Направо към основното съдържание
Европейска гражданска инициатива

Minority SafePack — един милион подписа за многообразието в Европа

Внасяне и разглеждане

Инициативата Minority SafePack — един милион подписа за многообразието в Европа бе внесена в Европейската комисия на 10.1.2020 г., след като събра 1 123 422 изявления за подкрепа. Вж. съобщение за медиите.

На 5.2.2020 г. организаторите се срещнаха със заместник-председателя на Европейската комисия, отговарящ за ценностите и прозрачността, Вера Йоурова и с комисаря по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел.

На 15.10.2020 г. се състоя публично изслушване в Европейския парламент. Вж. съобщение за медиите.

Инициативата бе обсъдена на пленарното заседание на Европейския парламент на 14.12.2020 г. В резолюцията, приета на 17 декември 2020 г., Европейският парламент изрази подкрепата си за инициативата. Вижте съобщението за медиите на Европейския парламент.

На 14.1.2021 г. Комисията прие съобщение, в което се посочва как съществуващото и наскоро приетото законодателство на ЕС подкрепя различните аспекти на инициативата Minority SafePack. В отговора бяха очертани допълнителни последващи действия. Вж. съобщение за медиите.

Отговор от Европейската комисия и последващи действия

Официален документ:

Основни заключения в съобщението:

Приобщаването и зачитането на богатото културно многообразие на Европа са един от приоритетите и целите на Европейската комисия. През последните години след представянето на инициативата за първи път през 2013 г. бяха предприети широк набор от мерки, насочени към различни аспекти на предложенията на инициативата. В съобщението се прави оценка на всяко едно от деветте предложения, като се вземат предвид принципите на субсидиарност и пропорционалност. Въпреки че не се предлагат допълнителни правни актове, пълното прилагане на вече действащото законодателство и политики предоставя мощен набор от мерки в подкрепа на целите на инициативата.

Последващи действия

Комисията наблюдава изпълнението на редица инициативи на ЕС, които бяха приети преди внасянето на Minority SafePack и имат пряка връзка с гражданската инициатива. Тя също така продължава да осъществява мерки на политиките в тези области. Например:

  • Комисията изпълнява програми за финансиране в областта на културата и образованието (по-специално „Еразъм+“), които са напълно достъпни за малцинствените и малките регионални езикови общности. Вижте някои примери за проекти за насърчаване на регионални и малцинствени езици, финансирани по програма „Еразъм“.

 

  • Що се отнася до правилата за финансирането от ЕС в по-общ план, при отпускането на средства от Съюза Комисията следи по-строго за спазването на основните права. Регламентът за общоприложимите разпоредби, с който се определят правилата за бюджета за периода 2021—2027 г., съдържа „благоприятстващо условие“, изискващо от държавите членки да осигурят спазването на Хартата на основните права и принципа на недискриминация при отпускането на средства от ЕС, обхванати от регламента. Средства от ЕС ще продължат да се използват за подпомагане на социално-икономическата интеграция, включително тази на маргинализираните общности, уязвимите групи, в това число етническите малцинства, в съответствие с приоритетите и потребностите, определени от Комисията и държавите членки.

 

  • Що се отнася до възможностите за научни изследвания, „Хоризонт Европа“ — настоящата рамкова програма за научни изследвания и иновации (2021—2027 г.), и програмите за нейното осъществяване предлагат, по-специално в рамките на клъстер 2 „Култура, творческо и приобщаващо общество“, възможности за научни изследвания във връзка с културното и езиковото многообразие в Европа. Изследвания в областта на националните малцинства или културното и езиковото многообразие могат да бъдат осъществявани от различни перспективи и с използване на методики от различни обществени и хуманитарни науки.

 

  • Що се отнася до предложенията на инициативата, свързани с аудио-визуалните медийни услуги, а именно да се гарантира свободата на предоставяне на услуги и приемането на аудио-визуално съдържание в региони, в които живеят национални малцинства, в резултат на първия краткосрочен преглед на Регламента относно блокирането на географски принцип, през 2021 г. и 2022 г. Комисията организира диалог с аудио-визуалния сектор за договаряне на конкретни стъпки за подобряване на наличността и достъпа до аудио-визуално съдържание в целия ЕС. Последната среща в рамките на диалога се състоя на 6.12.2022 г. Повече информация ще намерите тук.

 

 

Друга информация

С решение от 9.11.2022 г. (дело T-158/21) Общият съд на Съда на Европейския съюз отхвърли искането на групата на организаторите на Minority SafePack за отмяна на Съобщение на Комисията C(2021) 171. Съдът постанови, че Комисията не е допуснала грешка при прилагане на правото, нито е нарушила задълженията си за мотивиране в своето съобщение, в което тя посочва, че на този етап не е необходимo допълнително законодателство за постигане на целите на ЕГИ.

За повече информация вижте съобщението за медиите относно съдебното решение.

На 21.1.2023 г. организаторите подадоха жалба срещу това решение пред Съда на ЕС.

 

Искате да научите повече и да си сътрудничите?