokat saját eszközeik segítségével nyújtják be. A nyomtatott formában gyűjtött támogató nyilatkozatokat vagy papíron, vagy szkennelést követően elektronikus úton, vagy fizikailag – például DVD-n – lehet benyújtani. Ha Önök a támogató nyilatkozatokat fizikai formában (papírformátumban vagy DVD-n) nyújtják be, azt is biztonságosan kell megtenniük, például ajánlott postai küldemény útján vagy futárszolgálat igénybevételével. Önöknek mindenkor be kell tartaniuk az összes vonatkozó adatvédelmi szabályt.
– Önöknek (a szervezőknek) tájékoztatniuk kell a Bizottságot arról, hogy fel kívánják-e tölteni a nyomtatott formában gyűjtött támogató nyilatkozatokat a Bizottság fájlcserélő szolgáltatásán keresztül. A formanyomtatványok beszkennelt változatait titkosított formában lehet feltölteni. Önöknek a gyűjtési időszakot követő 2 hónapon belül a nyomtatott formában gyűjtött támogató nyilatkozatok mindegyikét fel kell tölteniük, és ennek elvégzéséről tájékoztatniuk kell a Bizottságot.
A központi online gyűjtési rendszer segítségével gyűjtött aláírásokata Bizottság a fájlcserélő szolgáltatásán keresztül küldi meg a tagállamoknak. Ez a rendszer lehetővé teszi a támogató nyilatkozatok biztonságos továbbítását a tagállamokba. Az információk megküldésére titkosított formában kerül sor, és azokat csak az érintett illetékes hatóság tudja dekódolni.
A fájlcserélő szolgáltatás olyan rendszer, amelynek révén biztonságosan lehet továbbítani a támogató nyilatkozatokat az illetékes nemzeti hatóságokhoz.
Az információk megküldésére titkosított formában kerül sor, és azokat csak az érintett illetékes hatóság tudja dekódolni.
Önök élhetnek az országukban elérhető jogorvoslati lehetőségekkel – például a nemzeti közigazgatási vagy igazságügyi hatóságokhoz (köztük a nemzeti vagy a regionális ombudsmanhoz) fordulhatnak.
Emellett panaszt nyújthatnak be a Bizottsághozaz uniós jog megsértése miatt.
A kezdeményezés benyújtása
IGEN.
Erre 3 hónap áll a rendelkezésükre attól a naptól számítva, amikor az utolsó igazolást is kézhez kapják a nemzeti hatóságoktól.
NEM.
Csak a kezdeményezés benyújtására szolgáló formanyomtatványt kell beküldeniük a szervezői fiókjukon keresztül a nemzeti hatóságoktól kapott összes igazolás másolatával együtt, amelyek megerősítik, hogy Önök összegyűjtötték az előírt minimális számú aláírást.
A kezdeményezés megválaszolása
A találkozóra a kezdeményezés benyújtását követő 1 hónapon belül kerül sor.
A találkozó keretében a Bizottság és a szervezők strukturált párbeszédet folytatnak a kezdeményezés tartalmáról, hogy a Bizottság pontos képet kapjon a kezdeményezés célkitűzéseiről (és minden szükséges magyarázatot megkapjon), mielőtt kidolgozná a válaszát.
NEM.
A kezdeményezés benyújtásáról a Bizottság tájékoztatja a Parlamentet. A Parlament ezt követően kapcsolatba lép Önökkel a meghallgatás megszervezése céljából.
Az Európai Parlamenten kívül a Bizottság az Európai Unió Tanácsát, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságot, a Régiók Bizottságát, valamint az uniós országok nemzeti parlamentjeit is tájékoztatja.
IGEN.
Ez a határidő a kezdeményezés benyújtásának napjától számított 6 hónap.
A Bizottság közleményt ad ki, amelyben kifejti, hogy adott esetben milyen intézkedéseket tervez meghozni, megindokolja döntését, és ütemtervet vázol fel az intézkedések végrehajtására.
