Dostavljanje i ispitivanje
Inicijativa Minority SafePack – milijun potpisa za raznolikost u Europi dostavljena je Europskoj komisiji 10. siječnja 2020. nakon što je prikupila 1 123 422 izjave o potpori. Vidjeti priopćenje za medije.
Organizatori su se 5. veljače 2020. sastali s potpredsjednicom Europske komisije za vrijednosti i transparentnost Věrom Jourovom te povjerenicom za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Marijom Gabriel.
Javno saslušanje održano je 15. listopada 2020. u Europskom parlamentu. Vidjeti priopćenje za medije.
Europski parlament raspravljao je o inicijativi na plenarnoj sjednici 14. prosinca 2020., a 17. prosinca 2020. podržao ju je donošenjem rezolucije. Vidjeti priopćenje za medije Europskog parlamenta.
Komisija je 14. siječnja 2021. donijela Komunikaciju u kojoj se iznosi kako se postojećim i nedavno donesenim zakonodavstvom EU-a podupiru različiti aspekti inicijative Minority SafePack. U odgovoru su navedene dodatne daljnje mjere. Vidjeti priopćenje za medije.
Odgovor Europske komisije i daljnje mjere
Službeni dokument:
Glavni zaključci iz Komunikacije:
Uključivost i uvažavanje bogate kulturne raznolikosti Europe među prioritetima su i ciljevima Europske komisije. Inicijativa je prvi put predstavljena 2013., a posljednjih se godina primjenjuju brojne mjere koje se odnose na više aspekata prijedlogâ iz inicijative. U Komunikaciji se svaki od devet prijedloga ocjenjuje zasebno, uzimajući u obzir načela supsidijarnosti i proporcionalnosti. Iako se ne predlažu daljnji pravni akti, potpuna provedba postojećeg zakonodavstva i politikâ snažne su mjere kojima se podupiru ciljevi inicijative.
Daljnje mjere
Komisija prati provedbu niza inicijativa EU-a donesenih prije dostavljanja inicijative „Minority SafePack”, koje su izravno relevantne za tu građansku inicijativu. Također nastavlja provoditi mjere politike u tim područjima. Na primjer:
- Komisija provodi programe financiranja u području kulture i obrazovanja (posebno Erasmus+) koji su u potpunosti dostupni malim regionalnim ili manjinskim jezičnim zajednicama. Nekoliko primjera projekata kojima se promiču regionalni jezici i jezici manjina financiranih u okviru programâ Erasmus+ i Kreativna Europa mogu se pronaći u publikaciji iz 2024. „Jezična raznolikost u Europskoj uniji”
- Kad je riječ o pravilima o financiranju sredstvima EU-a općenito, Komisija je povećala ulogu usklađenosti s temeljnim pravima u okviru fondova EU-a. Uredba o zajedničkim odredbama kojom se utvrđuju pravila za proračun za razdoblje 2021. – 2027. sadržava „uvjet koji omogućuje provedbu” kojim se od država članica traži da pri isplati sredstava EU-a obuhvaćenih Uredbom o zajedničkim odredbama osiguraju usklađenost s Poveljom o temeljnim pravima i načelom nediskriminacije. Sredstvima EU-a nastavit će se podupirati socioekonomska integracija, uključujući integraciju marginaliziranih zajednica i ranjivih skupina, uključujući etničke manjine, u skladu s prioritetima i potrebama koje su utvrdile Komisija i države članice.
- Kad je riječ o prilikama za istraživanje, trenutačni okvirni program za istraživanje i inovacije (2021. – 2027.) „Obzor Europa” i njegovi provedbeni programi, posebno u okviru drugog klastera (kultura, kreativno i uključivo društvo), nude prilike za istraživanje u području kulturne i jezične raznolikosti u Europi. Istraživanja o nacionalnim manjinama ili kulturnoj i jezičnoj raznolikosti mogu se provoditi iz različitih perspektiva i upotrebom metodologija koje pripadaju različitim društvenim i humanističkim znanostima. Mogućnosti za istraživanje jezične raznolikosti nastavit će se tijekom cijelog trajanja programa Obzor Europa, tj. u programima rada za razdoblje 2025. – 2027.
