Prejsť na hlavný obsah
Európska iniciatíva občanov

Menšinový balíček – milión podpisov za rozmanitosť v Európe

Predloženie a posúdenie

Iniciatíva s názvom Menšinový balíček – milión podpisov za rozmanitosť v Európe bola predložená Európskej komisii 10. januára 2020 po zozbieraní 1 123 422 vyhlásení o podpore. Pozri tlačovú správu.

Organizátori sa 5. februára 2020 stretli s podpredsedníčkou Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou a s komisárkou pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marijou Gabrielovou.

Dňa 15. októbra 2020 sa uskutočnilo verejné vypočutie v Európskom parlamente. Pozri tlačovú správu.

O iniciatíve sa diskutovalo v pléne Európskeho parlamentu 14. decembra 2020. Európsky parlament v uznesení prijatom 17. decembra 2020 vyjadril tejto iniciatíve podporu. Pozri tlačovú správu Európskeho parlamentu.

Komisia prijala 14. januára 2021 oznámenie, v ktorom sa uvádza, ako existujúce a nedávno prijaté právne predpisy EÚ podporujú jednotlivé aspekty iniciatívy Menšinový balíček. V rámci tejto reakcie sa stanovili následné opatrenia. Pozri tlačovú správu.

Odpoveď Európskej komisie a následné opatrenia

Oficiálny dokument:

Hlavné závery oznámenia:

Inklúzia a rešpektovanie bohatej kultúrnej rozmanitosti Európy patrí medzi priority a ciele Európskej komisie. Od roku 2013, keď organizátori pôvodne požiadali o registráciu iniciatívy, Komisia prijala širokú škálu opatrení, ktorými sa riešilo viacero aspektov návrhov iniciatívy. V oznámení sa každý z deviatich návrhov posudzuje samostatne, pričom sa zohľadňujú zásady subsidiarity a proporcionality. Nenavrhujú sa žiadne ďalšie právne akty. Dôkladné vykonávanie existujúcich právnych predpisov a politík predstavuje účinný prostriedok na presadenie cieľov iniciatívy.

Nadväzujúce opatrenia

Komisia monitoruje vykonávanie viacerých iniciatív EÚ, ktoré boli prijaté pred predložením iniciatívy „Menšinový balíček“ a ktoré sú pre predmetnú iniciatívu občanov priamo relevantné. Pokračuje aj v realizácii politických opatrení v príslušných oblastiach. Napríklad:

  • Komisia vykonáva programy financovania v oblastiach kultúry a vzdelávania (najmä Erasmus+), ktoré sú v celom rozsahu prístupné malým regionálnym komunitám alebo komunitám používajúcim menšinové jazyky. Niekoľko príkladov projektov na podporu regionálnych jazykov a jazykov menšín, ktoré sú financované z programu Erasmus, možno nájsť tu.

 

  • Pokiaľ ide o pravidlá financovania z prostriedkov EÚ vo všeobecnosti, Komisia posilňuje dodržiavanie základných práv v rámci fondov EÚ. Nariadenie o spoločných ustanoveniach (NSU), ktorým sa stanovujú pravidlá pre rozpočet na roky 2021 – 2027, obsahuje „základnú podmienku“, v zmysle ktorej sa od členských štátov vyžaduje, aby pri vyplácaní finančných prostriedkov EÚ, na ktoré sa vzťahuje NSU, zabezpečovali súlad s Chartou základných práv a dodržiavanie zásady nediskriminácie. Tým sa bude naďalej podporovať sociálno-ekonomická integrácia vrátane integrácie marginalizovaných komunít a zraniteľných skupín vrátane etnických menšín v súlade s prioritami a potrebami identifikovanými Komisiou a členskými štátmi.

 

  • Pokiaľ ide o výskumné príležitosti, súčasný rámcový program pre výskum a inovácie Horizont Európa (2021 – 2027) a jeho vykonávacie programy ponúkajú najmä v rámci klastra 2 „Kultúra, kreatívna a inkluzívna spoločnosť“ výskumné príležitosti v súvislosti s kultúrnou a jazykovou rozmanitosťou v Európe. Výskum národnostných menšín alebo kultúrnej a jazykovej rozmanitosti možno uskutočňovať z rôznych hľadísk a s použitím metodík, ktoré patria do rôznych spoločenských a humanitných vied.

 

  • Pokiaľ ide o návrhy iniciatívy týkajúce sa audiovizuálnych mediálnych služieb najmä na zabezpečenie slobody poskytovania služieb a prijímania audiovizuálneho obsahu v regiónoch, v ktorých žijú národnostné menšiny, Komisia v nadväznosti na prvé krátkodobé preskúmanie nariadenia o geografickom blokovaní zorganizovala v rokoch 2021 a 2022 dialóg s audiovizuálnym sektorom s cieľom dohodnúť sa na konkrétnych krokoch na zlepšenie dostupnosti audiovizuálneho obsahu a prístupu k nemu v celej EÚ. Záverečné zasadnutie v rámci dialógu sa uskutočnilo 6. decembra 2022. Ďalšie informácie možno nájsť tu.

 

 

Ďalšie informácie

Všeobecný súd, ktorý je súčasťou Súdneho dvora Európskej únie, rozsudkom z 9. novembra 2022 (vec T-158/21) zamietol návrh skupiny organizátorov iniciatívy „Menšinový balíček“ na zrušenie oznámenia Komisie C(2021) 171. Všeobecný súd rozhodol, že Komisia sa nedopustila nesprávneho právneho posúdenia a ani neporušila svoju povinnosť odôvodnenia, pokiaľ ide o predmetné oznámenie, v ktorom uviedla, že na dosiahnutie cieľov tejto EIO nie je v tomto štádiu potrebné prijať žiadnu ďalšiu právnu úpravu.

Bližšie informácie sú uvedené v tlačovom komuniké k rozsudku

Organizátori podali 21. januára 2023 proti tomuto rozsudku odvolanie na Súdny dvor.

 

Chcete sa vzdelávať a spolupracovať?