Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīva

Minority SafePack – miljons parakstu daudzveidībai Eiropā

Iesniegšana un izskatīšana

Iniciatīva “Minority SafePack – miljons parakstu daudzveidībai Eiropā” Komisijai tika iesniegta 2020. gada 10. janvārī, kad tai bija savākti 1 123 422 paziņojumi par atbalstu. Skatīt paziņojumu presei.

Organizatori 2020. gada 5. februārī tikās ar Eiropas Komisijas priekšsēdētājas vietnieci jautājumos par vērtībām un pārredzamību Veru Jourovu un inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes komisāri Mariju Gabrielu.

2020. gada 15. oktobrī Eiropas Parlamentā notika atklāta uzklausīšana. Skatīt paziņojumu presei.

Iniciatīvu apsprieda Eiropas Parlamenta plenārsēdē 2020. gada 14. decembrī. Rezolūcijā, kas tika pieņemta 2020. gada 17. decembrī, Eiropas Parlaments pauda atbalstu šai iniciatīvai. Skatīt Eiropas Parlamenta paziņojumu presei.

Komisija 2021. gada 14. janvārī pieņēma paziņojumu, kurā izklāstīts, kā spēkā esošie un nesen pieņemtie ES tiesību akti atbalsta dažādus iniciatīvas “Minority SafePack” aspektus. Atbildē ir izklāstīti turpmākie pasākumi. Skatīt paziņojumu presei.

Eiropas Komisijas atbilde un tās turpmākie pasākumi

Oficiāls dokuments:

Paziņojuma galvenie secinājumi

Iekļautība un cieņa pret Eiropas kultūras daudzveidību ir viena no Eiropas Komisijas prioritātēm un mērķiem. Pēdējos gados kopš iniciatīvas sākotnējās iesniegšanas 2013. gadā ir ieviesti daudzveidīgi pasākumi, kas pievēršas vairākiem iniciatīvas priekšlikumu aspektiem. Paziņojumā katrs no deviņiem atsevišķajiem priekšlikumiem ir novērtēts atsevišķi, ņemot vērā subsidiaritātes un proporcionalitātes principus. Lai gan netiek piedāvāti papildu tiesību akti, spēkā esošo tiesību aktu un politikas pilnīgs īstenojums nodrošina spēcīgu pasākumu kopumu iniciatīvas mērķu atbalstam.

Turpmākie pasākumi

Komisija kontrolē, kā tiek īstenotas vairākas ES iniciatīvas, kas pieņemtas pirms “Minority SafePack” iesniegšanas un kas ir tieši saistītas ar šo iniciatīvu. Tā arī turpina īstenot darbības šajās jomās. Piemēram:

  • Komisija īsteno finansējuma programmas kultūras un izglītības jomā (jo īpaši “Erasmus+”), kas ir pilnībā pieejamas minoritātēm un mazām reģionālām valodu kopienām. Dažu minoritātēm un reģionālo valodu kopienām domātu un “Erasmus” finansētu projektu piemēri ir atrodami šeit.

 

  • Attiecībā uz ES finansējuma noteikumiem kopumā Komisija ir nostiprinājusi pamattiesību ievērošanu ES fondu ietvaros. Kopīgo noteikumu regulā (KNR), kurā paredzēti noteikumi, kas piemērojami 2021.–2027. gada budžetam, ir ietverts “veicinošais nosacījums”, saskaņā ar kuru dalībvalstīm, izmaksājot KNR paredzētos ES līdzekļus, ir jānodrošina atbilstība Pamattiesību hartai un nediskriminācijas principam. Šie fondi turpinās atbalstīt sociālekonomisko integrāciju, jo īpaši marginalizētu kopienu, neaizsargātu grupu, tostarp etnisko minoritāšu, integrāciju saskaņā ar prioritātēm un vajadzībām, kuras noteikusi Komisija un dalībvalstis.

 

  • Attiecībā uz pētniecības iespējām pašreizējā pētniecības un inovācijas pamatprogramma 2021.–2027. gadam “Apvārsnis Eiropa” un tās īstenošanas programmas piedāvā ar kultūru un valodu daudzveidību Eiropā saistītas pētniecības iespējas, jo īpaši 2. kopas “Kultūra, radoša un iekļaujoša sabiedrība” ietvaros. Pētījumus attiecībā uz nacionālajām minoritātēm vai kultūru un valodu daudzveidību var veikt no dažādiem skatu punktiem un izmantojot dažādas sociālo un humanitāro zinātņu metodes.

 

  • Attiecībā uz iniciatīvas priekšlikumiem, kuru mērķis ir audiovizuālo mediju pakalpojumu sniegšanas un saņemšanas brīvība reģionos, kur dzīvo nacionālās minoritātes, pēc Ģeobloķēšanas regulas pirmās īstermiņa pārskatīšanas Komisija 2021. un 2022. gadā rīkoja dialogu ar audiovizuālo nozari, lai vienotos par konkrētiem pasākumiem, kas uzlabo audiovizuālā satura pieejamību visā ES un piekļuvi tam. Šis dialogs noslēdzās 2022. gada 6. decembrī. Plašāka informācija ir pieejama šeit.

 

 

Cita informācija

Eiropas Savienības Vispārējā tiesa savā 2022. gada 9. novembra spriedumā (lieta T-158/21) noraidīja “Minority SafePack” organizatoru grupas prasību, kuras mērķis bija anulēt Komisijas paziņojumu C(2021) 171. Tiesa atzina, ka Komisija nav pieļāvusi kļūdu tiesību piemērošanā un nav pārkāpusi savu pienākumu norādīt pietiekamu pamatojumu savā paziņojumā, kurā Komisija norādīja, ka šajā posmā nav nepieciešamas nekādas papildu tiesību normas, lai sasniegtu šīs EPI izvirzītos mērķus.

Plašāka informācija ES Tiesas paziņojumā presei par spriedumu

2023. gada 21. janvārī organizatori iesniedza apelācijas sūdzību par šo spriedumu Tiesā.

 

Vēlaties uzzināt vairāk un sadarboties?