- Kad je riječ o prijedlozima iz inicijative povezanima s audiovizualnim medijskim uslugama, točnije s osiguravanjem slobode pružanja usluga i prijema audiovizualnih sadržaja u regijama u kojima žive nacionalne manjine, Komisija prati primjenu Direktive o audiovizualnim medijskim uslugama (Direktiva 2010/13/EU) kao i posebnu primjenu pravilâ o promicanju europskih djela. Izvješće o primjeni Direktive o audiovizualnim medijskim uslugama, koje obuhvaća razdoblje 2019. – 2022., objavljeno je u siječnju 2024. Ono potvrđuje da je Direktiva o audiovizualnim medijskim uslugama i dalje bitan instrument za koordinaciju na razini Unije nacionalnog zakonodavstva za sve audiovizualne medije te da je načelo „zemlje podrijetla” olakšalo prekogranični prijenos televizijskih kanala i usluga video zapisa na zahtjev (VOD). Izvješće o primjeni Direktive o audiovizualnim medijskim uslugama u razdoblju 2020. – 2021. objavljeno je u lipnju 2024. Države članice postupno su uvele nova pravila prema kojima u svakom katalogu usluga na zahtjev europska djela moraju biti zastupljena s najmanje 30 %, čime se aktivno doprinosi cilju promicanja kulturne raznolikosti unutar Unije.
- Kad je riječ o prijedlozima iz inicijative koji se odnose na geografsko blokiranje, nakon prvog kratkoročnog preispitivanja Uredbe o geografskom blokiranju Komisija je 2021. i 2022. organizirala dijalog s audiovizualnim sektorom kako bi se dogovorili konkretni koraci za poboljšanje dostupnosti i pristupa audiovizualnom sadržaju u cijeloj Uniji. Završni sastanak u okviru dijaloga održan je 6. prosinca 2022. Više informacija potražite u izvješću o tom događaju. Komisija je zaključke tog dijaloga predstavila u pregledu stanja u pogledu provedbe Uredbe o geografskom blokiranju iz 2024..
- Kad je riječ o promicanju jezične raznolikosti u području regionalnih i manjinskih jezika, Komisija dodatno razvija suradnju u tom području s Europskim centrom za suvremene jezike Vijeća Europe (ECML). Konkretno, u studenom 2023. u suradnji s ECML-om održan je kolokvij o jačanju potpore regionalnim i manjinskim jezicima u višejezičnom kontekstu. U tijeku je izrada detaljnih studija slučajeva, s ciljem stvaranja repozitorija primjera najbolje prakse.
- Naposljetku, jezična raznolikost u Europi, uključujući regionalne i manjinske jezike, promiče se u kontekstu Europskog dana jezika ili Europske platforme za školsko obrazovanje. U okviru Europskog dana jezikâ 2024. predstavljeni su rezultati najnovijeg Eurobarometra na temu „Europljani i njihovi jezici” te se o njima raspravljalo. Jedan od tih rezultata bio je da 85 % europskih građana smatra da bi regionalne i manjinske jezike trebalo zaštititi.
Ostale informacije
U presudi od 9. studenoga 2022. (predmet T-158/21) Opći sud Europske unije odbio je zahtjev skupine organizatora inicijative „Minority SafePack” kojim se traži poništenje Komunikacije Komisije C(2021) 171. Sud je smatrao da Komisija u Komunikaciji nije počinila pogrešku koja se tiče prava niti je povrijedila svoje obveze obrazlaganja. Komisija je u Komunikaciji navela da u ovoj fazi nije potreban nikakav novi propis kako bi se ostvarili ciljevi europske građanske inicijative.
Dodatne informacije dostupne su u priopćenju za medije o presudi.
Organizatori su Sudu Europske unije 21. siječnja 2023. podnijeli žalbu protiv te presude.