A közleményt az összes hivatalos uniós nyelven közzé fogjuk tenni ezen a webhelyen.
A Bizottság a közleményről az Európai Parlamentet, az Európai Unió Tanácsát, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságot, a Régiók Bizottságát, valamint az uniós országok nemzeti parlamentjeit is értesíti.
NEM.
Az európai polgári kezdeményezés lehetővé teszi, hogy az uniós polgárok társadalmi vitát kezdeményezzenek általuk fontosnak ítélt kérdésekben, és jogszabályjavaslat előterjesztésére kérjék fel a Bizottságot annak érdekében, hogy az EU napirendre tűzze a kérdést.
Ahhoz, hogy a Bizottságot jogszabályjavaslat előterjesztésére lehessen kötelezni, módosítani kellene az uniós szerződéseket.
A Bizottság javaslatának végig kell járnia a megfelelő jogalkotási eljárás lépcsőit.
Ahhoz, hogy jogszabállyá váljon, a javaslatot meg kell vizsgálnia, majd el kell fogadnia az Európai Parlamentnek és az Európai Unió Tanácsának, illetve bizonyos esetekben egyedül a Tanácsnak.
NEM.
A kezdeményezés nyilvántartásba vételének elutasításával ellentétben a Bizottság ezt a döntést annak alapján hozza meg, hogy a kezdeményezés lényegét vizsgálja meg. Ennélfogva a döntés nem képezheti fellebbezési eljárás tárgyát.
A polgári kezdeményezés olyan eszköz, amelynek segítségével az uniós polgárok elérhetik, hogy az EU bizonyos kérdéseket napirendre tűzzön – arra kötelezi ugyanis a Bizottságot, hogy komolyan fontolóra vegye az európai polgárok által benyújtott kérelmeket. Ugyanakkor a Bizottság nem köteles intézkedéseket hozni a kezdeményezésekre válaszul.
Ha a Bizottság úgy határoz, hogy nem tesz lépéseket, döntését világosan megindokolja.
Finanszírozás és támogatás
IGEN.
Tájékoztatást kell nyújtaniuk minden pénzügyi támogatásról, melynek összege meghaladja szponzoronként az 500 eurót.
Ezeket az információkat a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásakor kell rendelkezésre bocsátaniuk, majd legalább 2 havonta aktualizálniuk kell őket.
Ezenkívül tájékoztatással kell szolgálniuk minden olyan nem pénzügyi támogatásról, amelyben kezdeményezésük részesül.
A kezdeményezésük támogatásával és szponzoraival kapcsolatos információkat közzétesszük online nyilvántartásunkban.
Önöknek szervezői fiókjukban kell a kapott támogatási és finanszírozási forrásokról számot adniuk. Ez az a fiók, amelyet kezdeményezésük nyilvántartásba vételéhez használtak.
Szervezői fiókjukban kéthavonta automatikus emlékeztetőt fognak kapni arról, hogy aktualizálják a finanszírozásra és támogatásra vonatkozó információkat.
Azokat a személyeket, illetve szervezeteket tekintjük szponzoroknak, akik/amelyek 500 eurót meghaladó összegű pénzügyi támogatást nyújtanak.
A kezdeményezéshez gazdaságilag számszerűsíthető (természetbeni) vagy gazdasági szempontból nem számszerűsíthető támogatást nyújtó jogi személyek vagy szervezetek szintén szponzornak minősülnek.
A nem pénzügyi támogatást nyújtó – például a kezdeményezést önkéntesként segítő – személyek az európai polgári kezdeményezésről szóló rendelet értelmében nem minősülnek szponzornak, így róluk nem kell beszámolni.
Ha Önök nem biztosak abban, hogy be kell-e jelenteni a kapott támogatást, kérjük, vegyék fel a kapcsolatot az európai polgári kezdeményezés fórumán a „Kérjen tanácsot!” szolgáltatás munkatársaival.
NEM.
Ez ellentétes lenne a polgári kezdeményezések függetlenségének és a Bizottság semlegességének elvével.
