Preskoči na glavno vsebino
Evropska državljanska pobuda

Zaščita manjšin – milijon podpisov za raznolikost Evrope

Predložitev in preučitev

Pobuda Zaščita manjšin – milijon podpisov za raznolikost Evrope je zbrala 1 123 422 izjav o podpori in je bila 10. januarja 2020 predložena Komisiji. Več v sporočilu za medije.

Organizatorji so se 5. februarja 2020 srečali s podpredsednico Evropske komisije za vrednote in preglednost Věro Jourovo in komisarko za inovacije, raziskave, kulturo, izobraževanje in mlade Marijo Gabriel.

Javna predstavitev pobude v Evropskem parlamentu je potekala 15. oktobra 2020. Več v sporočilu za medije.

O pobudi je Evropski parlament razpravljal na plenarnem zasedanju 14. decembra 2020. Evropski parlament je v resoluciji, sprejeti 17. decembra 2020, izrazil podporo pobudi. Glej sporočilo za javnost Evropskega parlamenta.

Komisija je 14. januarja 2021 sprejela sporočilo, v katerem je opredelila, kako obstoječa in nedavno sprejeta zakonodaja EU podpira različne vidike pobude Zaščita manjšin. Poleg tega so bili v njem opisani nadaljnji ukrepi. Več v sporočilu za medije.

Odgovor Evropske komisije in nadaljnji ukrepi

Uradni dokument:

Glavne ugotovitve sporočila:

Vključevanje in spoštovanje bogate kulturne raznolikosti Evrope je ena od prednostnih nalog in ciljev Evropske komisije. Odkar je bila pobuda prvič predstavljena leta 2013, so bili sprejeti številni ukrepi, ki obravnavajo več vidikov predlogov pobude. V sporočilu je vsak od devetih predlogov posamezno ocenjen ob upoštevanju načel subsidiarnosti in sorazmernosti. Novi pravni akti sicer niso predlagani, vendar se lahko s celovitim izvajanjem zakonodaje in politik, ki že obstajajo, močno podprejo cilji pobude.

Nadaljnji ukrepi

Komisija spremlja izvajanje številnih pobud EU, sprejetih pred predložitvijo pobude Zaščita manjšin, ki so neposredno pomembne za državljansko pobudo. Prav tako še naprej izvaja ukrepe politike na teh področjih. Na primer:

  • Komisija izvaja programe financiranja na področju kulture in izobraževanja (zlasti Erasmus+), ki so v celoti dostopni majhnim regionalnim ali manjšinskim jezikovnim skupnostim. Več primerov projektov, ki spodbujajo regionalne in manjšinske jezike, financiranih iz programov Erasmus+ in Ustvarjalna Evropa, je na voljo v publikaciji Jezikovna raznolikost v Evropski uniji iz leta 2024
  • Kar zadeva pravila o financiranju EU na splošno, je Komisija okrepila spoštovanje temeljnih pravic v skladih EU. Uredba o skupnih določbah, ki določa pravila za proračun za obdobje 2021–2027, vsebuje „omogočitveni pogoj“, ki od držav članic zahteva, da pri izplačevanju sredstev EU, ki jih zajema uredba o skupnih določbah, zagotovijo skladnost z Listino EU o temeljnih pravicah in načelom nediskriminacije. S temi sredstvi se bo še naprej podpiralo socialno-ekonomsko vključevanje, med drugim z vključevanjem marginaliziranih skupnosti, ranljivih skupin, vključno z etničnimi manjšinami, in sicer v skladu s prednostnimi nalogami in potrebami, ki so jih opredelile Komisija in države članice.
  • Kar zadeva raziskovalne priložnosti, program Obzorje Evropa, sedanji okvirni program za raziskave in inovacije (2021–2027), in njegovi izvedbeni programi, zlasti v sklopu 2 „Kultura, ustvarjalna in vključujoča družba“, ponujajo raziskovalne priložnosti v zvezi s kulturno in jezikovno raznolikostjo v Evropi. Raziskave na področju narodnostnih manjšin ali kulturne in jezikovne raznolikosti se lahko izvajajo z upoštevanjem različnih vidikov ter z uporabo metodologij, ki pripadajo različnim družbenim in humanističnim vedam. Možnosti za raziskave na področju jezikovne raznolikosti se bodo še naprej izvajale skozi celotno življenjsko dobo programa Obzorje Evropa, tj. v okviru delovnih programov za obdobje 2025–2027. 
  • Kar zadeva predloge pobude v zvezi z avdiovizualnimi medijskimi storitvami, namreč za zagotovitev svobode opravljanja storitev in sprejemanja avdiovizualnih vsebin v regijah, kjer prebivajo narodnostne manjšine, Komisija spremlja uporabo direktive o avdiovizualnih medijskih storitvah (Direktiva 2010/13/EU) in uveljavljanje pravil o promociji evropskih del. Poročilo o uporabi direktive o avdiovizualnih medijskih storitvah za obdobje 2019–2022 je bilo objavljeno januarja 2024. Poročilo potrjuje, da je direktiva o avdiovizualnih medijskih storitvah še vedno bistven instrument za urejanje usklajevanja nacionalne zakonodaje na ravni Unije za vse avdiovizualne medije in da je načelo države izvora olajšalo čezmejni prenos televizijskih kanalov in storitev videa na zahtevo (VOD). Poročilo o uveljavljanju pravil o promociji evropskih del za obdobje 2020–2021 je bilo objavljeno junija 2024. Države članice postopoma uvajajo nova pravila, v skladu s katerimi morajo ponudniki storitev na zahtevo v svojih katalogih nameniti evropskim delom vsaj 30-odstotni delež, s čimer aktivno prispevajo k cilju spodbujanja kulturne raznolikosti v Evropi.
  • Kar zadeva predloge pobude glede geografskega blokiranja po prvem kratkoročnem pregledu uredbe o geografskem blokiranju, je Komisija leta 2021 in 2022 pripravila dialog z avdiovizualnim sektorjem, da bi se dogovorila o konkretnih ukrepih za izboljšanje razpoložljivosti avdiovizualnih vsebin in dostopa do njih po vsej EU. Zaključno srečanje v okviru dialoga je potekalo 6. decembra 2022. Več informacij je na voljo v poročilu. Komisija je izid dialoga predstavila v okviru pregleda stanja v zvezi z izvajanjem uredbe o geografskem blokiranju leta 2024
  •  V zvezi s spodbujanjem jezikovne raznolikosti na področju regionalnih in manjšinskih jezikov Komisija še naprej razvija sodelovanje na tem področju z Evropskim centrom za sodobne jezike Sveta Evrope (ECML). Komisija in ECML sta novembra 2023 pripravila kolokvij o spodbujanju regionalnih in manjšinskih jezikov v večjezičnem okviru. V pripravi so tudi podrobne študije primerov, da bi vzpostavili zbirko najboljših praks.   
  • Poleg tega se v povezavi z evropskim dnevom jezikov ali evropsko platformo za šolsko izobraževanje spodbuja jezikovna raznolikost v Evropi, vključno z regionalnimi in manjšinskimi jeziki. Ob evropskem dnevu jezikov 2024 so bili predstavljeni in obravnavani rezultati najnovejše raziskave Eurobarometer o Evropejcih in njihovih jezikih. Ena od ugotovitev raziskave je, da 85 % evropskih državljanov in državljank meni, da bi bilo treba regionalne in manjšinske jezike zaščititi. 

 

Druge informacije

Splošno sodišče Evropske unije je v sodbi z dne 9. novembra 2022 (zadeva T-158/21) zavrnilo tožbo skupine organizatorjev evropske državljanske pobude „Zaščita manjšin“ za razglasitev ničnosti Sporočila Komisije C(2021) 171. Sodišče je menilo, da Komisija ni niti napačno uporabila prava niti kršila obveznosti zadostne obrazložitve v svojem sporočilu, v katerem je navedla, da v tej fazi ni potrebna nobena dodatna zakonodaja za dosego ciljev evropske državljanske pobude.

Več informacij je v sporočilu za medije o sodbi

Organizatorji so 21. januarja 2023 pri Sodišču vložili pritožbo zoper to sodbo.

 

Bi želeli izvedeti več in sodelovati?