Ugyanakkor a Bizottság nem pénzügyi természetű támogatási szolgáltatásokat kínál a szervezőknek ingyenes fordítási szolgáltatások és az ingyenes online aláírásgyűjtési rendszer formájában.
A szervezők további segítséget – tanácsokat és iránymutatásokat – kaphatnak az európai polgári kezdeményezés fórumán.
IGEN.
Ha figyelmeztetést szeretne megfogalmazni vagy panaszt kíván benyújtani egy adott kezdeményezés bejelentett szponzoraival és támogatásával kapcsolatban (például ha úgy véli, hogy a közzétett információk tévesek vagy hiányosak), erre a célra a kezdeményezés weboldalán elérhető kapcsolatfelvételi űrlapot veheti igénybe.
Panasza ügyében akkor tudunk eljárni, ha állításait bizonyítékokkal támasztja alá.
Kapcsolatba lépünk az adott kezdeményezés szervezőivel a tényállás megállapítása érdekében, és felkérjük őket arra, hogy minden pontatlanságot helyesbítsenek a finanszírozással/támogatással kapcsolatban.
Kommunikáció
NEM.
A Bizottságnak a folyamatban lévő kezdeményezések mindegyike vonatkozásában semlegességet kell tanúsítania.
A Bizottság ugyanakkor általános népszerűsítő és tájékoztatási kampányokat bonyolít le annak érdekében, hogy tudatosítsa az emberekben: az európai polgári kezdeményezés révén részt vehetnek az uniós szakpolitikai döntéshozatalban.
Ha általánosságban érdeklődik az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatos legújabb fejlemények iránt, vagy ha konkrét kezdeményezésekről szeretne tájékozódni, látogasson el a webhelyünkre, vagy iratkozzon fel a hírlevelünkre.
Ha pedig olyan kezdeményezést támogat aláírásával, amelynek szervezői a Bizottság által üzemeltetett központi rendszeren keresztül gyűjtik az aláírásokat, arra is lehetősége nyílik, hogy a kezdeményezésekről konkrét, naprakész információkat kapjon a szervezőktől és a Bizottságtól.
IGEN.
Ön kommunikációs és tájékoztatási célokból gyűjtheti az aláírók e-mail-címét, de csak abban az esetben tehet így, ha:
- az aláírók ehhez hozzájárulnak,
- Ön pedig betartja a vonatkozó adatvédelmi szabályokat.
Adatvédelem
IGEN.
Az európai uniós jog engedélyezi a szervezők számára, hogy online vagy nyomtatott formában bizonyos információkat gyűjtsenek Önről, és ezeket az információkat az összegyűjtött támogató aláírások hitelesítéséért felelős illetékes hatóságok tudomására hozzák.
A szervezőket a jog kötelezi arra, hogy így járjanak el: az aláírókkal kapcsolatos információk hiányában nem kerülhet sor a kezdeményezésüket támogató nyilatkozatok igazolására.
Az egyes kezdeményezések kapcsán kezelt összes személyes adat az adatvédelmi jogszabályok hatálya alá tartozik.
A szervezői csoportok képviselőinek az általuk végzett személyesadat-kezelés során be kell tartaniuk az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) és a vonatkozó nemzeti adatvédelmi jogszabályok rendelkezéseit.
Az általa kezelt személyes adatok tekintetében az Európai Bizottságnak be kell tartania a természetes személyeknek a személyes adatok uniós intézmények általi kezelése tekintetében történő védelméről szóló rendeletben (EUDPR) foglaltakat.
A támogató nyilatkozatok ellenőrzése során általuk végzett személyesadat-kezelés tekintetében a tagállamokra az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) és a vonatkozó nemzeti adatvédelmi szabályok vonatkoznak.
A Bizottság központi online gyűjtési rendszere – az intézmény biztonságos kommunikációs és információs rendszerekre vonatkozó szabályaival összhangban – a legmagasabb szintű biztonságot nyújtja a felhasználóknak (az adattitkosítást is ideértve). Ezenfelül lehetővé teszi, hogy a polgárok a nemzeti elektronikus azonosítójuk használata révén tudjanak támogatni kezdeményezéseket.
Azokat az adatokat nem, amelyeket a támogató nyilatkozat hivatalos formanyomtatványán gyűjtenek: ezeket kizárólag a kezdeményezésük támogatására használhatják fel.
Arra azonban lehetőségük van, hogy más úton elkérjék az aláíróktól az elérhetőségeiket, és az ő hozzájárulásuk függvényében kommunikációs és tájékoztatási célokra használják ezeket az adatokat.
További információkért lásd a szervezőknek szóló adatvédelmi iránymutatást.
Az adatkezelő:
- a szervezői csoport képviselője vagy
- a jogi személy, ha a szervezők létrehoztak jogi személyt a kezdeményezés kezelése céljából.
Ez a szerepkör az aláírásgyűjtés során bekért személyes adatok (köztük e-mail-címek) kezelésével kapcsolatos.
Az adatkezelő szerepét részben a Bizottság tölti be abban az esetben, ha a kezdeményezés szervezői igénybe veszik:
- a Bizottság aláírások és e-mail-címek gyűjtésére szolgáló rendszerét,
- a Bizottság fájlcserélő szolgáltatását, hogy annak segítségével továbbítsák az aláírásokat az uniós országokba.
Az aláírások ellenőrzése során az ellenőrzést végző nemzeti hatóságok szintén az adatkezelő szerepét töltik be.
További információkért lásd a szervezőknek szóló adatvédelmi iránymutatást.
Azeurópai polgári kezdeményezésről szóló rendelet konkrét szabályokat határoz meg e tekintetben – lásd a 19. cikket.
A szervezőkre és az uniós országok illetékes hatóságaira minden más szempontból az általános adatvédelmi rendeletben meghatározott szabályok vonatkoznak.
Azokban az esetekben, amikor a Bizottság közös adatkezelőként jár el, intézkedései szempontjából az (EU) 2018/1725 rendelet az irányadó.
További információkért lásd a szervezőknek szóló adatvédelmi iránymutatást.
Támogató nyilatkozatok:
Önöknek (a szervezőknek) és a Bizottságnak a kezdeményezésre vonatkozóan aláírt összes támogató nyilatkozatot (és azok esetleges másolatait is) meg kell semmisíteniük addig az időpontig, amelyik a következő időpontok közül korábban következik be:
- a kezdeményezés Európai Bizottsághoz történő benyújtásától számított 1 hónap lejárta,
- a gyűjtési időszak kezdetétől számított 21 hónap lejárta.
Ha azonban Önök a gyűjtési időszak kezdetét követően visszavonják a kezdeményezésüket, a nyilatkozatokat (és azok esetleges másolatait) a visszavonást követő 1 hónapon belül meg kell semmisíteniük.
A támogató nyilatkozatok ellenőrzését végző nemzeti hatóságoknak az összes nyilatkozatot (és azok esetleges másolatait is) meg kell semmisíteniük az ellenőrzési folyamat lezárultát követő 3 hónapon belül.
Kivétel: ha Önök a kezdeményezésükkel összefüggésben valamilyen jogi vagy adminisztratív eljárásban vesznek részt, az említett határidőknél hosszabb ideig megőrizhetik a támogató nyilatkozatokat (és azok másolatait).
E-mail címek:
Önöknek (a szervezőknek) és a Bizottságnak minden nyilvántartásba vett e-mail-címet meg kell semmisíteniük:
- 1 hónappal a kezdeményezés visszavonása után, vagy
- 12 hónappal a gyűjtési időszak vége után, vagy
- 12 hónappal azután, hogy a kezdeményezést benyújtották a Bizottságnak.
Ha azonban a Bizottság hivatalos közlemény formájában válaszol az Önök kezdeményezésére, az e-mail-címekre vonatkozó megőrzési időszak 3 évvel a közlemény közzététele után ér véget.
Tekintse át a szervezőknek szóló adatvédelmi iránymutatást.